Ali Günvar'a İtalya'dan 'en iyi şiir' ödülü

Ali Günvar'a İtalya'dan 'en iyi şiir' ödülü

Şair Ali Günvar'ın son kitabı 'Soneler', İtalya'da ünlü şair Renato Filippelli adına verilen ‘Tulliola Renato Filippelli' ödüllerinde 'Türkçe yazılmış en iyi şiir kitabı' ödülüne layık görüldü.

SALİHA SULTAN | KARAR

20 yılı aşkın bir süredir İtalya'nın ünlü şairi Renato Filippelli adına önemli hukuk ve devlet adamlarına ödül veren, uluslararası edebiyatçıların da ödüllendirildiği ‘Tulliola Renato Filippelli Uluslararası Şiir Ödülü’nün bu yılki sahipleri açıklandı.

Türkiye'den şair Ali Günvar son kitabı 'Soneler' ile yabancı kategorisinde 'Türkçe yazılmış en iyi şiir kitabı' ödülüne layık görüldü. 1980 kuşağı şairlerinden Günvar'ın 'Soneler'i Şubat 2021’de Ötüken Neşriyat tarafından okura sunuldu. 

İtalyan şair Carmen Moscariello tarafından kurulan ve başkanlığı yürütülen Filippelli ödüllerinde daha önce Türkiye’den şair Osman Öztürk aynı ödüle layık görülmüştü. 

LİRİK ŞİİRLERİN ŞAİRİ

Şair, yazar ve mimar Ali Günvar 8 Temmuz 1953, İzmir doğumlu. Robert College, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (1978) mezunu. Yüksek lisansını aynı yerde tamamladı. Dört yarıyıl boyunca Hilmi Yavuz’un Boğaziçi Üniversitesinde verdiği felsefe derslerini misafir öğrenci olarak izledi.

Mimar olarak dört yıl Bayraklı, Tepekule, Antik İzmir kenti ve Erythrai kazılarında, Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal yönetiminde, kazı tespit çalışmalarına katıldı. Yedi yıl Mimar Prof. Sedad Hakkı Eldem Bürosunda, Türk Evi, İstanbul Anıları ve Boğaziçi Anıları kitaplarının hazırlık ve basım çalışmalarını yürüttü.

Şiir ve yazıları Şiir Atı ile birlikte Birikim, Yazko Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Oluşum, Poetika, Üç Çiçek vb. dergilerde yer aldı. Mimarlık dalında, Konya Mevlâna Kültür Merkezi Proje Yarışmasında mansiyonla ödüllendirildi. Edebiyat dalında Eyzan adlı kitabıyla 1998 Yılı Türkiye Yazarlar Birliği Şiir Ödülünü aldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN