Bekçilere yeni görev

Bekçilere yeni görev

Olası İstanbul Depremi’nden en fazla etkilenecek yerleşim birimleri arasında gösterilen Avcılar’da hazırlanan Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 180 mahalle bekçisine depremde 10 mahallede belirlenen alanlarda ilk hasar tespiti yapıp bildirme görevi verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2021’i Afet Eğitim Yılı ilan ettiğini açıklamasından sonra olası İstanbul Depremi’nden en fazla etkilenecek yerleşim birimleri arasında gösterilen Avcılar’da hazırlanan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ilk toplantı yapıldı. 

Toplantıda, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 180 mahalle bekçisine olası depremde 10 mahallede belirlenen alanlarında ilk hasar tespiti yapıp bildirme görevi verildiği açıklandı.

İLK TESPİTLER MÜDAHALE GEREKTİRECEK BİNALARDA YAPILACAK

Avcılar Kaymakamı Kemal İnan, afetin ilk 5-6 saatinde kriz merkezi oluşturmanın çok önemli olduğunu belirterek, "Vatandaş afet ile karşılaştığında bizlerin de deprem mağduru olduğunu unutarak her şeyi tabii bizlerden yani devlet kurumlarından bekliyor, bekleyecek. Bizlerin de şaşırmadan, bocalamadan, ne yapacağımızı bilmemiz lazım. Bu planlar burada yazılı. Hiç kimse o an 'Kuruma gideyim planı alayım da kim görevliydi bakayım' deme şansına sahip olmayacak. Bunları biraz da kafamızın içinde yer almamız gerek. Deprem olduğunda kurtarma ekipleri de geliyor. Onları yönlendirmeniz lazım. Mahallinde ne kadar bina yıkıldığını öncelikle adresleri ile birlikte tespit etmemiz lazım. Aksi halde gelen kurtarma ekibi ana caddede ilk geldiği yerde gözü ile gördüğü ilk yere ulaşmaya çalışıyor. Böyle bir binaya 3 yardım ekibi gittiği halde diğerine hiç gidemeyebiliyor. Emniyet müdürlüğümüzdeki bütün bekçilerimize alan paylaşımı yaptık. Her bekçimizi numaralandıracağız sorumlu olduğu bir bölgesi olacak. Deprem anında alanındaki sokakları dolaşacak buraya hasar durumu ile ilgili bilgi sunacak. İlk başta müdahale gerektirecek binalar ile ilgili tespitimiz olacak" dedi.

olasi-depremde-mahalle-bekcilerine-ilk-hasar-tespit-gorevi-2806-dhaphoto2.jpg

"DEPREM ANINDA TRAFİK SORUNU İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLMELİ"

Kaymakam İnan, olası deprem anında herkesin panik içerisinde hareket ettiğini bunun önemli trafik sorununa neden olduğunu, kargaşanın önüne geçebilmek için ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Emniyet Müdürü Murat Çakır da toplantıda söz alırken, D-100 Karayolu'nun diğer tarafındaki Gümüşpala Mahallesi’ndeki Murat Kölük Devlet Hastanesi’ne biri tünel, diğeri köprüden olmak üzere iki noktadan ulaşılabildiğini, bunların çökebileceği veya kilitlenebileceği göz önüne alınarak alternatif çözümler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

"KOLONLARI KESMİŞLER"

İtfaiye Grup Amiri Güven Tunca, Gölcük Depremi’nden etkilenen Avcılar’da 1999 yılında 1 hafta süreyle 25 bina enkazına müdahale ettiklerini anlatırken, “Avcılar ile ilgili bir tespitim var. 25 enkazdan bazılarında inşaat kalitesizdi. Ancak aralarında oto galerileri vardı. Otomobilleri sığdırmak için kolonları kesmişlerdi. Bir apartmanın bodrum katına salon mobilya takımını sığdırmak için yine kolonları kesmişlerdi” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN