Back To Top
İstanbul Hava Limanı’nda susuzluk

İstanbul Hava Limanı’nda susuzluk

 - Son Güncelleme: 06.07.2019 Cumartesi 09:43
- A +

Yo yo, pet şişelerde en az % 700 kârla satılan sulardan bahsetmiyorum. Yüksek parayla su her zaman var. Fakat diyelim Londra veya Helsinki hava alanlarında olduğu gibi ücretsiz içilebilir soğuk su imkânı maalesef yok.

Soru şu: Neden yok?

Dünyanın en büyük hava limanında isteyen elbette fahiş fiyat ödeyerek suyunu alsın içsin. Ama insanlık, havadan sonraki temel ihtiyacı olan su konusunda bu kadar mı çaresiz bırakılır?

Ağzını açan muhafazakâr siyaset esnafı ecdad ecdad deyip durmakta. Bu mudur ecdada varis olmak?

Bu şehr-i İstanbul ki su medeniyeti konusunda eline su dökecek şehir az bulunur idi. Şimdi arayınız ki içilebilirden vazgeçtik, akan çeşme dahi görmek nerdeyse rüya olacak.

O çeşmeler, sebiller, selsebiller, meydan çeşmeleri, su kemerleri, sarnıçlar şehrinin düştüğü duruma bak. Bak da Üstad Sezai Karakoç’un “Gözyaşısız Ağlıyor Çeşmeler” başlıklı seçim bildirisini/ hüzün destanını bir daha oku ey kârî.

Su hayatın kaynağı, temeli, vazgeçilmezi şu bu… Çeşmelerin kitabesini okuyacak kadar ‘türkçe’ biliyorsanız, o kitabelerde su ile ilgili ayetleri, beyitleri, şiirleri, duaları ve su etrafında inşâ edilmiş bir edebiyatı görebilirsiniz.

Gelgelelim mâzinin bu en yüksek kamusal hassasiyetlerinden birini güncel hayatın içinde hoyratça nasıl yok ettiğimizin izahını nasıl yapacağız?

Kurdun kuşun kedinin köpeğin de nasiplendiği bu hayatî ihtiyaç nasıl oluyor da arsızca halının altına süpürülüyor, anlayamıyorum.

Sayın Binali Yıldırım’ın seçim vaadlerinden biri çeşmelerden su ve internet akacağı yönünde idi. Çeşmelerin akmasıyla ilgili bu hayatî vaadi Sayın Ekrem İmamoğlu’nun gerçekleştirmemesi için bir sebep görmüyorum.

Ayrıca yeniden İstanbul Hava Limanı’ndaki ‘susuzluğa’ dönersek, hava limanı işletme sorumlularının yahut Ulaştırma Bakanlığı’nın neyi beklediğini de hiç anlamadığımı ifade etmek isterim. Nedir, bu konuda bir KHK çıkmasını mı bekliyorlar? Allah’ın suyunu kullarından ve canlılardan esirgemeyiniz efendiler. Bırakın suya erişimi engellemenin hoş görülmesini, insanla suyu buluşturmak temel bir kamusal görev zaten.

Her gün yüzlerce uçağın ve onbinlerce insanın ziyaret ettiği bir alanda ücretsiz içecek suyun olmaması ayıptır.

Hz. Pir’in dediği gibi “Su da susuzları arar.”

Engel olmayın! Su, susuzlara ulaşsın lütfen.

What do Arabic signs do to you?

Bildiğiniz üzere Kilis’ten sonra İstanbul’da da arapça tabelalara yönelik yasak uygulaması yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile tabelalarda en az % 75 türkçe ibare bulunması zorunlu hâle geldi ve denetimler başladı.

Benim sorum şu: Alınan bu kararın bir an haklı ve mâkul olduğunu varsayalım. Peki bu haklı ve mâkul karar neden İngilizce veya başka bir batılı dil için uygulanmıyor? Hayır neden yani, anlamıyorum.

Arapçaya karşı bu tuhaf tutum, veya Frenk dilleri karşısındaki pozitif ayırımcılık ya da eziklik neden?

Neden? Bazı bölgelerdeki Türk esnafın bile ekonomik kaygılarla gönüllü olarak arapça tabelalar kullandığı bir gerçeklik ortamında bu eşitsiz ve kompleksli uygulama niçin niçin niçin?

Hukuktaki  genellik ve eşitlik ilkesini bombalayınca elinize ne geçecek?

19-07/05/ekran-resmi-2019-07-05-213632.png

Konya Aziziye Camii/ Fotoğraf:Abdulkadir Emeksiz

YİTİK

96 yıllık hayatı boyunca 84 cami, 52 mescid, 57 medrese, 122 darüşşifa, 222 su yolu kemeri, 9 köprü, 59 kervansaray,433 ev 48 hamam.... (yazarken yoruldum) yapan mimar Sinan’a karşıt 1000 like sayısı, 50k takipçisi, 80 bin tiwit, 5 tane kimsenin anlayamayacağı fake hesabı, seri fav yapabilme özelliği, takibe takip edebilen üstün yetenekli parmakları, üstadların hizmetlerini yazarken yorulan, oturduğu yerden para kazanma yolları arayan bir nesil içinde yetişip hiçbir şey  yapamadan şu dünyadan göçüp gideceğim için üzülüyorum....

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 23:49
Hocam....Arapcayla Ingilizce yi bir tutmayi birakin.Arabca nedir ya.Dunyanin iletisim dili INGILIZCE. Dunyanin neresine gidersen git.... Yerel dillerin yanina Ingilizcesi yazilir...Arabistan da Cindede Hindistan dada Rusya da boyledir.Ingilizce Dunyanin Teknoloji Saglik Kultur Ekonomi Hukuk dilidir.Butun Ceviriler Ingilizce olarak Herkese yapilir...
fakir 06 Temmuz 2019 22:50
birader senin ki de eleştiri mi adam yarım litre suyu 5 liraya satmasa nasıl kar edecek, dua et tuvalete girdiğinde sifon daki suyu hesaplayıp dışarıda para kesmesinler, küçük abdest 10 tl büyük abdest 30 tl sifon ücreti istenebilir
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 15:00
Japonya'da marketten havalimanına dinlenme tesisinden büfesine kadar her yerde fiyatlar aynıdır. Avusturya'da böyledir... Gelişmiş ülkeler böyle. Gelişmemişlerdeyse daya gitsin. Kervan geçmez bir yere dükkan açsan da fiyatı yükseltsen bu kabul edilebilir. Fakat her gün onbinlerce insanın geçtiği bir havalimanında fiyat yüksekliğinin anlamı(!) çok olsa da kabul edilemez. Mesela, patatesin fiyatı yükselince cipsin fiyatını yükselten ama düşünce düşürmeyen insanlara ve bunun denetimsizliğine mahkumuz. Bizim için konu para değil tutum. Çoğunluk için tam tersi. İnsan bulan beri gelsin.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 13:27
Sadece su mu? Bütün güzel havalimanlarında uçak körüğe yanasinca ve oradan çıkınca insanlara mini bagaj arabaları sunulur. Ben görüyorum bir km yolp yaşlı insanlar özellikle ellerinde çanta zorlukla yürüyor. Hadi pasaport kontrolü bitti ve bagaj arabası lazım size ama alamıyorsunuz çünkü 5 TL istiyorlar sizden. Bu mu en büyük en muhteşem. Büyüklük hizmette başlar. Suyu hor gören her şeyi hor görür. Daha zemindeki beyaz karıların pisliğinden ve tuvaletlerin pisliginden özellikle adam balgamı atıyor sen yüzünü yıkarken balgamın yolculuğnu seyrediyorsun rezaletinden bahsetmiyorum bile.
Deli Emin 06 Temmuz 2019 12:24
Sayın Yazar artık şaşmıyorum.Önceden safa yatıyor bizimkiler sanırdım. Değil. Neden Arapça tabelaları değiştirme öylemi. Sorunuzun cevabı şu. Günden güne Suriyeli'lere karşı yaptıkları işler nedeniyle halkın isyan, itiraz, tepkisi artıyor. Tabelalar onları hatırlatan ve öfke etkisi yapıyor. Bir yandan Suriyeliler ile ilgili olumsuz haberler sansür uygulanırken halkın havasını almak için güya tabela ile uğrşılıyor. Polis karakolalarından Suriye'li lerin çıkardığı olayları sor lütfen. Avrupa devleti vatandaş olay çıkarmıyor.Yanş Tabela işi kamüfle için..
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 11:45
İngilizce tabelalara dokunulmaması İngilizcenin küresel bir dil olmasından kaynaklanıyor; eziklikten değil yani. Brezilyalı da gelse, Endonezyalı da gelse, Norveçli de gelse o tabeladan o dükkanda ne hizmet verildiğini anlasın diye. Sadece Arapça yazan bir tabelayı Türk de anlamıyor. En makulü tabela yasağı yerine Arapçasının yanına Türkçesinin ve İngilizcesinin de yazılması, diye düşünüyorum. Her şeyi Batı kompleksine bağlamak da bir kompleks.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 20:03
2
Aynen doğru görüşleriniz. Yalnız Arapça yerel bir dildir. Niye Türkçenin yanına yazılsın ki? 22 Arap ülkesi var. Birbirini anlamadıkları için standart bir dil geliştirilmiş. Buna rağmen birbirleri ile konuşmakta zorluk çektiklerini okumuştum.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 21:46
0
@20.03 Arap nüfusun yoğun yaşadığı bölgelerde Türkçe ve Arapça yazıların bulunduğu tabelalarda bir sakınca yok bence. Dilin yerelliğinden bağımsız bir şey bu. İstanbul'daki bir mahallede Ugandalılar yoğun olarak yaşıyorsa oradaki dükkanlara Svahili dilinde tabela da asılabilir demek istiyorum. Nasıl ki Doğu ve Güneydoğu illerinde Kürtçe tabelalar olması gerekiyorsa, öyle. Brüksel'de Arapça tabelalı birçok mağaza görmüştüm. Yalnızca Arapça değildi tabelalar tabii. Doğrusu budur kanaatimce.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 10:06
Su değil pet şişede zemzem mübarek. Reisin ustalık eseri böyle oluyormuş, öğrendik.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 09:28
Geçen uçak beklerken hanım iki çay al dedi yeni havalimanımızda, iki çay 23,75 Tl...dedim adam mı soyuyorsunuz? En yakın su alacak yer ise nereden baksan 200-300 metre ötede, oraya gitsen fiyat çok farklı değil... Buralar kimlere nasıl verilmiş araştırılmalı...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 08:18
Su, konut, ilaç, eğitim herkese ücretsiz olmalı.
engineer 06 Temmuz 2019 10:58
4
komünistmisin sen.
N.Öztürk 06 Temmuz 2019 07:58
Sayın yazar, siz gerçekten bu kadar saf mısınız (kat'i şekilde temiz düşünceli anlamında ) ? Yoksa bizimle dalga mı geçiyorsunuz ? Dünyanın en büyük hava alanında temiz- soğuk ve bedava su ! Aney ! Herşeyin "para " olduğu bir sistemde şaşırtıcı değil. Elbet sizi anlamaya çalışıyorum, Köyüyle ilçesi arasında 20 KM.lik yolda en az 20 çeşme olan bir yöreden geldim, ki Anadolu'nun genelinde su hayratı önde gelir. Ülkede bayındırlık anlamında çok şeyler yapılırken, inceliklerin nasıl atlandığını Avrupa örnekleriniz gösteriyor. Kabul edin ki bizde vahşi kapitalizmin egemen.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 06:30
Eski havaalanını çok arayacağız son derecede kullanışsız bir havaalanı
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 01:36
1
Çekemezlik, yalan dolan yazın cahiller de like atsın. Eski havalimanında çeşme mi vardı?!
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 06:23
İsabetli bir yazı olmuş. Havaalanında soğuk su sebilleri konması için hepimiz talepte bulunalım. Üstelik içeri su sokmak yasağı da var. Ayrıca küçük beldelerde geçtiğimiz yıllarda soğuk kaynak sularının aktığı çeşmeler vardı. İnsan yorulduğunda soluklanıp serinlerdi, Onları bile kuruttular iptal ettler.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 05:00
Klasik akp zihniyeti. Her şeyden para koparma. Plajları paralı yapan, şezlong mafyasını icat eden, seni tabiki koca bir havalimanına kapatır ve paralı suya mahkum eder. Mantık aynı. Yakında havalimanı içinde paralı taşımayı da icat ederler. Devasa bir alan, yürü yürü bitmiyor. Havalimanı içinde raylı taşıma yapmamışlar. Kapalı spor salonu mübarek.
karar 06 Temmuz 2019 03:04
yanlış hatırlamıyorsak su,ateş ve ot müslümanların ortak malıdır diye bir söz,talimat var.ama ne yazık ki bizim yöneticilerimiz havaalanında adeta bir kerbela oluşturmular da suyu ahaliden men ediyorlar.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 02:33
Idris bey ilk kez yazinizi okudum, musteariniz itici oldugu için. Merak ettim, ism-i fail manasina mi yoksa ism-i mef'ul mu?
Demircan 06 Temmuz 2019 00:37
Yazınızı okuyunca 2010 yılında vizyona giren even the Rain yağmuru bile isimli film aklıma geldi. Meraklılar İnterneten izleyebilir.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 00:24
Sizin böyle yazmaya hakkınız yok. Binali kazansın diye taraf tuttunuz önce. Dünyanın en pahalı en yorucu havaalaninda Erdoğan ve Yıldırım herhalde suyu beleşe vermez. Kendilerine sorun bakalım. Kimin suyunu kime veriyorsun derler. İmamoğlu 18 günde suya yüzde 40 indirim yaptı. Havaalanini sebille hayratla donatsa bile beleşe verdirmezler. havaalani yolcu garantili ihale edilmiş özel firma, kiracılar yandaş. Menfaat varsa yandaş orada. Diğer konuda, Tabelada adalet yazıyor ama adalet yok.
Karar Okuru 06 Temmuz 2019 01:41
1
Evet kazılmasına yardımcı oldukları çukurların içinden feryat edenleri pek anlamıyorum. Bizim orta doğulu kültürümüzün vasıf ve donanımlarına oranla hayli hem de hayli yüksek öz güvene de şaşırıyorduk ama cevap eğitim kalitesi ölçmelerinden geldi. PISA gibi yerli izleme sistemine gösterdiki toplumsal eğitim felaket. Ama basit matematik işlemlerinide, yazılanı anlatılanıda anlama zorluğu çeken toplumlarda böyle bilgisiz bir özgüven doğal olur.
habib ışıldak 06 Temmuz 2019 00:13
bu kadar basit.anlayana.küçük şişe su 20 kat pahalıydı. susamıştım.inadına almadım.bir kaç basit şey de benden olsun. 1.süper lig trt ye (halk kahve ye birahane ye alışmasın.Klüplere az para gidermiş.fazla gidiyor da gene iflasdalar) 2.pahalı köprüleri indir.kazan kazan. 3.çoğu tarlalar büyük dedelerin üstüne tapulu.Şipşak komisyon kur.Kullanana tapula.ekilsin. 4.ilkokol 4.den sonra mecburi olmasın.Usta kalmıyor.okumayan çoğunluk mesleksiz yetişiyor.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 10:06
1
Ya habibi. TRT yi kim söğüşlüyor şu an,ayni adamlar. Köprülerin deli Dumrulu kim, aynı adamlar. Çiftçi mevcut tarlayı ekemiyor, zararda. Ilkokul mezununa gerek yok üniversite mezunu bile yeterince cahil artı Suriyeliler var, amele çok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN