2021 YKS başvuru ücreti ne kadar? İşte sınav ücreti yatırılacak bankalar

2021 YKS başvuru ücreti ne kadar? İşte sınav ücreti yatırılacak bankalar

YKS başvuru kılavuzu yayımlandı. ÖSYM, TYT-AYT-YDT'den oluşan üniversite giriş sınavı YKS'nin başvuru ücretini 90 TL olarak açıkladı. Sınav ücretinin yatırılacağı bankalar ise; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım BankasıHalkbank, ING Bank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası olarak belirlendi. İşte detaylar...

YKS başvuru tarihleri 4 Şubat-2 Mart 2021 günleri arasında gerçekleştirilecek. YKS'ye başvuran adaylar, seçtikleri oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM'nin internet sayfasından kredi kartı veya banka kartı ile ödeyebilecek.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru ücreti her bir oturum için 90 TL olarak açıklandı. Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti olarak 17-18 Mart 2021 tarihlerinde ödenecektir.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NASIL ÖDENECEK?

2021 YKS'ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan 'ÖDEMELER' alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar sınav ücreti olarak;

Sadece TYT'ye girecek adaylar 90,

TYT ile birlikte AYT veya YDT'den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180 TL,

TYT, AYT ve YDT'nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270 TL yatıracaklardır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri TC kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki TC kimlik numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

2021 YKS ÜCRETİ YATIRILABİLEN BANKALAR

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Şubelerden sınav ücreti yatırmak isteyen adaylar, koronavirüs salgını nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını göz önünde bulundurmalıdır.

* Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

* Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

* Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

* ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

* Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN