Back To Top
Anavatan’ın havasından uzak kalınca....

Anavatan’ın havasından uzak kalınca....

 - Son Güncelleme: 14.10.2019 Pazartesi 12:32
- A +

Dün İngiliz gazetelerinde doğum günü yüzünden hakkında yeni hatıralar yayınlanan Margaret Thatcher’in siyasi hayatının kırılma anı 1982’deki Falkland Savaşı’ydı. 

1979’da Başbakan olan Thatcher, üç yıl sonra 1982 yılında ekonomik sorunlarla boğuşan, işsizliğin, yoksulluğun zirve yaptığı, grevlerle sarsılan ülke tarihinin en düşük desteğe sahip Başbakanı’ydı. 

Tam bu sırada Arjantin’le patlak veren bir krizi adım adım derinleştirip 2 Nisan 1982 günü İngiliz ordusunu binlerce kilometre ötedeki Falkland Adası’na çıkardı ve 10 hafta sürecek, 300’ü aşkın İngiliz, 600’ü aşkın Arjantinli askerin öldüğü savaşı başlattı.

İkinci Dünya Savaşı’nda bu yana zafer görmemiş, bütün sömürgeleri tek tek bağımsızlığını kazanıp elinden çıkmış İngilizlerin, emperyal hevesleri tekrar tahrik olmuş, “demir leydi” Thatcher halkın gönlünü geri kazanmıştı. 

Bir yıl sonraki seçimi de bu sayede kazandı. 

Ama bunu yaparken karşısına hiç beklemediği bir engel çıkmıştı: BBC.

Kamu kaynaklarıyla yayın yapan ama editöryal olarak bağımsız BBC, Falkland Savaşı yayınlarında geleneksel nötr çizgisinden taviz vermemiş hatta “Askerlerimiz” ya da “Evlatlarımız” yerine “İngiliz askerleri/birlikleri” demekte ısrar edince, sağcı medyanın ve muhafazakar siyasetçilerin hakaretlerine, hainlik ithamlarıyla karşılaşmıştı.Çalışanlarına dağıttıkları bir hizmet içi eğitim kitapçığında neden “Askerlerimiz” demediklerini “Biz İngiltere değiliz, biz BBC’yiz” diyerek açıklamışlardı. 

Askeri operasyonun başlamasından önce, böyle bir operasyonun yapılabileceğiyle ilgili savunma bakanlığı kaynaklarına dayandırarak yaptıkları bir haber yüzünden “düşmana yardım etmekle” suçlanmışlar, savaşın başlamasından sonra da meşhur haber programı Panaroma’nın yaptığı “Savaştan kaçınmak mümkün müydü” başlıklı programda konuşan kıdemli askerler ve diplomatlar diplomatik çözümün mümkün olduğunu ortaya koyunca Thatcher’in konuşmalarında da hedef olmuşlardı.

Daha sonra ortaya çıkan özel notlarında ve günlüklerinde, o günlerde Thatcher’in BBC’ye çok öfkelendiği ve kanala el koymanın yollarını aradığı anlaşılmıştı.

BBC’nin bu savaş yayınları, sadece hükümetten değil, muhafazakar çevrelerden ve gazetelerden de çok sert eleştiriler aldı. Hatta The Sun gazetesi Thatcher’a çağrı yaparak BBC ve askeri operasyona karşı eleştirel yayınlar yapan diğer liberal ve sol gazeteler için “Çekinme hain de; İçimizdeki vatan hainleri” manşetiyle çıkmıştı. 

Ama BBC, bu tarafsız yayınları sayesinde Falkland Savaşları’nda herkesin referans kaynağı haline gelmiş, hatta Arjantin devleti bu yüzden İspanyolca yayın yapan BBC radyosunu engellemişti.

BBC bu çizgisini hep korudu. Libya’ya yönelik Amerikan bombardımanı sırasında sivillerin öldürüldüğünü haber yaptığı için Kaddafi’nin propagandasını yapmakla suçlandı, 90’larda IRA ve Sinn Fein’e konan zorunlu medya ambargosu sırasında  ambargoyu, Sinn Fein lideri Garry Adams’ın açıklamalarını bir oyuncuya okutarak aşmaya çalıştı. İngiltere Irak işgaline katılırken de muhalif sesleri, sivil ölümlerini İngilizler kendi vergileriyle finanse edilen BBC’den duydular. 

İsrailliler de İsrail ordusunun Gazze’ye, Lübnan’a yönelik operasyonlarda olan biteni, öldürülen sivilleri Haaretz’den okur. Bu yüzden gazete her seferinde, ihanetle, terör destekçiliğiyle suçlanır ama Hamas’a dayandırarak İsrail ordusunun saldırısında sivillerin öldüğünü haber veren Haaretz’in internet sorumlusunun, operasyona karşı tweet atan İsraillilerin sabahın köründe gözaltına alındığı vaki değildir.

Türkiye’de de BBC’nin İngiltere devletinin suçlarını teşhir eden haberleri, Haaretz’in İsrail operasyonlarında ölen Filistinli sivillerle ilgili haberleri, New York Times’in ABD’nin Afganistan’da Irak’ta savaş sırasında dronelarla yaptığı sivil katliam haberleri memnuniyetle karşılanır, hemen çevrilip haber yapılır, bu haberler üzerinden katil Batılı ülkeler eleştirilir. 

Irak işgaline karşı Londra’da, Washington’da yapılan yüzbinlik protesto yürüyüşleri övülür, kendi ülkesi ABD’ye terörist diyen Chomsky konferanslara çağırılır, kitapları çevrilip basılır.  Fransa’nın Cezayir’deki işgaline karşı çıkmış Sartre, Fanon muhakkak arada bir anılır, bu entelektüel cesaretleri herkese örnek gösterilir.

Muhammed Ali’nin, türlü ambargoyu, baskıyı göze alarak Vietnam Savaşı’na gitmeyi reddetmesi onun büyüklüğünün ve güçlü imanının şanından görülür.

Ama bütün bunlar sadece sınırlarımız dışında yaşandığında iyi ve erdemli hareketlerdir.

Ama söz konusu olan Türkiye olunca işler değişiverir. O argüman devreye girer: Aynı şey mi? 

Evet hepsi birbirinden farklı, kıyaslanamaz, terörle mücadele etmek de meşru ama ifade hürriyetinin kullanımı açısından evet aynı şey.

Haklı ya da haksız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da Türkiye devletinin askeri operasyonlarını, içine girdiği savaşları eleştirme hakkı var.  Bu operasyonlarda yapılan hataların haber yapılması da ordunun moralini bozmak değil, ülkenin genel moral seviyesini yüksekte tutmak demektir. Günün sonunda zararı değil, yararı olur, hataları azaltır.

Ama son günlerde bırakın bir askeri operasyona karşı çıkmayı,  haklı haksız operasyonu eleştiren haber yapmak bile gözaltına alınma nedeni olabiliyor, bir konferansta savaşa hayır demek, muhbir bir vatandaşın ihbarıyla emniyetin gelip ifadenizi almasıyla sonuçlanabiliyor, sadece karşı çıkmak değil sessiz kalmak hatta yeterince destek vermemek bile sanatçı, gazeteci, yazarlar için linç edilme gerekçesine dönüşebiliyor.

Barolar Başkanı’nın aklına ilk “devletin kalkan olarak kullanılan sivilleri korumaya mecbur olmadığı”nı açıklamak geliyor. Cübbeli hoca askerler için dua etmeyi az bulup “Ermeni tohumlarından girip, karı kılıklı teröristten” çıkıyor.

Halbuki olağanüstü şartlarda, heyecanların, öfkenin yükseldiği anlarda olmayan değerler, olmayan hukuk, özgürlükler, olmayan medya normal zamanlarda da varmış sayılmaz.

Savaş meydanında yüzüne tüküren düşmanı nefsi için öldürmüş olmamak için bırakan Hz. Ali kıssalarıyla, merdivenden inerken önüne serilmiş düşman bayraklarını kaldıran Atatürk hatıralarıyla yetiştirilmiş bir toplum, bir kriz anında soğukkanlılığını bu kadar kaybetmemeli.  Haydi bir BBC’imiz olmadı, olmayacak ama kamuflaj giyip düşmana “gelin, gelin” diye dayılanan spikerleri de hak etmiyoruz. 

İki dünya savaşı sırasında savaşın yıkımlarını yaşamış Batılı ülkelerde büyük savaş karşıtı hareketler ortaya çıkmıştı. Hatta ABD bu savaş karşıtları yüzünden uzun yıllar 2. Dünya Savaşı’na girmek istemedi.

İki dünya savaşından da bu kadar büyük travmalarla çıkmamış Türkiye’de ise hiçbir zaman böyle etkili savaş karşıtı, pasifist hareketler olmadı. Mevcut savaş karşıtlıkları da genelde, o savaşı sevmediği için bir savaş karşıtlığı oldu, yoksa ilkesel olarak savaş ya da şiddete karşıtlık olmadı. O yüzden bugün hala PKK medyasında çalışıp, savaşa hayır yazmak gibi saçmalıklar yaşanabiliyor. 

Ama herhalde bunun esas sebebi Türkiye’de toplumun her zaman devletten zayıf olmasıydı.

Bazı tarihçilere göre bizdeki ulus-devlet değil, devlet-ulustur. Bir ordu bir devlet kurmuş, toplum, o ordu ve devlet etrafında toparlanmıştır. 

O yüzden devlet bir karar verdiyse sorgulamak tehlikedir. Hele de bu karar bir savaş kararıysa. 

Yakın tarihimizde de bunun az örneği var. 

O nadide örneklerden biri 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na, Aydınlıkçılar’ın “gerici, emperyalist bir işgal hareketi” diyerek karşı çıkmalarıydı. 

Dün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’nin askeri operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamaya onların partisinden, gazetelerinden gelen sert eleştirileri görünce insan bunu hatırlıyor.

Halbuki onlar, haklı ve meşru olan 1974 harekatına karşı çıkarken, ODTÜ mezunu 27 yaşında genç bir mimar olan Mustafa Akıncı Lefkoşe Dereboyu’nda mukavemet teşkilatı içinde Türk askerleriyle birlikte çarpışmalara katılıyordu.

Belki de onu hadsizlikle suçlayanların aksine savaşın ne demek olduğunu bizzat bildiği için o açıklamayı yaptı. 

Yavruvatan’da fazla BBC izlemek, temiz hava solumak ve Anavatan’dan birkaç yüz mil uzakta yaşamanın zararları herhalde...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Haluk Levent Ünal 16 Ekim 2019 22:55
Tebrik ediyorum yazılarınızdaki entelektüel ahlaki seviye için. Olayların arkasında yatan gerçeği anlamadan yorum yapmadığınız için. Tebrik ediyorum. Neredeyse basınımızda daha okunası bir içerik üremiyor artık. Aklınıza, emeğinize ve vicdanınıza sağlık.
KARAR OKURUMürsel 15 Ekim 2019 17:17
Bbc( bebece)nin yayın politkasını iyi bilmek lazım. 1-Bbc yayınlarında yüzde 60-70 ve yüzde 30-40 dengesini korur.Büyük rakam İngiliz lehine küçük karşı lehine. Bu uzaktan dengeli ve tarafsız gibi görünür. 2-İngiliz'in lehine vazgeçilmez çekirdek değerleri, kamufle ve sandeviç yöntemiyle sunar.Bu hapın içindeki vitamin gibidir.Sonunda bu hal gelişmiş bir sunum tekniğidir.Yıldıray Oğur'un bunu farkedeceğini zannederim.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:23
Adamın hasısın, yok memleket de senin gibisi. Yine birsürü ezber bozmuşsun. Varol.
Adalet Yakın 15 Ekim 2019 10:55
Bence de bu savaş meşrudur ama ''savaşa hayır'' demek de suç değildir. Beğenmeyebilirsiniz ama güçlü olanın kendi gibi düşünmeyenleri sindirmesi, hedef göstermesi, tutuklaması ifade özgürlüğüne ve toplum huzuruna aykırıdır.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:16
BBC yok ama Yıldıray Oğur var
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 05:21
Yıldıray Oğur Sana yazıklar olsun.Sende aydınsın diye bu gazetede yazıyorsun.BBC yi övüyorsun.Bir kere biz ne İngiliziz ne de imrendiğim Avrupa ülkeleri değiliz bizim büyük devlet olarak imrendiğim devletler gibi tuzumuz kuru değil.Ayrıca benzetmen de çok yanlış Hani terör hani terörist hani PKK pyd bu harekatı desteklemeyen herkes haindir.Atatürkün kurduğu binlerce şehidin kanları ile yıkanan bu Ortadoğu’nun en büyük devletine karşı birleşen Haçlının ülkemize yaptığı bu komployu desteklemek h a i n l i k tir.Sende bunun ardına fikir özgürlüğü diyerek bu guruba giriyorsun.yzıklar olsun Utan..
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 21:54
Yıldıray kardeşim, ya sen çok safsın ya da biz Türkiye de yaşamıyoruz.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 20:41
Vaktimi kaybettim
Vicdan 14 Ekim 2019 20:02
Dün parsel parsel satan şahıs Trumpın 1000 yıldır aynı topraklarda olan iki halkı düşman gösteren twetini almış çok hoşuma gitti demiş hamaset ve şovenizm ne kadar kârlı neleri saklıyor.Siz basınımızın yüz akısınız,selamlar.
Fatih 1516 14 Ekim 2019 19:03
yıldıray oğur, gün geçtikçe saçmalamaya devam ediyorsun..bir yanda hak var bir yanda da batıl.bir yanda kuzey suriye bolgesinde amerika,israil, esed, rusya ve irandan destek almış pyd pkk teröristleri var ve bunlar tarafından iskence ile öldürülen, tecavüz edilen, zorla yerinden çıkarılan musluman kardeslerimiz var.bir yandanda sizin gibi sozde demokrasi aydınları var..aydınlığınız batsın sizin..tüm dünya bir olmuş Türkiye'ye karşı duruyor.. yok neymiş "savaşa hayır demek suçmu! "..yahu sen hangi alemde yaşıyorsun!!!
ati 14 Ekim 2019 18:41
''Bazı tarihçilere göre bizdeki ulus-devlet değil, devlet-ulustur. Bir ordu bir devlet kurmuş, toplum, o ordu ve devlet etrafında toparlanmıştır.'' tc tarihi daha iyi özetlenemezdi. tam da bu yüzden, askeri müdahaleler 2016ya kadar hiç tepki görmemiştir. aslında gösterilememiştir.
İbrahim Erdoğan 14 Ekim 2019 18:11
Tamamen öyle... Acaba, bazılarımız arasıra yavru vatana gidip biraz temiz hava mı alsalar!..
bir okur 14 Ekim 2019 17:03
Akıncının 1974 barış harekatı ile 2019 Barış Pınarları harekatını karşılaştırması yanlış olmuştur. Türkiye yetkililerin dediğine göre Türkiye harekat yapmaya mecbur bırakılmıştır. Harekatın mecbur bırakılmasına sebep olanlar kimlerdir. Bizimkilerin bunda bir sorumluluğu yok mudur? Güneyimizde Suriyenin karışmasına neden olup terör yapılanması için uygun koşulların oluşmasını sağlayanlar hiç eleştirilmeyecek mi?
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 16:45
..gençlik dönemimde cemil meriç-n.f.K- p s-a.c.p- v.b.g bir çok yazar çizer kim varsa okudum..kendimi yetiştirmeye gayret ettim..ve aynı zamanda vatan millet duygusuyla ciddi görevler yaptım..Hakkari-Şırnak-Elazığ-agrı-Tunceli-İstanbul illerinde şahsi geleceğimi düşünmeden görev yaptım..birşeyleri değiştirebileceğime olan inancımı kaybetmeden didindim durdum..şimdi khk lıyım..biz anadoludan yetişip sahibi olmayan zenci bir nesiliz..itilip-kakıldık-şimdi sadece iniltimizi dinleyen bir millete hizmet etmekti tek suçumuz...
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 15:20
..anlatımların konunun sadece bir yönünü kapsıyor...o tür toplumlarda yani kültür seviyesi düzeyli toplumlarda-bizdeki bizim gibi olan ülkelerdeki gibi bir medya işlev görmez...yani a haber prim yapamaz iş göremez...onun için dağına göre kar anlayışı yaşamı kavrar -eritir organize eder...İngiliz ler çok doğru - hakkı bilen - erdem fazilet sahibi bir millet olduğundan değil..toplumsal olarak neyi ne kadar hak edersen o kadarına ulaşırsın...rasyonal-akli-ussal yaklaşımlar artarsa ,hamasi söylemler karşılık bulmaz...bulamaz...
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 14:28
Yazınız meseleye farklı bir boyut kazandırmakla demokratik zemini güçlendirme adına olumlu bir katkı yapmış. Ancak KKTC Cumhurbaşkanı böylesi bir zamanda daha dikkatli davranıp duygusal açıklamalardan kaçınmalıydı. Unutulmamalıdır ki kazanımların bir saha, birde masa ayağı olur. Şimdiki mücadelemiz sahada..
ERKAN DOĞAN 14 Ekim 2019 13:49
Sayın Oğur Bu millet bir başkasının karşısındaki ezikliğinden entresan bir biçimde haz duyuyor. Mutlu oluyor.Devletin ağzından ölmek cennet gitmek şehadet hiç eksik olmuyor. Sürekli kutsanma isteniyor. Bu arada hemen toplum baskısına yani psikolojik harbe direnemeyenler hemencecik ne kadar vatansever olduklarını göstermek için twite atıp bağış yapıp ilan da bulunuyorlar. Bu psikoloji bu memleketi esir aldıkça biz daha çok darbe ve diktatörlük görürüz.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 13:29
Türkiye ne uzakta bir ülkeyi ya da adayı işkal ediyor ne de başkasının malında gözü var. Kendi var olma mücadelesini veriyor. Evet ifade özgürlüğü olmalı, katılıyorum. Ama bunlar (pkk/pyd) ilk fırsatta gözünü kırpmadan insan katleder, ediyorda. Hatırlarsanız cözüm süreci başlatmıştı Türkiye. Sonucu hep birlikte gördük. Türk insanın ne kadar toleranslı olduğunu gördük.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 18:54
4
Turk insani toleransli oldugu icin mi Kurtler'in insan haklarini ihlal etti onlarca yil? Onun icin mi bu ulkede gayrimuslum vatandas kalmadi? Onun icin mi ikidebir gavur diye kufur ediyorlar gayrimislumlere? Onun icin mi cemevleri ibadethane sayilmiyor? Onun icin mi hemfikir olmadiklari insanlara vatan haini diye hakaret ediyorlar?
Batman'lı Aydın 14 Ekim 2019 12:27
Helâl olsun,tebrik ederim.Özgün bir bakış.Yazılarını merakla bekliyorum
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 12:02
Yıldıray Bey. Ortaçağ toplumuna seslenen bir Rönesans kafasıyla yazıyorsunuz. Yığınlar sizi alamayacak ama bu yığından bunalanlara ışık oluyorsunuz. Zaten Rönesans ı başlatan da bu cesur ışıklardır
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 10:38
0.59 yorumu bana aittir. Hatali yolladim sanip bir daha yolladim. Dikkate alinmasini rica ederim
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 10:31
Suriye harekâtıyla ilgili, başından beri yazarın köşesiyle gazete çelişiyor. Yazar doğru gazete eğri bakıyor bu işe. Gazetemizin demokrasi çıtası şampiyonlar için değil. Oysa KARAR 'benden bu kadar' dememeli. Bir hain BBC olabilmek için diktatöre ihanetin çıtasını yükseltebilmek gerekiyor. Yetenekli yazar her zaman aynaya gururla bakacak bir kişilik sergiliyor her yazısında. Kutluyorum.
musto 14 Ekim 2019 10:24
AKP ektiğini biçiyor rahmetli Denktaşı birlikte devirmişlerdi.Rumları Avrupa birliğine aldılar limanları açtılar barışmak için hertürlü ödünü verdiler.YES BE ANNEM sloganları oldu Allahtan bunların kişiliksiz ödünlerine Rumlar prim vermedi.Kıbrıs barış harekatımız ile yunan cuntası devrildi demokrasi geldi Makarios adaya tekrar geri döndü.İngiliz müdahalesi ile Arjantine tekrar demokrasi geldi.
Najaz 14 Ekim 2019 10:22
Yorumları okudukça, Yıldıray beyin ne kadar doğru bir soruna parmak bastığı anlaşılıyor. "Burası Türkiye!". Bu toprakların kendine has şartları var ve bu yüzden biz hiçbir zaman demokrasiyi, ifade özgürlüğünü, hukuk devletini haketmiyoruz. Bu şartlarda bize düşen, totaliter rejime, polis devletine, baskı ve sindirmeye boyun eğmek, tek adama, tek partiye itaat etmek. Ne demiş büyüklerimiz? "Düşünen beyinlere sakıncalı düşünceler üşüşür, büyüklerimiz her şeyi bizim yerimize düşünür".
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 10:03
Ordu tarafından dizayn edilmis bir toplum ve güncellenmemiş bir din. Bu kadarcık gelişmişliğimize de şükür.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 09:59
Sen büyük bir yeteneksin, her zaman da aynaya gururla bakacak bir kişiliksin. Ülkemizde bir hain BBC yok, koyunun olmadığı yerdeyiz. Sana göre köşe bana göre gazete yok yazık ki. KARAR yorumcu okurlarının 'daha demokrat bir gazete' isteğine direniyor. KARAR, 'benden bu kadar' dememeli. Türkiye'nin en duyarlı okuyucusu tarafından beklentiler içinde okunduğunu farketmeli, BBC olabilmeli.
Kartal Vakur 14 Ekim 2019 09:46
Bir BBC simiz olmadığı için Sevinmelimiyiz, Üzülmelimiyiz!!!
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 09:37
Tesekkur.Yaziyi iki kez okudum. bir yorumlardan once, bir de yorumlardan sonra. Bence yazi makul ve iyi niyetli. Genel olarak yerinde. Yorumlardan bazilari da hakli ve yerinde. Sorun galiba bu medya caginda icine dustugumuz bayagilik ve yuzeysellik. Bence suratle derinlesmeli ve akilcilasmaliyiz. Bunu milliyetci bakisa karsi soylemiyorum. Milliyetcilik de pekala akilli ve derin yapilabilir. Viciklik ve bosbogazlik etkisiz ve itici oluyor.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 09:35
güzel bir tarihsel seyr içinde bize savaş hukuku ve özeleştiri sunumu yaptığınız için teşekkürler.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 09:30
Sayın yazar kendinizle çeliştiğinizin farkında mısınız? Verdiğiniz örnekler hep bir emperyalist ülkenin sözde demokrasi getirmek aslında çıkarlarını korumak amacıyla kendinden binlerce km öteki ülkeleri işgal etmek, sivil katliam yapmak ve kanı emmek maksadıyla yaptıkları savaşlar. Ancak mevcut durum meşru müdafaa zemininde ülke sınurlarında kurulması engellenmeye çalışılan terör devleti ya da yapılanmasının önüne sey çekmektir. Yani ne işgal ne de sömürü maksadıyla illegal bir hamle var. Bu nedenle ülke güvenliği bu harekatı eleştirenler için de elzemdir.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 08:24
Bir insanın önce yaptığı hayır, sonra yaptığı şerri hafifletmez, mazur göstermez. Bir yazarın önce yazdığı doğrular, sonra yazdığı yanlışları doğru yapmaz. Keşke Akıncı'nın söylediklerini haklı çıkarmaya çalışmak yerine, Kıbrıs'ta bu zihniyette insanların nasıl yetiştiğini, nasıl Cumhurbaşkanı olabildiğini, barış harekatından bu yana Türkiye'deki tüm iktidarların Kıbrıs'ta milliyetine ve dinine bağlı insanlar yetiştirmekteki başarısızlığını ve suçunu anlatmaya çalışsaydınız daha faydalı bir yazı olurdu kanaatindeyim.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 08:22
İleride bu günlerin tarihi gerçek tarihçiler tarafından yazılırken, adları dönemin aklını ve vicdanını ipotek ettirmemiş, kalemini satmamış gerçek gazetecileri diye yazılacak bir avuç gazeteciden biri, Yıldıray Oğur olacak ...
semiramis 14 Ekim 2019 08:16
BBC, sömürgen, dessas, sinsi İngilizin gözü, kulağı ve dilidir. Münferit haber ve yorumlarına takılıp da büyük resmi kaçırmayalım.
Salih 14 Ekim 2019 14:09
5
İyi ki size bu kelimeyi ezberletmişler: Büyük Resim.. Gözünün önündeki gerçekleri göremeyen, aklını ve vicdanını kiraya vermiş olanların hep dilinde bu Büyük Resim
semiramis 14 Ekim 2019 23:50
1
Gücüne mi gitti Salih Efendi? Orta Doğu'yu bu karmaşaya sürükleyen kim sanıyorsun? Biraz tarih oku, olayların köküne in de gör neler var. Birinci Dünya Harbi'inden sonra sınırları cetvelle çizen, kardeşi kardeşe düşman eden İngiliz iblisinin resmi yayın organıdır BBC. Bir sus payı verir, sureti haktan görünür, sonra da yüz dessaslık yapar.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 07:21
BBC dediğiniz gibi tarafsız olmayı seçmiş yol edinmiş olabilir ama KKTC lideri sıfatı başka bir konum mukayesesi aynı değil. Kendisi 1974 de bizzat savaşmış kime Rum çetelere karşı biz kimi süpürüyoruz pkk çetelerini aynı şey değil mi ? Tabii ki kan akacak kan terörü engellemek için bizden akan 40 yıldır HAMİDİYE suyumu ? Fikir özgürlügüne gelince bak bugün 4 gün oldu Arapllara tek kelime söyleyen yandaş medyadan bir kalem yok ışte bu fikir özgürlüğü fikrini belirtmeme hakķını kullanıyorlar değil mi ? Hepsi bir yana KKTC nin beyanları cok kötü fikrini beyan etmese daha iyi olurdu.namkörlük b
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 07:08
Siz anavatanınızda bir yabancı gibi tarafsız görünmeye çalışıyorsunuz. Cumhurbaşkanı Akıncı'nın gerçekten hainlikle eşdeğer sözlerini, barış harekatında çarpışmalara katıldığını söyleyerek savunmaya kalkmakla neyi amaçladığınızı anlamak mümkün değil. Türkiye ülkesinden binlerce km uzaklara operasyon yapmıyor, yanıbaşında binlerce km uzaktan gelen emperyal ülkelerin kendi menfaatleri için kurdukları tuzaklara karşı önlem almaya çalışıyor. Bu harekat ülkenin menfaatine midir, değil midir? Bununla ilgili görüşlerinizi de öğrenelim.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 07:00
Devlet’in, ordu ve toplumun ne şekilde teşkil olduğu ve bunun neticelerinin yurt, vatandaşlık tercihler ve düşüncelerine yansıması ayrı bir konudur. Falkland, BBC ve Filistin, Haaretz misalleri devletlerarası hususiyettedir. Bahsedilen “Barış Pınarları” ise Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uzun dönemdir mücadele ettiği PKK-YPG vb. isimlerle anılan ve müttefik devletler tarafından himaye gören tescilli terör örgütüdür.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 06:51
ne kadar naifsin
Behice Boran ve arkadaşları, DTCF de,Kore savaşına karşı çıkıp, savaşa hayır kampanyası başlatmış, üniversiteden atılmışlardı
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 05:21
Bu tip yazılarını seviyorum ama böyle karşılaştırma olmazki çünkü İngiltere nere arjantin nere emperyal bir savaştan bahsediyorsun ama bizimki yanıbaşımızdaki bir terör koridoru birde şu var biz emperyal bir devlet değiliz bbc bizim olsaydı eminim haklı gerekçelerimizi teyit ederdi.bundan sonrası için ne yapmalıyız esas onu konuşmamız lazım.
Canım Senin emsal gösterdiğin namzetlerle Bizim ülke şartları aynı konfora haiz değil. , Burası ortadoğu ve milletin benlik hafızası vatan mefhumu ile dolu İngiltere falkland eleştirisini tolere eder Ama coğrafyayı değiştirelim Ne der bakalım
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 04:07
Yıldıray bey, sizi uzun yıllardır taktirle ve şükranla takip ediyorum. Donanımlı, cesur ve en önemlisi adil duruşunuz ülkede eşine az rastlanır cinsten. Ancak bu son yazılarınızda ( Barış Pınarı Operasyonu) durduğunuz yerin, aldığınız tavrın doğru olmadığını, bunun sizin kimliğinize ve kariyerinize ciddi zarar vereceğini düşünüyorum. Sizin gibi büyük bir değerin resmin tamamını yahut madalyonun arkasını görememesini esefle karşılıyorum. Her zaman olmasa da bazen duygular insanı doğruya götürür. Milli/dini duygular gibi. Sizde bu sıralarda biraz eksik sanıyorum. Baş dönmesi bu yüzden. Selametle
Sabahattin Korkmaz 14 Ekim 2019 02:07
Yüreğine sağlık! Bütün mesele tutarlı olabilmektedir. Tutarlılık, biraz nefsül-muhakeme, biraz cesaret ve birazda kendisi olmakla alakalı bir değerdir. Bunlardan fazlasını taşıyorsun. Selam ile..
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 01:49
Thatcher dönemindeki BBC'yi bilemem ama ABDnin Irak işgaline eşlik eden ingiliz birliklerinin gelişinden ne kadar memnun olduğunu bildiren ıraklılarla yapılan röportajları içeren BBC programını, kraliyet ailesinden genç prens william'ı güzelce tanıtan bbc programlarını izleyince çok şaşırmış, "aa bbc'nin trt'den ne farkı var!" diye düşünmüştüm. Her halükarda bizde de yakın geçmişte olduğu gibi, bugün abd'de gözlemlediğimiz gibi ingiltere ve avrupa'da da hala yahudi sermayenin kolladığı liberalist sol tayfa basında hakim. Ama neo-liberalizm,küreselcilik geriledikçe bu tayfanın gücünün azalacağ
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 00:46
Kitabın ortasından konuşmuşsunuz Yıldıray Bey, vicdanınıza sağlık! Milletin evladını cepheye sürer, kendi çocuklarına bedelli yaptırırlar. Kendi çocuklarını 'emperyalist' ABD'de okutur, milletin çocuğunu katsayı mağduru ederler. Yıllar sonra, bir katsayı mağduru olarak, farkettim ki bu hususta sadece sekülerler değil, bizim mahalle de suçlu. Bizim başörtümüz, okulumuz üzerinden siyaset yapıp makam sahibi oldular. Hakkımı helal etmiyorum.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 08:37
10
Adam terör koridoru oluşturuyor burada hayat mamat meselesini katsayıya bağlamışsınya ne diyim ben sana Allah akıl fikir versin
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 11:42
3
@08,37, operasyonla ilgili pozitif ya da negatif fikir belirtmedim, sadece siyasilerin söz konusu kendi evlatları olunca vatanı teferruat gördüklerine dikkat çekmek istedim. Katsayı konusu sadece bir örnek. Dua için sağol, bence de toplum olarak hepimizin ihtiyacı var akıl fikire.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 00:41
'Bir konferans sırasında biri bana "Sayın Cumhurbaşkanım, neler yazıldığını görmüyor musunuz, savaş zamanındayız, sansürü devreye sokun" dedi. Bunun ilkeli ve verimli olmayacağını ve yaşadığım onca şeyden sonra bu yasaklara asla taraftar olmayacağımı söyledim.' Aliya İzzetbegoviç
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 15:37
0
Aliya'ya da mı eksi:)
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 00:40
Kıbrıs cumhurbaşkanının yorumuna hiç de sizin baktığınız pencereden bakmadım. Operasyonu sulandırmak için Arap düşmanlığı yapanlar bir de bu açıdan baksınlar; demek ki Türk’ün Türk bile dostu değilmiş. Ayrıca Türkiye ile emperyal güçleri kıyaslamanız da hoş değil. Bahsettiğiniz Avrupa yazarları, aydınları özünde sivil katliamlara yönelik eleştiriler getirmişlerdir. Türkiye’nin operasyonları bu kaygılar gözetilmeden yapılsaydı emin olun çoğu kesim gene itiraz ederdi. Zamanında yapılan köy yakmalarına itiraz ettiği gibi. Bana göre anakronik ve yanlış bir okuma yapıyorsunuz.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 00:32
''Thatcher’in BBC’ye çok öfkelendiği ve kanala el koymanın yollarını aradığı..'' Ah Thatcher ah, senin durumun tam olarak yanlış zaman yanlış mekan:)) 2019 Türkiye'sinde olsan işin kolaydı.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 00:29
Iktidar, iktidarin medyasi ve "elitleri" capsiz olursa kendilerinden farkli ve elestirel dusunenleri "hain" ilan ederler. Farkli ve elestirel dusundukleri icin insanlarin hain ilan edilmesi acik bir yetersizlik, capsizlik ve acizlik gostergesidir. Ulkenin, toplumun ve vatandaslarin zihinsel gelismesine ket vuran buyuk bir darbedir...
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 00:11
Oğur, meselenin fazla BBC izlemekle pek alakası yok. Mesle anavatanı karıştırmakla alakalı... Müslümanı, gavuru bir çok Batıcı için Türkiye artık anavatan değil..
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 03:08
4
İnsanları anavatanında hissettirmeyenler utansın.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 05:55
5
O senin sahsi kanaatin. Gavur diyen dilini de esek arisi soksun. Bu Irkci yobaz kufuru yazmaya utanmadigina gore, bu makaleyi anlamana da imkan yok. Sen irkciligi ve dinciligi, vatanseverlikle ayni sey sanan onyargili insanlardan birisin. Bu ulke burda dogan, yasayan tum vatandaslarin anavatanidir. Savaslarda gorusunu korkmadan soyleyen, yazanlar, savasi sorgulayanlar yurekli, vicdanli insanlardir. Batiya dusmansan, Batililarin icadlarini neden kullaniyorsun? Hasta olunca neden Batililarin ilaclarini yutuyorsun? Sen ne curetle Turkiye senin gibi dar goruslu olmayanlarin anavatani degil diyebil
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 04:14
0
Karar okuru 05.55, amma da batı yandaşı, yalakası olmuşsun be kardeş! Velev ki eleştirilerinde haklılık payı olsa bile, öyle bir yandaşlık yapıyorsun ki, eleştirdiklerinden farkın kalmıyor! Dolayısıyla ciddiye alınmaya, saygı duyulmaya layık olmuyorsun maalesef...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN