Back To Top
Komplo teorilerinin başı sağolsun!

Komplo teorilerinin başı sağolsun!

 - Son Güncelleme: 17.01.2019 Perşembe 09:26
- A +

Sonu neredeyse bir felakete dönüşmek üzere olan Brexit kararı, İngiltere’nin anlı şanlı planlamacı, ustalıklı ve her senaryoyu ince ince düşünen imajının yerle bir olduğunu göstermiyorsa neyi gösteriyor?

Baksanıza şu dramatik Avrupa Birliği macerasına...

Bilindiği gibi İngiltere, Shengen vize sisteminin dıaşında ve ayrıca Euro düzeninden muaf ayrıcalıklı bir AB üyesiydi. Diğer üyelerin şikayet ettiği bu durumdan aksine İngilizler şikayetçi oldu ve bir referanduma giderek üyeliğe devam edip etmemeyi halka sordular. Sonradan daha iyi anlaşıldığı üzere tek taraflı ve epeyi bol komplo teorisi soslu bir kampanyayla “hayır” bloku kılpayı da olsa kazandı. Böylelikle bugüne kadar gelen belirsizlik ve kaos dönemi başladı. Referandum sabahı pişmanlık başladı ama iş işten geçmişti.

Sanılanın aksine Brüksel de bu karardan dolayı kedere gark olmadı ve Londra’ya lisan-ı hal ile “hemen terkedin gidin” dedi.

Sonra uzun bir tartışma dönemi ve art arda bakan istifalarının yaşandığı çaresizlik süreci başladı. Ne yapalım ne edelim derken Başbakan May, AB ile pazarlık yaptı ve önceki akşam Avam Kamarası’nda tarihi bir yenilgiyle reddedilen çıkış planına ulaştı. Özetleyecek olursak May, “Bizim için en iyi ayrılık senaryosu budur” dedi, kendi partisinden vekiller dahil bütün muhalefet de “Bu şartlarda ayrılmak aleyhimize” diyerek planı reddetti.

Karıştırmayalım… Avam Kamarası’ndaki red kararı Brexit’den geri dönüş değil, Brexit şartlarına itirazı içeriyor. Yani, İngiltere üç aşağı beş yukarı tıpkı üye olduğu dönemde sahip olduğu ayrıcalıkların üyelikten ayrıldıktan sonra da sürmesini istiyor. Ne var ki May’ın planı bunu karşılayamıyor. Zira, Avrupa Birliği “Ayrıcalıklı ilişkiyi rüyanızda görürsünüz” mealinde bir tavırda direniyor.

***

Şimdi, hükümet güven oylamasından hangi sonuç çıkarsa çıksın her durumda güveni kaybetmiş durumda. AB’nin 29 Mart’a kadar verdiği ayrılma süresi bitmek üzere. İngilizler yeni referandum ve anlaşmasız ayrılma seçenekleri arasında gidip gelmekte… Dahası, AB’den ayrılmanın yerine ikame edilecek destekleyici ekonomik unsurlar konusunda hiçbir fikirleri de bulunmuyor. Bir fikre ihtiyaçları var çünkü başlangıçta 40 milyar Sterlin boşanma bedeli, 10 yıl içinde de 100 milyar sterline kadar varacak bir maliyet hesaplanıyor…

Bakalım bu durumdan nasıl çıkacaklar veya daha ne kadar batacaklar!

Neticede, o meşhur “İngiliz aklı”nın en baştan “hayır”ın ne anlama geldiğini kavramadığı için bugünü planlamadığı; hayır çıktıktan sonra organize olup kendisini utandırmayacak bir plan hazırlayamadığı ve en nihayet oylamaya sunulan planın reddinden sonra da bir senaryoya sahip olmadığı anlaşıldı.

Bilhassa bizim gibi ülkeler dahil bize benzeyen toplumların hapsinde, dünyaya nizamat verdiği efsanesiyle yaptığı planların ustalıkla ve tıkır tıkır işlediği zannedilen İngiltere’nin kendi söküğünü dikemediğinin görülmesi Brexit oylamasının en hayırlı sonucu olmuştur. Bırakın dünyaya perde arkasından düzen vermeyi, kendisinin en önemli işinde bile herkesin gözü önünde battıkça batan bir ülkeden söz ediyoruz. Kraliçesiyle, parlamentosuyla, Downing Street 10 numarası, medyası, iş dünyası ve bütün istihbarat ve dahi derin devlet güçleriyle geldikleri nokta budur.

Komplo teorilerinin başı sağolsun… Dünyayı, siyaseti, toplumu, ekonomiyi, kültürü gerçeklere değil esrar perdelerine hamledenler dünyasına da geçmiş olsun. Meğer her ülkenin sadece gücü kadar etkisi varmış ve meğer işini adam gibi planlayıp sağlam yapmazsan hiçbir teori seni olduğundan büyük yapamazmış.

İngilizlerin bu saatten sonra ne yapacaklarından çok, sizce de kimseye laf söyletmeyen komplo teorisyenlerinin bundan sonra ne yapacakları daha çok merak konusu değil mi?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 09:48
Bazi yorumcular yazarin demek istedigini anlamamis. Yazar bironceki yazisi dahil, son donemdeki mesajlari arasinda, “dis gucler” soylemi gibi, hassaten iktidari dogmatik sekilde destekleyen birtakim yazarimsilarin da kullandigi, herseyi komploya baglayan zihniyeti elestiriyor. Bu konuda yerden goge hakli. Yanlis oldugunu dusundugum nokta ise, Brexit oylamasina bakarak Ingilterenin tamamen madara oldugu soylemi. Brexit olayinin dinamikleri farklidir. Gercek ise, ingiltere’nin cikar temelli, akilci, basarili politikalar uygulayan koklu ve global bir vizyona sahip demokratik hukuk devleti o
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 00:37
23.30, Boşuna germe kendini, makul, mantıklı bir itirazın varsa onu yaz...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 17:00
0
yanlis
Bu makalenin mesajı ne Brexsit ne başka bir şey. Batınn uluslar arası oyunlarını "komplo teorisi" adı altında aklama gayreti...
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 23:30
1
Allahtan senin gibi cingöz recailer var da yazarın oyununa gelmedik. Yoksa bütün oyunları aklayıp gidiyordu göz göre göre.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 23:20
Bir Brexit oylaması ile koskoca İngiliz siyasetini komplo teorisi yaptın ya... Helal olsun...
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 23:23
2
Komplocular böyledir işte. Ha derler hu derler komplolarına laf söyletmezler. İngiliz siyaseti komplo değil. Senin her taşın altında İngiliz arayıp adamları kutsamam komplo. Anladın?
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 00:38
1
23.23, Bana cevap verebilmek için makaleyi daha dikkatli okumalısın.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 21:20
Bu ülkede Batılıların destekledikleri ile Batıyı destekleyenlerin hepsi istisnasız Ak Partiye muhalefet ediyor. Ama bunların dışında olup Ak Parti muhalefeti yapanların istikameti nedir belli değil.
Örtbas gayreti... 17 Ocak 2019 15:53
Bir insan, dünyada olup biten pislikleri komplo teorisi karalamasıyla neden örtbas etmek ister?.. Cahilliğinden mi, çok bildiğinden mi?
erol karaca 17 Ocak 2019 15:50
Sn. yazar Brexit meselesinde Ingiltere'nin dustugu durumdan cok memnun olmus gibi. Olabilir. Ingilizlerin imajinin yerle bir oldugu varsayimi dogru degil. Parlementer demorkrasi diyorlar buna. 1 Mart Tezkeresinde oldugu gibi. "Devlet sokaktaki insana sorularak yonetilmez, o insanlara hesap verilerek yonetilir" derdi Ozal. Ingilizler siyasi yonetimin bu altin kuralini ihlal edip, sokaktaki insanlara sordular ve cuvalladilar. Kopmlo teorileri cahiller ve aptallar icin tuketim malzemesidir.Ingilizlerin siyaset yonetimindeki basarilari, dogustan gelen efsunlu bir ozelik degil, kuru, rasyonel akil.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 14:52
Kadim İngiliz siyasetine de komplo teorisi dediniz ya pes doğrusu... Size göre her şey tesadüf... Dünyada her şey kendiliğinden oluşur... Ülkelerin ikablleri için yaptıkları planlar, programlar... Yok öyle şeyler... Onların hepsi komplo teorisi... Böyle bir hamset görülmüş bir şey değil. Ama hamesetin de bir raconu vardır...
mehmet 17 Ocak 2019 14:35
Günümüzde 53 üyesi bulunan İngiliz Milletler Topluluğu’ndan hiç bahsetmeyişinize şaşırdım. Geçmişteki neredeyse bütün sömürgelerini tek bir birlik altında toplayan İngilizlerin hala sürdürdükleri bu başarıyı küçümsememek gerekiyor. İngiltere Kraliçesi, İngiliz Milletler Topluluğu’nun başıdır. Kraliçe ayrıca Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya da dahil olmak üzere topluluk ülkelerinden 16’sının devlet başkanıdır. Diğer devlet başkanı sıfatı taşıyan “genel vali”ler ise Kraliçe tarafından atanmaktadır.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 15:49
1
14.53, Yok canım... Bu da komplo teorisi olmasın... :))
mehmet 17 Ocak 2019 18:13
1
15:49 Keşke.. Teşhis doğru konursa tedavi de mümkündür. İngilizler, karşısında Payitaht olduğunu bilmeyen Hindistan müslümanlarını Çanakkale'ye getirmedi mi? Peki...15 mayıs 1921 de İtilaf devletleri, Türk-Yunan savaşında neden tarafsızlık ilan ettiler? Yunanlıları önce İzmir'e çıkartıp sonra desteğini çekerek neden yenilmesini izlediler?
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 22:16
0
Ingiltere’nin bu madara hali, kendi sokugunu dikememe beceriksizligi, Ingiliz Milletler Toplulugu’nda da dikkatle not edilmistir emin olun.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 14:24
Ingiltere' yi Brexit ile kaosa surukleyen yalan ve iftira ile referandumu halki aldatarak kazanan ve hala hayal aleminde yasayan tasrali populistler. Turkiye' in tasrali populistlerine benziyorlar. Inanamazsiniz ama AB' den ayrildiklarinda AB' nin yuklerinden kurtulacaklarini ama avantajlarindan faydalanmaya devam edeceklerini saniyorlar...
Karaalioğlu acele etme.Görüntü çok kez aldatıcıdır.İngiliz Çin' le yeni dünya düzeni kuruyor.Hem de 2008den beri.Hem herkeste bitse bile İngilizde oyun bitmez.15 temmuzdan beri Türkiye' le kanka oldu.Bak ne sesi var ne dumanı.Bir gün de bunu yaz inş.
Erasmus 17 Ocak 2019 13:13
Bizim ABye üye olmamız mümkün görünmüyor. Çok uzağız kriterleri karşılamaktan. Belki hayırlısı budur. Başta şarladık ama Merkel'in önerdiği fena değil aslında: ayrıcalıklı ortaklık. Herkesin işine gelir. Üye adaylığından vazgeçelim yerine ayrıcalıklı ortaklık alalım. Herkes rahatlar, ilişkiler düzelir. Sermaye gelmeye başlar. Döviz baskısı azalır.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 11:56
Arkadaslar Karar'ın gorusler bolumunde Iskender Oksuz'un "Sistem boyle" baslıklı yazısını mutlaka okuyun
Avam kamarasının Brexit oylaması kararı seni çakı bulmuş çocuk gibi sevindirdi. O kadim İngiliz siyaseti diye bir şey yokmuş. Hepsi komplo teorisiymiş. Brexit oylamasını kendi parlementerlerinin oyları ile tarihi bir farkla kaybeden İngiliz hükumeti nasıl oluyorsa bir gün sonra güven oyu alıyor.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 09:04
Aynen öyle ama komplocu şimdi de bütün bunları aslında İngiliz derin devletinin ayarladığını çünkü yakında buna bağlı bir hamle yapacağını söyler. Başa çıkmak imkansız bu kafayla.
Ziya 17 Ocak 2019 13:14
0
bunlar hep türkçe ve matematik bilmemekten
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 06:59
ABde Almanyayla rekabet edemeyip lider ulke olamadiklari icin ayrilmak istediler Brexit'e oy verenlerin cogu. Komplo teorilerine inandiklari icin degil. Almanya'nin golgesinden kurtulup eski sasaali gunlerine donme hayaliyle yasayan insanlardan soz ediyoruz. Yani Sunni Turklerin Osmanliyi tekrar dirilmek hayali gibi. Bunu yaparken AB ulkelerini ahmak yerine koydular. Hem ABlilerin imtiyazlarindan faydalanacaklarini, hem de ABden ayri olabileceklerini sandilar. Hayal dunyasinda yasamanin zararlari.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 06:48
Komplo teorilerine inanan Ingilizlerin orani, bizimkilerle kiyaslanmayacak kadar azdir. Brexitcilerin referandumu kazanmasinin en onemli sebebi, cok kibirli bir toplum olan ingilizlerin Almanya ile rekabet edemeyip ABde lider ulke olamamayi sindirememeleri. Ingilizler bu bakimdan Turklere cok benzer. Imparatorluk donemlerinin bittigini, artik super bir guc olmadiklarini, hatta ABnin bile lider ulkesi olamadiklarini kabul etmek yani bugunun gerceg ile yuzlesmek zorlarina gidiyor. Brexit'e oy verenlerin cogu Almanya'nin golgesinden kurtulup eskiyi geri getirmek hayaliyle yasayanlardir.
mehmet 18 Ocak 2019 11:19
0
İngilizlerin imparatorluk dönemleri bitse de hala güçlüdür. Milletler topluluğu'nu (commonwealth) hiç duymadın değil mi? Her biri eskiden İngiliz İmparatorluğunun parçası olan 54 ülkeden oluşan bir siyasi yapıdır. Merkezi Londra’dadır ve üye ülkelerin üyelerinden 320 kişilik personele sahiptir. Kraliçe, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi topluluk ülkelerinden 16’sının devlet başkanıdır. BM'de alınan kararlarda ortak hareket ederler.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 06:46
Analitik düşünce yeteneği olmayanlar, olayları komplo teorileri ile açıklarlar.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 14:58
1
İngiliz siyasetine komplo teorisi demek mi analatik düşümek... Pabucumun analitiği
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 00:36
Aynen katılıyorum hem de öyle komplo teorisyenleri ki bunlar kim ne zaman tuvalete kiminle gitmiş orda ne konuşulmuş ne kararlar alınmış , Yok kraliçe şöyle demiş te Hamburg yakılmış yıkılmışmış, böyle demiş te parisi cayır cayır yakmışlarmış.... Eskiden milletçe hepimiz ağzımız açık bunların ne" yaman araştırmacı gazeteci" olduğuna inanırdık. Ama şimdi bunların devri bitmek üzere. Kimse artık bu palavracılara eskisi kadar yüz vermiyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN