21 Aralık nar kırma geleneği nedir, neden yapılır?

21 Aralık nar kırma geleneği nedir, neden yapılır?

En uzun gecede neden nar kırıyoruz, anlamı nedir? Nar kırma ritüelinin tarihi, eski Mısır dönemine uzanıyor. Kutsal sayılan nar meyvesi, yaşamın sembolü olarak görülüyordu. Evde kırılan narın dağılan tanelerinin bereket getireceğine inanılıyor.

21 Aralık 2020 Pazartesi günü yaşanacak en uzun gecede birçok evde nar kırma ritüeli yapılacak. Ayrıca bu gece, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin yüz yıllardır olmadığı kadar yakın bir mesafede olmaları da ayrı bir heyecana neden oluyor. İnsanların enerjilerinin yükseleceğine inanılan en uzun gecede yapılan nar kırma geleneği, bazı coğrafyalarda yılbaşı günlerinde yapılıyor.

21 ARALIK NAR KIRMA GELENEĞİ NEDİR?

En uzun gecenin yaşanacağı 21 Aralık günü enerji, bolluk, bereket gibi birçok alanda yardımcı olacağına inanılan ritüellerden biri de nar kırma geleneğidir.

Bu geleneğe göre, kırılan nar ne kadar patlarsa, taneleri ne kadar geniş ve uzak alana yayılırsa, bereket ve bolluğun evde o kadar çok bulunacağına inanılıyor.

Şifa olarak kullanılan aynı zamanda bolluk, bereket ve doğurganlığı temsil eden narın tarihi Antik Yunan'a dayansa da Eski Mısır için de önemli bir besindir. Eski Mısır'da din adamları tarafından kutsal sayılan narın taneleri yaşamın sembolü olarak görülüyordu.

Her yıl 21 Aralık'ta yapılan nar kırma geleneği hem bulunduğumuz coğrafyada, hem de dünyanın pek çok bölgesinde uygulanıyor.

382360c8-43e6-45a1-97c2-8841da23c62f-603x600.jpeg

EN UZUN GECEDE NEDEN NAR KIRIYORUZ? 

Nar; bolluk, bereket, birin bin olması, bereket anlamı taşıyor. Ayrıca doğum, çoğalma anlamlarına da geliyor. Nar, Osmanlı'da sevilen kıza gönderildiğinde, evlenme teklifi anlamı taşımaktaydı. Nar, yaşamın sembolüdür.

Anadolu geleneklerinde evin içinde nar patlatılarak, parçalanan tanelerinin etrafa dağılmasıyla, eve bereket getireceği inancı bugün de bazı bölgelerde devam etmektedir.

NAR KIRMA RİTÜELİ NASIL YAPILIR?

21 Aralık gününe girdiğimiz ilk saatlerde bir poşet içine koyarak evinizin ya da işyerinizin eşiğinde kırabilirsiniz. 21 Aralık nar kırma geleneğinde önemli olan niyetlerinizin güzel olmasıdır. Amacınız zihninizi güzel enerji ile doldurup o hissiyatla dua etmektir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN