Back To Top
Kanal kimin konusu, İstanbul kimin, deprem kimin?

Kanal kimin konusu, İstanbul kimin, deprem kimin?

 - Son Güncelleme: 18.01.2020 Cumartesi 08:45
- A +

Kanal İstanbul, bir kanal projesi veya bir yatırım olmaktan çıktı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu arasında malzemesi tükenmez bir tartışma, münazara, polemik ve hatta rekabet konusu haline geldi. Bundan sonra konuya dair göreceklerimiz, duyacaklarımız bu bahis çerçevesinde olacaktır. İmamoğlu, “Ya kanal ya İstanbul” diyor, Erdoğan ise birçok cümlesine ilaveten dün, “Kanal, o şahsın konusu değil” diyerek yoluna devam etti.

Bilindiği gibi, “o şahıs” sözü üzerine alınmadan itirazına devam ediyor. İktidar ne kadar aceleci ise, İmamoğlu da o kadar dirençli.

Niye böyle bir gerilim olduğu açıktır… İki taraf için de mesele, projenin bir yatırım olarak fizibilitesiyle ilgili değildir. Tabloyu kanalın destekçileri ve karşıtlarının siyasi olarak tekabül ettiği siyasi güce bağlı okumak gerekiyor. Öteden beri kanalı vadetmekle birlikte Cumhurbaşkanı’nın şimdi birdenbire hızlanmasının nedeni, Belediye Başkanı’nın itirazlarının bir siyasi meydan okumaya dönüşmesidir. Bu sayede ÇED raporu alelacele hazırlandı, askıya çıktı ve onaylandı. Bu sayede hükümet sözcüleri art arda kanalın gerekliliğini anlatmaya başladı. Yine bu sayede ilk kez kanala bu yıl içinde kazma vurulacağı ve 6-7 seneden tamamlanacağına dair kesin taaahütler ilan edildi. Erdoğan’ın siyasi tabiatı malum; herhangi birinin kendisine bir şeyi yapamayacağını söylemesi onu daha fazla motive eder, asla durdurmaz. Hele bu kişi, siyasi olarak canını fazlaca sıkmış olan Belediye Başkanı ise… 

Kanalı yapmaya niyetlendiği için Erdoğan’ın popülaritesi ve desteği artıyor mu yahut itiraz ettiği için ibre İmamoğlu’ndan yana mı yükseliyor? Yani sürecin siyasi yönü Erdoğan ve İmamoğlu için nasıl gelişiyor; ikisi de hallerinden memnun mu bilemiyoruz.

Bildiğimiz bir şey var…

İstanbul açık, yakın ve aşikar bir deprem tehlikesiyle burun burunadır. Son kez, sadece bir hafta önce (4.7 ile) ve bilhassa da 26 Eylül’de (5.7 ile) sarsıldığından bunu hatırladık. Hatırladık ama unuttuk, titredik ama kendimize gelmedik. Ne kadar unutsak ve yok saysak da bu şehir koşar adım bir deprem felaketine ilerliyor. Deprem şehri olmak demek; 20 yıldır ihmal edilen depreme dayanıksız binaları dayanıklı hale getirmek, betonlaştırılan toplanma alanları yerine yeni lojistik merkezler açmak ve en nihayet bütün bunlar için kaynak bulmak, proje hazırlamak ve problemi ciddiye almak demektir. Depremle ilgimiz yokmuş gibi davranmak ve eskiden nasıl para harcıyorsak, nasıl inşaat yapıyorsak, nasıl bina dikiyorsak yine öyle devam etmek değildir. Ülkenin herhangi bir proje için kaynak yaratması gerekiyorsa tercihini önce insanlarının yaşaması için kullanması zarureti vardır.

Kanalı istediğimiz zaman, sağlıklı ve bilimsel bir tartışma ortamının ardından yine yapabiliriz. Bunda sakınca yok. Ölçer, biçer, tartar, ihtiyacına göre 8 değil gerekirse 18 köprü de yaparız. Ama şehrin bir tarafını depreme mağlup olduğu felaket senaryosunda karşısında kanal inşaatını izlemeye mecbur bırakmamak kaydıyla... Öncelik, 20 yıllık ihmali telafi ederek İstanbul’u acilen mukadder depreme hazırlamaktadır. Kanal İstanbul’u çok isteyen Erdoğan’ın da hiç istemeyen İmamoğlu’nun da önceliği budur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 10:42
Kanal meselesi, belediye baskani açisindan siyaset nedeniyle reddediliyor demek vicdan ve akla sigmaz bir yaklasim sayin yazar. Istanbul'u sakat edecek, maceraya atilmak anlamina gelen, ekonomik olarak belimizi bükecek olan, dönüsü, telafisi olmayan bir projeyi siyaseten degil, ilmen, mantiken, izanen reddediyor.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 08:44
neden istanbulun nufusu daha da artsin istenir ki
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 18:55
BİZDEKİ TARTIŞMALAR ATEŞ ALMADAN, RESİMLER DAHA FULU İKEN BERLİN VE YAKININDAKİ KENTLERİ GEZDİM. GÖZLEMLERİMDE, VERİLEN BİLGİLERDE 'FR' KALDIM. KUZEY ALMANYA KANALLAR KENTİ. KANALLARDA TURİSTİK TİCARİ TURLAR YAPILIYOR. İHALESİ 10 YILLIĞINA VERİLMİŞ, YILLIĞI 1.800.000.- AURO. BİR KİŞİDEN 15 AURO ÜCRET ALINIYOR. BERLİN'DEN SONRA ESKİŞEHİR'E GİTTİM.KANAL IN SAĞI SOLU HAYAT DOLU. ZABITALARA SORDUM.KANALIN KENT İÇİNDEKİ UZUNLUĞUNU BİLMİYORLARMIŞ. KANAL İSTANBULLA İLGİLİ SİYASİ VE DUYGUSAL OLMAMAK LAZIM. ALMANYANIN GSMH BİZİM 8-10 KATIMIZ.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 20:17
4
Gezinti kanalı mı bu tenezzüh tekneleri içinde gezsin dolaşsın, binlerce gross tonluk (darası düşülmemiş ağırlık) gemilerin nakliyat yapacağı söyleniyor içinde? Eni bir gemi ancak geçecek kadar, o da sırayla. Daha çok ülke gezen, neredeyse görmediği kanal kalmayanlarımız, birden çok yabancı dil bilenlerimiz ve bilimsel literatürü takip edenlerimiz var. O kanallarla karıştırmayın ltfn. Bir de ‘o şahıs’ terminolojisi sizi memnun etti mi, Trump’dan Putinden ‘dostum’, Katarlı şeyhin annesinden ‘hanımefendi’ diye söz edilirken?
Kültigin 18 Ocak 2020 22:25
3
Tanker gececek oradan gezgin dostum..gross tonluk tanker.Turistik kanal acmıyorsun.Berlindeki kanallar ne yapay ne turistiktir,görsel olarak bir şey sunmaz.Yapılmak istenen kanalın sagına soluna hicbirsey yapamazsın.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 00:08
0
Gezgin olmayan dostum!!! inan ki; senin düşündüğünü ben düşünmedim. Gezinti teknelerini gros tonluk gördüm. Özür dilerim!!!!!!
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 17:42
yazdığınız şeyler ''hissiyatımıza tercuman''... sağolun.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 17:14
II. ... olsa huzur bulmak isteyenler için bu türden yazılar yazarlar mı? Bunlar başka gazetelerde veya sanal ortamlarda var ama her vatandaş her gazeteyi okumuyor, bir de fırsatı olmayanlar, kitap almayan veya alamayanlar, internete sadece gazete okumak için girenlere de yararı olmaz mı?
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 17:13
I. Tüm yazarlardan pazar günlerinde, sanat ve edebiyatla alakalı, tarihi ve kişiliklerini fazla kapıştırmadan tarihle ilgili, coğrafya, sosyoloji ve psikoloji alanında, tıp, bilim ve teknoloji konularında lügate bakma ihtiyacı duymadan okuma yazma bilen herkesin anlayacağı dilden yazılar rica ediyorum. Gazete okumayı alışkanlık haline getirmiş, ancak günlük siyasetin karmaşasından kurtulmak isteyen, en azından bir gün siyaset karmaşası iznini kendine hak gören ve travmadan kurtulmak, ruhunu ve zihnini iç açıcı şeylerle meşgul etmek ve az da +++
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 16:02
Su Istanbul'u yasanamaz hale getirenler ihanet edenler artik lutfen elinizi sehrimizden cekin. Az once Metrobus ile eve geldim. Inanin girmek ve binmek mumkun degil. Yaziklar olsun bize layik gordugunuz ve rant ugruna asker bavulu gibi duzensiz yaptiginiz sehire. Hala utanmadan Kanal diyorsunuz. Deprem icin ne yaptiniz. E Allah'tan korkmaz kuldan utanmayan insanlar.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 14:00
Kanal İstanbul projesinden bir vatandaş olarak benim kazancım olacak mı? Hayır. Aksine gereksiz yere benim de cebimden müteahhitlere ve rant çevrelerine para akıtılacak. O zaman ne işe yarayacak? Birileri zengin olacak diye benim dişimden artırarak devlete verdiğim vergiyi kimse bana sormadan dilediği gibi harcama özgürlüğüne sahip değildir.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 13:35
Boğazdaki yalılarda oturanların çoğu Kanal İstanbul'a rant projesidir diye karşı çıkan CHP'yi destekliyor. Ne iş?
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 15:05
1
Ee. Sen söyle ne iş. Ne alaka?
Karar Okuru 18 Ocak 2020 19:03
0
14.00 diyelim ki dediğin doğru olsun. Sizin ve benim paramla yapılacak etrafında Ultra Zenginlerin oturacağı, size ve bana bir rant sağlamayan yani faydası olmayan bir kanalın yapılmasını nasıl kabul ediyorsunuz. Eğer burayı yapacak paramız varsa 81 milyona pay edilmesi size daha adaletli yada akıllıca gelmiyor mu?
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 21:18
6
19.03, Kanal İstanbul ülke için bir ihtiyaç ise yapılacak. Buna da seçilmişler karar verir. İcraat iktidara aittir. Muhalefet de eleştirir. Ama bu ülkede şimdiki muhalefet oldum olası bütün büyük yatırımlara karşıydı. Bana bu yüzden şimdi de inandırıcı gelmiyor.
Karar Okuru 18 Ocak 2020 22:34
0
Kanal güzergahını önceden bilip Katarlılar dahil arazi alanların olduğu artık biliniyor. Zenginin daha zengin olacağı, fakirin hakkını koruduğu bir durum var. Bunu neden görmüyorsunuz.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 13:16
Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ortadayken ve bir dünya insan işsiz güçsüzken Kanal İstanbul'a gerek yok. Bunun ötesinde Adalet desen ortada, insanlar kuru ekmeğe muhtaç, dış politika desen hep kaybediyoruz. Elimizi attığımız yer üzerimizde kalıyor. Toplum ise birilerinin siyasi bekaları uğrunu gerim gerim geriliyorken bir de Kanal İstanbul adı altında elimizdeki toprak parçalarını da betonlamayı doğru bulmuyorum. Kısacası gereksiz bir proje. Ne diye inat ediliyor. İnatla olmaz bu işler. İlla da Yapılacaksa da oturup konuşmak gerekir ama şu an sırası değil.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 12:56
Şuan bu ülkenin en önemli ilk yüz sorunundan biri kanal değil. Belediye başkanları ekonomik baskıyla parti değiştiriyor.sizin derdiniz kanal mı hala?
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 12:54
KANAL DA İSTANBUL DA DEPREM DE EKREM İMAMOĞLUNUN... Buna herkes alışsın, kimse kıskanmasın. Herkes sorumluluğunu bilsin. O kanalın niye yapıldığını millet öğrendi. Artık hiçbir kılıfa sığmaz. Yarın İstanbulun hesabını halk imamoğluna soracak, yeğeninden gemi trafiği öğrenen veya hayali gemi sayarak milyar dolar getiri hesabı yapan bakanlardan değil. Eve yatıya gelen yüzsüz misafir gibi bırakmadılar adamı rahat çalışsın. Kapıdan gönderiyor bacadan giriyorlar. Bırakın kanal yazmayı artık. Bu ülkede yazacak milyonlarca sorun var. Uyutmayın milleti uyduruk kanal gündemiyle.
musto 18 Ocak 2020 12:45
Ülke tek bir kişinin insaf ve vijdanına devredilmiş İzmir belediye başkanı özelleştirme idaresinden bir kaç tarihi önemi olan yapılar aldık 6 aydır çivi çakamıyoruz Cumhur başkanı satışı onaylamıyor. Ülkenin neresinde bir kupon arazi satılsa yandaş yoldaş alamazsa onay verilmiyor. İhaleye girecek belediyeler engelleniyor.Yandaş alırsa belediye denetim kapsamından çıkarılıp bakanlık korumasına alınıyor.Anlaşılan bu kapışma İstanbul belediye başkanının azil sürecine kadar gidebilir tabiki iktidar ikinci bir gezi kalkışmasını göze alabilirse.
Vatandaş Adem 18 Ocak 2020 12:41
İlginç bir ülke olduk vesselam:Milli tank yapıyoruz henüz motoru yok,elektrikli otomobil yapıyoruz (sipariş alıyoruz )fabrikası ve en önemlisi pili yok,İstanbul'a Kanal yapıyoruz geçecek büyük tankeri yok ama Kanalımıza manzaralı villaların sahipleri var ve inkar edilsede ulkeleri belli...
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 12:38
CHP su alan kayık.İmamoğlu gelecek vadeden bir politikacı olsa bile,su alan kayıkla ne kadar yol alabilir?CHP'liler birbirleriyle kavgalı,milletin değerleriyle kavgalıdır.CHP'ye temiz giren kirlenerek çıkar.Karar gazetesinin saygın yazarları,CHP'nin değirmenine su taşımaktan vaz geçmeliler.
Kedi erisemedigi cigere ne dermis?Senin ki de bu,kendini avutuyorsun.. La Fontain'den masal kitaplari oku iyi gelecek,zihin acacak (!)
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 07:08
0
Zavallı hep Ahaber izliyor galiba.kirlenenler kirli olanlar kim görmeyecek kadar o kirliliğin içindesin demek.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 22:43
0
CHP ye asla oy vermem.prensip meselesi.aksenere oy verebilirim.ekreme kredim vardı ama son tiyatro HDP bağlantısı beni mahvetti.ne musaya ne isaya yaranamiyacak sonunda. sadece polemikle ,medya ile şişersen çabuk patlarsin.Yani akşener başkan adayı olursa oy veririm yoksa sandığa gitmeyi düşünmüyorum.
musto 18 Ocak 2020 12:22
90 yıllar çiller dönemi Özalın emriyle Kerkük yumurtalık boru haatı Amerikaya jest olarak kapatıldı.Terminaller çürümüş büyük bir bakım ve onarım görmesi gerekiyor.Uzman firmalar ihaleye çağrıldı.Gittik onlarca tanımadığımız bu işten hiç anlamayan firmalar,bunlar memleketin bekası için kurşun yiyenlerin desteklediği firmalar tehditler ihaleyi iptal ettirmeler,sonunda Çankayada lüx bir apartman 5 ayrı tabela şirketi yine mankenler giren çıkan aparetif alan bürokratın haddi hesabı yok.Sonunda iktidarımız bu konulara el attı 5 veya 10 firmaya devlet müteahhidi ünvanı verildi sorunu toptan çözdü
Karar okuru 18 Ocak 2020 11:48
Acilen yapılması gerekenler sıralansa acaba en önemli ayak hangisi? Kanal, hukuk, ekonomi, insan, adalet, 3600,khk,kyk,eyt,af....terör, mülteci, geçim sıkıntısı, çaresizlikler!
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 11:44
Sayın Karaalioğlu kutlarım sizi.Kanal esasen polemik tasavvurlu -cetvelle sağı solu çizilmiş bişey.Bir resim diyebilirseniz...Şimdilerde benzesin de yapılabilirliğine inanan olsun diye projelendirme yapıyormuş gibi yapılıyor.Çed gibi vs.Mevzuu ne; ne olacak ki "polemik"tabii ki.Siyaset talkıldı gidiyor.Laf olsun diye yerleri de tırtıklayabilirler.Kamulaştırma başlamadan bu işe inanmamız mümkün değil..Herkes bir şey düşünebilir değil mi.Mesela elektriği kablo olmadan aktarmayı düşünün, bu yapılırsa sırf düşündüm diye mucidi ben mi olabilirim böyle şey olurmu..
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 11:39
Bu milletin parası boğazda 3-5 villanın korunması için harcanamaz. Çok gerekli ise boğazın bazı yerleri beton direklerle güçlendirilir. Hem az masraf hem güvenli olur.
Ülkede herseyin cok berbat oldugunu "Perdelemek'gayesiyle,iceride sanki kuyrugu dik tutuyormus gibi göstermeler..Kanal Istanbul'da gösteris icin bir iki kazma vurulur,yandaslarin " Gözüne hos gelsin diye' Ilk secimde kazmalariyla,kürekleriyle beraber giderler,muhtemel bir erken secimde,Türkiye'nin "yakasindan düserler'..
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 10:58
Ülkenin herhangi bir proje için kaynak yaratması gerekiyorsa tercihini önce insanlarının yaşaması için kullanması zarureti vardır. Bu söz maalesef siyasetçilerimiz için pek bir anlam ifade etmiyor
Karar okuru 18 Ocak 2020 10:55
Anadolu'da basariyla yürümekte olanlara su dilekte bulunulur;"Ayagina tas degmesin..'Ekrem Imamoglu'nun "Ayagina tas degmesin'..Kanal Istanbul "Hayal evreni'olarak kalsin kafi ..
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 10:48
Sadece iktidarın her şey kanalda İstanbul da ...İstanbullunun konuşması fikir beyan etmesi yasak yok öyle bir hakları....Ülkede bu kadar işsizlik varken insanlar intihar ederken bu kadar parayı Kanala harcamak ciddi anlamda bir meydan okumadır
KaRAR OKURu 18 Ocak 2020 10:30
Sayın Karaalioğlu, hepiniz hepimiz Erdoğanın sektirdiği taşın peşine düşüyoruz. Adam gündem belirliyor saptırıyor. Ekonomi konuşmanız lazım, şehitler üçer beşer geliyor, Suriyeliler meselesi konuşulmuyor, işsizlik almış başını gitmiş, adelette haksızlıklar tavan yapmış. bunları konuşmanız gerekiyor. Kanalı biz halk olarak engelleriz, rahat olun. Esas konuları irdeleyelim lütfen. Ülkem yavaş yavaş batıyor.
TC vatandaşı 18 Ocak 2020 10:03
" Kanal o, şahısın konusu değil" demiş. Daha öncede kendi belediye başkanlığı döneminde bunu düşündük ve buna Belediye Meclisi onay verdi diyor. İlke, kural, mantık hak getire. Belediye başkanı İmamoğlu olunca onu ilgilendirmiyor, ama kendi ve belediye meclisini ilgilendiriyor.Kanun,ilke, kural tanımam diyor. Ülke ve toplum olarak böyle bir kafa sorunu ile karşı karşıyayız. Yaptıkları ve sözlerini yazıp konuşuyoruz.Oysa SORUNUMUZ RTE! Neden bunu görmemezlikten geliyoruz. Unutmayın yaptıkları biz ve çocuklarımızın kaderi olacak!
bozeren 18 Ocak 2020 09:52
herşeyi anlıyorum da, Katarlının anası nereden duymuş da, taa kaç sene önceden arazi kapatmaya başlamış; bunu anlayamıyorum.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 12:26
0
‘Katarlının anası’ mı olur, ‘hanımefendi’, vatandaş ve belediye başkanı ‘o şahıs’. Parayı millet veriyor, savaşta millet ölüyor, saygıyı taktiri yabancı kazanıyor. Yabancı olmak lazımmış demek ki.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 23:18
0
Tayyibin dostu,duymazmı,ilk once ona haber vermistir
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 09:00
Deprem meselesi neden 1.gündem olmaz neden bu kadar hayati bir mesele hakkıyla önemsenmez anlamış değilim
Murat 18 Ocak 2020 09:24
0
Bizde yumurta kapıya dayanmadan hiçbir şey yapılmaz. O zaman da iş işten geçmiş olur...
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 07:58
Demokrat toplum önderlerinin saygı değer eşlerinin tiyatro gibi bir temel sanat gösterisinde bir araya gelmeleri oldukça anlamlı ve hoş idi... Keşke sayın Davutoğlu 'nun eşi de o toplantıda yerini alsa idi. Imamoğlu 'nun eşi çağdaş görünümlü, master ve doktora yapmış ama Davutoğlu 'nun eşi zaten hakiki doktor ;çok şık olurdu.. Olsun geç kaldı ama geçmiş değil, hem gönüller bir olsun yeter..
Karar Okuru 18 Ocak 2020 09:17
9
PKK ve onun destekçileri Türk toplumda sadece marjinal değerdedir. İmamoğlunun karısı tiyatroya gitti diye kanalın yapılmasını isteyenlerde marjinal sayıdadır.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 10:33
15
İyi partiliyim.milliyetci ve muhafazakarim. Şu tiyatro işi ve Kaftancıoğlu ve Demirtaş guzellemeleri İçime sinmiyor ve çevreme de bir şey diyemiyorum. Genel seçimde akşener akp nin karşısında olursa bütün oyum aksenere yani asenaya ama CHP li bir adaya asla oy vermem.ve sandığa da gitmem.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 06:52
Öğrenciler okulda kefenleme öğreniyor, iyi kötü fatiha suresi de biliyoruz. Depremde ölenlerin arkasından bir fatiha okuruz, Allah’ın taktiri der geçeriz. Paradan daha önemli bir şey mi var? Millet kazanacak deniyor, onu da kimin kazanacağı müphem. Üç beş sene de böyle geçer, sonraki senelere Allah kerim.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 05:06
Karşıtlıktan beslenmekten ve kaynak tüketmekten başka bir politika üretememekten şu ülkeye bir hayır gelmedi ve gelmeyecek. Trump Ortadoğuyu ve Türkiye’yi sürekli karıştırır, Türkiye’yi ‘çukur’ ülkeler arasında sayar o ‘dostum’, İstanbul belediye başkanı ‘o şahıs’! Hem de cuma namazından çıktıktan sonra söylemiş, hem de cumhurbaşkanı bunu söyleyen. Cumhur bir parti adı falan değil, bu ülkenin vatandaşlarının tamamı, halk! Cumhurbaşkanı da halkı temsil eder. Anayasada öyle yazıyor! İnsanlar sözlerini tevil etmekten iyiye yormaktan yoruldu. Verdiğim oylar haram olsun!
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 02:43
Eski Evlerin yıkılıp depreme dayanabilecek konutların yapılması için,belediyeler uğraşmalı,bunun alt yapısı hazır Türkiyenin her yerinde bir haftada koca binalar yıkılıyor molozlar atılıyor.Bir inşaat mevsiminde de binalar tamamlanıyor.Bunun kanala bağlanması doğru değil.Kanal ayrı bir yatırım.Buna talip olan yurt dışında firmalar bile olduğu söylendi.yap işlet devret modeli.Devletin cebinden harcanan para yok.Geçecek gemilerde yabancı gemiler.Kazakistan,hazarında kanalla karadeniz e bağlanmasını teklif etti.Bununda gerçekleşme ihtimali kuvvetli.
KaRaR oKURU 18 Ocak 2020 10:26
2
Vay be! desene Amerikan gemileri teee Kazakistan steplerine demir atacak. Senin dediğine göre kanalı yabancılar yapacak yabancıların gemileri geçecek parayı yabancılar alacak, etrafında yabancılar oturacak. Bizden zırnık para çıkmayacak. E başkanı da yabancı yapalım da tam olsun. Ne dersin. Akıl kalmamış sizde.
Alaeddin 18 Ocak 2020 13:21
0
Volga-Don kanalı halihazırda Hazar'ı Karadeniz'e bağlıyor zaten. Oradan ekstra bir trafik gelmez.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 13:46
6
10.26, Kimmiş bu yabancı dediklerin? Bu milletin, kılığı kıyafeti, alfabesi, yemesi, içmesi valhasıl top yekün ahlakı, dipçik zoruyla benzetildiği frenkler mi?
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 21:36
0
Algı operatörleri,ABD nin menfaatine bu kanal yapılsaydı balıklama hepiniz bu projeyi desteklerdiniz.Desteklemek zorundaydınız.Bu Çinin menfaatine uygun ipek yolunun deniz versiyonu,karşı çıkmanız bundan.İstanbul hava alanına da bundan karşı çıktınız.Boğaz köprülerine hızlı trenlere de bundan karşı çıkıyorsunuz.İstanbul hava alanı ilk yılında, 22 milyon Euro ,garanti yolcu sayısını geçtiği için devlete para ödeyecek.Kaç yüz bininizin toplam devlete katkınız 22 milyon euro eder.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 02:18
Sn. Cumhurbaşkanı kanalı yapacaktır. Her zaman için boğazın çevresinde olduğu gibi kanalın çevresindeki yerlerde kupon arazidir.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 01:59
Kanal halk için bir ölüm çukurudur! Depremde başımıza yıkılmayacak güvenli konutlar istiyoruz
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 01:57
Kanal istemiyoruz, iş istiyoruz, fabrika istiyoruz!
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 20:47
1
Hakan Şükürde açım diyor.Taksicilik yapıyormuş,villalarda oturan Fetö cülerin hepsi aç yahu!Biraz çalışın himmetler bitti.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 21:22
3
Ben Kanal da istiyorum.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 01:23
Erdoğan esas büyük kanalı Türkiye'ye yaptı. Bir tarafta cümbüşün her hali diğer tarafta cinnetin her hali...
Sinan 18 Ocak 2020 01:20
'Depreme dayanıklı bina' çok maliyetlidir. İstanbul'un %70ini baştan yapmak gerekir. Üstelik garantisi de yok. Ne gerek var? İstanbul zaten lokasyon olarak elverişsiz bir yer. Su yok. Arazi yok. Pazara ve hammaddeye uzak. Eğer derdiniz iki cephede hem Gotlar hem Perslerle savaşmak, aynı anda Roma'ya da Suriye'ye de yakın olmak değilse İstanbul'un bir özelliği yok. Taşının arkadaşlar İstanbul'dan. Deli olmayın. Koç ailesi, Eczacıbaşı ailesi, Sabancı ailesi, lafım öncelikle sizlere...
Alaeddin 18 Ocak 2020 13:15
0
Avrupa'yı Antep üzerinden Ortadoğu'ya bağlayan yeni otoyol hattının son parçası Ankara-Niğde otoyolu yakında bitecek. Kızılırmak ve Çukurova havzalarının su, toprak, ulaşım potansiyelini göz önüne aldığımızda Ankara-Nevşehir-Tarsus hattı Türkiye'nin belkemiği olabilir. Ren bölgesine benzer rolü olur. Nevşehir ve Tarsus'un 5'er milyonluk şehirler olmaması için bir sebep yok. Gıda, ecza ve tekstil sektörlerinin bu hatta kayması maliyet düşürür, verimliliği arttırır, hayat standardını yükseltir.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 01:01
Sürekli inşaat, yol,kanal yapma azmi bütçeyi bunlara yatırıp payını alma mücadelesidir sayın yazar,halâ görmüyormusunuz,bu kadar açık açik ekonomik kriz varken,üretimin ü sü yokken halâ bunlarda israr niye,herkeste biliyorki en iyi para çalma sektörü inşaattır,yoldur,asfalttır vs
Krr 18 Ocak 2020 00:56
Sayın İmamoğlu'nun isteği; o kadar para varsa gelin binaları yenileyelim şeklindedir. İnat olsun diye karşı çıkmıyor. Akıllıca öneriyor, gelin deprem hazırlığı yapalım, işsizliği azaltalım, üretim yapacak fabrikalar kuralım diyor.Ama CB için millet umurunda değil,birkaç Arap şeyhini ve yalaka yandaş haramzadeyi mutlu etme peşinde.Sanki Lale Devrindeyiz.Kasa tamtakır, hayal satıyor beyefendi.Son satırda ikisinin önceliği de deprem demişsiniz. İmamoğlu için bu geçerli ama CB umurunda değil.Halkını değil kendi menfaatini düşünüyor.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 10:40
25
CHP liler kanal İstanbul'dan hayli arazi kapatmislar.İstemezuuuk,yan cebime koy. Hepiniz aynisiniz gelin hep beraber kurtulalım akp,CHP,MHP,ve diğer eski partilerden.,artık değişimin ve gelecek partisinin zamanı.
Karar okuru 18 Ocak 2020 12:13
0
10.40 ortaya atılan bir yalan habere nasıl da sariliyorsunuz. Bizim üzerimizden haksız rant elde edilmesine hep birlikte karşı çıkmamız gerekirken, benimki değil seninki denilerek haksızlığı kabullenilmesi çok üzücü
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 13:36
0
Kimmiş bu CHP’ler onu da söyleyin. Ötekilerin ‘Katarlılar’ ve onlara pazarlayanlar olduğunu biliyoruz. Rant için pazarlandığını ulaştırma bakanı kendisi söyledi zaten.
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 21:04
1
Krr, kanal devlet projesi ona İstanbul belediyesi de katkı verir.Fakat bir belediye başkanı bu projeyi engelleyemez.Engelleyebileceğine inanıyorsa başarsın görelim.Tayyip Erdoğan belediye başkanlığında bu projeyi düşünmüş,yapmamış.ileri aşamada belediye başkanı olsaydı devlete yapılması için teklif ederdi.Devlet hayır deseydi direnme hakkı olurmuydu? Arap şeyhlerinin orada kıymete alınacak bir satın alması söz konusu değil.yüz milyonlarca dönümlük araziden otuz dönümlük bir arazi alınmış göze sokulmaya çalışılan bu!
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 22:57
0
Devlet kim?
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 00:35
Evet, cevap! Deprem ne olacak?
Karar Okuru 18 Ocak 2020 00:16
Kanal ve Libya çok konuşulurken Suriye unutturulmak isteniyor. Farkındamıyız, şehit haberleri artmaya başladı. Suriye ve ekonomik sıkıntı önceliğimiz olacakmı diye soruyorum
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 17:17
2
Ulke batmiş herkes ıntıhar edıyuur onun umrudamı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN