Back To Top
NATO neden ayakta kalmaya devam eder?

NATO neden ayakta kalmaya devam eder?

 - Son Güncelleme: 05.12.2019 Perşembe 07:30
- A +

Bir kez daha görüldü ki uluslararası sistem kafasına koyduğu yolda yürüyüp gidiyor. Londra’daki NATO zirvesi de bu yürüyüşün gücünü gösterdi. Sovyetler Birliği’nin yıkılışından itibaren bitmeyen ittifakın geleceğine ilişkin tartışmalar bir kez daha tekrarlandı tekrarlanmasına ama kimsenin NATO’dan daha iyi bir seçeneği olmayınca bir yere de varamadı. Koltuğa oturduğu günden beri NATO’ya söylemediğini bırakmayan ABD Başkanı Trump bile, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “beyin ölümü” şoku karşısında birden NATO’cu olup çıktı. Macron da maksadının aslında ittifakı güçlendirmek olduğunu söyleyince eski tas eski hamam düzeni paçayı kurtardı.

O kadar ki krizler zirvesi beklentisine rağmen Baltık ve Polonya savunma planı kolaylıkla kabul edildi. Böylelikle Türkiye’nin plana karşı YPG’nin terör örgütü olarak kabul edilmesi gerekçesiyle koyduğu vetoyu sessiz sedasız kaldırdığını da öğrendik. Yakın tarihin gösterdiği gibi bu işler hep böyle olur. Şimdi de böyle oldu, gelecekte de olacak budur. NATO kafasına koyduğunu bir şekilde yapıyor, görüntüyü kurtarıyor. 

Nitekim, ittifakın neredeyse tek varlık sebebi olan Rusya tehdidi ortadayken; yani aktif olmasa da potansiyel olarak yaşamaya devam ederken, farklı sesler çıksa bile kimse NATO’yu dağıtmayı göze alamayacaktır. Böyle bir ihtimal olsaydı, SSCB yıkılırken 15 üyeli olan birlik bugün 28 üyeye çıkmazdı. Sovyetlerden sonra NATO artık çevre sorunlarıyla uğraşır, denildiği ortamda üye sayısı neredeyse iki katına çıktı. Avrupa’nın daha fazla güvenlik ve bunun için de daha fazla dayanışma tercihi belirleyici her şartta olmaya devam ediyor. 

Buna rağmen NATO birçok uluslararası sorunda pasif ve beceriksiz bir kurum olarak da nam salıyor. Bosna ve Kosova krizlerinden sonra Türkiye’nin YPG probleminde de eli ayağına dolandı. Muhtemelen bundan sonra da benzer nitelikteki problemlerde aynı beceriksizliğe şahit olacağız. Hızlı hareket eden, krizi bastıran veya daha çıkmadan önleyen bir ittifak temposu beklemek hayaldir. Neticede, NATO’yu oluşturan ülkelerin özelikle önde gelenleri farklı siyasi hedeflere sahipler ve bir üye ülke kelimemin tam anlamıyla saldırıya ve işgale uğramadığı müddetçe o meşhur 5’inci madde durduğu yerde tozlanmaya devam edecektir. Bir NATO üyesi ülkeye kağıt üstünde saldırma ihtimali olan tek güç Rusya da yerinde kaldıkça, ittifak o kötü gün gelir hesabıyla ayakta kalacaktır. Kısacası, Rusya var oldukça, NATO da var olacaktır.

Bununla birlikte Rusya özellikle Putin döneminde NATO’yu ve Batı ittifakının prestijini sarsabileceği kadar sarsmayı başardı. Gürcistan, Kırım ve en son da Suriye’de her ne istiyorsa yaptı ve muhataplarının çaresiz sessizliğini keyifle izledi. Yani, elinin altında bir Varşova Paktı bulunmayan Rusya’nın uluslararası sahada aldığı mesafe NATO’yla kıyaslanmayacak kadar büyük ve değerlidir.

Bu tabloda. Macron dahil NATO’nun daha güçlü olmasını önerenler ve umanların dediği olursa bundan Türkiye de istifade edebilir. Krizlere karşı aktif olunması ve teröre karşı önleyici bir mekanizma geliştirilmesi, ittifakın en güçlü üyelerinden birisi olmamız ve coğrafi konumumuz nedeniyle en çok bizim işimize yarayacaktır. Yeter ki gerçekten ne istediğimize karar verebilelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 06 Aralık 2019 09:04
Nato ABD'nin en fazla kuvvet bulundurması nedeniyle ABD çıkarlarına hizmet eder. Şimdiye kadar Türkiye'ye 5. madde işletilip de terör mücadelesine destek olunmadı. Fetö ile mücadele bir destek bulmadı. Halbuki bu saldırılar Nato üyesi bir ülkeye yapılıyor. Ama Afganistan'a kuvvet mi gidecek. Hemen Türk askeri. Kosova'da Türk askeri. Kore'de Türk askeri. Kardeşim benim canımı sıkan şey NATO'nun dağılması değil. Hatta dağılsa bizim için daha iyi. Türkiye'nin enayi yerine konması. Zaten dağılacak. Çünkü askeri bir hedefi veya düşmanı yok.
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 19:51
Bir kere Turkiye Avrupaya gobeginden bagli. Nato uyesiyiz, ticaretimizin buyuk kismi da AB ulkeleriyle. Ustelik ayni cografyadayiz. Nato'da kalmak bizim icin hayati onemde. Yarin Rusya ile iliskilerimiz bozuluirsa tek guvencemiz Nato'dur. Cumhurbaskanimiz Trumpa buyuk sempati besliyor ve sirtini Trump'a dayamis AB ulkeleriyle iliskileri gerginlestirecek demecler veriyor. Halbuki Trump'a hic guven olmaz. Zaten gelecek secimleri kaybetme ihtimali de buyuk.
e.k 05 Aralık 2019 14:30
23 Sentlik Asker Mister Dalles, sizden saklamak olmaz, hayat pahalı biraz bizim memlekette. Mesela iki yüz gram et alabilirsiniz, koyun eti, Ankara'da 23 sente, yahut iki kilo kuru soğan, yahut bir kilodan biraz fazla mercimek, elli santim kefen bezi yahut, yahut da bir aylığına yirmi yaşlarında bir tane insan. erkek, ağzı burnu, eli ayağı yerinde, üniforması, otomatiği üzerinde, yani öldürmeğe, öldürülmeğe hazır,.....Nazım Hıkmet.
Karar Okuru 05 Aralık 2019 11:42
Turkiye Nato'da kalmaya devam eder. Cunku Bati Turkiye'de demokrasiyi yikma pahasina Suriyeli ve diger refujilerin iktidar tarafindan Turkiye'de tutulmasindan memnundur. Yani Avrupa birligi ve bizim iktidar icin kazan-kazan durumu. Turkiye'nin gocmen deposu rolu artarak devam edecektir. Haydi iktidar gondersin bakalim siginmacilari geriye, gonderebiliyor mu?
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 16:50
1
Saçma. NATO Türkiye'de demokrasiyi nasıl yıkıyor? Ayrıca bağımsız medyanın, bağımsız yargının, bağımsız meclisin olmadığı ülkede ne demokrasisi olur?
Neyse ki NATO ve ABD var. Onlar sayesinde insanlık hukuk ve demokrasi rejimlerini yaşatabiliyor. Yoksa dünya Rusya, Çin, İran gibi ülkelerdeki oligarşik despot rejimlerin eline kalırdı.
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 09:18
Türkiye için biraz fiyasko oldu.
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 08:58
yeter kadınlarımız ölmesin Ceren’i öldüren cani cezaevinden kaçmış.olacak şey mu bu Allah aşkına
Kürt şamil 05 Aralık 2019 08:56
Trump'a kızmamak elde değil sen kalk Haçlı ordusunu savun macron'a bağır çağır. Ypg kartını geri çek .
Takipci 05 Aralık 2019 08:03
NATO devam etmeye eder de, bu perisan ekonomi ile biz nasil devam edecegiz?
Karar Okuru 05 Aralık 2019 06:26
Nato ile iliskileri tehditlerden ibaret olan bir ulkeyi Nato'dan atmasalar bile bir kenarda izole ederler, sevimsizlik abidesi olarak kenarda oturmaya devam ederiz. Baska uluslararasi iliskilerde, kurum ve kuruluslarda firsat dogunca bu problemli uyeyi terbiye ederler.
Karar Okuru 05 Aralık 2019 14:28
2
Pisa araştırmalarına göre okuduğunu anlamayan nesiller bilmez ama Türkiyenin NATO macerası 2. Dünya savaşı sonrası ağır Rus tehdidi altında iken gelişmeye başladı. Daha sonra komünist yayılmacılığa karşı önemli bir caydırıcı güç oldu. Bugün Rusların ve Çinlilerin hayat tarzının artık özgürlükler dışında bayağı Amerikanvari olduğuna bakılırsa Türkiyenin o tercihinin doğru olduğu düşünülebilir.
Nato 05 Aralık 2019 02:45
Nato; Her sey degisiyor, Nato'nun gorevi de degisecek. Cin 70 yildir kimyasalla zehirledigi, soykirim uyguladigi Uygur'dan sonra Kazakistan Tacikistan ve Kirgizistan'i da ekonomik olarak yutmus vaziyette. Bugun Nato'yu Rusyaya karsiymis gibi gostermek, orgutlemek insanliga yapilabilecek en buyuk kotuluktur. Rusya da Nato'ya dahil olmali. Avrupa, ABD ve Rusya bir olup Cin'e vurup cokertmeli hem de en gec 2 yil icinde. Yoksa Cin butun dunyayi fiili olarak isgal ve istila edecek. Turkiye yakin gelecekte kesinlikle Nato'da kalmali. 2050'lerde Nato'nun lideri Turkiye olur zaten.
Karar Okuru 05 Aralık 2019 10:09
3
2050 ye kalmaz bir kaç yıl içşnde dünya lideri oluruz! Yalan parayla değiı
e.k 05 Aralık 2019 00:54
Turkıye NATO nun dogudakı sınır bekcılıgıne devam edecek gıbı duruyor. Nazım Hıkmet ın Dıet sıırınde her sey cok guzel ozetlenmıs. Degısen bır sey yok.
Karar Okuru 05 Aralık 2019 00:51
ABD olmadan batı savunması olmaz olamaz. Hatta 2. Dünya savaşında ABD olmasa Rusya ve Çin dahil dünyanın geri kalanı Almanya ve Japonya ile baş edemezdi. Savaşta tüm dünya açlıktan kırılırken Amerikan kıtasında yokluk olmadı. Özet olarak her şeyi olumlu değil ama ne Nato ne ABD küçümsenecek olgular değil. Soğuk savaşın süper gücü Sovyetler yıkıldığında ortalama bir Türk vatandaşının refahı ortalama bir sovyet vatandaşının fersah fersah ilerisinde idi hala da öyledir. Öyle boş hamaset ile karın doymaz. Bu olgular ile sorunlar akıl ile yönetilmeli!
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 00:01
Nokta.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN