Back To Top
Özil kırılması

Özil kırılması

 - Son Güncelleme: 29.07.2018 Pazar 00:31
- A +

Mesut Özil olayı, bu zamana kadar Almanya’da uyum ve göçmenlerle ilgili yaşanan en sahici tartışmayı ateşledi. İslam, Türkiye, Erdoğan ve göçmenler başlığı altında söylenenleri dışlanmışlık, aşağılanmışlık, kabul görmemiş olma duygusuyla izleyen Türk toplumu, uyum adına yapılıyormuş gibi görünüp, günün sonunda ötekileştirmeden başka işlevi olmayan tartışmalara ilk kez herkesin anlayabileceği bir cevap verildiği hissiyatını yaşıyor.

Uyum tartışmalarında bir ‘Özil kırılmasından’ söz etmek mümkün. Siyasi, sosyal ve kültürel kavramlar üzerinden yapılan tartışmalar, Özil’le birlikte bireysel bir karakter kazandı. İkinci ve üçüncü jenerasyona ait Türklerin sosyal medyada yaptığı paylaşımlar, uyum adına söylenenler ve yaşanananlar arasında ne denli büyük bir uçurum olduğunu ortaya koyuyor. ABD’de daha önce ‘Me Too’ hashtag’ı ile cinsel ayrımcılığa karşı başlatılan sosyal medya kampanyasından esinlenen Ali Can isimli bir Türk ‘MeTwo’ hashtag’i altında yeni bir kampanya başlattı. MeTwo hashtag'ı  Almanya’da dışlanmaya, ırkçılığa mazur kalan ya da şahit olan kişilerin tecrübelerini aktarmalarını talep ediyor.

Kısa sürede yüz bine yaklaşan Almanca paylaşımlarda sorunların arazideki yansımaları adına çok ilginç örnekler bulunuyor. Almanya’nın ünlü avukatlarından Mehmet Daimagüler’in (NSU davası avukatlarından ve Alman Hür Demokrat Parti’nin (FDP) eski yönetim kurulu üyesi) paylaşımı bunlardan sadece biri: ‘’Mahkemede sunduğum hukuki argümanları çürütemeyen hakim bana davanın seyrini ben belirlerim. Burada Alman Ceza Yazası geçerlidir’ deyince bu ırkçılık mı, yoksa sadece aptalca bir açıklama mı oluyor? Yoksa ben yine, pireden deve yapan, keyifle ezilmişlik edebiyatı yapan mağdur bir yabancı mı olmuş oluyorum?’’ şeklideki paylaşımı ile şecaat arzeden bir hakimin sirkatin söylediği hatırasını takipçileri ile paylaşıyor.

Aslında yaşanan dışlanmışlık tecrübelerinin çoğunda ‘’Şecaat arzederken merd-i Kıpti sirkatin söyler’’ dizesinin yansımaları  var. Arabu Prime isimli bir kullanıcının paylaşımı: ‘’Hastahanenin acil servisindeyim. Doktor ismimi okuyor ve  müdaheleyi yapan hemşireye sorduğu ilk soru durumu nasıl değil, Almanca biliyor mu?’’ şeklinde. Yine genç bir Türk kadını, yeni evine babasının yardımı ile taşınırken Alman komşusunun kendisine taşınma anında‚ ‘’Sen burda yalnız mı yaşayacaksın? Baban kızmayacak mı? Erkek arkadaşın olursa ne olacak? Peki Alman erkek arkadaşın olabilecek mi?” gibi mahrem soruları beş dakika içinde çekinmeden sorarak ‘’ön yoklama’’ yaptığını yazıyor.

Göçmenlerin, arkasında milliyetini söyleme beklentisi yatan ‘’Nerden geliyorsun’’ sorusu da bütün göçmenlerin sürekli duyduğu ve en nefret ettiği soruların başında. Bir Türk Twitter kullanıcısı konu hakkındaki duygularını şöyle paylaşıyor: ‘’Nerden geliyorsun? Sürekli bu soru. Duisburg’dan geliyorum seni gidi Nazi. Erdoğan da Cumhurbaşkanım.’’

Paylaşımlarda, ilk okuldan başlayıp üniversite sıralarında kadar devam eden dışlanma örneklerini çokluğu ise ürperten boyutlarda. İlkokul sonrası, daha az kabiliyetli ya da öğrenme engelli kişilerin gittiği okullara yönlendirilip, bugün yüksekokul diploması sahip olan yüzlerce kişi yaşadığı dışlanmayı anlatıyor. İş ve ev yaparken, yaşanan dışlanmışlık ise nerdeyse kabul edilmiş gerçeklik haline gelmiş.

Türklerin asıl rahatsızlığı Almanya’da aşırı sağcı partilerin ve grupların olması değil. Asıl sorun aşırı sağcı ve ırkçı söylemlerin orta sınıfa sirayet etmesi ve itiraz edilmeksizin kabul görmesi. Alman toplumu ise bunun sadece Türkler açısından bir tehlike olmadığını kavrayabilmiş değil. Özil bireysel çıkışı ile var olan kollektif bir sorunu açıkça dile getirmiş oldu. Bu çıkışın muhatapları mesajı anladı mı bilinmez ama duydukları kesin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2018 10:43
Boş yazı. İnsan haklarında hele ki kendi vatandaşlarıysa Avrupa kanunları ve uygulamaları Türkiye' den 500 sene ileridedir.
engineer 30 Temmuz 2018 13:44
batı milletlerinin katil ve sömürgeci oldukları kendi tarihlerinde var, acımasızdırlar, birbirlerine de acımazlar ve katlederler, kendi kendilerine acımayan sana acırmı, bu katiller 2.dünya savaşında birbirlerini 45 milyon kişi öldürdüler ve ölenlerin hepsi dindaşlarıydı,
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 10:43
En mantıklı analiz. Tebrikler
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 03:25
Almanya'da 4 milyon Turk asilli Alman vatandasi var. Turkiye'de kac gayrimuslum vatandas var biliyor musunuz? 100 bin bile degil. 50 bin Ermeni, 15 bin Yahudi, 15 bin Suryani, 2 bin Rum vatandasimiz var su anda. Neden sayilari bu kadar az? Bu sorunun cevabini verin once, sonra Almanya'daki irkciligi tartisin. Ama bu ulkenin kulturunde ozelestiri, gecmisle yuzlesmek gibi seyler yok.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 13:57
2
Rumlar mübadele anlaşmasıyla yunanistana, süryaniler ekonomik nedenlerle avrupaya, yahudiler milliyetçilik duygusuyla israile gittiler. Türkiyede 12 eylül gibi siyasi karmaşa ve ekonomik zorluklar olduğunda gayrımüslimler hemen avrupa, ABD ye göçediyorlardı. Bu ülkeler bu vatandaşlara vize,oturum iznini dindaşları olduğu için hemen veriveriyorlardı. Vize vb zorluklar hristiyan olmayan türk vatandaşları için geçerli...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 20:12
1
13:57...Yorumunuzda verdiginiz bilgilerin hepsi yanlis. Gayrimuslum vatandaslarin goc sebeplerinden birkacini yazayim buraya, lutfen okuyun: 1934 Trakya Yahudi Pogromu...1942 Yirmi Kura Kanunu...1944 Varlik Vergisi Kanunu ve Askale Surgunu...6-7 Eylul 1955 Pogromu...1964 Rum tehciri...Rum ve Ermeni Vakiflarina ait mulklerin devlet tarafindan gaspi (1930 - 1990)...Ayrica ABD vizesi almak gayrimuslum veya musluman, her Turk vatandasi icin zordu 1970lerde ve 80lerde. Gayrimuslum vatandaslar devletin Irkci politikasina maruz kaldiklari icin goc ettiler. Hepsi de bu memleketi en az Turkler kadar se
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 01:07
Bu ulkedeki Irkciligi bilmemezlikten gelerek yazilmis bir makale daha. Almanya'da Turklere karsi Irkcilik varmis; Mesut Ozil Irkciliga maruz kalmis...Ben size bizden bir ornek vereyim: DENiZ NAKi diye bir futbolcu vardi, ismini duydunuz mu Sayin yazar? Kurt asilliydi, Amedspor'da oynardi. "Baristan yanayim, Kurt cocuklarinin olmesini istemiyorum" dedi diye futboldan 3 ay men edildi. 238 bin lira para cezasina carptirildi. Cezasi bittikten sonra deplasmanda oynadigi maclarda saldiriya ugradi. Almanyaya kacti, birgun orda sokakta dolasirken "bizimkiler"in saldirisina ugradi. Canini zor kurtardi
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 13:49
1
İki olayı karıştırmayalım. Biri, terör örgütünü desteklediği, alenen poletika yaptığı için, yoksa kürt olduğu için değil. Mesut olayında ise. Sırf türk veya yabancı göçmen olduğu için ayrımcılığa uğraması söz konusu. Elmalarla armutları karıştırmayalım lütfen. Almanyanın, avrupanın pisliklerini temizlemek size mi kaldı...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 20:22
1
Dusunce ve ifade ozgurlugunu kullanmak suc degildir. Ama baris istiyorum diyenlerin bile islerinden atildigi, zindanlara kapatildigi bir ulkede yasiyoruz. "Teror orgutunu desteklemek" denen eylemi cok genis kapsamli alirsan Kurt vatandaslarin yarisini hapse atman gerekir. Almanlarin cogu icin de Erdogan Alman dusmani ama fotograf cektirdi diye Mesut'u hapse atmadilar, futboldan men etmediler, para cezasi vermediler. Elestirdiler sadece. Insanlarin bakis acisi degisik olabilir. Dusunce ve ifade ozgurlugu bunun icin kutsaldir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN