Back To Top
İktidarın işi zorlaşıyor

İktidarın işi zorlaşıyor

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 08:29
- A +

AK Parti 17 yıllık iktidarında ilk defa 31 Mart’ta seçim kaybetti. İstanbul’da 14 bin oy farkını fazlasıyla telafi edeceğine inanarak seçim iptal ettiren iktidar, 800 bin oy farklıyla sandıktan mağlup çıktı.
Aşırı özgüven, siyasi öngörü kaybı yaratmıştı.

Seçim sonuçlarını isabetle tutturan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, İstanbul’da seçmenlerin üçte birinin 30 yaş altında bulunduğunu, AK Parti’nin bu kitleye bir “ütopya”, yani geleceğe ilişkin umut ve heyecan veremediğini söylüyor.

Evet, AK Parti bir süredir umut vermek yerine korku ve endişe faktörlerine dayalı bir dil kullanıyor. Buna “had bildirme” söylemi eşlik ediyor…

Büyük kentlerde iktidara büyük çapta oy kaybettiren sosyoloji budur.
Öcalan’a açıklama yaptırmak bu sosyolojiyi değiştirmedi tabii.
İktidarın sorunlarını yarın yazacağım. Bugün seçimin galip tarafına bakalım.

 

İMAMOĞLU FAKTÖRÜ

İmamoğlu’nun başarısının da temelinde aynı sosyoloji var; toplumu bunaltan konularda yeni bir söylemle umut verebildi…

“Tipik CHP’li” denilen türden bir isim değil, ama elbette CHP’li…
Tarihsel olarak CHP’ye oy vermeyen sağ kanat kesimlerden oy aldı. HDP’den de oy aldı; AK Partinin devreye soktuğu “Kürdistan, Dersim” kavramlarını kullanmadan…

Toplumumuzda yaygın kimlikler ayrışmasının yarattığı haklı endişeleri kaşımadı; aksine hukuk, adalet, özgürlük, liyakat gibi kavramlarda buluşmaya çağıran bir söylem geliştirdi:
“Siyasi görüşü ne olursa olsun, liyakat, çalışkanlık ve millete hizmet aşkı olan herkes benimle çalışacaktır, çalışabilir. Partilerden alınan referans kağıtlarıyla işe girme dönemleri bitmiştir. Partiler kutsal yapılar değildir. Tabu değildir. Partiler gibi liderleri de kutsal değildir. Bir parti başkanı, bir belediye başkanı ya da bir cumhurbaşkanı, fark etmez, onları kutsallaştırmak, milletin üzerinde bir yere konumlandırmak asla doğru değildir.”

Elbette AK Parti de benzer söylemlerle yola çıkmıştı ve oy almıştı. Ama bugün iktidarın bu kavramları kullanması, uygulamadaki ağır sorunlar sebebiyle artık inandırıcı gelmiyor.

İmamoğlu söylem ve davranışlarıyla “umut” yaratmayı başardı. “Her şey çok güzel olacak” sözünün geniş kitlelerce bir motto halinde benimsenmesi bu sosyal psikolojinin ifadesidir.

 

İKİ İTTİFAKLI SEÇİM

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kamu kurumlarında otoritenin kurumsal olmaktan kişisel olmaya yönelmesine yol açtı. Teoride de bertilen bir husustur bu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Mehmet Uçum “tek adam değil ama tek kişilik hükümet” tanımı yapmıştı. (25 Ocak 2017)

Seçim kampanyalarında da Cumhurbaşkanı hem partisinden hem mahalli adaylardan çok daha fazla ön planda yer alıyor. Binali Yıldırım’ın “İstanbul sorunları konuşulsun, adaylar yarışsın” görüşü Cumhur İttifakı’nda fazla yer bulmadı.

Bütün seçimlerimizde ağır basan “sivil görüntü” bu defa muhalefet saflarındaydı.

Nitekim etrafında bakanlar ve makam arabaları gibi faktörler olmadan İmamoğlu hep ön plandaydı. Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener ona destek verdiler.

 

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER

İmamoğlu’nun ön plana çıkması sağda yaygın “CHP’ye elimiz gitmez” duygusunu yumuşattı.

Daha esaslı bir faktör, Kılıçdaroğlu’nun baştan beri CHP’nin farklı kitlelere açılması yolundaki politikasıdır.
Türban yasağı ilkelliğinden Türkiye’nin kurtulmasında Kılıçdaroğlu’nun önemli katkısı oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu 2009 yılında İstanbul Belediye Başkanı adayıydı. Kadir Topbaş’la ve Kılıçdaroğlu ile CNN Türk’te programlar yapmıştım. CHP’nin dar bir tabana sıkışmasını sorduğumda “insanların inançları ve kılık kıyafetlerinin olduğu gibi kabul edilmesini”, bunların siyasi tartışma konunu yapılmaması gerektiğini söylemişti. (6 Mart 2009)

Genel Başkan olunca partisini sağ seçmenlere açtı; Mehmet Bekaroğlu ve Abdüllatif Şener gibi isimler bugün CHP’dedir.
Son seçimlerde “İstanbul’a mitil atan” lider Meral Akşener oldu; günde iki üç ilçede açık hava toplantıları yaparak İmamoğlu’nu destekledi.

Şehirli ve diyaloğa açık bir milliyetçiliği yansıtan İYİ Parti ve lideri Akşener’İn bu seçimlerde katkısı büyük oldu.

CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi arasındaki ilişkiler çok önemlidir.
Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu da parti kuracaklar; onların da öncelikli tabanı şehirler olacak.

İktidarın işi zorlaşıyor; hem seçim sosyolojisi hem ağırlaşan ekonomik ve jeopolitik sorunlar yüzünden. Yarın devam edeceğim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa TAN 26 Haziran 2019 12:11
Merhaba Taha Bey, İmamoğlu tipik bir CHP lidir. Zaten CHP nin sorunu CHP yöneticilerinin tipik bir CHP li olmamasıydı. Bizler cami de Atatürk ve silah arkadaşları için dua eden, biraz neşelendiğinde de iki duble atan, milleti bir arada tutan ve azmayan bir kesimiz.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 22:03
Taha bey, kelimenin altına, cümlenin üstüne, paragrafın yarısı ve yazının tamamına sinmiş bir hakikatsizlik var: "İmamoğlu’nun başarısının da temelinde aynı sosyoloji var; toplumu bunaltan konularda yeni bir söylemle umut verebildi…"
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 20:01
Taha bey, bence kaybeden Binali bey değil, sayın Erdoğan diye düşünüyorum. Ekrem bey kazandı ama, nasıl icraat yapacak bilemiyorum. Sayın Erdoğan bunun hesabını soracağım ve o göreve gelemez dedi. Yarın bir mahkeme kararı çıkmayacağından emin değiliz. Zaten topal ördek de demişti. Açıkçası, bu şartlarda görev yapmak hiç kolay olmayacak. Bu arada tabi Binali bey de ucuza gitti, adeta harcandı sanki. Yazık oldu.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:08
0
Bu seçimde Binali beyin kapasitesi ve liyakatinin ne kadar sınırlı olduğu ortaya çıktı. Harcanan Binali bey değil ülkenin kaynakları ve geleceğidir. Binali bey her durumda hem maddi hemde manevi olarak kat kazanmıştır.
Salim Kemerci 25 Haziran 2019 19:35
Yazarımız daha ilk satırda AK partinin kaybettiğini yazmış herhalde YSK'nın Türkiye Geneli sonuçlarını açıkladığı 4577 kararını okumamış. Kararı okusaydı Türkiye geneli kıyaslayabileceğimiz Belediye Meclisi üyeliği seçim sonuçlarına bakarak yanıldığını görecekti. Cumhur ittifakını oluşturan partilerden Akparti %42,56, MHP 7,46 BBP 1,96 aldığını görüp herhalde ilk cümlesini yazmaktan vazgeçerdi. Bu durum önceki yerel seçimlere de yakın bir sonuçtur hatta 2009 da ki sonuçtan daha iyi. İşiniz eleştirmek biliyorum ama hakikati de teslim etmeyi bilmek erdemdir abi kal sağlıcakla.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:48
1
2009 da başkanlık sistemimi vardı,u sonuç tam bir mağlubiyet ha siz böyle avuniyorsaniz iyi taktik:)
Deli Emin 25 Haziran 2019 19:17
FETÖ ve AKP ye aklını kullanmyan ve körü körüne itaat eden her kişi başımıza gelenlerden sorumlu vebali vardır.Kimse kendini temize çıkarmasın.. "... başınıza gelenler kendi irade, tercih ve ellerinizle yaptıklarınız yüzündendir." (Ali İmran /165) "Allah aklını kullanmayanların üzerine PİSLİK, murdarlık bırakır."(Yunus/100) Ve Allah" Zulme meyletmeyin yoksa ateş sizi yakar"(Hud/113) Akıl, vicdan, adalet, hakka, hukuka savaş açanlar hep zulüm üretmiştir. Sonunda mağlup olmuştur. UNUTMAYIN! Zulüm varsa huzur yoktur. Cehennem budur. ÖTE deki başka.
Mustafa ALSANCAK 25 Haziran 2019 18:59
İmamoğlu nun seçimi kazanisi dün bir bugün ikinci gün olmasına rağmen nedense bazıları vakit kaybetmeden PKK ya belediyede kaç kişiye iş verecek İmamoğlu diye adama şimdiye kadar yapılan iftira ve hakaretler yetmiyormuş gibi illaki adamı sanki PKK yanlısı gibi göstermek için bir çırpınış içinde olanları hayretle karşılıyoruz.Adam bu seçimi de hakkıyla ve tam 800 yüz bin fark atarak kazanmış bulunuyor. Müsaade edilsin de nasıl bir politika uygulayacağını görelim. Propaganda konuşmalarında çok şeyler vaat ediliyor. Önemli olan işbaşında gösterilecek icraattir. Aynı şansı İmamogluna da verip cali
haydar keleş 25 Haziran 2019 17:40
yüz yıl öncesi siyaseti bire bir takip eden bir ülkenin geleceği pek umut verici değil.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:30
Sayın karar sayın taha akyoldan be bekliyorsunuz avukattan sosyoloji mi yoksa yeni bir hüküme kurulunca mutemetlik mi anlayamadım
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 21:19
0
Keşke basında Taha Akyol gibi vicdanla yazan 8-10 kişi daha olsa..yağcı yalaka kimi yazarlar cıva gibi girdikleri her kalıbın şeklini aliyorlar...28 şubatta hocaya hakaret dolu manşet atanlar şimdi neredeler? ip ucu vereyim bugün ak partiye övgüler yazarların geçmişine bakin
Muhittin HATİKLER 25 Haziran 2019 17:21
Evet 30 yaş altındaki çocuklar, Sürekli değişen Milli Eğitim politikaların dan yaz boz tahtasına dönmüş eğitim sisteminden her 3-5 yılda değişen Lise ye giriş sınavlarından durmadan değişen düüniversite ye giriş sınavlarından YÖK başkanının haberi olmadan hiçbir altyapı çalışması yapılmadan Cumhurbaşkanının çıkıp meydanlarda açıklama yapmasından Okulları binaları yenilendi ama içleri boşaltılan eğtim sisteminden gençler yoruldu. ve bu hükümete karşı hiçbir güven duyguları kalmadığı için sonuç budur.
tnhn 25 Haziran 2019 17:20
Tayyip Bey; Bahçeli, Soylu, Damat gibi bağırıp çağırmaktan başka bir bir işe yaramayan şakşakçılardan kurtulup Gül,Babacan, Şimşek gibi başkasının hakkını da savunabilecek muhafazakarları AKP sürecine yeniden katmalı. Demokrasi,adalet ve ekonomi gündemine dönmeli. Yoksa Türkiye genelin de "Her şey çok güzel olacak." diyeceğiz.
Muhafazakar Sağ 25 Haziran 2019 16:41
Sayın Taha Akyol. Muhafazakar bir damarınız var diye biliyorum. Size inanamıyorum. Bir türlü haz etmediniz. Ama yaşınız 60'ın üstünde. Ben de 54 yaşındayım. Hepimiz gidiciyiz. Fakat ne Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a, Ne de rahmetli Erbakan'a yönelik hayırlı hizmetlerini dile getiren iki satır yazdınız mı acaba? Hep ortada top çevirmeyi sevdiniz. Yine de "Ama Hangi Atatürk" kitabınız için çok teşekkür ederim.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:07
EKim İMamoğlu devrimi Bu bir şey hatırlatıyor ama... Ekime de daha vardı...
Turk Genci 25 Haziran 2019 15:41
Sayin Akyol, Sayin Bahceli Mitili Istabula atacakti ne oldu da Istanbula degilde Imraliya mitili atti? Bahcelinin Mitili Imralida bitlendi mi? Saygilar
Karar okuru 25 Haziran 2019 14:49
Türban yasağının kalkmasında kılıçoğlanın faydası mı olmuş vah vah vah ne büyük yalan.nekadar senin katkın olmuşsa o kadarda onun.yazıklar olsun sana adil olmamaya üzerine yok.her devrin her yerin adamı olmak böyle birşey.
masum turkel 25 Haziran 2019 13:54
Bu kadar haksızlık hukuksuzluk, ekonomik sorun milletin canına tak etti. . Ysk iptal kararı ile milletin gözünün içine baka baka aynı sandık başkanlarıyla devam kararıyla, Ak parti kazanana kadar seçimi tekrar edebileceği gibi bir saçmalığa dönüştürdü. Bu da vicdan sahibi bütün kesimlere 'bu kadar da olmaz' dedirtti. İddia doğruysa, iktidarda kalmak için Katilbaşına mektup yazdırabiliyorlarsa, 7 haziran seçimlerinden sonra patlayan bombaların arkasındaki kirli elleri bu millet bir gün açığa çıkaracaktır. Bu korkunç patlamalarda ölen sıradan ve günahsız insanların vebalini kim nasıl ödeyecek?
YÜCEL BACAKCI 25 Haziran 2019 13:28
İSTEYEN,HEVES EDEN VE BUNUN İÇİN ÇALIŞANLAR KAZANDI.NEFRETDİLİ,AYRIŞTIRAN DİL DEĞİL BİRLEŞTİREN BÜTÜNLEŞTİREN,FARKLI YAPILARIMIZ DA OLSA TÜRK MİLLETİ OLDUĞUMUZU HATIRLATAN KAZANDI.PONTUS DİYEN FETÖ AĞZI DEĞİL TÜRKİYE DİYEN TÜM TÜRKLER KAZANDI.BATI ENÇOK MÜSLÜMAN TÜRKTEN KORKAR YÜZYILLARDIR.BUNUN İÇİN DİNDEN UZAKLAŞTIRIYOR BU MİLLETİ PARAYLA PULLA YAPIYOR BUNU,SİZ-BİZ AYRIŞTIRMASIYLA YAPIYOR BUNU.OYUNA GELİYORUZ GELMEYELİM.'GELİN BİRLİK OLALIM YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN,GELİN DİRLİK BULALIM VAZ GEÇİN ÖÇ ALMAKTAN,KİM KURTARDI BU YURDU MEHMETÇİK DEĞİLMİYDİ LAZI,ÇERKEZİ,KÜRDÜ''.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:16
İstanbul,Ankara ve İzmir'de Millet ittifakını ölümüne destekleyen,başta PKK olmak üzere,terör odakları,acaba CHP'den ne tür diyetler isteyecekler.Bunlar aklınıza gelmiyor değilmi?Ya da işinize gelmiyor.AK Parti bu ülkeye çok şey kazandırdı.AK Partinin gücünü kullanıp çok parazitlerde türedi.Bunun böyle olmasını Reis'mi istedi.Fırsat düşkünleri bukalemun gibi renk değiştirdiler ve hak etmedikleri makam,mevki ve servet ettiler.Elbetteki burada yönetenler mes'uldur.Bu toplum AK Parti öncesi pırıl,pırıl ve temiz idide,AK Parti gelincemi bu hale geldi!Biraz insaf,biraz insaf.
Karar Okuru 25 Haziran 2019 13:58
4
Siz nerede yaşıyorsunuz. CHP kurtuluş savaşı yapanların ve cumhuriyeti kuranların partisidir. Apo ya bile el açanların neyini savunalım. Bu takım tutar gibi particiliği bırakın artık
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:46
3
Reisde hep pırıl pırıldır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 15:09
1
Reis emekli olunca Ak Parti de emekli olur. DP, AP, DYP, ANAP gibi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:33
1
Bu düşünceler AKP'ye kaybettiriyor. AKP, içine MHP kaçmış gibi hareket etmeye devam ederse oyu da MHP kadar kalacak. Komşularla sıfır sorun, hukukun üstünlüğü, AB süreci... bu politikalara dönmeli AKP.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:04
"Rüzgâr eken,fırtına biçer " AK Parti bu seçimde bunu yaptı.Dili ağırdı.Gündemi oluşturamadı.Rüzgâr Ekrem İmamoğlu tarafına esti ve kazandı.Hayırlı ve uğurlu olsun.Lâkin AK Parti mutlak mânada kaybetti algısı son derece yanlış.Ekrem İmamoğlu'nu bir kurtarıcı gibi görmek neyin nesidir.Evet İstanbul önemli kent.Yahu arkadaşlar bu adam Cumhurbaşkanlığı seçiminimi kazandı ki bu kadar abartıyorsunuz?AK Parti bu seçimde ciddi bir yara aldı.Kabul.Bu yara öldürücümüdürki bu kadar yaygara koparıyorsunuz?Yapmayın.Reis'i kibirli gibi gösterip,sizde kendinizi kibir putuna dönüştürmeyin.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:25
2
Güzel kardeşim, İstanbul Türkiye'nin bir izdüşümüdür. Ayrıca Ak partinin finans kaynağıdır. Seçimin yenilenmesini istemekle Ak parti, İstanbul'un kendisi için aşil topuğu olduğunu göstermiştir. Evet, maalesef bu yara öldürücüdür.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:33
1
Kendinden olmayan kısmı terörist, sisi diye çağıran kim? Ben miyim.?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:53
İstanbul’un Kürt’ler sayesinde kazanılması aslında şovenist zihniyeti sebebiyle mhpye rahmet okutacak CHP seçmeninin Kürt sorunun çözümü konusunda bariyer olma özelliğini esnetebilir. Çünkü unutulmamalıdır ki çözüm/barış süreci ve şehit cenazelerinde en provakatif eylemleri CHP tabanı yapmıştır. Ancak Kürt’lerin son iki seçimde demokratik mülahazalarla CHP adayını desteklemesi CHP tabanında bir yumuşamaya yol açabilir ki bu da Kürt sorunu konusunda CHP’nin daha cesur adımlar atmasını sağlayabilir.
Herkes 25 Haziran 2019 19:18
0
Seçimi Kürt’lerle kazanma düşüncesi tamamen yanlış. Kürt’leri bir kişinin yönlendirmesi ile hareket eden kafasız kalabalıklar sanmak da hakaret. Onlarda tıpkı diğer insanlar gibi vicdanlarına ve kendi gerçeklerine göre oy verdiler. Her durumda ayrımcılıktan uzak durulması salık verilirken, seçimlerde neden Kürt vurgusu yapılır bir düşünmek gerek.
Ali baba 25 Haziran 2019 12:35
T24 gazetesinin köse yazari sayin mehmet y yilmazin yayinlanmis yazisi, mahkeme karariyla erisimi yasaklandi, nemi yazmis ? Binali yildirima bir soru sorup cevabini verin size oyumu vereyim diye, bugünkü yazisini okumanizi isterim
E.K 25 Haziran 2019 12:21
Sn yazar Akp'nin umut yerine korku saldigini soyluyor. Dogrudur...Dervisin fikri neyse zikride o olurmus..Iclerinde korku var..Iktidari kaybetmekten korkuyorlar..Dahasi, bir gun kendilerinden yaptiklari islerden, ihalelerden hesap sorulacagindan korkuyorlar...1970li yillarin Milli Gorus zihniyetiyle ulkenin yonetilmesi artik mumkun degildir..Deniz bitti...Mevcut lider kadrosuyla Akp'nin isi zor...Degisim, yeni kan, yeni vizyon mutlaka gerekli...Sn Davutoglu ve Babacan degerli isimler. Umariz basarili olurlar..Ancak, siyasi tarihimizde bu tur girisimlerin basarisiz ornekleride cok...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:42
0
Milli görüş olamaz. Çünkü gömleği çıkartmışlardı.
serkan aydogdu 25 Haziran 2019 12:21
akp ye oy vermeyenlere rum pontus kafir dediler camilerde imamlar bile akp propagandası yaptılar rant yolsuzluk kibir ile iş gördüler çalışmadıkları halde her ay ibb bankamatiginden maaş alan akp li troller ve pelikancılar kaybetti kibir rant bir de bu suriyeli aşkı akp yi bitirdi suriyelilere kardeş deyip kendi halkına hain zillet terörist dediler ve halktan okkalı bir tokat yediler .
ali namlı 25 Haziran 2019 11:51
Bu konuda çok şeyler söylendi ve söylenmeye devam ediyor. Benim naçizane kanaatime göre bu seçimi E. İmamoğlu kazanmadı ,RTE kaybetti ! Bu çok farklı durumdur ; AKP her iki seçimdeki sonuçlarla sonun başlangıcını yaşamaktadır ! Dünya kimseye baki değildir !
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:43
Chp'de başörtüsüne karşı ilkellik nasıl peydah oldu, düşündünüz mü? '80'lere kadar yoktu. İslamcılığın yükselişiyle birlikte, İslam devletinin kurulması korkusu yerleştirildi, cumhuriyete karşı tavır alındı, demokrasiye tren dendi, İslam hukuku geldiğinde başlangıçta yurt dışına gitmek isteyenlere izin vereceğiz diye konuşanları hatırlarım. Bu endişelerle laik kesim, ilkel bir başörtüsü alerjisi geliştirdi. İlkel bir tepkiydi ve bedeli de ödendi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:04
7
Laik kesim yüzünden ülke zaten bu hale geldi.17 yıldır AKP niye inmiyor acaba?Cumhuriyet mitinglerini daha dün gibi hatırlıyorum.Bindirilmiş kıtalar "Türban irtica simgesidir" diye pankart açmıştı.Anketlerde AK Parti %39 %40 çıkarken 2007 seçiminde %47 oy aldı.Laik kesim şimdide sanıyor ki Erdoğan inse rahatlayacağız.Erdoğan iner,Davutoğlu gelir yine başlarlar laiklik laiklik diye hoplamaya.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:02
1
Bir muhafazakar olarak Kılıçdaroğlu'nun son dönem politikalarını son derece akıllıca ve makul buluyorum. Ama iktidara geldiklerinde eski hatalarını tekrarlamayacaklarını; insanlara ve özellikle dindarlara objektif davranacaklarını ispatlamaları şart.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:58
0
80’lere kadar yok muydu? Koyu chp’li kime sorsan karşı devrim 50’de başladı. Chp’nin içinde imamoğlu’nu dahi kabul etmeyecek bir damar var. Bakalım o damarı ne kadar bastırabilecekler.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 15:12
0
14:58, her partide geniş yelpazeye yayılan görüşler var. Akp'nin en koyusuna gidersen, orada daha acayip insanlar görürsün.
Neyzen 25 Haziran 2019 11:23
Daha önce AKP ye oy verip şimdi vermeyen,yada başka partiye veren seçmen neden tercihini değiştirir!. AKP değiştiği,başkalaştığı için.Aslında ihanet eden AKP'dir.AKP 2015 den beri kaybediyor du ,anacak düzeleceğine saklama yoluna gitti.Bunu önce Referandumla sistem değişikliği ile sonra da genel seçimi 1 yıl erkene alarak yaptı.Oysa saklanan, siyasi,ekonomik,toplumsal kriz başlamıştı. Seçim kazanmak için, genel ekonomik dengeleri bozma pahasına yapıldı.Suriyeli'ler meselesi Ensar -Muhacir romantizmi ile savsaklandı.Oysa asayiş,ekonomi,sosyal,siyasal kriz potansiyelli bir sorundu.
karar 25 Haziran 2019 12:26
0
akp 5 sene 10 sene değil ilk kurulma aşamasından beri bu durumdaydı,bazıları bunları bildikleri halde önce birkaç defa konuşup sonra seslerini kestiler.biz hiç şaşırmadık.sizde şu sene bu sene demeyin.öyle bir milat yok çünkü
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:13
Benim ve ailemin gönül rahatlığı ile oy verdiği AKP bu AKP değil artık. yemin ederim suçsuz olduğum halde işimden ihraç oldum 40 yıllık emeğim boşa gitti .gelecek umudum yaşama sevincim kalmadi. Elektrik su paramı 86 yaşındaki annem ödüyor. ADALET istiyorum sadece adalet. peki yarın gel işe başla deseler her şey eskisi gibi olur mu? sizce olur mu
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:38
5
Kabahat kimin? Sizin gibilerin. Sosyal medyada konuşulanlara bakın. Cahil ve eğitimsiz kesim hala AKP diyor. 17 senemiz heba oldu. Yazıklar olsun sizlere.
Mutlu Yücel 25 Haziran 2019 08:43
3)Dizi izletmeden öte gitmeyen, iktidar seçim kaybettiğinde de başta Diyanet olmak üzere kanallarını karartan tüm tv lere alternatif olmalıdır. Bu belediyelerin yayıncılığa soyunduğu anlamına gelmemeli, daha çok halk bütünleşen onların kültürel açlığını doyurmayı hedefleyen, yabancı dizi, haftada da olsa iyi bir film, bir tiyatro eseri, bir oturum, kaliteli bir müzik programı, belgesel, okuma yazma eğitimi, yabancı dil eğitimi, sınav için dershane niteliği taşıyan programlar yapmalıdır.
Mutlu Yücel 25 Haziran 2019 08:42
2)Çünkü sesini duyuracak bir yayın organları yok. Onun için ilk ve ivedilikle yapılacak iş, ayrı ayrı veya CHP belediyelerinin ortak katılımıyla, icraatlarını duyuracak bir tv. kanalı satın almak veya kurmak olmalıdır. Bu tv de; ihaleler canlı verilmeli, gelir giderler sürekli yayınlanmalı, yapılması düşünülen işler kanal vasıtasıyla halkla duyurulmalı gerekirse kanal vasıtasıyla iletişim kurup referandumlar yapılmalı, vatandaş işin içine sokulmalı ve fikirlerinin değerli olduğu hissi verilmelidir.
Mutlu Yücel 25 Haziran 2019 08:42
1) Mansur Yavaş muhakkak ki, ihaleleri daha şeffaf yapıyordur, savurganlığı da azaltmış olabilir, üç beş sene sonraya belki belediyenin devasa borçlarını da kapatmış olabilir.Her neyse diyeceğim şudur ki, sade bir vatandaş olarak Mansur Yavaş’ın sesini, icraatlarını, hangi projeler peşinde olduğunu vs. hiç duymadım, muhakkak ki İmamoğlu’yu da duymayacağım.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:24
0
Akpli blediyelerden icraat duydunmu bende sade bir vatandaşı m partizanda değilim
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:35
Muhafazakar ve seküler seçmen yavaş yavaş da olsa şehirli seçmen potasında birleşmeye başladılar. Laikçilik veya dindarlık üzerinden siyaset yapıp oyları toplamak artık daha zor olacak. Gerçi CHP bunu gördüğü için merkeze yaklaştı ama AKP eski stratejisinde ısrar edince duvara çarptı.
Köroğlu 25 Haziran 2019 12:02
0
Önce hukuk ve demokraside anlaşmalı, temel zemini oluşturmalıyız. Sonra da herkesin kendini dahil hissettiği, kimsenin dışlanmadığı gerçekle uyumlu ortak bir hikaye ve ortak bir gelecek tasavvuru oluşturmalıyız. Bu herkes aynı fikirde olmalı demek değil, ama zemin ortak olmalı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:25
Bu seçimi 1.5 milyon oy vererek Ekrem İmamoğlu na seçimi kazandıran Kürtler olmuştur. Taha Akyol bu gerçeği gizleyerek kendi fikri yapısına uygun Meral Akseneri ön plana sürüyor. Ama İyi partinin İstanbul'daki oyu 200 bindir. Eğer sayısal verilerle aranız iyi değilse yazarliginiz birşey ifade etmez. İnsanları yanıltmayın
Anatolyan 25 Haziran 2019 12:03
5
Çok doğru
karar 25 Haziran 2019 12:24
1
kimin kime oy verdiğini oylara işaret konmadığına göre bilemeyiz.bunun önemi de yok zaten.haksızlığa karşı insanlar var ve oylarını haksızlığı giderme doğrultusunda kullandılar.hdp,kürt,iyi parti,türk bunların hepsi meşru.sadece terör olmasın.abartmanın çekişmenin anlamı varmı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:03
0
MHP oyu 20 puan nin 5 puan AKP demekki 19 puan
Sanmıyorum 25 Haziran 2019 19:21
0
Bunu söylemek Kürt’lere hakarettir. Herkes gibi benzer düşünceleri taşıyarak tercih yaptılar. Bir kişini ağzına bakacaklarını düşünmek hem saflık hem küçük görmek olur.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:19
0
Meral akşener en son seçim istanbulda 800 bin oy aldı.. 200 bin oy aldığı seçim belediye seçimidir. Çogu ilcede seçime girmediği için o oy alınabildi. Meral akşener ve iyi parti ekrem imamoglunun sağ seçmen arasında konuşulmasını tartışılmasını sağlamıştır. Muhafazakar insanlara ulaşmak için chp değil.. iyi parti etkili olmuştur.
Akp nin kaybedeceği bir seçim kaldı ikinci seçim de anap olur
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:24
13
CHP 50 senedir kazanamıyor... Ama bir türlü CHP'nin sonu gelmiyor... AKP bir ili kaybetti ya iş tamam, AKP bitti...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:01
1
AKP kendi hikayesini tüketti. Ondan. Başlangıçta yola çıkarken sahiplendiği değerlerin tam tersine dönüştü. Yoksa seçim sayısı ile ilgisi yok
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:03
2
CHP asırlık parti. Üstelik muhalefette de pişmiş, feleğin çemberinden geçmiş. AKP rant üzerinde ayakta duruyor. muhalefete düştüğü gün darmadağın olur.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:31
2
Çünkü AKP tek adam partisi de ondan.
Baytarr 25 Haziran 2019 02:29
Taha bey ekrem imamoğlunun başarısında kılıçtaroğlu ve meral akşener in gayretlerinden bahsederken hdp nin aday göstermemesini. Yüzde 8 lik istanbul oyunu ,dağ kadrosuyla birlikte destek olunmasını yazmadınız .kusura bakmayın tarafgirlik yapıp kasıtlı bir yazı olduğu kanısındayım
Habele-Hubele 25 Haziran 2019 10:24
1
İktidarın başarısızlığında da öcalandan medet umarak milliyetçi seçmeni kaçırmasını yazmamış. HDP desteği ancak kafa kafaya getirir. 31 Martta gördük. Ancak 23 Haziranda by giden 4,5 puanlık oy imamoğlu tarafına geçti. Tereddüt eden seçmen öcalanı görünce kararını kesinleştirdi. Bence akşenerin milliyetçi seçmene bahçeliden daha fazla hitap ettiği söylenebilir. Çünkü bu seçmen milliyetçi-muhafazakar-demokrat. Buna şüphe yok. hdp kendine yontsun ve mhp başarısızlığın ilanı diye anlatamasın ama gerçek bu.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:28
1
En iyi yaptığınız şey gerçeği eğip bükmek. Terörist başının mektubuna ve kardeşinin TRT konuşmasına kim umut bağladı?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:35
1
Baytar bey, siz de Akp nin oy alabilmek icin adeta bir akil tutulmasiyla Öcalan mektubu ve kardesinin , devletin resmi tv sine cikarilmasini es gecmiş ve bize olursa iyi, size olursa kotü celiskisine duşmüşsunüz.
ati 25 Haziran 2019 01:28
akpartiye saygı duymamı sağlayan tüm ahlaki değerleri kendileri rafa kaldırdılar. ideolojik olarak zaten uzağımda idiler. desteklemek için bir sebep kalmadı.
Dün Karar'da bir manşet vardı. "İmamoğlu seçildi doların ateşi düştü..." İmamoğlu seçileli henüz 12 saat olmadan hangi ekonomik veri doların ateşini düşürdü. Belli ki İstanbul'un yüzde elli dördü gibi dolar da İmamoğlu'nu sevmiş... Gerçi bu sevgi için dolar mı İstanbulludan etkilenmiş İstanbullu mu dolardan etkilenmiş orası tam belli değil... Evet AKP'nin işi gerçekten zor... Doların rızasını kazananların bahtı açılıyor... Doların gazabına uğrayanların da vay haline...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:34
0
Evet, bu yaklaşımla AKP'nin işi gerçekten çok zor.
Maraşlı 25 Haziran 2019 09:28
0
Ülke bir darboğazdan da çıktı diye doların ateşi düştü. Aylarca bir ülke olarak bir ildeki seçimi konuştuk. Tüm enerjimizi oraya harcadık. Gereksiz ekonomik vaatlerde bulunduk ve birbirimizi yıprattık. Ekonomiden anlamayıp dolar onu sevdi o da doları seviyor demek içler acısı bir durum. Biraz okuyun, kendinizi geliştirin.
? 25 Haziran 2019 01:21
Taha bey siz Demirel iktidarlarını bilirsiniz.Hiç bir dönemde Demirel İstanbul ve Ankara ya sahip olamadı.Yol yaptı,fabrika yaptı baraj yaptı ülkeyi yönetti.Ankara,İstanbul iktidarın ortağı değil ki niye işi zorlaşsın.İstanbul ve Ankara ya devlet projeleri gidi yordu en kötü ihtimalle bunlar gitmez.Manisa ya gider samsuna gider Afyona gider Buda kırsal kalkınma olur.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:03
0
Hala kibir ve tehdit
C 25 Haziran 2019 12:41
0
İstanbul, Ankara seçmeni T.C. vatandaşı değil mi? Ne demek devlet projesi gitmez? Devlet memurunun ve kamu görevi görenin vatandaşlar arasında ayrım yapma yetkisi yok. Tüm vatandaşlara hizmet götürmekle yükümlü memur ve kamu görevlisi. Yoksa suç işlemiş olur.
? 25 Haziran 2019 18:30
1
Sen yazını nerenden okuyorsun bilmiyorum.Orada en kötü ihtimalle dedim.Örnek vereyim.Belediyeye şu arazilerini ver toki konut yapacak dese verir mi?
Dr. 25 Haziran 2019 00:38
Milli Takımımızın başına Şenol Güneş gibi itidalli güven veren adam gibi adam geçince takım canlandı. Bu milletin başına da güven veren Babacan, İmamoğlu gibi çalışkan ve bilgili insanların olması ülkemizi rahatlatacak ve canlandıracaktır.AKP LİDERİNE RAĞMEN acilen toplumsal mutabakatımızı kurmalı ve acil çözümler üretmeliyiz. Kaybedecek zaman yok. Sınırlarımızda plan yapanlar yüzyıl önce yaşadıkları hezimetin hesabını yapmaktadır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:23
14
00.38, Sınırlarımızda plan yapanların bir planısın.. Ne desek boş anlamazsın...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:38
2
01.23 belli bir merkezin yönlendirmesine oyle sartlanmişsın ki, ne desek boş. Dış güç, iç güç, faiz lobisi, illet zillet, pontus,sisi, bir şey olmasa da bir şey olduranlar vs.vs. bitiremediniz gitti şu plancıları.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:38
İktidarın işi hiç bir zaman kolay değildir. Evet kim iktidar olursa olsun böyledir. Hadi bakalım kolay gelsin imamogluna. Keşke söylediklerini yapabilse. O kadar parça parça oylar aldiki hepsi pay isteyecek. Kimse onu beyhude desteklemedi. Yaşayıp görecegiz.
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Haziran 2019 05:22
1
Belli ki sizin gibiler AKP'ye pay istemek için oy verip durmuş. Oysa İnsanımız, İmamoğlu'na pay istemek için oy vermedi demokrasi, gelir dağılımında adalet, liyakat, şeffaflık, birlikte yaşama ve (rant değil) hizmet almak için oy verdi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:45
1
00.38 oy verdiysen " payinı alacaksın " anlayışı bu kadar dogal yani sizin baktığıniz yerden öyle mi? İyi de bizim, hakkaniyetli yonetilmek, otekilestirilmemek, hak hukuk dişında bir pay beklentimiz yok ki !
karar 25 Haziran 2019 12:14
0
yeter ki her işi adaletli,işleri ehline verir olsun.pay isteyenlere adaletini,adil işlerini örnek gösterdiğinde kimse ağzını açıp pay isteyemez.adaletle hareket eden diyet ödemez.
Hani bana hani bana 25 Haziran 2019 19:30
1
00:38 farkında mısın? Kendine menfaatperest demişsin. Tuhaf değil mi?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:36
Ak Parti Anap olma yoluna girdi. Erdoğan artık topluma bir şey vaad edemiyor, gökkubbe altında her şeyi söyledi ve tüketti. Toplum artık yeni yüzler görmek istiyor. En geç 2 sene sonra,siyasi hayatımızda Ak parti olmayacak diye tahmin ediyorum. Bunun yegane sebebi, Ak partinin kuruluş felsefesinden 180 derece sapmasıdır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:34
Adam yetkiyi verin dolarla faizle nasıl mücadele edilir görün dedi. Ekonomi nasıl şahlanacak görün dedi. dibi gördük. O kadar şey havada kaldı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:25
Şimdi iktidardakilerin şapkalarını çıkarıp önüne koyup biz nerde hata yaptık diye düşünmeleri gerekir aksi halde sonraki seçimlerde de kaybedecekler....
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Haziran 2019 05:29
0
Nerede daha doğrusu nerelerde hata yaptıkları belli değil mi? Demokrasi, hukuk, adalet, insana saygı, güven, şeffaflık, liyakat, ehliyet, üretim, tevazu... yerine rantı, israfı, gösterişi, adam kayırmacılığı, tek adamlığı, korkuyu... ikame ederseniz olacağı bu olur.
KARARLI KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:14
"AK Parti 17 yıllık iktidarında ilk defa 31 Mart’ta seçim kaybetti. İstanbul’da 14 bin oy farkını fazlasıyla telafi edeceğine inanarak seçim iptal ettiren iktidar, 800 bin oy farklıyla sandıktan mağlup çıktı." Dimyat'a pirinçe giderken evdeki bulgurdan olmak" hali......
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:34
11
17 Yılda 1 seçim kaybeden Ak Parti bitti... Ama 17 Yılda bir seçim kazanan CHP umut oldu... Görmemişin oğlu olmuş misali bir iş...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:26
2
17 yıl içinde yapılan yerel seçimlerin en yüksek oyunu aldı; %44.5
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:23
0
Topbaş 48 almıştı ama 45 de yüksek.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:11
İktidar Taha Akyol bey gibi mütedil, gerçekçi, derinlikli, barişçıl, sağduyulu, hukuk ve devlet adamliği ciddiyeti ile yazıp çizenlere düşman hain muamelesi yapıyor.. Bu karakter Dinlemez.. Anlamaz..
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Haziran 2019 05:28
1
Evet dinlemez ve anlamazlar çünkü sadece küçük dağları değil büyük dağları da bu arkadaşlar yarattı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN