2020 LGS zor muydu kolay mıydı? Sınav yorumları nasıl? İşte LGS sınav yorumları

Milyonlarca 8. sınıf öğrencisinin girdiği '2020 LGS sınavı yorumları' merak ediliyor. Corona virüs (koronavirüs) nedeniyle sınav tarihi ertelendikten sonra 20 Haziran 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen Liselere Giriş Sınavı için velilerin heyecanlı bekleyişi sona erdi. Sınavdan çıkan öğrenciler ise LGS sınav yorumlarını sosyal medyada paylaşıyor. İşte öğrencilerin, '2020 LGS zor muydu kolay mıydı' sorusunu verdiği yanıtlar ve eğitimcilerden sınav yorumu...

2020 LGS zor muydu kolay mıydı? Sınav yorumları nasıl? İşte LGS sınav yorumları

'2020 LGS sınav yorumları nasıl?', 'LGS zor muydu kolay mıydı?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Koronavirüs (corona virüs) salgın hastalığına karşı alınan tedbirler doğrultusunda 'kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilerek gerçekleştirilen LGS, ertelemenin ardından nihayet yapıldı. Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü Liselere Giriş Sınavı'na dair yorumlar, hem öğrenciler hem de eğitimciler tarafından merak ediliyor. Sosyal medya kullanan üniversite öğrencisi adayları da görüşlerini dile getiriyor. Uzman eğtiimcilerin sınav ile ilgili değerkendirmeleri haberimizde...

LGS SINAV YORUMLARI NASIL?

20 Haziran 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen Liselere Giriş Sınavı (LGS) saat 09.30 başladı ve 12.45'te sona erdi. Sınavdan çıkan öğrencileri Twitter başta olmak üzere, çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden sınavla ilgili yorumlarını paylaştı. İşte #LGS2020 etkiketne yazılan bazı sınav yorumlar:

* LGS'ye girenler kolay diyor olan yine 2004'lüye oldu bir köşede ağlıyorum.

* İkinci oturum zordu ama birincisi basitti. Sonuçları bekleyeceğiz.

* Matematik yoktu sınavda NASA'ya giriş sorularıydı onlar.

* #LGS2020 bir sene önce tarihin en kolay teogu bir sene sonra lgs kolay geliyor naptik anlamıyorum ki nedir bu 2004 düşmanlığı.

* Sınav güzeldi ama sayısal biraz zordu. İyi bir Anadolu lisesi bekliyorum.

* Gerçekten milyonlarca gencin eziyet çekmesi için geçerli nedenleriniz olması lazım. Dünya genelinde eğitim sistemi durdu. Biz hala milyonların canını tehlikeye atmaya meyilliyiz. O çocuktur ona bir şey olmaz atlatır mı diyorsunuz acaba? Hakkımızı ne zaman vereceksiniz. #LGS2020

* Bu mu Korona dönemi sınav için alınan tedbir? Yahu bu insanların hepsi birbirne geçirdi bile, şaka mı bu? İş yapmış olmak için, bir hamle yapılmış olsun diye sokağa çıkma yasağı konuyor. #LGS2020

UZMANLARDAN SINAV YORUMU

Mektebim Koleji Ortaokul ve Lise Eğitim Koordinatörü A. Serdar Şeker, sınav öncesi aldıkları önlemleri anlatarak soruları değerlendirdi. Bu yılın pandemi dolayısıyla ekstra zor olduğunu söyleyen A. Serdar Şeker, "Önceki yıllarda çocukları sınavlara akademik ve psikolojik olarak hazırlardık. Bu sene koronavirüs salgını nedeniyle ek bir yükümüz daha oldu. Bu çocuklar üzerinde bir baskıydı, sağlıklarını koruyacak şekilde sınava girmelerine gayret gösterdik. Sağlık Krizleri Bilim Kurulları oluşturduk, burada çalışan arkadaşlarımız her gün öğrenci ve velilerimizle iletişim halinde oldu. Sınava ilişkin yönlendirmeler yapıldı ayrıca sınav esnasında öğrencilerin sağlık güvenliğini sağlamak için hatırlatmalarda bulunuldu. Maske, sosyal mesafe kuralı ve dezenfektan kullanımı hatırlatıldı" diye konuştu.

"TÜRKÇE BEKLENDİĞİ GİBİ GELDİ"

Her sene farklı derslerden zorluk düzeyi değişen testler olduğunu söyleyen Şeker, "Öğrencilerle konuşup aldığımız geri dönüşlere göre matematik ve fen bilgisi sorularının bir miktar zor olduğunu öğrendik. Türkçe’de mantık üzerine kurulu 2-3 soru vardı, bu sorularda öğrenciler ter dökmüş olabilir onun dışındaki sorular beklendiği gibiydi. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde kavram bilmeyi gerektiren sorular vardı. Osmanlı devletinin hukuki ya da fiili olarak sona ermesini çocukların ayırt etmesi için bilgi sahibi olmaları gerekiyordu, bu yönde sorular geldi" ifadelerini kullandı.

"KAZA VE KADER SORULARI ÇELDİRİCİYDİ"

Şeker, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde çocuklar her yıl kaza ve kader sorularında zorlanıyor. Bu yıl da yine çeldiricilerin güçlü olduğu sorular vardı. İngilizce beklendiği gibiydi, düzenli bir şekilde çalışan bütün öğrencilerin çözebileceği bir testti" dedi.

"MATEMATİKTE YOĞUN İŞLEM YAPMAYI GEREKTİREN SORULAR ÇOKTU"

İkinci oturumdaki matematik testinde öğrencilerin zorlandığını aktaran Şeker, "İşlem yoğunluğu bol olan sorulardan oluşuyordu. Fen testi deney düzenekleri ve gerçek yaşam üzerine kuruluydu. Matematik ve fen bilimleri soruları öğrencileri sözel alandaki derslere göre daha çok uğraştırdı" diye konuştu.

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ

Bölüm Başkanı Mustafa Tetik

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testi, iyi bir hazırlık süreci geçiren, düzenli çalışan, dersin temel kavramlarına hâkim, konu eksiği olmayan, okuma ve yorumlama yeteneği gelişmiş öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği, akademik açıdan tartışmasız ve cevapları net olan sorulardan oluşmuştur. Sınavda dersin kazanımlarında yer alan bazı kavramlara yer verilmiş özellikle Mondros Ateşkes Antlaşması sorusunun cevabında yer alan 'hukuken son erme' kavramı öğrencilerin detay bilgilerini de yoklamıştır. Öğrencinin doğru cevaba ulaşabilmesi için bu bilgiyi hatırlaması gerekmektedir.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ TESTİ

Bölüm Başkanı Hafize Bilgi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testi, sınava disiplinli bir şekilde çalışan, dersin temel kavramlarına ve konuların tümünde yetkin, okuduğunu anlama ve yorumlama yeteneği gelişmiş öğrencilerin yapabileceği sorulardan oluşmuştur. Sınavda 'Kaderle İlgili Kavramlar' konusundan birkaç kavramı barındıran ve yorumlamada öğrencileri zorlayan bir soru yöneltilmiştir. Bu sorunun, birçok öğrenci için eleyici bir soru olduğunu söylemek mümkündür.

İNGİLİZCE SORULARI

Yabancı Diller Koordinatörü Lale Muti

İngilizce testi, MEB tarafından daha önce yayınlanan örnek LGS soruları ile benzeşmektedir. Soru dağılımı detaylı olarak incelendiğinde kazanımların, MEB’in yayınladığı örnek sorularla paralellik gösterdiği görülmüştür. Sorular; öğrencilerin okuduğunu anlama, grafik okuma ve sözel mantık becerilerini ölçmektedir. Sınavda sorulan iki soru, analiz becerisi gerektirdiği için orta zorlukta olarak düşünülebilir. Kelime kazanımı, bir soruda doğrudan sorulmuştur. Bu yılki LGS İngilizce testi, düzenli olarak çalışan bütün öğrencilerin zorlanmadan çözebileceği bir test olmuştur.

MATEMATİK TESTİ

Bölüm Başkanı Arzu Kılıç

Matematik testi MEB müfredatına, kazanımlara ve öğrencilerin yüz yüze eğitim gördüğü konulara uygundur. 2018 LGS'den bugüne, bu sınavda da sorular güncel hayatla ilişkili, muhakeme gücüne dayalı, okuduğunu anlama ve uygulamaya yönelik sorulmuştur. Altı adet soru diğer sorulara kıyasla ayırt ediciliği yüksek sorulardır. Soruların MEB örnek soruları ve çalışma soruları ile benzerlik gösterdiği görülmektedir. Dikkatini toplayan, okuduğunu anlayıp yorum yapabilen, matematiksel pratikleri güçlü olan ve zamanı iyi kullanabilen öğrenciler matematik sorularında sıkıntı yaşamamıştır.

FEN BİLİMLERİ TESTİ

Bölüm Başkanı Pınar Erdinç

Fen Bilimleri testi, açıklanan müfredat ve kazanımlara uygun ve birinci dönemin konularından oluşmuştur. Görsel açıdan zengin olan sorularda deney düzenekleri ve grafikler yoğun olarak kullanılmıştır. Fen Bilimleri testinin paylaşılan MEB örnek soruları ile örtüştüğü görülmektedir. Testin geneli orta zorlukta olup açık ve net sorulardan oluşmaktadır.

SORU DAĞILIMLARI NASIL, KAÇ SORU SORULDU?

2020 LGS sınavı iki farklı oturum halinde yapıldı. Öğrenciler ilk oturumda sözel bölümden sınava girdi. Sözel bölümde öğrencilere Türkçe'den 20 soru, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden 10 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 10 soru, Yabancı Dil bölümünden 10 soru soruldu.

Öğrencilere toplam 50 soru için 75 dakika süre verildi. LGS sayısal bölümden sınava giren öğrencilere Matematik dersinden 20 soru, Fen Bilimleri dersinden 20 soru yöneltildi. Öğrencilere toplam 40 soru için 80 dakika süre verildi.

SINAVDA ÖĞRENCİLER MASKE TAKTI MI?

Covid-19 salgın hastalığının gölgesinde yapılan LGS'ye giren öğrenciler, sınav anına kadar maskelerini çıkarmadı. Üniversite öğrencisi adayları yerlerini aldıktan ve sosyal mesafenin sağlandığından emin olunduktan sonra sınav gözetmenlerinin kontrolü dahilinde isteyen öğrenciler maskelerini çıkararak masaya bıraktı. Sınav binasına giriş sırasında el dezenfektanı kullanması zorunlu tutuldu, ayrıca maskesi olmayan öğrencilere maske temin edildi.

LGS SINAVI KAÇ SAAT SÜRDÜ?

LGS sınavı 20 Haziran 2020 Cumartesi günü iki oturum halinde gerçekleştirildi. 1. oturum 09.30'da, 2. oturum ise saat 11.30'da başladı. LGS sınavının 1. oturumu 75 dakika, 2. oturum ise 80 dakika sürdü.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

8. sınıf öğrencilerinin gireceği LGS sonuçları, 16 Temmuz 2020 Perşembe günü ilan edilecek.

SORU KİTAPÇIKLARI 2 GÜN SONRA ÖĞRENCİLERE VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda öğrencilerin sağlığının korunması için yeni önlemler alındığını bildirdi.

MEB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"20 Haziran 2020 tarihinde Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavda öğrencilerin sağlığının korunması için iki yeni önlem daha alındı. Önceki yıllarda sınavdan 1 saat sonra öğrenciler tarafından alınan soru kitapçıkları, bu yıl bir karmaşaya neden olarak sosyal mesafenin ihlal edilmesi olasılığının ortadan kaldırılması için öğrencilere 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren geri verilecek. Ayrıca soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını dağıtan sınav görevlileri cerrahi eldiven kullanacak."

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN