Back To Top
Aleviler-Sünniler, Adnan Hocacılar ve diğerleri

Aleviler-Sünniler, Adnan Hocacılar ve diğerleri

- A +

Türkiye, 24 Haziran ile birlikte 3. Cumhuriyet’e geçerken ilgilenmemiz gereken asıl konu: Yeni düzende eski düzenin yok sayılmış, ezilmiş ve hor görülmüşlerinin de kendilerine gerçekte bir yer bulup bulamayacakları. Artık pek çok konu bir kararname çıkarmak kadar kolay halledilebilir. Nitekim yeni dönemin vaadi bürokratik duvarları kaldırmaktı.

Türkiye son günlerde daha çok Adnan Oktar ve Kedicikleri ile meşgul ve maalesef her tarafımızdan ikiyüzlülük ve riyakarlık akıyor.

Bugün önümüze suç diye konulanların çoğu dünde iddia edilirken aleyhte hemen hiçbir söz söylemeyen, susan hatta övgüler dizenler bugün Adnan Oktar’ı FETÖ kadar tehlikeli ilan ederken, geçmişte bir şekilde onaylamış cemaat-tarikat ileri gelenleri ise günah çıkarma yarışında.

Unutmayalım ki kim olursa olsun adalet hepimiz için bir gün lazım olabilir. Velev ki Adnan Oktar suçlu; o bile adil yargılanmayı haketmektedir.

***

Alevi Çalıştayları sırasında şu tespitte bulunmuştum; Alevi sorunu çözülürken aslında Sünnilik sorununu da çözmeliyiz.

Maalesef muhafazakârlar devlet tarafından Sünniliğe giydirilen elbiseyi yırtıp atmak yerine bu elbiseyi maharetle kesip biçip üstlerine oturttular ve halka da çok makbul bir şeymiş gibi büyük ölçüde kabul ettirdiler. Dini ve de Sünniliği devletin kontrolüne almak için kurulmuş Diyanet İşleri Başkanlığını da hem meşrulaştırdılar hem de daha güçlü hale getirdiler.

Asıl yapılması gereken din ve vicdan özgürlüğünün sınırlarını genişletmek olduğu ise akla gelmedi.

Gerek Sünni kamuoyu ve gerekse Alevi kamuoyunun ezici çoğunluğunun gerçek bir özgürlük talebi olmadığı için de orta bir yol bulunamadı.

İki tarafta da samimiyetle inancına sahip çıkanlar var ise de uğradıkları yoğun manipülasyon nedeniyle birbirlerini anlamaktan çok birbirlerine karşı bir tavır takındılar.

Aleviler kendilerine 80 sonrası giydirilen “Cumhuriyetin ve devrimlerin koruyucusu” illüzyonuna kapılırken Sünni muhafazakârlar ise iktidara ve de devlete sahip olmanın cazibesi ile hareket etti.

***

Din ve vicdan özgürlüğünün önündeki engellerin neler olduğu ve çözüm yollarının da neler olduğu üç aşağı beş yukarı biliniyor.

Aleviliğin ve Alevilerin özgürleşmesi için atılacak doğru adımlar aynı zamanda cemaat-tarikatların da özgürleşip, hukuki alana çekilmesi anlamına geliyordu. Fakat ne Aleviler bunu (kendi üzerlerinden tarikatların serbest kalmasını) hazmedebildi ne de cemaat-tarikatlar bunu (yasal zemine gelmek) istedi.

Neden? Bir taraf ‘din elden gidiyor’ diye bakarken diğer taraf da ‘cemaat-tarikatlar serbest kalırsa devlet daha çok destek verir ve daha da güçlenirler’ korkusu ile hareket etti.

Hadi Aleviler yanlış düşünüyor; iyi de, Sünnilerin ezici çoğunluğu da böyle düşündü. Cemaat-tarikatlar da, defacto durumu kendileri için daha güvenli buldular.

Legalite ile illegalite arasındaki farkı kavrayamamak böyle bir şey herhalde. Yasal bir yapıyı hukuki yollardan takip her zaman mümkünken illegal bir yapı nasıl takip ve teftiş edilebilir ki?

Yarı legal yapıların devletle, siyasetle ilişkileri doğal olarak her zaman fludur ve cemaat-tarikatların da raydan çıkmasına bu kontrolsüz iklim ortam hazırlamaktadır.

***

“Din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili olarak Aleviliğe has bir çözüm yolu aramayalım devleti tüm inançlara karşı eşit bir konuma çekelim. Cemaat-tarikatlara yasal bir çerçeve çizelim ki bunlar hem hal ve hareketlerine dikkat etmek zorunda kalsınlar hem de herhangi bir suç işlendiğinde takipleri kolay olsun” dediğimizde; o zamanki devletlü aziz kardeşlerimiz aydınlanmış olmanın vakarı ile “bilmediğiniz derin mevzular var!” diye bizleri uyarıyorlardı.

O bilmediğimiz derin mevzular 15 Temmuz’a ve 250 şehide mal oldu. Allah cümlesine rahmet etsin.

***

3. Cumhuriyet’in 80 milyonu kucakladığını gösterebilmek için Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a açık çağrıda bulunmak istiyorum: Yeni eğitim-öğretim yılına AİHM kararlarını uygulayarak girelim ve din derslerini zorunlu olmaktan çıkaracak bir KHK yayınlayalım. Bırakalım da insanlar çocukları için kendi kararlarını kendileri versin. Unutmayalım, bu dersi 12 Eylülcüler zorunlu kılmıştı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2018 19:55
Din egitimi 18 yasindan sonra kisiye birakilmalidir.Kucuk yasta verilen egitim daha totaliter insanlarin yetismesine neden oluyor.Dusunen...yorumlayan. ..elestiren...Insanlar yetismeli.Oncelik Iyi insan olmali.Baskasinin inancina yasam tarzina farkli dusuncesine saygi ogretilmeli.Kendisi gibi olmayan herkese nefret duyan insanlar Tum INSANLIGIN DUSMANIDIR.
engineer 21 Temmuz 2018 13:22
0
sen öyle yaparsın, biz biliyoruz kiağaç yaş iken eğilir, biz küçükken dinini diyanetini öğreteceğiz çoluk çocuğumuza,insanlığın düşmanı dinsizliktir, Allah cc nün kitabında gösterdiği doğru yolu beğenmeyen herhangi bir yol seçebilir kendine, seçtiği yol nereye varırsa bahtına, kendi bilir,
Kürşad 18 Temmuz 2018 16:19
3 değil 4. Cumhuriyet
KARAR OKURU 18 Temmuz 2018 14:12
Din ve vicdan hürriyeti konusunda ki fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum. Bütün tarikatlar cemaatler vs. Hepsinin hukuksal ve yasal zemine çekilmesi lazim. Fetöden bosaltilan devlet kurumları simdi menzilcilerle dolmaya başladı. Liyakat aranmiyor ki bu osmanlinin da sonunu getirmişti. Zorunlu din dersi konusunda ise gerek ortaogretim gerek se ilkogretim dkab mufredatlarina bakmanızı öneririm. Bu dersin amacini herhangi bir dine mezhebe yönlendirmek değil, bireyi seçim yapabilme kabiliyeti vermek seçtirmek asla değil. Ne var ki din öğretmenlerinin çoğu ilahiyatci eg
KARAR OKURU 18 Temmuz 2018 11:21
Bakış açınız çoğunlukla yanlış, tek kişinin aldığı kararlar her zaman doğru degildir. Ki bunu 2 gün önce yayinlayanan khk da uygulamaya konulan bir durum 2 gun sonraki khk da iptal ediliyor. Bu ülke 600 mv seciyor. Kanun yapsın diye. Evet herkes suçlu bile olsa evrensel temel hukuk kurallarına uygun bir sekilde yargılanmalı. Mesele din dersi değil. Ne ögreterseniz ogretin ilk once anayasaya saygınlik, temel hukuk kurallarıni yaşamının bir parçası haline getirmeyi ogretebilmek lazım.
Abdullah hasan 18 Temmuz 2018 08:59
Din dersinin zorunlu olması dan değil bugünkü durum derslerin eğitici metotdan uzak olmasından.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2018 05:19
Sünnilik ya da EHL-İ SÜNNET VE`L-CEMAAT nedir ? Hz. Peygamber (s.a.s.)'in sünnetine ve ashâbının (r.a) yoluna bağlı olan ve onların izlediği dini yol ve metodu benimseyenler. Kitap ve Sünnet üzerinde ittifak etmiş, ihtilâf ve tefrikadan sakınmış, dinde münakaşaya sebep olan hususlarda aklı değil, Kitap ve Sünneti kaynak alan, nasları esas kabul eden topluluk. Hz. Peygamber (s.a.s.)'in sünnetine tâbı olanlara ehl-i sünnet; onun sahâbîlerini âdil kabul ederek onların din hususundaki metodunu takip edenlere de ehl-i cemaat ikisine birlikte "ehl-i sünnet ve'l-cema
KARAR OKURU 18 Temmuz 2018 17:51
1
Evet ehli sünnet ama, bu kesinlikle bizim inandığımız Allah Resulü s.a.s ın sünneti değil, önce Emevilerin sonra Abbasilerin, Selçuklu ve sonrada Osmanlıların sünnet ehli. Birazda Hint usulu tasavvuf o kadar.Gerçek ehli sünnet yok, Peygamber s.a.s öldükten 50 yıl sonra Kerbelada gömdüler onları, kimse kendini dev aynsının karşısında kandırmasın.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2018 11:26
1
Yoruma yorum yazan Sn Yazar, Sizin inandığınızı bahsettiğiniz sünnet ile, bugün kendisini Ehl-i Sünnet üzere görenler arasında ne gibi tenakuzlar görmektesiniz. Hangi muteber Ehl-i Sünnet kaynaklarındaki uygulama veya bilgiyi Kur'an ve Hadislere aykırı gördünüz? Sahih kaynaklara ulaşıp Ehl-i sünnet ne demek olduğu bilgisine sahip olduktan sonra fikir sahibi olmakta hepimiz için fayda var. Tüm müslümanlar olarak, varsa eksik veya yanlışlarımız düzeltmektir. Bilmeden öğrenmeden kavga etmek değildir. Ehl-i Sünnet olmak yeni bir din sahibi olmak değil, bizatih
KARAR OKURU 18 Temmuz 2018 00:51
Din dersinin zorunlu olması gibi bir absürtlük...Yahu İHL'den yüzünden Kuran okumayı öğrenemeden mezun olanlar vardı benim dönemimde. İstemeyene 6 yılda bile öğretemiyorsun, neyin zorlaması bu! Beyin,birazcık beyin.
Kürşad 18 Temmuz 2018 16:21
1
Ingilizce içinde aynı şeyi söylersek sana katılırım .lise mezunu kim hatta üniversite kac kişi ıngilizce öğreniyor hemde yıllarca görüldüğü halde.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN