06.08.2020  10:05
SON GÜNCELLEME: 
06.08.2020  10:06
KAYNAK: 
KARAR.COM

ABD'den vatandaşlarına Çin uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in tutuklama kararlarına dikkat çekerek, Çin'e gidecek ABD vatandaşlarını çok dikkatli olmaları konusunda uyardı.

+
-

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Çin'in, aralarında bir ABD vatandaşının da bulunduğu bazı göstericiler hakkında tutuklama emri yayımladığını belirterek, "ABD vatandaşlarını, Çin'e giderken ya da Çin içinde seyahat ederken aşırı dikkatli olmaya çağırıyoruz" uyarısında bulundu.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikasını sürdürdüğünün de altını çizen Mike Pompeo, "ABD Hazine Bakanlığı'ndan, buradaki insan hakları ihlalcilerine karşı Küresel Magnitsky Yasası kapsamındaki yaptırım haklarını kullanmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

"ÇİN MERKEZLİ UYGULAMALARIN KALDIRILDIĞINI GÖRMEK İSTERİZ"

Pompeo, Çin menşeli telekomünikasyon şirketlerinin ABD ile diğer ülkeler arasında hizmet vermesini istemediğini kaydederek, "Güvenilmez Çin merkezli uygulamaların da ABD'deki mobil uygulama mağazalarından kaldırıldığını görmek isteriz" dedi.

Rusya'nın da ABD için bir "ulusal güvenlik" tehdidi olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 3 Kasım seçimlerine Rusya ve diğer "kötü niyetli aktörlerin" müdahale girişimlerine karşı adım attıklarını duyurdu.

Pompeo, "Yabancı hükümetlerin kontrolü ya da talimatı altında ABD seçimlerine müdahale eden kişilerin tespit edilmesi ve yerinin belirlenmesi için verilecek her bilgiye karşı 10 milyon dolara kadar ödül koyuyoruz" ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
Bakan Selçuk velilere seslendi
Ege'de süreç en başa döndü
Koca yürekli bir milleti ortadan ikiye böldüler
İstanbul depremi için tarih verdi
Bahçelere ve binalara kimse alınmayacak
Gözaltına alınan Taha Ün'ün eşi Sema Silkin Ün'den ilk açıklama
Seviyesiz ifadeyi kınıyoruz