Back To Top
CHP, neden umut olmasın?

CHP, neden umut olmasın?

- A +

Erken seçim olur mu olmaz mı bilemem ancak görünen gidişat bizlere CHP’nin her iki duruma da hazır olmadığını gösteriyor. CHP ve CHP’lilerin büyük bir kısmı hala kendilerini eski Türkiye’de sanıyor ve anayasa değişikliklerinin ne getirip-götürdüğünü ya anlamış değil ya da anlamak istemiyorlar.

CHP içinde bir kesim kısmen haklı olarak biz ilk turda kendi adayımızı çıkarırız ve sonra gerekirse ortak bir adaya destek veririz diyor. Bu nedenle CHP’lilerin seçim ilk turda sonuçlanırsa hayırlı olsun demekten başka yolu yok ancak ikinci tura kalındığında CHP’li bir adayın Erdoğan’a rakip olup olamayacağını da açıkça düşünmeleri gerekiyor. İkinci turda sadece iki aday olacak.

CHP’liler de farkında ki böyle bir durumda başarı şansları mevcut konjonktür ve siyaset anlayışı ile yok denecek kadar az.

CHP tüm iyi niyete rağmen toplumda bir alternatif olma ve umut verme sinerjisi yaratabilmiş değil. Kılıçdaroğlu tüm çabasına rağmen CHP’yi statükonun temsilcisi olmaktan kurtaramadı ya da gerçekte böyle bir isteği yok. CHP, nasıl geçmişte kendisini yenileme fırsatlarını defalarca heba etmişse maalesef bugün de heba etmek üzere.

Bazıları aksini iddia etse de normalleşmiş ve Türkiye için alternatif haline gelebilecek bir CHP’ye ihtiyaç var. Bu açıdan Türkiye’nin pek çok alanda normalleşebilmesi için CHP, MHP ve hatta HDP gibi -öyle ya da böyle- ideolojik tabanlı partilerin demokrasiye doğru evrilmeleri çok önemli.

***

Son günlerde gazeteci Ayşenur Aslan üzerinden dönen “Hayırlı Cumalar” tartışması aslında CHP’nin içinde bulunduğu ideolojik açmaz ve tuzakları da göstermesi açısından oldukça önemli. CHP içinde azımsanamayacak bir kitlede hem İslam hem de etnik olarak Kürt karşıtlığı egemen ve bu noktalardan CHP tabanını sürekli ajite eden bir kitle var ve bunlar cürümlerinden çok daha fazla ses çıkarıyor.

Bunlar, Ak parti içinde farklı sesler çıkmasını engelleyen troll çetesinin CHP’li versiyonu ve parti içinde çok etkililer. Dahası CHP’nin gelişip, serpilmesine de maniler.

***

CHP’nin büyüyebilmesi ve halk için bir umut olabilmesi için öyle ya da böyle siyasetini yenilemesi ve mevcut durumdan hoşnut olmayan kitleleri de etkilemesi gerekiyor. Yeni sistem kaçınılmaz bir şekilde farklı kesimleri de kucaklamayı gerektirdiğine göre kimse CHP ve yönetiminin Türkiye’yi kucaklamak için atacağı adımları –bu troller dışında- kınayacak hali yoktur sanırım. Dolayısıyla CHP yönetiminin bu çeteler ile de mücadele etmesi gerekiyor.

Ak Parti ve ittifak partilerinin bu değişimi mahkum etmek için propaganda yapacak olmaları siyasetin doğasında olan bir şey. O yüzden CHP’nin değişimden korkmaması gerekiyor…

***

Kemalist-Sol çizginin bugüne kadar yaptığı belki en doğru hareket Kürtleri de merkeze taşıma başarısı gösterdikleri SHP açılımı idi. Ve eminim Sayın Kılıçdaroğlu da şahsen bu dönemin özlemi içindedir. O gün statükoyu yıkma adına bir umut olunabilmişti.

Keşke attıkları adımın arkasında durabilselerdi ama olmadı…

Erdoğan, MHP ile ittifak kurarken bile bir taraftan şahin bir taraftan güvercin olmaya çalışarak Kürtleri küstürmemeye çalışırken akıl ve mantık CHP için de böyle bir buluşmanın olması gerektiğini söylüyor. Ancak, CHP’nin Dersim’li genel başkanına rağmen gerek CHP’nin ulusalcı kodları ve gerekse cumhur ittifakı için bu durumun kullanışlı bir araç olma ihtimali ikinci bir buluşmaya izin vermiyor.

***

Pek çok analiz gösteriyor ki Kürtler son seçimlerin hemen hepsinde anahtar rolü oynadı; 7 Haziran seçimlerinde koalisyona mecbur kalınması, ardından tek partinin çıkması ve referandumun kıl payı geçmesinde Kürt kökenli seçmenlerin tavrı etkili oldu.

Ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Kürtlerin tercihlerinin az çok belirleyici olacağı açık.

Hal böyle iken CHP’nin kendi Kürt açılımını yapacak cesareti gösterememesinde HDP ve de terör örgütü ile aynı karede görünme tehlikesi fazlasıyla etkili ancak doğru bir iletişim dili bu sorunu çözebilir.

Siyasette kazanabilmek için inandırıcı olmak ve risk almayı da bilmek gerekiyor.

Burada ki sorun CHP yönetiminin böyle bir riski alma cesaretine sahip olup olmadığı. Peki, cesaret olmadan başarı mümkün mü?..

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ŞİŞ 04 Nisan 2018 21:47
BAK KARDEŞ BEN CHP LİYİM İNAN ÇOK FAZLA OKUNACAK NE GAZETE NEDE YAZAR BULABİLİYORUM.BU NEDENLE BULUNDUĞUN YERİN KIYMETİNİ BİL KENDİNİ YETİŞTİR.BİRŞEYLER FARKLI BİRŞEYLER BULABİLİRİM FİKRİYLE EPEYDİR KARAR OKUYORUM VE BEĞENİYORUM.ANALİZLERİN FENA değil ama türkiye gerçeğinde suistimal edildiklerinide yazmanda fayda var.YAZAR KADRONUZ ÇOK DEĞERLİ.KORKMA AMA GAZA GETİRİCİ ANALİZLERDE GERÇEKÇİ OL.KÜRT SOLU İLE CHP Yİ BİRARAYA ÇOK GETİRİLMEK İSTENİYOR,BUNU BİLHASSA AKP İSTİYOR.KOLAY GELSİN
Mehmet 10 Nisan 2018 15:24
0
Chp, Kürt solu ile birleştirilmek isteniyorsa bunun hesabını Ak Parti den değil CHP yönetiminden soracaksın. Seçmen bunu cezalandırmadıkça CHP'nin HDP'ye dönüşüm süreci biraz daha hızlanacaktır. Suçu başka yerlerde aramak bir şey kazandırmaz.
KARAR OKURU 04 Nisan 2018 21:24
Senol bey yazinizin altina sonuna kadar imzami atiyorum. Chp bir an once gecmisiyle hesaplasip toplumun tum kesimlere acilimasi gerekir.buda ancak cesaretle ve risk almakla olur.
Mehmet 04 Nisan 2018 18:38
Wikileaks belgelerinde TR705 kodlu genel başkan yardımcısı Pkk cenazelerinden çıkmıyor iken, vekilleri Pkk marşısını ayakta dinliyor iken nasıl iktidar alternatifi olacak? Hem sor bakalım iktidar olmak istiyorlar mı? Baykal'ı devirip Kılıçdaroğlu'nu CHP'ye monte eden güçler istediği için darbeye tiyatro demedi mi?
engineer 04 Nisan 2018 12:07
"CHP tüm iyi niyete rağmen toplumda bir alternatif olma ve umut verme sinerjisi yaratabilmiş değil" chpnin böyle bir kaygısı yada misyonuda yok zaten, kendine biçilmiş olan rolünü oynuyor, herkes kendi rolünü oynuyor doğrusu bu hisseli harikalar kumpanyasında, biz de millet olarak seçmen olarak birini seçtiğimizi sanıyoruz, iskambil sihirbazları gibi istediği kağıdı hokus pokus bulduruveriyorlar, bir bakıyorsunuz seçili kağıt elinizde, demokrasicilik budur işte, çok partili döneme geçiş chp'nin mitoz bölünmesiyle dp'nin kurulmasıla başlamadımı, yani parti
okuyucu 04 Nisan 2018 02:32
Demokraside siyasi partiler sadece iktidar oldukları zaman ve sadece o koşulla kıymetli ve anlamlı olmazlar. Muhalefette olduklarında da, ülkede demokrasinin, özgürlüklerin, sosyal adaletin, adaletin ve huzurun güvencesi olurlar. Demokratik rejim iktidarın değil, muhalefetin olduğu rejimdir. Diktatörlüklerde mutlaka bir iktidar vardır, ama muhalif parti yoktur. O nedenle CHP'yi illa ki iktidar olsun diye fikir ve rota değişikliğine zorlamanın gereksiz,zararlı ve sunidir. Asıl iş demokrasiye ve hukuka uyması için iktidarı zorlamaktır.
Mehmet 10 Nisan 2018 15:28
0
O muhalefet dediğimiz eğretinin yıllarca askeri ve yargıyı arkasına alarak memleketi dizayn ettiğini unutuyorsun sanırım. Bu sancılar balans ayarı yapamamaktan kaynaklanıyor ama aç karna bir tane elma yerseniz hazmı kolaylaştırır.
cevat karakalem 04 Nisan 2018 00:38
"CHP icinde bir kitle" dediginizin CHP secmeninde de bir karsiligi var ve az buz degil. Kisacasi CHP o kitlenin dusuncelerine tamamen zit bor soylem ve politika gelistiremez, bu yuzden de gercek bir iktidar alternatifi (secim kazanabilme anlaminda soyluyorum) olamaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN