Back To Top
Anayasa Mahkemesi ne yapıyor?

Anayasa Mahkemesi ne yapıyor?

 - Son Güncelleme: 27.01.2019 Pazar 08:51
- A +

Anayasa Mahkemesi başkanlığı için yapılan oylamada Zühtü Arslan ikinci defa başkan seçildi. Önümüzdeki dört yıl daha bu görevi yürütecek. Zühtü Arslan’ın kitabında nasıl bir hukuk anlayışını savunduğunu aşağıda yazacağım.

On üç yıldır Anayasa Mahkemesi üyesi olan Osman Paksüt, kasımda emekli olmuştu, Cumhurbaşkanı Erdoğan onun yerine Yıldız Seferinoğlu’nu atadı. Seferinoğlu hukukçu, 26. Dönemde AK Parti’den milletvekili seçilmiş, son olarak Adalet Bakan Yardımcısı görevindeydi.

Yeni görevlerinde Arslan ve Seferinoğlu’na evrensel hukuk yönünde başarılar diliyorum.

Kurumsal düzeyde, yıllar önce yazdığım şu ilkeye dikkat çekmek istiyorum: Yüksek yargı kurullarının tarafsızlığı üye yapısının “çeşitli” ve “çoğulcu” olmasıyla mümkündür. (Milliyet, 8 Nisan 2010)

Arslan’ın kitabı

Zühtü Arslan’ın ‘Anayasa Teorisi’ adlı kitabı hakkında daha önce de birkaç yazı yazmıştım. İkinci defa başkan seçilmesini bu kitabı tekrar tanıtmak için bir vesile sayıyorum. Çağımızda devlet otoritesinin hukukla sınırlandırılmasını ve bunun tek yolu olan kuvvetler ayrılığı ilkesini çok iyi anlatan bir kitaptır.

Prof. Arslan’ın kitabı şu cümlelerle başlıyor:

“Lord Acton’ın ‘güç yozlaştırır, mutlak güç mutlaka yozlaştırır’ sözü, anayasacılık fikrinin çıkış noktasını özlü bir şekilde anlatmaktadır. Siyasal iktidarın doğasına ilişkin bu tespit, beraberinde iktidarın sınırlandırılması sorununu getirmektedir. Sınırsız ve keyfi gücün bireyin özgürlüğü önünde en büyük tehdidi oluşturduğu tarihi tecrübeyle sabittir...

Bu tespiti yapan Prof. Arslan, 20. yüzyılın en büyük düşünürlerinden Hayek’e atıfta bulunarak “iktidarın etkili bir şekilde sınırlandırılması sosyal düzenin en önemli sorunudur” diye vurguluyor. (s. 22)

Sosyal düzenin, iç barışın, hak ve özgürlüklerimizin, hatta istikrarlı kalkınmanın bu esasını unutup partizanca kavgalara dalan toplumlarda hukuk bilinci gelişebilir mi?

Çoğunluk ve demokrasi

Anayasal demokrasilerde çok önemli bir kavram “çoğunluğun iradesi”dir. Bu olmadan demokrasi olmaz ama “çoğunluğun iradesi” mutlak mıdır?

Fransız düşünürü Raymond Aron “çoğunluğun iradesi” kavramının totalitarizme de liberal demokrasiye de yol açabileceğini, ölçünün “kuvvetler ayrılığı” olduğunu yazar.

Arslan’ın kitabında bu konu sayfalar boyunca anlatılıyor. Montesquieu’dan aktardığı şu cümle, demokrasinin adeta özetidir:

“Eğer bir kişi ya da organ, bu ister aristokratlar olsun, ister halk, üç erki yani yasama, yürütme ve yargı erklerini kendisinde toplarsa işte bu her şeyin sonu demektir.” (s. 142)

Kuvvetler ayrılığı ilkesi aşındığı oranda, hak ve özgürlükler de kağıt üzerinde kalır.

Anayasa kitabında yazılı hak ve hürriyetlerin yorumu konusunda Prof. Arslan’ın kitabındaki iki kavram son derece önemlidir: “Otorite eksenli yorum” ve “hak eksenli yorum.”

Prof. Arslan kitabında elbette ikincisini savunuyor. Yargı da elbette “hak eksenli yorum”u benimsemelidir; topumda güvenilir hakem olarak saygı görmesi için.

AYM kararları

AYM böyle kitaplardaki düzeyde hak ve hürriyetlerimizi koruyor mu?

“Yetmez ama evet” referandumuyla kabul edilen “bireysel başvuru” imkanı bu konuda ciddi bir gelişme sağladı. AYM, ele aldığı “bireysel başvuru”larda genel olarak “hak eksenli” kararlar veriyor, bu nitelikteki kararlarını alkışlıyorum.

Fakat adil yargılanma ve basın hürriyetiyle ilgili bazı dosyaları geciktirerek raflarda bekletmesini ve OHAL kararnamelerini incelemeyi reddetmesini eleştiriyorum. Bu kararnameleri içeriği bakımından değil, “OHAL’in anayasadaki sınırları” bakımından incelemeli, denetimsiz bir OHAL’e yol açmamalıydı.

AYM’nin “hak eksenli” içtihatlara devam etmesini yürekten diliyorum.

Hak ve hürriyetlerin kitaplar ve AİHM içtihatlarında yer alan düzeyine ulaşarak “gelişmiş ülke” olabilmemiz için önümüzde uzun bir yol var, bunu biliyorum.  Zaten bu yönde toplumsal bilinçlenmeye bir katkım olsun diye bu konuları yazıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Ocak 2019 23:08
Onların kitaplarında yazdıklarına değer vermiyorum. Bu gün reisin emrine girmiş mi girmiş. Kitabında onu yapmış bunu yazmış vız gelir tırıs gider. Bizim yargımız yüreğini kaybetmiştir.
Muhsin 30 Ocak 2019 01:49
“gelişmiş ülke” Burada kast edilen gelişmiş ülkeye örnek verirmisiniz En azından yaklaşan bir ülke Samimiyetle soruyorum
Ethem KAYA 28 Ocak 2019 23:27
Saygı ve hürmet değerTaha Bey; liseyi yeni başladıgımda Hergün gazetesinde yazıyordunuz geçen bunca zaman içerisinde mümkün mertebe yazı,kitaplarınız ve TV.PROĞRAMLARINIZI ve görüşlerinizden istifade ettiğimi düşünüyorum. Sizi dah çok okuyucuya hitap eden birde yazmanızı arzu ederdim ama şartlar ve ortam demekki buna elvermiyor burada yazdıgınızı yeni ögrendim bunada şükür diyorum.Yeniden buluşmak çok güzel, size en kalbi duygularımla selamlıyor hürmet ve saygılar sunarım
Abdulah 28 Ocak 2019 13:34
AYM bir an önce bu noterlik görevini bırakarak, Anayasaya aykırı tüm KHK ları ve Kanunları iptal etmedikçe görevini yapmamış olur. Vatandaşı Devlete karşı koruyacak en önemli kurumun hukuka ve anayasaya aykırı yasaları hiç bir kaygı gütmeden kontrol görevini yerine getirmesi gerekiyor. Anayasa ve evrensel hukukun kriterleri gayet açıktır. Teoride ne kadar hukuku savundukları çok önemli değil.Önemli olan pratikte ne yaptıklarıdır.
KARAR OKURU 28 Ocak 2019 12:55
Yine önemli noktalara değinilmiş aydınlatıcı bir yazı teşekkür ediyoruz Taha abi...
TS 28 Ocak 2019 11:49
güzel
KARAR OKURU 28 Ocak 2019 10:35
Anayasa, hukuk geleneği bir tarafa.. bir şey gelişiyor, tanım arzediyor; devlete abdest aldırıp affettirmek algısı.. Bu durum çok sakıncalı, kabul edilir hiç bir yanı yok.. insan bir eylem başlattığında eylemin, çekim güçü insanları başka türlü düşünmekten ve eylem belirlemekten alıkoyar. Çok geç olmadan , bu anlamsız hukuk dışılıktan vaz geçilmeli..
Abdurrahman Serdar 28 Ocak 2019 00:00
Taha Akyol ve Başkanı'n 28 Şubat ve REFAH PARTİSİNİN KAPATILMASI hakkındaki AYM Kararını tekrar okumalarını hararetle tavsiye ediyorum.HALUK ÜLMAN'ın DOÇENTLİK tezi (ABDÜLHAMİD) ni de okumalarını. LÜTFEN.... Tayyip Erdoğan döneminde hukuk ihlalleri oluyor, evet, Ancak, Hukuk adına o KARARI yazan YAR-GIÇ'ları lanetliyorum, onlarda değil hukuk, şerefin, namusun ZERRESİ YOK. Hukuk adına HİCAP duyuyorum o kişilerden. Haluk Ulman da o Hakimler de - futbolcu tabiri ile hani son 5 dakika topu taca atarak maç kaz
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 23:52
Taha bey, bizdeki anayasamı yoksa 500 adeti geçen kanunlar silsilesi mi? Anayasa toplumun birliktelik mutabakatı ve oluşturacakları oteretenin “devlet” omurgasının tanımlanması olmalıdır. Bu metin de 3-5 maddeyi geçmemelidir diye düşünüyorum. Meclisbaşkanı’nın koltuğunda nasıl oturacağını belirlemek anayasa mıdır? Anayasa mahkemesine gelince, o da, anayasanın nasıl tanımlandığı süreçin üst katı olmalı. Böyle olunca da; biz hep eleştirmeye devam eder onlar da, temelden yapılan yanlışın eylemlerini istemese de uygulamaya devam eder..
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 23:15
“Hak eksenli” kavramı aklıma başka bir veciz sözü getirdi. HAK’KIN HATIRI ÂLİ̇ DİR. HİÇ BİR HATIRA FEDA EDİLMEZ. Edllmemeli.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 22:17
Küfür devam eder zulüm devam etmez.Zulmünden ortadan kalkması için adalet liyakat ve hukuk lazım. o da müslüman ülkelerde yok.
Bu mudur adalet?... 27 Ocak 2019 23:55
4
22.17, Katil Fetöyü korumak, kollamak adalet midir? PKK canilerine kucak açmak mıdır adalet?..Ülkesine küfreden alçakları beslemek midir adalet?.. Pabucumun adaleti...
ÖTÜKENLİKURT 27 Ocak 2019 20:28
Yazmak ayır / yapmak ayrı! Sayın başkan, sarı ineği ne zaman verdi biliyor musunuz; RİZE'DE YÜRÜTMENİN BAŞIYLA BAHÇEDE ÇAY TOPLAMA davetine evet deyince! Bugün ülkede hukuka güvenin % 20 lere düşmesinde yürütmenin bencilliği yanında, yargının dik duramamasının, korkakça düğme iliklemeye kalkmasının büyük rolü var! Bir hukukçu olarak bu durumdan son derece muzdaribim! Bizde hak aramak için kimse sokağa çıkamaz diyen gazeteciye soruşturma açılıyor!? Ülkede hukuk mevta üstad!
Sayın Taha Bey; liseyi yeni bitirdiğimde Hergün gazetesinde yazıyordunuz geçen bunca zaman içerisinde mümkün mertebe yazı ve görüşlerinizden istifade ettiğimi düşünüyorum. Yeniden buluşmak çok güzel, size en kalbi duygularımla esenlikler diler saygılar sunarım.
Galip 27 Ocak 2019 17:31
Sn Akyol, demokrasi ve özgürlük kriterlerinde, basın özgürlüğünde, hukukta bildiğim kadarıyla ilk yüze bile giremiyoruz..Sn arslan öğretim görevlisi iken yazdıklarının tam tersini Aym de yapıyor... Benim hukuktan yana ümidim kalmadı..
Karar okuru 27 Ocak 2019 14:52
Selam ve hürmetler Taha Bey. Çok eskiden beri sizi yazılarınızı ve tv programlarınızı takip etmişimdir. sizinle ilgili en çok kafama takılan şey neden çok uzun zaman Doğan Medya grubunda yazmış olmanızdır .Bu belki bir anlamda anlaşılabilir bır durum olabilir. Bir başka şey de"411 el kaosa kalktı" manşeti Hürriyette yayınlandığında ne düşündünüz?
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 17:45
0
"güleni ak parti kurtardı" manşeti akitte yayınlandığında siz ne düşündünüz?
İsmail Vuran 27 Ocak 2019 14:42
OHAL KHK.sı için aldıkları kararlar son düşüne yapısı olmamıştır inaşallah !
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 14:26
çay topluyor çay. daha ne yapsın?
HACI MURAT 27 Ocak 2019 14:10
AYM geçmişte hakla,hukukla,uzaktan yakından alakası olmayan kararlar verdi.Erbakan merhumun partilerinin kapatılması,367 kararı,Özal'ın üniversitelerde kılık kıyafeti serbest hale getirmek için çıkardığı yasa hakkındaki kararı,411 oyla kabul edilen başörtüsü serbestliğine dair yasa hakkında verdiği karar bunlardan bir kaçı.Kendisini TBMM'nin yerine koyduğu bunlara benzer çok kararları var AYM'nin.AYM bu tür kararları ile Anayasayı çiğnemiştir.Umarız ki bundan sonra Anayasaya,hakka,hukuka uygun kararlar verir.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 18:02
3
Şimdi de 1 kişi kendisini her türlü kurumun yerine koyuyor gibi görünüyor.
Hukukun hukuk olmasını sağlayacak hukukçular yetiştirebilir muyuz
Fatih 27 Ocak 2019 12:32
Fatih adlı okurunuzun yorumunu yayınlar mısınız?
Ali baba 27 Ocak 2019 17:01
0
Dunya liderinden izin bekliyoruz,
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:05
Kutsal kitaplarda geçen felaketlerin benzerine hazır olun. Bu kadar haksızlığın neticesi maalesef felaket olmuştur. Toplum olarak zulmedene ses cikarmiyoruz. Korkuyoruz itiraz etmiyoruz, mağdurları savunmuyoruz. Bizleri ayrıştırani, kutuplastirani menfaat icin hala destekliyoruz. Milletin fabrikasını satanın, adasını sahilini peşkeş cekenin milli yerli yalanına kanıyoruz. Bu işin sonu iyi değil.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:50
18
nedir bu yabanci sermaye dusmanliginiz.tc tarihinin uretim ihracat ve istihdam rekorlarini siz kirmadiniz.
musto 27 Ocak 2019 13:30
2
Kendine ait tütünü ektirme sap saman kendirden ürettiğin kağıt fab şeker fab pamuk vb kapat hammaddeyi de sıfır gümrükle dışarıdan al asgari ücretle amaleliğini yaptır ihracat patlamış ithalatı söyleme ülkenin üçte birini ianeye muhtaç etmişsin utanacak yerde övünüyorsun.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 14:14
3
Kutsal kitaplardan sana ne?
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 19:04
3
Thy nin artan degeri kapandı satildı dediklerinizin 10 katina bedel !!!
musto 27 Ocak 2019 23:11
0
Öğündüğün şeye bak anki kendi yaptığın uçağı uçuruyorsun kendi halkının üretimini durdur elin üretmini destekle şirkemi yönetiyorsun devletmi.
Rasim 27 Ocak 2019 11:52
Yorumcuların bazıları herhangi bir olumsuzluğun giderilmesi istendiğinde cevaplar hazır. Ama eskiden de vardı. Eskide çok mu iyi idi gibi. Yani esikinin bütün olumsuzlıkları aynen devam edecekse O zaman yeni partilere, yeni proglamlara hiç gerek yok. Eski partileri iktidara getirip herşey eskisi gibi sürüp gitsin.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:40
9
Cunku yorumcuların diger bazılarıda eskiden superdi eskiden boyle seyler hic olmazdi modunda. Kapiş.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:12
14
Eskiye gore gayet iyi zaten.
Muzaffer 27 Ocak 2019 19:39
0
13.12 onun için mi kime rastlasam eskinin özlemi ile yanıp tutuşuyor..
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 20:29
4
19.39 eskinin kaymakcilaridir onlar
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 11:36
Taha bey iyi günler keşke bu yazıyı 28 Şubat ta da yazsaydiniz size güvenmek safdillk tır
Fatih 27 Ocak 2019 11:36
Kuvvetler ayrılığı denilen anlayış hiçbir zaman uygulanması mümkün olamayan felsefi bir ütopyadan ibarettir. Çünkü hükümet olduğunuzda (her parti için geçerlidir) zaten yürütme ile yasama tek elde toplanmış oluyor. Geriye alan denetleme Erkin'i adalet bakanlığı kanalıyla ister istemez kontrol edebilme imkanı doğuyor. Kendimizi kandırmayalım. Demokrasi tam da yapılan uygulamalardan ibarettir. Hangi parti gelse olacağı budur. Dün başka bir parti ve lider bugün ak parti ve Erdoğan. Herşey insanın kalitesinde bitiyor.
ali namlı 27 Ocak 2019 13:02
2
Fatih kardeşim hiç de öyle değil,bizdeki yozlaşmış demokrasilerde öyle olur.Bunu çok başarılı bir şekilde uygulayan çağdaş ülkeler var.Selamlarımla
KAFKASYALI 27 Ocak 2019 18:03
9
ali namlı, oralarda, devleti ele geçirmeye yeltenecek kadar cüretkar, kökünün nerelere ve hangi şer odaklarına vardığı meçhul, Fetö türü örgütler yok. Beka sorunu olmayan ülkeleri Türkiye'ye emsal göstermek saflıktır.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 19:38
2
12.49, Demek ki, kuvvetler ayrılığı emperyalist bir evlet üretiyor...
Karar okuru 27 Ocak 2019 12:49
2
Kuvvetler ayriligi ilkesi bir utopya degildir, eger az gelismis toplumlar icin uygulanmasi cok zordur derseniz anlarim... Bunun bir utopya olmadigini ABD ye bakarak gorebilirsiniz. Kuvvetlerin nasil birbirinden ayri calistigini.
musto 27 Ocak 2019 11:34
Hukuk kitabı çay toplarken yolsuzlukları ayyuka çıkmış bakanları bu partiye çaycı bulamazsın denildiğinde bitmişti şimdi ne zaman çay ve çaycı lafını duymamak için kahve haneye gidemiyoruz.
ali namlı 27 Ocak 2019 11:23
Merhabalar Hocam, tekrar aramıza hoş geldiniz,gerçekten çok sevindim! Size de hayırlı uğurlu olsun!
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 11:04
Ankara’da hakimler ne zaman olacak?
zeynel 27 Ocak 2019 11:03
SAYIN AKYOL SİZ BİZLERİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİNİZ ....TEŞEKKÜRLER.
Rasim 27 Ocak 2019 11:02
Yerel seçimlerde AKP nin aday götermediği yerlerde MHP nin adayı desteklenecek.Hani alternatif yoktu demek ki varmış..
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 10:58
İsmet Yılmaz’ın geçen sene LGS çocuklarına yaptığı zulüm ve kul hakkı yemesinden sonra cennete gidebilme durumu var mıdır? En iyisi Dilipak’a ya da “Yolsuzluk hırsızlık değildir” diyen- kuşkusuz ki iktidarda başkaları olsaydı tam tersi fetva verecekti- Karaman’a sorayım.
Montesquieu'nün tün tezi gailba ülkemizde geçer kural halinde.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 10:38
Oyunun kuralini yazanlar bugun kendi yazdiklari kurallara karsi mizmizlik ediyorlar. Demokrasi secimle olur secimin kazanani da oy cogunlugu ile belirlenir. Bunu suraya yazalim bulunsun.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:39
1
Evet doğru ama kuvvetler ayrılığına ve denetlemenin durumuna ne diyorsunuz? Bir muhtar seçildi diye köy parasını zimmetine geçirirse, kasabadaki hakimleri de o atadıysa nasıl denetlenecek?
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:48
1
Demokrasi de kanunlar vardır.Seçimi kazananlar dahil, bütün toplum kanunlara uymak zorundadır.Demokrasilerde, sınırsız yetki,keyfi uygulamalara yer yoktur.İktidarda denetlenmek zorundadır. Hukuk devletinde denge,denetleme, kontrol mekanizmaları olmazsa olmazdır.
Özkan 27 Ocak 2019 10:37
Taha Bey az ışıtan lambalara ışığınız örnek olur inşallah
Ali 27 Ocak 2019 10:36
Yargı, Mevcut iktidarın istediği yönde karar verirse sorun yok.Örnek YSK kararları hoşa gittiği için görev süreleri uzatıldı. Ama andımızın tekrar okunması gibi hoşa gitmeyen bir karar çıktığında da kıyamet koptu.O nedenle başta hangi iktidar olursa olsun kuvvetler ayrılığı güçlendirilmeli. Yargı kağıt üzerinde değil gerçekten tarafsız ve bağımsız olmalı.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 09:01
Eğer ki bir memleket kalkınma istiyor ise her şeyden önce o diyarda güçsüzün güçlünün karşısında hakkını alabilmesi aksi takdirde zulüm ve kargaşa artar
Menderes Fırat 27 Ocak 2019 08:53
İddianamesi yazılmadığı için 1,5 yıldır içeride olan sanıklar varken hiç bir yargı mensubu risk alıp siyasi otoriteye açıktan karşı çıkmaz. %100 haklı olsa bile 1-2 yıl yatarı var çünkü.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:13
7
Kimmiş o
Fakirin ümidi yoktur Sayın Akyol. Sizin iyi dileklerinize de bir şey diyemem. Basın özgürlüğünde 157. sıradayız dünyada; bu da fazla yazmama engel...
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 08:22
En iyisi yargıçlar da seçimle gelsin seçimle gitsin!!!
Yok, öyle olmasın ! Seçimle gelsin, saray tarafından görevden alınıp, yerine kayyum atansın.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 19:42
9
11.23, Yani saray atarsa diktatörlük, Beyaz Saray atarsa demokrasi diyorsun...
Şahin Gündüz 27 Ocak 2019 08:13
26 Dönem Akp milletvekili olan birinin ANAYASA MAHKEMESİ ÜYESİ OLMASINDA BİR SAKINCA YOK ÖYLEMİ Sn. AKYOL.!
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 11:27
0
Siyasetçi arkadaş, Adalet Bakan Yardımcısı olarak, HSK'ya sarayın tamimlerini getirip, kararlaşması/uygulanması için sarf ettiği çaba nedeniyle ödüllendirildi. Yeni görevi Anayasa Mahkemesi'nde başkanın adamı olmak; Anayasa Mahkemesi'ne ayar vermek.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:39
10
Hahahah yok tabi.diger atananlarin siyasi gorusu yok mu.robotlar mı.akp ye kapatma davasi acip emekli olunca chpye gecenin siyasi gorusu yokmuydu.gorev aninda uye olamaz bitti.
Karar Okuru 27 Ocak 2019 07:50
Hukukçu için söylem ve yazı yetmez, hatta gereksiz. Hedefe ulaşmak için İCRAAT gerekli.
Neşter Davası 27 Ocak 2019 03:24
Hocam bir davaya bakan DGM savcisinin o davayla ilgili kişinin partisinde sonradan vekil yapilması hukuki etik acidan dogru mudur ?
Okur 27 Ocak 2019 03:05
Turkiyede ne zaman hukuk oldu ? hangi yillardi, ?
Nurettin 27 Ocak 2019 10:57
4
İyi ya da kötü oldu da şimdiki kadar ki gibi dibe vurduğu hiç olmamıştı. Bir örnek vereyim istersen YSK (bilindiği gibi yüksek yargıçlardan oluşan kuruldur.)Yasanın açık hükmüne rağmen mühürsüz oylar seçim devam ederken geçerli sayıldı..Bir de artık eskiden de kötü idi lafını bırakmazsak ülke hiçbir zaman gelişemez.Bazı şeyler eskiden de bozuktu diye bu hep böyle mi devam edecek. O zaman seçimleri niye yapıyoruz. Madem hiçbirşey düzelmeyecek..Bu iktidar eskin yanlışlarını tekrar edeceğim diye değil düzelteceğim diye oy istedi ve adını da y
Hukukcu 27 Ocak 2019 17:13
3
10,57,ye, HUKUKUN. iyisi køtûsû yok, ya vardir yada yoktur , 90 yildir hukuku arattiriyorlar,ariyoruz, Turkiyede hukuk debbellesiyor birileriyle
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 01:53
Hukuk hiç olmadığı kadar özgür.hic olmadigi kadar bagimsiz. Ellerindeki yargiyi kaybedenler uzulebilir.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:09
1
ne garip! gücü eline geçirenler hep aynı şeyi söylüyor
KARAR'LI ADAM 27 Ocak 2019 12:35
2
Boşuna maval okuma.Adam;akşam tahliye oluyor,sabah tekrar tutuklanıyor.Nerde özgür ve bağımsız yargı.Sen milletle dalga mı geçiyorsun.Yoksa bahsettiģin ülke ,başka ülke mi???
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:15
11
Sabah tahliye olması yanlıssa ??
KARAR OKURU 31 Ocak 2019 12:42
0
ya sabah tahliye olması haklı idiyse?
Karar Okuru 27 Ocak 2019 01:30
Begenilmeyen belediye baskanlari gorevden aliniyor. Sucsuzlarsa haksizlik, suclularsa sorusturma acilmadigi icin suclu korunmus oluyor yine haksizlik. Bu keyfiligin icinde verdigimiz oylar nerede? Kuvvetler ayriligi nerede? Boyle sistem olur mu?
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 01:12
İmkansız bir rüya Türkiye’de yargı bağımsızlığı hiçbir zaman olmadı olmuyor ve olmayacak başa hangi parti gelirse gelsin. Dün askerin, CHP nin emrindeydi bu gün akp ( rte) nin emrinde yarın kim gelirse emrine girmeye hazırolda bekleyen bir kurum
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 04:17
3
Hiç bu kadar kötü olmamıştı.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:15
0
01.40 hem çağ atladık deyip hemde taş devrinden örnekleme yaptığınıza göre şimdi biz cilalı taş devrine mi geçmiş oluyoruz
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 01:40
22
Erdoğan takriri sükun cikartmadi en azindan
Yılmaz 27 Ocak 2019 00:54
Bu konuda bilinçlenmenin ne işimize yarayacağını bilmek enteresan olurdu!? Bu işin okulunu okumuş insanlar bile hak-hukukun gözünü oyuyorsa, bizim elimizden ne gelir!? Şuanki iktidarın da alternatifsiz olduğunun farkında olmalısınız!
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 04:12
5
Şu an ki iktidarın alternatifi mi yok????? Chp bile 1000 kat iyidir. Yani 1000 oyum olsun birini vermem iktidara. Bu kadar rant, haksızlık ve arsızlık ben ömrümde görmedim. Siz kendinizi kandırın. Dinle sizi aldatmaya devam etsinler.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:46
13
İktidar olunca o gazeteleri kapatacagiz diyen chp mi 1000 kat iyi
Kasım Özdemir 27 Ocak 2019 00:56
Demek en büyük hakimler de biliyor hukuku! Ama hukukla amel etmiyorlar.
D 27 Ocak 2019 00:49
Yaşama yürütme ve yargı.Bunlarin yerini otorite,para,güç ve itaat aldı.Adalet ,liyakat ve şeffaflık arac haline geldi.Bu sistem bizim gibi ülkeleri öteki haline getirir,kurumları bitirir.Dusunun ptt ye kpss siz memur alınacak yazıyor ilanda.Yuzde ellinin girme.sansinin olmadığı bu sistemde devlete küsen bireyler artmaz mi.Egitimin hele de iyi bir üniversitenin önemi kalır mi
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 00:35
Taha Bey, Türkiye hukuk devletiyken yazılarınızı büyük bir keyifle okurdum ama artık bilim kurgu gibi geliyor ve okumak istiyorum ama okuyamıyorum.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 06:45
9
Hukuk her denöm kör topal değilmiydi? Yazarda zaten bunun düzelme umudu ile mücadele etmiyormu? Başkada şansımız yok gibi.
Belediye Başkanlığı ve millet vekilliği İçin ilimizde bir çok kişi aday adaylığı müracaatında bulunuyor bir sürü tanıtım yapıyorlar sonra temayül yoklaması yapıyorlar sonra bir bilen zadelere soruyorlar sonra bunlardan hiçbirisini kabul etmeyip kendi düşündüklerini aday yapıyorlar biz BİZ VATANDAŞLAR da oy atıyoruz,fakat biz bu adamları tanımıyoruz onlarda bizi tanımıyorlar Demokrasi Güzel Şey canım
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 18:06
0
Önseçim niye yok?
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 00:23
Montesquieu hakli: uc erk, yani yasama, yürütme ve yargı erklerini Turkiye' de bir kisi fiilen buyuk olcude kendi elinde topladi, " işte bu her şeyin sonu demektir.”
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 00:45
28
Bir zihniyette toplanması , orduda toplanması soZ konusuydi ak partiden once.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 02:14
3
00.45'e: Turkiye' de ordu daha cok darbe donemlerinde belli konularda vesayet kurdu. Gecmiste herseyi ordunun belirledigi varsayimi tumuyle ideolojidir. Bugun ise uc erk fiilen tek kisidedir, bunun da adi bellidir!
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 04:08
4
00:45 Haklısın. Önce de ordu gücüyle haklar yok sayılıyordu. Şimdi ise adı AK ama kendisi Ak olmayan partiniz her türlü hukuksuzluğa imza atıyor. Kararlar DGMlerden farksız. Hatta bin beter.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 00:08
Hocam ataturk un kuvvetler birligini koyu sekilde savundugu dogru mu ? Ayrica onceki donemlerde atanan yuksek yargi elemanlarinin ne kadar tarafsiZ oldugunu ne kadar belli bir kesimden gelip onlara hitap ettigini de yazar misiniz ?
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 01:05
3
Devletin yeni kurulduğu veya ihtilal dönemlerinde kuvvetler birliği önemlidir ve Atatürk'ün yaşadığı konjonktürde bu doğrudur.O dönem geride kaldığına göre,Türkiye Cumhuriyeti’nin yönü otoriterleşme değil, demokrasiyi geliştirmektir. Demokraside kuvvetler ayrılığı, seçimler kadar önemlidir.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 01:42
27
Ee turkiyede de yeni bir baskanlik sistemi kuruldu ordu hegomonyasina son verildi.elitler laikçiler yonetimden cekildi.demekki kuvvetler birligi normal
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:10
6
1:05 Keşke o kadar masum olsaydı. 1924 anayasasına göre vekillerin dokunulmazlık hakları vardır, Halis Turgut, Arif ve İsmail Canbolat vekil oldukları halde dokunulmazlıkları kaldırılmadan asılmışlardır. Dersim'e atanan askeri vali idam hükümlerini meclis onayı olmadan infaz etmiştir, etc... etc... Açık hukuksuzluğu, zorbalığı "o dönem ihtilal dönemiydi" diyerek geçiştiremezsiniz. Bir devlet hukuksuzluk üzerine kurulamaz. Zorbalığa kılıf arayacak kadar düşmeye gerek yok. Tarihinizi iyi öğrenin.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:46
1
12:10 Dünyada hiçbir devrim kansız olmamıstır.Cumhuriyet de bir devrimdir.Bu günden o günleri tartışmak doğru değil.O dönemki konjonktürü iyi bilmek lazım.Bende isterdim ki kansız olmuş olsun.Bazı uygulamaları bende asla tasvip etmiyorum.Ancak,Herkesi kendi haline bırakarak,hiçbir devrimi gerçekleştiremezsiniz.O dönemki Türkiye sosyolojisini bilmeden yorum yazmayın lütfen.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:59
0
12:10 Tarihimi çok iyi biliyorum merak etmeyin, özellikle Osmanlı ve yakın tarihimizi.Ne Osmanlı düşmanıyım ne de Cumhuriyet düşmanı.Hatasıyla günahıyla bizim geçmişimizdir.O günlere geri dönüp Hesap soramayacağımıza göre, İbret almamız lazım ki, ibret olmayalım.İbret alınmazsa tarih tekerrür eder.Ben tek kaynaktan, tarih okumam, farklı kaynaklara da bakarım size de tavsiye ederim.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 18:06
2
13:46 Hukuksuzluk hukuksuzluktur, bunun konjonktürü, sosyolojisi olmaz. Adamı öldürüp konjonktür öyleydi diyemezsin. Yasaları, sistemi keyfine göre kurup sosyoloji öyleydi diyemezsin. Tarihini doğru düzgün öğrenirsen İsmet'in 1946 yılında geldiği seviyeye geç de olsa gelirsin: "Evvelce vatandaş hakları kanunda yazılırdı ve biz onu istediğimiz gibi tatbik ederdik. Artık Atatürk devrine dönemeyiz, vatandaş hakkını istediği gibi alacaktır" (Aktaran Faik Ahmet Barutçu)
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 23:54
0
18:06 Peki ne yapalım sen söyle!yoksa onların yaptığı mezardan,kemiklerini çıkarıp yargılayalımmı?Bırak o günleride bu güne bak.Olan olmuş biten bitmiş.Bu günü değiştirebiliriz.Geçmişe yapacak bir şey yok.Tarihle ilgilenen birisiyim merak etme.Tek parti zihniyeti hala iktidarda.
kararlı 27 Ocak 2019 00:08
Bu konuda iyiniyetli ve güzel bir adım olan Kamu Denetçiliği Kurumu gibi denetim kurum/kurullarının da , "yılların ceberrut devlet/bürokrasi" zihniyetinin değişmesi bakımından daha etkin, daha pratik, daha bağımsız ve daha şeffaf çalışması için de ilave mekanizmalarla güçlendirilmesi Sn.Yazarın bahsettiği hak eksenli ve gelişmiş ülke sürecine olumlu katkı sağlayabilir...
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 00:02
Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Yeni sistemle güç tek elde toplandı, güçler ayrılığı ilkesinin canına okudular. O zaman da AYM başkanı olan şahıs bu hususta ne yaptı acaba? Şu devirde kim olduğundan ziyade kimin atadığına baksak daha isabetli olur. Kendi sözcülüğünü yapmayacak birini atadığına şahit olmadık, kaldı ki seçilmişleri bile beğenmiyorsa istifaya zorluyor.
karar okuru 27 Ocak 2019 00:04
Baki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN