Back To Top
Siyaset zaten bu değil mi?

Siyaset zaten bu değil mi?

- A +

Siyasete girmeden yazı yazmak o kadar zor ki. Düşünsenize benim konularım bile siyasetin ilk konu maddeleri. Mümbiç diyeceğim ABD ilişkileri denecek, Kandil diyeceğim seçim konuşulacak, üst düzey PKK yöneticilerine yönelik operasyonları yazacağım Apo operasyonu hatırlanacak,  Akdeniz ve Ege’deki enerji savaşını yazacağım seçim öncesi yine petrol bulundu haberleri yapıldı diyecekler, savunma sanayisinden örnek vereceğim saman ithal ediyoruz diyen çıkacak. Yani işin esası benim konular çok mayınlı alanları içeriyor.

Futbola girsem ve bir Fenerbahçeli olarak Ali Koç’un seçilmesini yazsam buradan da değişim diye başlayıp bunu siyasete bağlayacak onlarca kişi olacak.

***

Biraz ekonomi ve küresel sorunlar demeye kalksam her şeyi uluslararası komplolara bağlamayın, sıyıramazlar diye konuşan olacaktır.

İran, Filistin, Suudi Arabistan ve Suriye desek direkt olayı Emevi camisine getirecek bir grupla saatlerce kapışmak zorunda kalacağım.

Sanırım geçmişte yaptığım mesleğim gereği biraz gözümüz kara ki, bu kadar siyasi konularda hâlâ yazı yazmaya ve yorum yapmaya devam ediyorum.

İşin tuhaf tarafı başkalarını siyaset yapıyorsunuz ve yandaşsınız diye suçlayanların birçoğu bugün siyasete girip milletvekili adayı oldular. O zaman ne oluyormuş,  gazetecilerin de siyasi görüşleri olabilirmiş. Bir siyasi partiye yakınlık duyabilirlermiş ve objektifliklerini de kaybetmeyebilirlermiş.

Askerlikten sonra bu dünyaya girdiğimde bir şey farkettim.  Doğru bildiğin yolda kulaklarını kapatıp gözlerini açık tutacaksın. İnançlarının sana doğru yolu göstermesini arzulayacaksın.

Yolunu eski bir çocuk oyunu olan sıcak soğuk deyimi ile bulmaya çalışırsan gideceğin yer aslında sana ait olmayan bir yer olacaktır. Çünkü herkesin sıcağı ve soğuğu çok farklı.

Zaman zaman kullandığım bana ait bir deyim vardır: Hayat üç yanlışın bir doğruyu götürdüğü bir sınav değildir. Her yanlış ve doğru ayrı ayrı terazilerde tartılır.

Bugün seçime malzeme yapılıyor denen konular da aslında hem siyasetin hem hükümet etmenin hem de hayatın birer gerçekliğinin sonucudur.

Siyasetin güncel sözlük anlamı; Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayıştır. Görüldüğü üzere bir yöntem seçimini ifade eder. Bu nedenlede farklı görüşler ortaya çıkar. Kim toplumu ikna ederse de siyaset etme hükümet etme hakkını elde eder.

***

Buradan söyleyeceğim konu, tabi ki devlet idare etme yöntemi siyasal tercihleri içinde barındırabilir.  Yapılan uygulamalarla da toplumun onayına ihtiyaç duyulur. Bir siyasi partiyi uygulamaları ile eleştirmek doğrudur ama bunu siyasete alet ediyorsunuz demek doğru değildir. Zaten siyaset uygulamaya geçmek için yapılır.

Bu nedenle Kandil’e bir seçim yatırımı demekten vazgeçin, çünkü bu terörle mücadelenin bir parçasıdır. Hükümetler de uygulama için vardır.

Nasıl daha önce Kıbrıs Harekâtını veya Apo’nun getirilmesini bir siyasal kazanç olarak görmediysek, bugün de aynı şekilde bakamayız.

Kandil bu ülkenin otuz yıllık sorunudur. Tabi ki çözende halkın gözünde yükselecektir. Tıpkı çözemezse düşeceği gibi.

Ben yazmaya Allah izin verdikçe ve sizler de okudukça devam edeceğim.

Yolumuz açık olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 14:04
Allah biliyor sizin siyasetiniz Kürt düşmanlıgı
B 13 Haziran 2018 23:12
Mete bey kendi adıma konuşuyorum. Siyaset bizi pek ilgilendirmiyor. Ancak savunma sanayi yakından ilgilendiriyor. Bunu akamete uğratacak bir siyasi iktidar istemem. Turkiye'nin diğer ülkelerden üstün bir yanı pek yok. Bir tek konuda üstünlüğünden eminim. Askerlik. Birde bunu iyi bir teknoloji ile taclandirirsak ne olur. Eğer bu kaderimize yazılmış ise gerceklesir bizim hayalimiz ve muradimizda budur. Erdoğan bu yolda mesafe aldı. Devamını getirecek gibi gözüküyor. Diğer liderlerin söyledikleri benim için anlamsız vaatler.
Mert-YorumDevamı 12 Haziran 2018 02:10
Fethi Sekin evindeki çoçuğunu ve eşini görmezden gelip sadece o Adliye ve çevresindekilerinin anası babası ağlamasın diye kendi canını hiçe sayan bir yiğidimiz korkusuzca elindeki beylik tabancasıyla karşısındakilerin elinde olan otomatik silahlara karşı mertçe beynine kurşunu sıktı ve sen böyle yiğitlerimize bu söylemlerle hakaret edemezsin! Yok fakirler askere gidiyor zenginler gitmiyor. Ebe kardeşim o zengin dediğin adamda veya oğulları felan ülkenin geleceği için(hepsi de olmasa) çalışıyorlar, beynini kullanıyorlar!. Sayın Mete Bey bu konuyla ilgil
Mert 12 Haziran 2018 02:05
Sayın Mete Yarar, Seni makalelerini bundan sonra kaçırmamaya çalışıyorum. Nokta atışı tespitler yapıyorsunuz. Zekanız fevkalede. Ben şunu söylemek istiyorum buradaki gördüğüm yorumlardan ve çevremdeki söylemlerden dolayı. Şu anlayışa karşıyım! Yok fakirin oğlu askerde yok zenginin oğlu yok! ( Bu arada benim babamda asgari ücretle çalışıyor) Yav kardeşim! El-bab'a da giden Afrin'e de giden askerimiz gönüllü gidiyor, ZORAKİ GİTMİYOR! İllaki her meslekte olduğu gibi 1-2 tane istemeyen olabilir ama bu söylem kesinlikle yanlış! Fethi Sekin zoraki mi İ
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 23:58
Kork, Allahtan(c.c) korkmayandan... ! Bunu bilmeyenler herşeyi heryere cekebilme özgürlüğünü kendinde bulabiliyorlar. Ama şunu unutuyorlar; Allah(c.c) adaletini yarına bırakır ama yanına bırakmaz. O en büyük Hakimdir...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 19:58
Bir gazetede köşe yazarlığını herkese yaptırmazlar, ama o yazarlara yorum yapmayı bazı gazeteler herkese kabul ediyor. Yorumcular efendi mi eşkiya mı terörist mi az çok yazısından anlaşıldı da burası onların ifşa edilmesi gereken yer değil. Ancak bazı yorumcular biryerlerin sloganlarını kopyalayıp yerleştiriyorlar. Buna rağmen yorumlar pro ve kontra oldukça platform sıhhatlidir. Yazarın isabetli gidişatının işaretidir. Mete beyin yorumları devamlı belli bir çıtanın üstünde. Herkesin her cümleyi anlaması gerekmiyor.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 19:09
Erdoğanın Demirtaşı hedef göstererek yaptığı idam söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kerim 11 Haziran 2018 17:24
Siyaset yapmaya da hakkın var. Karşı taraf tarafsız ve siyaset üstü mü yazıyor sanki
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 16:03
Demirtas 6ve 7 ekim icin ispatlayin vazgececegim adyliktan diyor, bunu niye yazmiyorsun, emlak islerinizmi coker.Sizin gibi saksakcilar.Yeter be . 40 yildir kandili bilmem nereyi bombaliyorsunuz, bir turlu bitmiyorlar.Yerinizde olsam atomu demerim, kimysali hergun deniyorsunuz.Oglunuda gonder, hep fakir fukaranin cocuklari.Varmi iclerinde bir tanecik zengin oglu.Yazin su milyonluk adamin oglu sehit oldu.40 yildir ayni sey.Soyadi erdogan bayraktar, koc sabanci bilmem kimin oglu varmi,su muberak gunde bu yalanlari birakin artik.Sizden ne vatansever nede baska bir sey olur.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 16:56
1
Meclis neden araştırmadı. Neden red etti. Bilen var mı?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 18:22
2
Guya tarafsiz bir yazi. Biktik usandik artik insanlari ahmak yerine koyan kose yazarlarindan. Biraz yurekli olun, gercegi yazin. Bakin bu gazetede 2-3 yurekli yazar var; onlardan ornek alin. Sizin de gozunuz, kulaginiz ve eminim vicdaniniz var. Memleketinizi gercekten seviyorsaniz gercekleri yazin.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 18:34
0
Cumhurbaskanina cagrida bulunarak ‘53 kişinin katledilmesi sözde talimatımı’ paylaşırsan senin lehine adayliktan cekilecegim diyen Demirtas`a soruyorum ; 6-8 Ekim`de olayların fitilini ateşleyen “..7’den 77’ye bütün halklarımızı sokağa ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bundan böyle her yer Kobani’dir..” mesajını atan sen "Halklarımıza Acil Eylem Çağrısı" başlıklı bildiriyi yayınlayan da senin partin değil mi ? savas halindeki Kobane`yi kastederek "her yeri Kobane`ye çevirin" çağrısı yapmak cinayetlere, yakip yikmalara davet degil de nedir
KARAR OKURU 12 Haziran 2018 09:34
1
Bugüne kadar neden yargı yoluna gidilmedi de şimdi seçim mitinglerinde konuşuluyor. Ayrıca hdp araştırılsın dediği halde hükümet red ediyor. Neden acaba başka bir sorun mu var.
Abdulkadir 12 Haziran 2018 17:57
0
Bu olayların tetikçiliğini yaptığı için hapiste. Onu yargılamada ağır davranan ve seçime girmesine müsaade eden yargı utansın. Direniş çağrısı yapan tweeetleri duruyor. Açıp googledan bak. Adaylıktan çekilse nolur çekilmese nolur?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:23
0
Abdülkadir Meclis araştırmayı neden red etti???? Neden 1 tek dava açılmadı????
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 11:39
Yolun açık olsun Mete bey Türkiye'nin aydınlatması için sizin gibi güzel insanlara ihtiyacımız var .. Amsterdam HOLLANDA
Abdulkadir 11 Haziran 2018 11:12
Yazmanız gereken konular için başkaları ne diyecek diye erteliyor yada vazgeçiyorsanız yanlış olur. Siz doğru bildiğiniz yoldan gidin herkes kendi payına hissesini alır kanaatindeyim.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:45
Siyaset sanatı yaşamla iç içe istesekte uzak duramıyoruz.Kendimize göre yorumluyor okuyoruz bu sanatı toplumun değer yargıları her zaman yön göstericidir.Siz yazdıkca bizler okumaya devam edeceğiz dürüstlük kalemiyle yazdığınız yazılarınızı... Teşekkürler .
engineer 11 Haziran 2018 10:05
eleştirenler siyaseten herşeyi eleştirin ancak terörle mücadeleyi alkışlamıyorsanız dönün kendi iç dünyanızı bir gözden geçirin, görmüyormusunuz terörle mücadelede, tabiri yerindeyse resmen "öttürüyoruz" teröristlerin gerçekten inlerine giriliyor, bırakın teröristleri onları destekleyen devletleri bile bağırttırıyoruz, bunun hakkını teslim edin, akp ye tek bu yüzden bile destek vermek gerekebilir, bu destek akp ye değil terörle mücadeleye ve beka sorununadır, gözünüzü açın Vatan yoksa namusta yoktur,eleştirecek hiçbirşeyiniz de kalmaz.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 18:38
3
Biz bu hikayeyi 35 senedir okuyoruz, duyuyoruz. Inlerine girdik, dumduz ettik, bilmem kac terorist oldurduk, PKK bitti bitiyor...Bu arada Kurt vatandaslara hala anadil egitimi yasak. Kurt siyasetciler hapiste. Suriye'de bile ozerk bir Kurt yonetimi kurmasinlar diye orduyu gonderiyoruz. Bu arada bedelli askerlik lafi dolasiyor ortalikta. Secimi kazanalim bedelli askerlik olacak. Terore karsi birlik beraberlik istiyorsaniz siyasetcilerin, zenginlerin, imtiyazlilarin cocuklarini da gonderin savasa. Ama yok; garibanlarin cocuklari olecek, sehit edebiyati yapacaksiniz. Yeter gayri.
engineer 12 Haziran 2018 10:17
0
yok yok öyle değil sn karar okuru, bu sefer masal değil, kandil mandil artık sönecek, terörün beli kırılıyor artık, bilmem ne kandilini başka yerde yaksınlar artık, yemin ederim kaçacak saklanacak delikleri yok artık, iha(eski heron) görüntüleri artık önce israile gidip sonra Türkiye'ye gelmiyor,artık yerli iha ve siha bulduğu yerde bi taraflarını kesiyor, yani 35 sene hikaye dinlediniz ama teröre vurulan son darbeler öyle hikaye falan değil,güvenlik güçleri bağırttırıyor vallaha da billaha.
Abdulkadir 12 Haziran 2018 18:00
0
Ülke içinde ve dışında 20 binden fazla terörist öldürüldü. Bu mücadeleden üzüntü duyanlarda olacaktır, hem Türk hem Kürt olarak. İttihatçi subaylardan ermenilerle ittifak yapanlar, mitinglerine katılanlarda olmuştu.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 05:17
0
"Abdulkadir" rumuzlu arkadas siz 20 bin terorist olduruldu, Afrin'de 4 bin terorist olduruldu diyen devlet adamlarina inanmayin. Bu sayilara gore PKKnin coktan bitmis olmasi gerekirdi. Propaganda bunlar. "ittihatci subaylarda ermenilerle ittifak yapanlar olmustu" cumlenizden de anlasiliyor ki tarih hakkinda bilginiz cok kisitli.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 08:13
gir sen gir.hep giriyorsun zate.guvenlik diyosun bu iktidarı alkisliyirsun
Abdulkadir 12 Haziran 2018 18:04
0
Doğru yaptığı müddetçe alkışlanır. D evletBahçeli'nin geçmişte çok ağır eleştirileri vardı şimdi destek veriyor. Hendek olayları bir ayrılıkçı isyandı. Bastırıldığı gibi dışarıda da önlem alındı. Devletin beka mücadelesinde PKK nın don lastiklerini alkışlayacak değiliz elbet.
Oylar Saadete 11 Haziran 2018 07:57
Oylar SAADET'e Mete bey
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 12:14
6
Öyle bir partimi var? Biz %1’lik olanlara parti-cik diyoruz
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 12:15
4
Çarpmada 1 toplamada 0
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 20:20
0
Aynen katiliyorum arkadas, sisirdilerde sisirdiler sonucu halk %0.07 ile kesti fisini bunlarin derdi devlet yonetmek degil, bilegini bukemedikleri lider Erdogandir. Erkan. Schiedam/Hollanda
Yüksel dinçer 11 Haziran 2018 07:19
Uzmanlık alanınız neyse ona yönelin her şeyi ben bilirim ben yazarım kulaklarımı'da tıkarım moduna girersen bir bakmışınız 'ki yanlız bir kovboy edasıyla baş başa kalmışsınız
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 16:20
0
Insanlar her konuda fikir sahibi olma luksune sahiptir, fakat bilgileri varmidir, bu onemli olan, bu
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 05:02
Sanırım sorun ülkemizde siyasetin çok fazla etkin olması çok fazla yetkisi olması devletin her işinde mutlak egemen olmasindan kaynaklıdır böyle olunca a partisi seçilince onun düşüncesi egemen oluyor herşeye b partisi seçilince de onun düşüncesi bu açıdan sanırım devletin stratejik bir kültürle organize olup müesses bir devlet nizamına sahip olması lazım herşeyi siyasetçi belirlememelidir siyasetin elindeki güç yetki devlet kurumlarına dağıtılmalidir diye düşünüyorum o zaman sanırım yapılan işlerde ki partiler göre oluşan taraftarlik olmaz
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 04:43
ALLAH razı olsun kareş yaz tabiki.
tepekoylu 11 Haziran 2018 04:23
gozum kara derken.. göz rengınızden bahsedıyorsunuz muhtemelen..benımkı kahverengi.. açığından..
Selim 11 Haziran 2018 04:09
PKK ve YPG nin para kaynaklarini yok edebilir veya kontrol altina alirsak, gucu azalir, Almanya ve Yunanistan PKK ya en buyuk detek geldigi yer., Turkiye buna gore hareket etmeli, ve Burada yasayan PKK destekcilerini vatandasliktan cikarmalidir
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 03:52
Yazar kendini eleştirilerden korumaya mi almak ister? Ne garip. 16 yıl gitmeyip şimdi baskın seçim öncesi gidilirse kandile, oluyor mu terörle mücadele? Ya bir türlü petrol doğalgaz bulunamayan sondajlar ne olacak? 16 yılda bir tane de düzgün işleyen saha kesfedilemez mi? Şimdi baskın seçim öncesinde yeni sondajlara methiye duzerseniz bunu okur eleştirmesin mi?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 20:41
0
Birakinda adamlar isini gorsun 80 senedir uyutulmusuz/uyumusuz hic birsey yapmamisiz simdi de akp ye laf atiyoruz onceki hukumetler uzaydami is yapiyorlardida devlete hizmet firsati bulamadilar? 15 seneki hukumetler niye yapmadi atak helikopteri/tanki/ihayi/ciriti/bora 12 yi yollari,marmaraylari.hizli trenleri ve daha niceleri soruyorum size niye?? Erdogan bunlari 16 yilda yapti sagimiz solumuz savasta iken Biraz mert olun. Yigidi oldurun ama hakkini verin beyler, biraz mert olun mert. Saygilarimla, Erkan/Hollanda
Abdulkadir 12 Haziran 2018 18:09
0
Petrol Irak'ta 300-500 mt de çıkıyor sende 1,5-2 km de çıkıyor. Orada maliyeti 250 bin usd ise sende 1-1,5 milyon usd. Terörle mücadele konusunu ağzına bile alma. Bırak mehmetçik işini yapsın. Gölge etmeyin yeter
Karar okuru 11 Haziran 2018 03:40
Allah yar ve yardımcınız olsun.Bu ülkenin sizin gibilre ihtiyacı var.
D 11 Haziran 2018 03:10
Kandil de pkk varmı ki Suriyenin.yakinini yerleştiler Fıratın doğusundaki ikinci israili neden.kandille unutturuyoruz.Petrol orada ve suriye tanıdı.Rusya israil anlaştı.Esad ile kavgamızdan sınırımızda nur topu gibi pkk ve israile golontepeleri verildi.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 02:11
Yorum ve yazılarınız tam isabet, o sebeple Durmak yok yazmaya ve yola devam Allah yar ve yardımcınız olsun
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 01:40
Mete bey, Allah yar ve yardımcınız olsun
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 01:30
Sayın Yarar,bu muhalefet yapısı ve kafası ile demokrasinin vazgeçilmez unsuru kabul edilen siyasi partiler muhalif partiler adeta,Türkiye'ye hasım odakların temsilcileri gibi bir dile sahipler...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 20:47
0
Aynen katiliyorum bunlarin derdi devlet yonetmek degil. Erdogandir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN