18 yaş üstü işsizlere müjde! Ayda 2.568 TL maaş bağlanacak: Başvuru şartı var!

18 yaş üstü işsizlere müjde! Ayda 2.568 TL maaş bağlanacak: Başvuru şartı var!

İş arayışında olanlara uygun iş imkanları verilirken devletin ödediği işsizlik ödeneğine nasıl başvuru yapılabileceği merak konusu oldu. İşsiz olanlara her ay 2.568 TL olarak maaş bağlanırken şartlar belli oldu. İşsizlik maaşı ne kadar, başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar...

Çalıştığı işten ayrılanlar ve sigortalı olarak çalışmış olanlara son 3 yıldır 600 günlük işsizlik sigorta primi olanlar işsizlik maaşlarından faydalanabilecek. İşten çıkarılmadan önce ki zamanda önemli en az 120 günlük hizmet akdi bulunur. Akit iptaliyle beraber 30 gün içerisinde İŞKUR başvuruları yapılarak online olarak form doldurulur.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

İşsizlik ödeneklerinin hesaplanmalarında kurumdaki sigorta son 4 aylık sigorta prim ödemesi ele alınır. Kazanç üzerinden hesaplamalar yapılırken günlük ortalamaya bakılarak brüt kazancın yüzde 40'ı üzerinden hesap alınır. İşsizlik ödeneği aylık asgari ücretin brüt tutarından yüzde 80'ini geçilemez.

2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜREYLE ALINIR?

İşsizlik maaş ödemelerinden faydalanmak için yatırılan prim süresi önemli husus haline gelirken herhangi bir değişiklik maaş alma süresini yakından etkiler. Son 3 sene içerisinde 600 günlük primi bulunana çalışanlara 6 ay süreyle beraber işsizlik maaşı alınır. Son 3 senede 3 yıllık primi olanlara 10 ay süreye işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

2023 işsizlik ödeneği

2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Şubat ayı verileri ele alındığında 0,2 puanlık yükseliş olurken yüzde 10'a kadar ulaşıldığı görüldü. İşsiz kişi sayısı ise 3 milyonu aşarken 2023 senesinde işsizlik ödeneği maaşı asgari ücretle çalışan bir kişinin son 4 senesinin prime esas kazancı üzerinden hesaplamalar yapılırken damga vergisi oranı dahil olarak 2.568,75 TL olarak belirlendi. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN