Yüz binlerce Zoom kullanıcısının bilgileri 'dark web'de satışa çıktı

Son dönemde kişisel bilgi güvenliği konusunda pek çok uyarı yapılan Zoom uygulamasını kullanan 500 binden fazla kullanıcının bilgisinin ‘dark web’de satışa çıktığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı, kişisel bilgilerin güvenliği konusunda şüphelere neden olan Zoom ve benzeri uygulamaların uzaktan eğitimde kullanılmasına yasak getirmişti.

Yüz binlerce Zoom kullanıcısının bilgileri 'dark web'de satışa çıktı

Zoom ile ilgili olarak son dönemde ardı ardına gelen güvenlik uyarılarının ardından ortaya çıkan bu veri güvenliği skandalından uygulamayı kullanan çok sayıda okul ve şirketin etkilendiği belirtildi.

Siber güvenlik kuruluşu Cyble, bir hacker grubu tarafından ele geçirilen 530 binden fazla Zoom kullanıcısına ait hesap bilgilerini ‘dark web'de ve hacker forumlarında yayınlayarak, satıldığını duyurdu.

Habertürk'te yer alan habere göre hesap başına ortalama 0.0020 dolara satışa sunulan bilgiler arasında, Zoom kullanıcılarının e-posta adresleri, şifreleri, güvenlik anahtarları ile kişisel toplantı URL'leri de yer aldığı görüldü.

Uzmanlar, kimlik bilgisi doldurma saldırılarından etkilenen kullanıcıları acil olarak Zoom hesaplarının şifresini değiştirmeleri gerektiğini belirtti.

Siber güvenlik kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, satışa sunulan hesaplar arasında Vermont Üniversitesi, Colorado Üniversitesi, Florida Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının yanısıra Chase ve Citibank gibi finans şirketlerinin Zoom hesap bilgilerinin olduğuna dikkat çekildi.

Uzmanlar, kimlik bilgisi doldurma saldırılarından etkilenen kullanıcıları acil olarak Zoom hesaplarının şifresini değiştirmeleri gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLER VE ÖĞRENCİLER KULLANIYORDU

Belli bir süre ve kişi sayısına kadar kullanmanın ücretsiz olduğu programın, Türkiye'de bazı öğretmenlerden 58.5 dolar ücret kestiği iddiası gündeme gelmişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ise 81 il müdürüyle yaptığı online toplantıda bu konuda masaya yatırılmıştı.

MEB'in öğrencilere Zoom benzeri programlar üzerinden ders anlatılmasına yasak getirirken, uzaktan eğitimin sadece EBA üzerinden yapılacağı yönünde talimat gönderilmişti.

Dünyada uzaktan toplantı için en çok tercih edilen programlardan biri olan Zoom'u kullanan öğretmenlerin hesabından ABD'nin ünlü perakende zinciri Walmart tarafından 58.51 dolarlık bir para çektiği iddia edilmişti. Bu paranın çekildiği bilgisi de bir ekran görüntüsü ile paylaşılmıştı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN