Babacan'dan 'vergi rekortmenleri' yorumu: 'Aman çökerler' korkusu var

Babacan'dan 'vergi rekortmenleri' yorumu: 'Aman çökerler' korkusu var

DEVA Partisi Genel Başkanı Genel Başkanı Ali Babacan iş dünyasının üzerinde baskı olduğunu belirtti: İş dünyasında, 'aman abi çökerler' ifadesi var. Bu korkunun kaynağında da devlet gücü ile iş dünyasından talepte bulunulması var.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan iş dünyasının üzerinde büyük bir baskı olduğunu belirterek, vergi rekortmenleri listesindekilerin isimlerinin açıklanmamasını buna bağladı.

T24 yazarı Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtlayan DEVA Partisi lideri Babacan Türkiye'de ilk 100'e giren vergi rekortmenlerinin önemli bir bölümünün adını gizli tutmasını yorumlarken, iş dünyasında 'aman abi çökerler' ifadesiyle dile getirilen bir korku yaşandığını söyledi ve 'devlet gücü kullanılarak iş dünyasından taleplerde bulunulduğunu açıkladı. Sosyal yardım alma koşulunun AK Parti üyeliği olduğunu dile getiren Babacan, yargıdaki sorunlara işaret ederken 'vatandaşın hakkını ihlal eden mahkemelere hesap sorulması gerektiğini' belirtti.

Türkiye'nin kötü yönetildiğine işaret eden Babacan, adalet ve hukukun üstünlüğü olmadan ekonominin düzelemeyeceğini vurguladı.

"İŞ DÜNYASINDA 'AMAN ABİ ÇÖKERLER' İFADESİ VAR"

'Ekonominin baskı ile düzeltilemeyeceğini' belirten Babacan ilk 100'e giren vergi rekortmenleri listesinde 67 kişinin adını saklı tutmasını yorumlarken, "Listeyi gördüğümde tebessümle karşıladım, vergi rekortmenliği kazanç demek. Yoksulluğun bu kadar yoğun olduğu bir dönemde adını açıklamak bir risk. Bir de iş dünyasında, 'aman abi çökerler' ifadesi var. Bu korkunun kaynağında da devlet gücü ile iş dünyasından talepte bulunulması var" görüşünü dile getirdi.

Kritik davalarda imzası olan İrfan Fidan'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan atandığı Yargıtay'da hiç görev yapmadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanmasını değerlendiren DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan "Kişiler üzerinden yorum yapmadan önce sisteme bakmak lazım. Hâkimler ve Savcılar Kurulu'na, AYM'ye bu sistemle yapılan atamalar bir sorun. Biz yüksek yargı üyelerinin seçiminin TBMM'de nitelikli bir çoğunlukla yapılması gerektiğini söylüyoruz" dedi. 

"VATANDAŞIN HAKKINI İHLAL EDEN MAHKEMELERDEN HESAP SORULMADSI LAZIM"

AİHM'nin ihlal kararı verdiği ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini, AYM'ye başvurularda da yüzde 90 düzeyinde ihlal kararı verildiğini belirten Ali Babacan "Vatandaşın hakkını ihlal eden mahkemelerden hesap sorulması lazım" diye konuştu. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin HDP'nin kapatılmasını sık sık gündeme getirmesiyle ilgili olarak Murat Sabuncu'nun sorusunu yanıtlayan Babacan, geçmişte parti kapatmalar konusunda mağdur olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu konuda sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayarak "Sayın Bahçeli hükümetin veto mercii haline gelmiş durumda. Bahçeli tamamen hamaset üzerinden siyaset yürütüyor. Sayın Bahçeli'nin Türkiye için üretebildiği bir proje var mı? Aklıma hiçbir şey gelmiyor. Siyasi partiyi kapatma gündemi gerçek sorunları üzerine örtmek için yaratılıyor. Sayın Erdoğan kuşatılmış değil. Ortaklara kendisini mahkûm eden Erdoğan'dır" diye konuştu.

"SALDIRILARA SESSİZ KALINMASI DEHŞET VERİCİ"

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a yönelik saldırıyı da değerlendiren Ali Babacan "Selçuk Özdağ’a saldırıyı soruşturan savcının fotoğrafı yayımlandı, tehdit edildi. Erdoğan ve Bahçeli sessiz kalarak bu saldırıları zımni olarak kabul etmiştir, Sayın Erdoğan iyi bilir; sükut ikrardan gelir. Saldırılara sessiz kalınması dehşet verici" ifadesini kullandı. 

İktidarın sorunları çözemediği durumda gitmesi gerektiğini de belirten Ali Babacan, 'başörtüsü korkusunun da 'CHP zihniyeti' denerek canlı tutulmaya çalışıldığını, kazanılmış hakların geri alınmasının söz konusu olamayacağını' belirtti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN