Back To Top
Trump, Türkiye’yi daha çok hatırlatır

Trump, Türkiye’yi daha çok hatırlatır

 - Son Güncelleme: 25.12.2018 Salı 16:26
- A +

Suriye dosyasında yeni dönemin; daha doğrusu yeni güç dengelerinin şekillenmesi hızlı adımlarla yol alıyor. Malum, iç savaş uzun süredir devam ettiği için tempo her zaman hızlı değildi. Sonuçta aktörlerin pozisyonu hemen hemen belli olduğu için hamleler de belirli ve öngörülebilir bir hızla seyrediyordu. 

Şimdi ise, sahadaki en önemli iki aktörden birisi olan ABD tası tarağı toplama kararı alarak düzeni temelden değiştirdi. Suriye haritası yeniden açılıyor ve ABD’nin bıraktığı boşluğun derinliği hesaplanıyor.

Bu kararla Suriye’de ve bütün olarak bölgede neler değişecek?

Boşluğu kim dolduracak?

Kim kazanacak, kim kaybedecek?

Ve hâlâ zihinleri kurcalayan soru: Trump bir telefon görüşmesiyle Suriye’den vazgeçtiği gibi bir gece yarısı tweet mesajıyla yeniden geri döner mi?

***

Son surunun cevabı; galiba “hayır.” ABD için bu saatten sonra dönüş imkanı yok. Çünkü, ABD Başkanı Suriye’ye bildiğimiz, alıştığımız Washington yaklaşımıyla bakmıyor. Bir iç siyaset kahramanlığından ibaret gördüğü IŞİD’le mücadele dışında yüksek stratejik hesapları falan yok. Daha açık ifadeyle orada olup bitenler umurunda bile değil. Böyle olunca da seçmenine ve halkına, Suriye’de Amerikalı gençlerin hayatını riske etmemek ve daha fazla kaynak sarf etmemek nutkuyla seslenebiliyor. Pentagon ve Dışişleri ne kadar huysuzlansa da netice farketmiyor. Nitekim, yetkili isimler küserek istifa etmekten başka bir şey yapamadılar.

Trump’ın tek riski, IŞİD’in kafa kaldırması ve varlığını Suriye dahil dünyanın herhangi bir yerinde gösterme ihtimali. Nitekim, Suudi Arabistan ve İsrail dahil olmak üzere bazı Avrupa başkentleri IŞİD’le mücadeleyi de bahane ederek baskıya devam ediyor. Bazı ülkeler için bu, bir yönüyle İran’ı dengelemek adına da önemli. Ama yükselen seslerin umutsuz bir geri dönüş çağrısı olduğu ortadadır.

Trump da bu baskılara karşı aktif görünüyor. Görevin artık Türkiye’de olduğunu teyid eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı motive eden açıklaması bunu gösteriyor. Böylelikle, IŞİD’le mücadele bahsinde bütün sorumluluğu Türkiye’nin omuzlarına yüklemek için erkenden kamuoyu çalışmasını başlatmış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde dozun daha da artması kimseyi şaşırtmamalı… Özellikle, geri çekilmenin fiilen başlamasıyla birlikte ABD Başkanı, Türkiye’ye üstlendiği sorumluluğu daha sık hatırlatacaktır. Ki, müttefiklerinin baskısını Ankara üzerine yönlendirebilsin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadeleri de Türkiye’nin oluşan yeni dengede sorumluluğu üstlenmenin ötesinde Suriye’de nihai düzenin tesisi için her türlü inisiyatifi almayı göze almış durumdadır. Elbette bu niyetin Rusya boyutu hâlâ çok önemli ama her senaryoda Türkiye’nin sahada rolünü genişletmesi mukadder görünüyor. Tek mesele, önceliğin Fırat’ın doğusunda PYD/YPG’ye yönelik operasyon mu yoksa askeri ve lojistik açıdan daha zor olan IŞİD’e yönelmek mi olacağıdır. Çünkü, unutmayalım ki Türkiye IŞİD misyonunu YPG operasyonu müzakeresi bağlamında kabul etmiştir. Dünya ikinciyi önerecektir ama Ankara açısından öncelik YPG olmak zorundadır. Hatta ABD henüz çekilmeden Fırat’ın doğusuna ağırlık koymak bu açıdan olmazsa olmaz önem arzetmektedir.

Evet fırsat var ama ABD’nin Türkiye’ye terk ettiği rol, aynı zamanda siyasi açıdan çetrefilli ve askeri olarak da kapsamlı bir probleme işaret ediyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
D 25 Aralık 2018 15:50
Bence işin aslını göremiyorsunuz veya göstermek istemiyorsunuz.Suriyenin abd.ye getirisi az ama kıbrıs açıklarındaki petrol 100 yillik.Adamlar devlerin geleceğini düşünerek bataklığı bize petrolü kendini çevirdi.Israil işe gaz vererek petrolün güvenliğini sağlıyor.Peki biz dinimizdeki petrolü.vererek fıratın batışını mi aldık.Biz yine kandirilmayalim
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 14:26
Ingliz haric Avrupa, Rusya, Amerika ve Turkiye ayni cephede, ayni saftalar. Turkiye Batinin sinirlarini koruyan bir muhafiz sadece. Bu bin yil once de boyleydi bugun de boyle. Bizde konusmayi bilen siyasiler olsa; Rusya ve A-BD Turkiyenin ihtiyaci olan silah ve cephaneyi bedava verirler.
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 13:16
Ne çabuk ABD ci oldunuz
musto 25 Aralık 2018 12:57
Rahmetli özalın kerkük musul hayali vardı saddamı kuveytten çıkardılar o kadar desteğimize rağmen boru hatlarını kapattık bizi ıraktan uzak tuttular bunların da osmanlı hayalleri vardı halepten çıkardılar o da bitti batının oyunu bitmez güçlü bir türkiye ve iran istenmez istenseydi musul kerkük halep batı trakyayı kurtuluş savaşında alırdık.
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 12:39
Atilla serbest.
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 12:37
ABD yerini Fransa ya bıraktı. Türkiye Suriye ye girdi. Karşısında Rusya İran Fransa. Kurnaz Trump. Akıllı olan anlar. 3 ülke ile ara bozulmamalı. Trump sadece gaz veriyor. Komşun ile ilişkiler iyi olursa fayda sağlarız. Şimdiye kadar yapılan hatalardan dönülmeli. Esad ile masaya oturalacağı konuşuluyor Peki sormazlar mı insana arkadaş madem masaya oturacaktın Türkiye ye bu kadar göç alıp ekonomiyi neden alt üst ettin. O kadar insan kadın çocuk öldü. En başında neden doğru adım atılmadı.
mehmet 25 Aralık 2018 14:48
2
O adamları Türkiye mi öldürdü? Kendi halkını bombalayan Esad katili Türkiye'yi dinleseydi bunların hiçbiri olmayacaktı. Önce Irak'ta Irak el kaidesi daha sonra ırak şam islam devleti yani işid diye ortaya çıktı. Hapisteki militanları serbest bırakıp silahlandıranlar kimler?
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 10:49
Zaten IŞİD ile mücadele diyor ypg demiyor dikkatli olmak gerek ucuz kahramanlık dönemi değil. ABDnin suriyeyi böyle terk edeceğini zannetmem. Zaten syk pico ve mondrosta zuriye fransanındı Rusyaya boğazlar ve doğu anadolu syk picoda verilmişti. Amma savaştan çekilince istekleri olmamıştı şimdi suriyenin doğusu verilerek yatıştıtıldı. İran bahane iranı yok etmezler. İran hristiyanlar kadar müslüman kanı döken müslüman!!! bir ülkedir. Türkiye bu ülkeyi niye korur anlamam suriyede ve ırakta sünnileri öldürüyorlar bizim politika yapanlar parayı çok seviy
HACI MURAT 25 Aralık 2018 10:43
Suriye konusunda kapı komşumuz olması dolayısı ile en avantajlı ülke Türkiye'dir.Çünkü bir ayağımızı kendi toprağımıza basıyoruz.Yönümüzü Suriye'ye döndüğümüzde arkamızda kendi ülkemiz var.Öte yandan Suriye halkı ile Rus ve ABD askerlerinin kuracağı ilişki ile bizimki çok farklı olacaktır.Ne yandan bakarsak bakalım bizim elimiz güçlüdür.Gerçekçi,hesaplı, kitaplı adımlar atılmalıdır.
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 09:09
Asker sağlam bir plan yapmalı. Zor oyunu bozar. Acil ve hızlı
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 08:54
Rusya bozar bu işi. Hatta ypgnin yeni patronu olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN