Back To Top
ABD ile ilişkiler başka, Suriye başka mesele

ABD ile ilişkiler başka, Suriye başka mesele

 - Son Güncelleme: 16.11.2019 Cumartesi 08:42
- A +

Biz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini tartışırken hayat eski akışında devam ediyor. Ziyaretin bizim için hedefi ABD’nin taahhüt ettiği bölgeden terör örgütü YPG unsurlarını 120 saat içerisinde çıkarma sözünü saatler çok ilerlemiş olsa da yerine getirmesi ve buna bağlı olarak bu örgütün başı olan Mazlum Kobani (Ferhat Abdi Şahin)’ye hiç olmazsa yüz vermemesini sağlamaktı. İlk konu, basın toplantılarında mevzubahis edilmedi. Yani, tutulmayan YPG tahliyesi sözünün neden tutulmadığına veya bundan sonrasına dair bir açıklama duymadık. Mazlum Kobani meselesi de malum, Trump’ın sempati dünyasında biraz daha mesafe almışa benziyor. “Kürtlerle çok iyi ilişkilerimiz var. Görüşüyoruz, görüşeceğiz” sözleri bunu gösteriyor.

Dahası, Beyaz Saray “Mesele S-400… Diğer konularda adım atılması Türkiye’nin bunu halletmesine bağlı” diyerek hattı çizdi. Yine de ziyaret Erdoğan’ın ifadesiyle “Genel manada olumlu geçti” diyebiliriz. Zira, ağır baskılar ve saygı sınırlarını zorlayan tepkiler altında gerçekleşmesine rağmen iki ülkenin müttefiklik potansiyeli korundu. S-400, F-35 dahil bütün konular hâlâ müzakereye açık ve en nihayet Trump’ın Erdoğan’a açtığı kredinin hükmü sürüyor. Ne olursa olsun anlaşmazlıkların yaptırıma varma ihtimali hâlâ zayıf görünüyor. Yani, bir yol bulunur mesele halledilir atmosferi kaybolmuş değil. Türkiye-ABD ilişkileri bundan daha derin bir krize yuvarlanmaz, iyi yönetilirse krizden çıkabilir de.

Bu noktada, Türkiye’nin ABD ile ilişki problemiyle Suriye problemi arasındaki ilişkinin yolları ayrılıyor. Washington ziyareti Türkiye’nin Suriye’de istediklerini elde etme potansiyelini artırmadı. Sonuçlarından memnun olmasak da iki mutabakat sonrası (Ankara ve Soçi) oluşan statüko değişmeyecek, var olan veya çıkacak meseleler artık telefonla veya görüşmelerle halledilecek, yeni bir harekatla değil. 

Hayat eski akışında devam ediyor, dedirten gelişmeler de bunu gösteriyor. Rusya Devlet Başkanı Putin bu akıştan çok memnun ve “Suriye’de istediğimizi başardık” dedi. Sır değil, Rusya Suriye’de çoktan kazandı…

Dün anlaşıldı ki ABD’nin Kobani’de boşalttığı yerlere Rusya yerleşti. Rejim güçleri de dün akşam Türkiye sınır hattında Kamışlı ve civarında pek çok bölgeye konuşlandı. PYD/YPG’nin en yoğun silahlı güç bulundurduğu yerlerde Rusya ve rejim var artık. Bu saatten sonra o bölgedeki YPG’lilerin 30 kilometre derinliğe tasfiyesi nasıl kontrol edilebilir, bilinmez. Yürüye yürüye sınırımıza kadar gelen Esad da kazandı. Zaten ülkesini bu hale getirip ayakta kalması bile başlıbaşına büyük bir kazanç…

YPG’ye bakalım… ABD’nin açık, Rusya’nın da gizli/açık desteği sayesinde hâlâ şımarık bir havada olduğu belli. Esad, “Onlara Suriye ordusuna katılmalarını teklif ettik, kabul etmediler” dedi. Rahatlıkları bu boyutta… Esad daveti de şöyle anlatıyor: “Şu anda Suriye-Rusya işbirliği kapsamında, Kürt güçlerin orduya katılmasının ve Türkler’e karşı ortak mücadelenin bu unsurların eylemleri nedeniyle kaybedilen Suriye’nin kuzeyindeki toprakları geri almak için doğru tutum olacağı konusunda Kürt güçleri ikna etmeye çalışıyoruz. Ama Kürtler silahları ellerinde tutma niyetinde.”

Sadece bu paragrafa bakıp YPG bahsinde sorulacak o kadar çok soru var ki. Ama o soruların muhatabı Rusya’yı sorgulamak için çok geç galiba.

Durum raporu kısaca şöyle: Rusya’nın, ABD’nin, Esad’ın, İran’ın kazandığı, YPG’nin istenilen noktaya geriletilemediği denklemin hâlâ tam ortasındayız. Geri göndermek istediğimiz 3.6 milyon göçmenle bekliyoruz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 23:37
Kazanan Rusya ve Esad. Bizim ne yaptığımızı biz dahil kimse bilmiyor. Kardeşim, ya komşularının toprak bütünlüğü politikasından yürü ya da Kürtlerin elinden tut.
Kobandeki halk işitlileri kobaniden temizledikten sonra türkiye tsk akp mhp ve chp den baykalla toplandı, çözüm sürecindeki masaya tekmeyi koydular son beş yıldır muhalefet hükümet silahli güçleri ile el ele vererek bütün türkiye ekonomisi ve dış siyasetini suriye kürtlerine odaklandırılmış durumda. Örtülü odenekten zaten suriyede savaş başladığında abd erdoğanla beraber çeteleri işidi besliyordu işidi kürt ve ezidilere rüzgar gibi saldırtanda erdoğandır. Erdoağan abd ile bu işe girdi kürtlerin yok olmasını işit osmanlı halifesi erdoğan istemişti.
Adem Saracoglu 16 Kasım 2019 21:31
„YPG nin simarikligi“ Böylesi düzeysiz yaklasimlarla hic bir sorun cözülmez. Yazar Devleti sürekli hamasetle suclarken, kendisi de yangina odun tasiyor.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 14:51
Nekadar sığ bir yazı. Sonucları beklentimizin gramını karşılamayan bir ziyaret nasıl olur da genel manada olumlu olabilir. Bitti denilen s400 yeniden açıldı. Mazlum ile abd görüşecek. Ypg ile yüzümüze baka baka yardıma devam dedi. mektubu da iade etmedik tramp a takdim ettik. Takdim ile iade arasındaki farkı sanırım herkes bilir.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 14:56
2
Ee. Yazar da bunları yazmış. Bir nevi daha kötü olacak olabilirdi buna da şükür diyor.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 19:14
0
beklentilerimiz yanlış ve gerçekçi değil.
Süheyl CALISKANOGLU 16 Kasım 2019 13:50
Kendini basrolde zannerderken,gercekte dünya siyasetinde "figüran'olmak,hazin bir duygu,ne yazik ki.ABD tarihinde bir ilk olarak, RTE'yi senatörler sorguya cektiler.Bir senatörün yüz hatlari,vücut dili cok onur kiriciydi.RTE neden bu sorgulamaya bogun egmek zorunda kaldigi,acaba kendi kisisel cikari,mal varligi icin olmasin?Avrupa'li devlet adamlari,Merkel,Macron veya Putin'e bu sorgulamayi yapamaz ABD ve Donald Trump RTE'ye Suriye'li mültecileri de Türk vatandasi yapma tavsiyesinde bulundu.ABD bir mülteci almaz,1$ ödeme yapmaz sadece "Akil satar'bize,bizim gibilerine(!)..
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 11:21
Abd ziyareti sadece fotoğraf vermek içindi. Değişen bir şey yok.
Mehmet 16 Kasım 2019 10:28
Millet olarak gerçekleri öğrenemiyoruz.Hukumet ne derse tersi çıkıyor.Neden masa başında kaybeden siyasiler oy için meydanlarda yalan söylüyor.Su anda bizim suriyede yapacağımız kalmadı.Abd ye para için mi gittik
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 09:59
Sayin Karaalioğlu siz herhalde 1974 Kıbrıs harekatında bütün dünyaya meydan okuyup kıbrısa yerleşen ve oraya barış getiren Rahmetli Erbakan ve Ecevit gibi tutarlı politikası olan lider mi bekliyordunuz? Suriye konusunda Kandırıldım der ve geçer. Türkiye olarak maalesef başaramadık. Dünyaya kafa tuttuk fakat fös diye söndük. Suriye’nin kazananı Esad, Rusya, ABD, PYD ve İran olmuştur.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 13:01
8
Kıbrıs'a barış geldi ama bedel çok yüksek. Hem Rumlar hem Türkler çok büyük bedel ödediler. Rumlar iyileşti, Türkler bedel ödemeye devam ediyor.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 09:23
Suriye de olaylar başladığında Türkiye sorumlu değildi.Sonraki aşamalarda komşudaki yangının bizi de yakacağını devletin yönetenler göremedi.Yada bize de bir şeyler düşer mantığıyla hareket ettiler.Sonuç;moda tabirle facia.
karar 16 Kasım 2019 12:17
0
orta doğuda kuzey afrikada olan bitenlerden bop eşbaşkanının elbette sorumluluğu var.ve bu yangının bizi de yakacağını şüphesiz tahminden öte biliyor olmalılardı.sonuç tam istenilen doğrultuda gerçekleşmeye doğru ilerliyor.
Takipci 16 Kasım 2019 09:02
Durumun raporu: Kazanan Israil, kaybeden Turkiye, digerleri ortaya karisik...
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 08:05
Kürt’lerle ilişkide haklar temelinde saygı duyulmadıkça Kürt’ler ve Türkler kaybetmeye devam edecek
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 02:58
Bizim Osmanlıcılar “hasta adamı” diriltmeye çalışırken onu komaya soktu.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 02:57
Reisin çevresi ve Havuz medyası Reisi şişirdikçe şişirdi oda kalktı boyundan büyük işlere girişti. Olan da güzelim ülkeye oldu.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 02:57
Türkiye-ABD ilişkileri bundan daha derin bir krize yuvarlanmaz, iyi yönetilirse krizden çıkabilir görüşünüze katılmak zor. Hem Kongre de, hem Senato da hem demokratlar, hem cumhuriyetçiler Türk düşmanlığında yarışıyorlar. İsrail ile aramız düzelmeden, yahudi lobisinin desteği tekrar alınmadan İlişkilerimizde gözle görülür bir ilerleme olmaz.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 02:53
Sayın yazar Rusya ve Suriye’nin kazancını söylemişsin ama Türkiye’nin 4 milyon Suriyeli kazancını unutmuşsun.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 08:07
0
Unutmamış onu da yazmış son cümlede. “Durum raporu kısaca şöyle: Rusya’nın, ABD’nin, Esad’ın, İran’ın kazandığı, YPG’nin istenilen noktaya geriletilemediği denklemin hâlâ tam ortasındayız. Geri göndermek istediğimiz 3.6 milyon göçmenle bekliyoruz.”
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 11:12
1
Yazar son paragrafta demiş ki;"Durum raporu kısaca şöyle: Rusya’nın, ABD’nin, Esad’ın, İran’ın kazandığı, YPG’nin istenilen noktaya geriletilemediği denklemin hâlâ tam ortasındayız. Geri göndermek istediğimiz 3.6 milyon göçmenle bekliyoruz." Yani unutmamış.....
gerçekler 16 Kasım 2019 01:48
Bir an düşünün suriyede ırakta iranda türkiyede kürtler yok olmadıklarına göre hadp de yok .Erdoğan ve bahçeli siyasetini ne ile sürdürecekler nereye beka sorunu diyecekler? nereye kayum atayacak kimi görevden alacaklar ? mazlum kobaniye yoksa, apoda yok demirtaşta yok, her gün kuzey ıraka doğudaki dağlara sorti yapan tsk nereyi bonbalayacak? hele ülkücü milliyetçiler neden geçinecekler? Evet gerçekten türkiyenin siyaseti ve tek derdi kürtler. yüz yıldır kürt düşmanşığını ürete ürete aşılaya aşılaya bitiremediler bu nereye kadar sürecek?
Karar Okuru 16 Kasım 2019 10:16
10
Bu yaklaşım doğru değil. Kürt sorunu önemli bir bölümü kürtleri temsil ettiği iddiasında olanların da katkıda bulunduğu bir sorun. Etnikçilik de ırkçılık ve mezhepçilik gibi hastalıklı bir anlayıştır. Ortadoğulu cehalet ne yazıkki elaleme verir talkımı kendi yutar salkımı hesabı ile hareket eder. Özgür eşit ve iyi bir hayat istemekle uğraşmak yerine türkçülük ve kürtçülük yapmak o gelişme için gereken akıl ve birikim olmadığı için daha kolay gelir. Sonıçta da bedeli kendileri kan, gözyaşı ve fakirlikle öder. Ne diyelim kendi düşen ağlamaz!
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 11:04
8
o zaman türkler türkçülükten vazgeçsin, türkiyelilikte anlaşalım.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 19:01
1
10:16...Irkci oraninin en yuksek oldugu milletlerden biri Turklerdir. Cumhuriyet kuruldugundan beri devlet Turk asilli olmayan veya kendini Turk olarak tanimlamayan vatandaslarina karsi Irkcilik yapmaktadir. Okullarda cocuklara Irkcilik asilanmaktadir. Bu ulkede Turklerin sagcisi da, solcusu da, dindari da, liberali de cogu Irkcidir. Bu zihniyet ulkede gayrimuslumlerin kokunu kazimistir. Kurt Sorununun en buyuk sebebi de budur.
Batı özentisi liberal 16 Kasım 2019 21:48
0
liberalden ırkçı olmaz. tıpkı laik olduğu için kendini solcu sanan milliyetçi kemalistler olduğu gibi serbest piyasadan yana olduğu için kendini liberal sanan milliyetçi kemalistler var.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 01:30
Son 3 satirda acik secik yazmissiniz zaten. Bu ABD ziyaretinde hicbir istedigimizi alamadik. Sifirda sifir elde var sifir. Ustelik tvde yayimlanan basin toplantisinda Trump'in safsatalarini dinlemeye mecbur kaldik. Benim en agirima giden Cumhurbaskanimizin "mektubu kendisine takdim ettim" sozu oldu. "iade ettim" bile diyemedi. Turk basinini Hilal Kaplan'in temsil etmesi de skandaldi. Soruya "Obama'dan devraldiginiz hasar" cumlesiyle baslamasi da Obamaya buyuk saygisizlikti.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 01:13
Urfa daki Apaydın kampi bizlere neye mal oldu Osman li Rusya ile 12 kez savaste ruslar Akdeniz'e inemedi simdiyse ruslar bize komşu oldu simdi putin onumuzdeki 10 veya 20 yil sonra Putin siz Rusya bir tahmini olan varmi su an itibariyle Turkiyenin Islam dunyasiyla karadan bagi kopartilmistir messepci AKP Iran sii Irak sii Suriye sii Kim kaldi her kesi bize dusman etti AKP nin 8 yilaeda 4 milyon siginmaci Suriye de 100 binlerce olu 40 milyar dolar zarar Ve gelecegi ongorulemeyen bir Turkiye
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 00:21
Dış ilişkilerde hangi konuda başarılı olundu ki bugüne kadar.Sadece sorun yaratıldı.Kaybetmeye mahkumuz çünkü duygusallaştı kişisel dostluklara bırakıldı.Ama karşıdakiler dış ilişkileri duygulara bırakmayacak kadar akılcı ve acımasız davranıyorlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN