Back To Top
Siyasetin diliyle siyasetsizleşmek

Siyasetin diliyle siyasetsizleşmek

 - Son Güncelleme: 21.01.2019 Pazartesi 08:03
- A +

İdeoloji, fikir, gelenek, teamül… Hepsi birer sermaye olmakla birlikte siyaseti tarif etmek için tek kelimeye mecbur kalınacak olursa bu kesinlikle, “dil”dir. Siyasetin dili bizatihi siyasetin kendisidir. Üslubu beyan ayniyle insan olduğu gibi; üslubu beyan ayniyle siyasettir. Bununla birlikte siyaset dili, her zaman sükûnet anlamına gelmez ama istisnasız her zaman hakkaniyet ve adalet duygusu içermek zorundadır. Farklılıklara itina etmeye ve ülkede birbirinin zıddına düşünen insanların varlığını kabule mecburdur.

Yerel seçime doğru giderken ve henüz kampanyaların kapağı tamamen açılmamışken bu meseleye bir daha değinmek iyi olacak… 

Siyaset dilinin önemi siyasetin bilhassa Türkiye gibi bir ülkede herşeyden fazla tesir kabiliyetinin yüksekliğinden ve dolayısıyla toplum üzerindeki hakimiyetinden gelir. Yani, sokaktaki dili, kahvede, otobüste, işyerinde hasılı her kabalalıkta konuşulanları siyasetin tayin imkanı vardır. Bu, siyasetin gündeminin her zaman sokağın da gündemi olduğu anlamına gelmez. Ama daha önemli bir şey anlamına gelir. O da siyasete gerilim, ayrıştırma, ötekileştirme, empati eksikliği ve düşmanlık varsa herbiri bir siyasal fikre ve partiye ait olan insanların da benzer bir lisan ile konuşması kolaylaşır. Siyaset, takipçilerini olaylara bakışta farklı istikametlere yönlendirirken olaylara bakıştaki kavramları ve yaftalamaları da verir. İster siyasi, ister sosyal, ister de sıradan gündelik bir vakada farklı düşünceyi istemek ve yönlendirmek başka, o düşüncenin kolaylıkla ötekileştirici bir dil ile ifade bulması başkadır. Gayet tabii ki bu, yanlış ve tehlikelidir.

Şikayetçisi olduğumuz kutuplaşma ve toplumsal gerilimin kaynağı bundan başka bir şey değildir. En can alıcı dış meselede de, sıradan gündelik bir ugyulamada da konuşmanın ve tartışmanın hızla “ihanet”  “satılmışlık”, “dış güçler”, ”kumpas”, “algı operasyonu” gibi fahiş kavramlara bağlanması en büyük meseledir. Konuşmak yerine yaftalamak, tartışmak yerine itham etmek, müzakere yerine okkalı sözlerle itip kakmak bir hastalık gibi zihinleri sarmaktadır. Aklın, fikrin, bilimin, düşüncenin, araştırmanın, anlamanın mesai değeri olmadığı bir zeminde sürükleniyoruz. Yukarıdan aşağıya, sağdan sola her fırsatta bir komplo teorisi, her sözün peşine bir ithamla yıllar geçiyor. Düşünmek; yani meseleleri her yönüyle akletmek kaabiliyeti kayboldu, kayboluyor. Her fikrin bir karşıtı olabileceği ve o karşıtlığın ihanet, düşmanlık, satılmışlık değil bizatihi düşünce faaliyetinin gereği olduğu unutuldu, unutuluyor. Kimseye faydası olmayacak gerilim dili siyaset marifetiyle, medyaya ve sokağa hakim oluyor.

Öte yandan siyaset dilinin katılığı ve tahammülsüzlüğü siyasetin varlığını da imkansızlaştırıyor. İster iktidar isterse muhalefet kelamı olsun; dediğim dedik çaldığım düdük kabilinden dil aslında siyaset yokluğuna delalet eder. Siyaset sınıfı kendi sermayesini böyle heba ederse, toplum da kendi arasında siyaset konuştuğunu zannederken esasında kavgaya mahkum olur. Meseleleri halletme yöntemi kaybolur ve geriye sadece kamplaşmış ve skor peşinde koşan kitleler kalır.

Meseleyi çözememek büyük bir meseledir ama durduk yerde onları büyütmek akıllı insanların işi değildir.

İyimser olmamakla beraber umarız ki yerel seçimlerin dili siyaset diline yaraşır ve Türkiye meselelerini halledemezse bile birbiriyle konuşabilen insanlar ülkesi olur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Abdulah 24 Ocak 2019 11:39
Biliyorsunuz, siyasilerimiz arz talep dengesini çok iyi biliyorlar.Toplum ne isterse onlarda onu sunuyor. Evet siyasetin toplumu dönüştürme kabiliyeti var. Ancak olumlu yönde dönüştürülen toplumun kutuplaştırıcı siyasilere faydası olmayacak.
serkan aydoğdu 21 Ocak 2019 20:06
akp genel başkanı rte her konuşmasında bizler ve onlar diyerek insanları ötekileştirip bir birine düşman ediyor akp li olmayanların imanı yoktur diyen akp liler bile var gerisini siz düşünün din sanki akp nin tapulu malıymış gibi hareket ediyorlar akp dini kullandıkça toplum dinden soguyor
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:18
2
Akp imaninda bahs ediyor. Alinmamak gerekir.
xxx 21 Ocak 2019 18:37
Keş ki,her şey yazdığınız gibi kolay olsa; Karşıt görüşlere bile tahammül edebilmekle sorunlar çözülse.Dünya gerçeği bunu göstermiyor.Mesela Fransada sarı yelekliler olayını nereye koyalım.Bizim ülkemizde gezi eylemlerini,Turuncu devrimleri,Binlerce ajanın ülke içinde cirit atmasını ne yapalım.Sizin polis dediğiniz bir adamın,Rus büyük elçisini öldürmesini,Pkk,Deaş terör saldırılarını ne yapalım.Grup kurma yeterliliğine ulaşmış bir partinin terör örgütünün siyasi uzantısı olduğunu hangi kefeye koyalım.Köklü bir partinin Bu partini
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 17:11
Muhalefetin bir kısmı PKK'ya HDP'ye, bir kısmı da FETÖ'ye toz kondurmuyor. Millet de onun için devamlı Ak Partiyi tercih ediyor.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:20
1
Kenevir serbest olacakmis. Tozculuk basliyor.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 23:13
3
21.20 Dervişin fikri neyse zikri de odur. AKP kıraathane der bunlar kumarhane anlar. AKP kenvir der bunlar toz anlar...
Sen, dilden milden bahsediyorsun. Darbe yapanlar adaletle dalga geçiyor. Gece saat iki de askeri bölgeye t"arla bakmaya gitmiştim" diyor. Darbeye karışan herkesin idam edilmesini istiyorum. Bu konuda iktidarı yetersiz buluyorum. Milletin canına kast eden bu şerefsizlerin yaşamaya hakkı yoktur.
Doğru zamanlı bir yazı.Dilerim esas muhataplar da okusun.
Allah razı olsun.Aynen doğru.Dilerim esas muhatapları da okur ve amel eder.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:20
2
Sen okumussun ya.
Bir Not: 21 Ocak 2019 14:56
Demirel, Ecevit, Erbakan, Turkes, Evren, Yilmaz ve Ciller'i gordum. Dinledim. Son 40 yilin seviyesi en dusuk siyaset diline son 10 yildir sahit oluyoruz. Yaftalamak, itham etmek standard siyaset dili oldu.
Bir Not: 21 Ocak 2019 13:37
Demirel, Ecevit, Erbakan, Turkes, Evren, Yilmaz ve Ciller'i gordum. Dinledim. Son 40 yilin seviyesi en dusuk siyaset diline son 10 yildir sahit oluyoruz. Yaftalamak, itham etmek standard siyaset dili oldu.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 14:57
8
Erbakan ve Türkeş hariç diğerleri için siyaseten yargı ve asker konuşuyordu. Demokrasi yolu ile iktidar olamayanlar, yargının ve askerin faşist dilini özlüyor...
Musto 21 Ocak 2019 13:29
Sn cumhur başkanımız samsunda konuşuyor bundan sonra 19mayıs nasıl kutlanırmış göreceksiniz peki bu güne kadar tutanmı oldu anlaşılan yerel seçimlerde durum iyi görünmüyor
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:42
4
Her secimde kazaniyorsunuz ama hep bir husran. Chp hdp iyi sp 4 benzemez birlestiyse diger tarafta hamle yapacaktir.
Karar Okuru 21 Ocak 2019 13:12
Herkes bildigi kelime dagarcigi ile konusur. Siyasilerin kelime dagarcigi da nereden baksan elli kelimeyi gecmiyor. Tencere tava hep ayni kelimeler.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 11:03
Ne dili kardeşim dilmi kaldı ki siyasetin dili kaldın? En ufak bir eleştiri demiyorum öneride bile hemen fetö ağzı! Fetöyle uzaktan yalından alakası olmayan insanları böyle yaftalama olurmu?
Allah Kulu 21 Ocak 2019 10:47
sorunun kaynağı ahlak yoksunluğudur. ister iktidar ister muhalefet olsun aslında yok birbirlerinden farkları
Evet umutvar olabilmek için bir işaret görünmüyor.
Allah Kulu 21 Ocak 2019 10:38
Siyasetin sorunu da diğer sosyolojik sorunların kaynağı olan ahlak yoksunluğudur.
Karar okuyucusu 21 Ocak 2019 09:52
Çamuruna çamur kattığımız bataktan şikayet etmek çok saçma. Dökme su ile değirmen dönmediği gibi toplumun koşullarını toplumun seviyesi belirler. İşler giderek yazarın eski bir yazısında belirttiği gibi iş bugün iyi kötü karnını doyuranın ekmeğine göz dikilecek noktaya gidiyor. Üretmeyen ulufe ve mali aflarla ayakta durabilen bir toplum için de iyi yaşamak hayaldir. Yakında vatandaşı batı çürümüşlüğünden kurtarmak için kuzey kore tipi kapalı toplum olup, dışa da kapanırız. Eminim toplumun kahir ekseriyeti durumun farkına bile varmaz ama ülk
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 09:13
Siyaset dilinin kendisi gibi düşünmeyeni ya da daha iyisi olsun diye eleştirel bir öneri sunanı hain, terörist, dış güçlerin işbirlikçisi ilan etmesi seçimlerde kendi tabanını konsolide ederek seçimi kazanmasına destek oluyorsa, bilin ki bu ötekileştirici, ayrımcı dil değişmeyecektir. Hiç umudum yok..
Mukayese 21 Ocak 2019 06:51
APK'den önce siyasetin dilini yargı ve askerler belirliyordu. Erdoğan'ın siyaset dili, onlardan çok daha seviyelidir.
Rasim 21 Ocak 2019 11:10
0
Yanılıyorsun, AKP li olup da hala oy verenler de dahil şimdiki hukuksuzluğun darbe dönemlerinde bile görülmediğine dair bir görüş var. Bir de örnek vereyim istersen Hiçbir iddia olmadan,mahkemeye çıkmadan aylarca( Hatta-2 sene)bekleyen tutuklular var. İsrersen o dönemleri bir araştır. Kendin şahit olursun..
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 12:16
7
11.10, Dünyada siahlı darbe girişiminde bulunup başarılı olamayanların başına ne geliyor bir araştır sonra konuş... Kanlı darbe girişiminde bulunan kahpeler gereken cezayı çekrcektir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 06:31
Elinize kaleminize sağlık
Mukayese 21 Ocak 2019 06:29
APK'den önce siyasetin dilini yargı ve askerler belirliyordu. Erdoğan'ın siyaset dili, onlardan çok daha seviyelidir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 11:39
0
diyorsun
Nurettin 21 Ocak 2019 13:13
1
Evet,hapishaneler ne suç işlediğini bilmeyen,iddianamesi bir türlü yazılmayan aylarca hakim karşısına çıkmayı bekleyen tutuklularla dolu.Bir de Akp den özellikle 2010 dan sonra yargıya güvenin en az olduğu dönem ne yazık ki
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:06
3
13.13, Herkes zaten ben bir şey yapmadım diyor. Adam darbe gecesi Akıncılara "tarla bakmaya gittim" diyor... Şimdi bu sahtekarların dediğini doğru kabul eden eblehlere göre tarla bakmaya giden biri sebepsiz yargılanmış oluyor...
Karar Okuru 21 Ocak 2019 05:15
Secim oncesi siyasetin dilinden daha onemli bir konu var o da secimin durustce yapilmasi. Pekcok secmenin kalbi bu konuda rahat degil. Gerginligin ortadan kalkmasi icin yuksek secim kurulunun tarafsiz olmasi ve secimlerde de hileye en az musait parmak boyama yontemine donulmesi gerekiyor. Yoksa secim sonuclari ne cikarsa ciksin huzursuzluk buyumeye devam edecektir. Cunku guven kredisi dibine kadar tuketildi.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 18:23
2
Yani CHP kazanmadık seçimmler şaibeli diyorsun. Yeniken doymazmış.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 03:07
"Ihanet", "Hain", "Dis Gucler", "Kumpas", "Satilmislik", "Sucu Bucu", vb. kavramlarla "dusunebilen" ve "siyaset" yapan beyinler incelikli, derinlemesine ve ayrintili dusunemeyen, analiz yetenegi gelismemis ,AZGELISMIS beyinlerdir..Turkiye' de iktidar dahil sagdan sola bircok akimda ortak bir ozellik bu...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN