Back To Top
Savulun akıncılar geliyor

Savulun akıncılar geliyor

- A +

Savunma sanayiinde nereye geldiğimizi tam olarak birkaç yıl sonra anlayabileceğiz. Şu anda bu noktayı anlatmaya çalışsak da anlaşılamayacağını veya bazılarının ısrarla inkar edeceğini düşünüyorum.

Bir yıl önce Erzincan’da konferans sırasında bir lise öğrencisi kardeşimiz bana bir soru yöneltmişti: Savunma sanayisinde geldiğimiz noktayı kar topu teorisi ile açıklayabilir misiniz?

Tam da onun dediği gibi kar topu teorisiyle konuyu açıklayabiliriz. Zaman geçtikçe çıkan özgün ürün miktarı kar topunun yuvarlanırken topladığı kar miktarı ile artıyor. Kar topunun yüzeyi büyüdükçe daha fazla kar toplamaya devam ediyor. Daha fazla özgün ürün çıkartabiliyoruz.

İHA yaptıktan sonra hızlıca SİHA’ya geçebilmemiz de bu sayede oldu. Nitekim ilk kartopu İHA idi. Şimdi ise taaruzzi İHA Akıncı’yı üretim bandına koyabildik.

Savunma sanayiinde oldukça akılcı bir şekilde ilerleme kaydediliyor. Aslında burada izlenen uygulama diğer bakanlıklar için de bir model teşkil edebilir. Her projede gereken parçalar azami yerlilik oranı için Türk sanayisinden tedarik edebilmeye çalışılıyor. Bu sayede hem sanayimize AR-GE fırsatı sunuluyor hem de kaynak aktarılabiliyor.

Bunu hafif zırhlı araç geliştirmede, helikopter üretiminde, mühimmat ve hava savunma sistemleri geliştirmede de aktif olarak kullanabiliyoruz. Çünkü onların artık kar toplayacakları bir ürünleri var. Onlar da altyapıyı kullanarak ürünlerini bir üst modele taşıyabiliyorlar.

H H H

Türkiye’nin önünde aşması gereken iki temel nokta olduğunu düşünüyorum. Bunlardan birincisi  her türlü ağır araç sınıfında kullanılacak motor üretimi ve ilk yerli savaş uçağının üretimi. Bu üretimler Türkiye’nin dışa bağımlılığı en alt düzeye indirecektir.

Türkiye bu noktaya rastlantı sonucunda gelmedi. Müttefiklerimizin çıkar çatışması yaşandığımız zamanlarda  bizi nasıl sattıklarını anladığımızda bu değişimin ilk kıvılcımları çıkmaya başladı. Bugün ise ülke büyüdükçe projelere daha büyük kaynak aktarmaya başladık. Alınacak ürünlere onda bir fiyat ödemeye başladıkça tasarruf edilen miktarlarla daha fazla Ar-Ge ye para aktarabildik. Türkiye savunma sanayisinde kırılma noktasını çoktan geçti. Bu kısır döngüyü kırabildiği için de yerli ve milli olabildi.

Şimdi gururla herkese şunu söyleyebiliyoruz. Savulun, Türkiye’nin yeni akıncıları geliyor! Şimdi sırada Türkiye’nin yeni finans, enerji, sanayi modellerine koyacağımız isimlere ihtiyacımız var. Özgün modeller bu ülkeye ‘kendi hikayesini yazdıracak’.

Yazdırmayı başaranları da tarihin altın sayfasına koyacak.

Savulun...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Agır e Sor 08 Eylül 2018 16:37
Zaten bu söylediklerinizin dışında , bugünlerde anlaşılıyor ki, Türkiye'nin hiçbir şeyi yerli ve milli değilmiş..
Güven 19 Haziran 2018 22:31
Mete bey ben sizi 15 temmuzdan öncede izliyordum. Köprüden önce son çıkış dediniz ama köprüden geçmeyi tercih ettiniz ve doğrusunu yaptınız. Savunma sanayi çok derin bir konudur. Örneğin motor konusu. Eğer tank motorunu yapabilse idik, otobüs, iş kamyonu, lüks yatlar, çeşitli vinç, kepçe gibi araçlarında motorunu yapmış olurduk. Dünyada bu gibi araçların motorlarını yapan firmalar iki elin parmakları kadardır. Alman MTU, ingiliz perkins, japon honda gibi. BMC ihaleyi aldı. Sonucu bende merakla bekliyorum. Çünkü bu Türkiye'nin premier lige yükselmesi ma
Nuri 19 Haziran 2018 19:49
Murat, 10.55, Hamza, Yusuf, Durmuş size.. veya sana mı demeliyim bilmiyorum; doğru düzgün bir cevap vermek isterdim ama artık çok şükür insanların niyetlerini az çok anlayacak kadar tecrübelendim burda :) çatlasanız da patlasanız da bu ülke artık kendi silahını üretecek Allahın izniyle... siz de çok çok çok iyi biliyorsunuz ki diğerleri 100 metreyi normal koşarken biz engelli koşuyoruz
Durmuş 19 Haziran 2018 10:58
Atak Helikopteri: İtalyan şirketi Augusto ile ortak üretimi yapılan ve yüzde yüz milli sloganları ile tanıtımı yapılan Atak helikopteri de iktidarın milli yalanları arasında yer alıyor. Birçok ağır parçası ithal olan ve neredeyse sadece montajı Türkiye’ye ait olan Atak helikopterine yüzde 100 yerli denerek adeta 76 milyonun zekasıyla alay edildi.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2018 22:14
0
Salakalı motor ve top dışında hepsi yerli imkan ile üretiliyor.
Yusuf 19 Haziran 2018 10:58
Altay Tankı: Güney Kore ile anlaşmalı olarak tasarlanan ve ‘yerli’ olduğu iddiasıyla tanıtımı yapılan Altay tankı, Kore’ye ait K2 Black Panther tankının zırhını ve şasesini kullanıyor. Yüzde 100 yerli denen savunma sanayi ürünleri gibi motoru ithal olan Altay’da Alman MTU firmasının gönderdiği MT-883 Diesel motorlar kullanılıyor.
Hamza 19 Haziran 2018 10:57
Zırhlı muharebe aracı Kirpi ve insansız hava aracı ANKA’yı İsrail ile el ele, kol kola üreten Türkiye’ye sadece montajını yapmak düştü. ANKA’nın kamerası dışında neredeyse tüm parçaları İsrail’e ait iken, mevcut iktidar söz konusu İHA’dan yüzde 100 yerli olarak nemalanabildi. İsrailli Hatehof firması ve British Motor Company (BMC) ortaklığıyla üretilen Kirpilerin adı da en çok İsrailli firmanın BMC’ye açtığı davalarla anıldı. Bu durum Kirpi ve ANKA üretiminde İsrail ile kafa kafaya veren iktidarın, meydanlarda İsrail karşıtı söyleml
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 10:55
Savunma Sanayi montaj yapmak değildir. Savunma sanayisinde yerli olarak ne üretilmiş, araştır bakalım ? Bu kadar da kör olunmazki. Montaj yapıyoruz sadece Montaj.
Murat 19 Haziran 2018 10:52
Ne varmış yerli üretilen şaka mısın sen ? Üretiyoruz denilen şeylerin çoğu montaj. Helikopter diyor, tasarım Fransız, Motor ABD. İstesen ABD onayı olmadan satamıyorsun.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 05:07
Çok şükür yinede geç olsada yerli mühimmat larımızı başarıyla yapabilmemiz çok önemsiyorum bu teknolojileri bundan 50 yıl önce yapılmaya başlansaymış şimdilerde teknoloji satar haldeydik her şerde bir hayır vardır umulurki önümüzdeki yüzyılların teknoloji lerini biz üretir oluruz ....sizleri bu konulara ışık tuttuğunuz için cani gönülden tebrik ediyorum
KARAR OKURU n 18 Haziran 2018 23:17
Biz buzdolabı ile.sevinirken elin adamı.ucagi kullanan robot yaptı.
Nuri 19 Haziran 2018 20:07
0
uçak kullanan robot mu? otonom sürüşten mi bahsediyorsun yoksa uzaktan yönlendirilen bir robot koldan mı? Ya da cümlenin içinde robot kelimesini geçireyim de havalı dursun belki tüm derdin budur...
KARAR OKURU n 18 Haziran 2018 23:14
16 yıl tek başına iktidar bir motor yapamamış da 2076 da yapacakmış.Egitim sisteminde ancak yarim hoca çıkar. Sistem zeki ve yetenekli gençleri her yil 60 bin kişi dışarı gönderiyor.Gerisine güvenmiyoruz yani vatan haini.E bu işi ihale alan milletvekili çocukları mi yapacak
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:15
4
Adam 16 yilda neleri yapmadi ki? Yol,kopru,hastahane,havaalani saysan bitmez..... Siz aceba 90 yilda milleti somurmeden baska ne yaptiniz?????
KARAR OKURU n 18 Haziran 2018 23:08
Hava savunma sistemi ve.uzun menzilli düzen yoksa küçük süha lar işe yaramaz.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:51
IHA’lar amerika, israil veya rusya izin verdikten sonra ortadoguda uçabilecekse savunmada pek faydası yok. Gelişmekte olan ülkelere satılırsa (ki yukarda bahsettiğim ülkeler izin verirse) belki faydalı. El altından müttefiklerimize verilecekse de maddi zarar. Her açıdan şu aşamada teknolojiye yatırım, savunma sanayisine yatırımdan mantıklı.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 16:42
0
Bu yaziya cevap olarak firat kalkani ve zeyin harekati yeter sanırım. ABD izni ile uçuyor olsalardı Afrin pkk elinden alinamazdi. Insaf diyecegim ama sizde olmayan birşey
Cuneyd 18 Haziran 2018 14:53
Metecigim Erkan Tan gibi ver coskuyu ver mehteri deiyp her sabah milletin ayagini yerden kesme,yarim akli olanlarin yarsinida sen alma...Acilen okullarin. yuzde 75 ini meslek sanat ve tarim meslek liselerine donusturup,koylerde nufusu tutup hayvancilik ve tarimi toparlamazsak senin Akincilar yakinda yiyecek et,nohut,fasulye ,bugday, pirinc,vs hayvanlarda saman bulamayacak...Atlantik bitti,Devir Avrasya ureten ekonomi devri..Beton karin doyurmaz...Yasasin tam bagimsiz Turkiye,Yasasin Ataturk Cumhuriyeti...Fetoslar,cubbeliler,menziller,Hizbullahlar (HudaPar) un sonu geldi...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 19:08
3
alın işte bir cahil cuheyla ile karşı karşıyayız..kardesim ya hiç birseyden haberin yok ya art niyetlisin..iki ihtimallede komiksin..yasasin bağımsız cumhuriyet demisin..su cumhuriyet tarihini bi arastir objektif olarak göreceksin ki türkiye son 15 yılda eskiye nazaran daha bağımsız daha özgür milli kararlı istikameti ve hedefi belli ne istediğini bilen bir ülke konumunda..senin bedbahtca özlemini çektiğin eski turkiye ole geride kalmis ki son 15 yıldır açığı kapatmak tüm çabalara rağmen yeterli olmadı hala..sen tarikatlara karşısın tamam kabul ama yanı
Nuri 18 Haziran 2018 20:02
3
Cüneyd bey içten içe akıncı sihalarla gururlandığınızı sanıyorum, meslek liseleri için söylediğiniz güzel bir proje olabilir. Ülke sorunları ile dertlenen biri olduğunuz belli... Ama bu tip projeleri ben yine yaparsa bu hükümetin yapabileceğini düşünüyorum. Diğerlerinin zaten iç çekişmeden proje yapabileceğine inanmıyorum.
cuneyd 18 Haziran 2018 21:35
1
Nuri bey duzeyli yakasiminiz icin tesekkurler, durum gercekten cok ciddi ...Beyin ihrac edip saman ithal ediyoruz acidirki beyinleri bila bedel ihrac ediyoruz daha dogrusu kaciyorlar..Bu hukumet bir turlu nato girdabindan cikamiyor.Oysa PKK,FETO,ISID, ve STK gorunumlu yuzlerce ihanet odagi Topraklarimizda cirit atiyor..Kurdistan adi altinda Buyuk Israil kuruluyor..Birgun once Avrasya birligi Sanghay isbirligi orgutu ve komsularla icislerine karismadan dayanisma ve isbirligine gitmek sart...USA buyuk ahlaksizdir, Kulluk Yalniz Allahadir.Selam ve dua ile
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 05:11
0
Yat atatürk kalk atatürk bir fatiha okudunmu eleştirmek kolay bu çehepenin 90 yılda bana 1 icraatını anlatacak baba yiğit varmı
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 08:55
1
Cüneyd bey senin o yarım akıllı olarak küçümsediğin insanlar vatanı 15 temmuzda 250şehit ve 2196 gazi olarak işgal edilmekten kurtardı acaba sen ne yaptın marketlere koşup erzakmı depoladın yoksa bankamatik önünde kuyruğu girdin
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 16:44
0
Yiyecegi de ithal ederiz. Yeter ki savunma sanayi güçlü olsun. Bir akıllı telefon almak icin 2 ton domates satmamiz lazım. Daha gecen hafta pakistana satilan ataklarin parasi türkiye'nin 1 yillik tarim ihracaatinin %25 yapıyor.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 02:09
0
CuneYD sen bu köy işini çok biliyorsun herhalde bulunduğun ortamdan kuru kuruya vatan millet edebiyatı yapıp kendini çok akıllı zannetme .o akir gördüğün insanlar eminim senden daha fazla akıllı ve senden daha fazla vatanın sevenlerdir.90 senedir bagimsizmiydik beyefendi? keşke bağımsız olabilseydik lozanla haçlı ların uşağı haline getirildik geçmiş tarihi bir tarafsız bir gözle araştırda ne demek istediğimi belki algilarsin.daha yeni yeni güzel ülkem haclilarin (lozan) zincirinden kurtulma mücadelesi vermeye başladı. Bırak sen ot saman nohut et edebiyat
KARAR OKURU 08 Temmuz 2018 16:15
1
Cüneyd Bey kardeşimi gönülden kutluyorum bu yorumu ve çıkarımı için. Altına imzamı atarım. Yaşasın Türk Milleti ! YAŞASIN BUYUK ATATÜRK'ÜN KURDUĞU TAM BAĞIMSIZ CUMHURİYET!
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:31
Savunma sanayinin durumunu analiz etme imkani olmayanlar siyasi yorum hatasi yapabilirler diger hatalarinin yaninda cok siritmaz ama biraz savunma sanayinin gercek resmini cekebilme veya elestirisel bakarak milli savunmaya katkida bulunabileceklerin secim hesabiyla yalakalik yapmasi daha sonra cok utanc veririci bir durum olusturur.
ccc 18 Haziran 2018 11:27
Günde yarım saat azami bir saat çalışan öğrencilerimizle nasıl başarılı oluruz bir zahmet anlatırmısınız?Günde 10-15 saat çalışan uzakdoğu ve Avrupa öğrencilerine nasıl yetişebiliriz?
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 09:46
Savunma sanayiinde emeği geçen tüm çalışanlara teşekkürler ve gelişime devam...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 08:17
10 yıl sonra bildigin robot kullanilacak catismalarda.
evin 18 Haziran 2018 07:52
sanırım bu bir mizah yazısı.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 09:48
9
Türkiye'nin gelişimini hazmedemeyenler ve dandik kılıf uyduranlar....
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 05:59
Reuters Enstitusunun yaptigi arastirmada Turkiye "medyada yalan ve yaniltici haber"de dunya birincisi oldu. Yunanistan ikinci, Malezya ucuncu, Meksika dorduncu, Macasristan besinci olmus.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 13:36
1
Peki Reuters (ülkesi) kaçıncı olmuş?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:42
0
Ya hala reuters ı baz alıyonuz... Onlara göre amerika demokraside ilk sıralarda insan haklarında ilk sıralarda. Almanya hollanda onu takip ediyor. Gördük savaştan kaçan mültecilere nasıl davranıldıgını. Çıkarın o at gözlüklerini artık bıkmadınızmı batıyı ilham almaktan. Batının batıya faydası yok artık
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 05:44
Savulun Turkler geliyor...Bilim 0, teknoloji 0, egitim sistemi 0, hayalperestlik 10 numara. Motor yapacaz, ucak yapacaz, kendi hikayemizi kendimiz yazacaz. Biz hep kendi hikayemizi kendimiz yazmadik mi Sayin yazar? Yazdik, hem de ne hikayeler, efsaneler, masallar yazdik. Orta Asya'da cok buyuk bir medeniyet yarattigimizi yazdik mesela. Dunyanin her tarafina goc edip insanlara medeniyet ogrettigimizi yazdik. Hititlerin, Sumerlerin, Hunlarin Turk oldugunu yazdik. Butun lisanlarin Turkce'den geldigini yazdik...ama kendi cocuklarimizdan baskasini inandiramadik bir turlu.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 04:33
Yazıda değindiğiniz gibi yerli uçak işi çok önemli hangisi silah sistemi olursa olsun civatasina kadar yerli imkanlarla ürettiğimiz ürün yerlidir İngiliz ile ortak üretilen uçak yerli olmaz
gazoz fabrika sahibi 18 Haziran 2018 13:02
1
sevgili kardeşim sen nerde yaşıyorsub allah aşkına nereden bakıyorsun hayata sezgin rahatsız oldu siha larla terör imha edemezmişiz bak sezgin diyor başkası demiyor insan haklarına aykırıymışmışda alayına gider arştır biraz gazoz olma evsane ol hadi hadi
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 02:50
ver mehteri
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:50
Kötü müttefikte bize savunma sanayii de devrim yaptırırmış.Bu çok gurur verici görebilene inşallah daha da iyi olacak emeği geçen herkesten Allah razı olsun.Teşekkürler.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:27
1
Ülke olarak bizim yapamayacağımız hiç bir şey yok.inanalim yeter.yerli silah sanayin varsa gerisi kolay.Ilk önce her işte olduğu gibi emniyet ve güvenlik gelir. Eleştirmek için eleştiri yapmayalım. Mete yarar in her vodyosunu izledim. Adam gaz vermiyor aksine inceleyip analiz edip gerçekçi bilgileri bize sunuyor hemde yerinde geze geze. Hayatı tehlikeye karşı. Çünkü o bir bordo bereli.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 08:08
1
Yorumuma lütfetmiş cevap vermişsiniz ki bu cevap banaysa sanırım okuduğunuzu anlamama gibi bir probleminizde var yada eleştiri yapmak için eleştirmişsiniz.Işin tuhafı bende sizi anlamadım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN