9 Temmuz 2020 Perşembe
BIST 100
118713
%-0,52
DOLAR
6,865
%0,04
EURO
7,7944
%0,21
ALTIN
399.472
%0,14
19°/27°
İSTANBUL
Güneşli
01.07.2020  07:59
SON GÜNCELLEME: 
01.07.2020  12:05
Belki Şehir'e bir film gelir...
50
+
-
Ve beklenen oldu, Şehir Üniversitesi kapatıldı. 

Gece yarısı yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, iktidarın çıktığı camianın en parlak vakfının 40 yıllık emeği tuzla buz edildi,  pek çoğu bu üniversite için yurtdışından dönmüş yüzlerce akademisyen işsiz kaldı, yüksek puanlarla, özellikle bu üniversiteyi seçmiş gençler, daha yolun başında bu ülkede devletin vatandaşlarını ne kadar kolay harcayabildiğiyle ilgili okullarda asla öğretilmeyen temel bir hayat bilgisini edindiler.

800 yıl önce Moğolların girdikleri Bağdat’ta hangi ruh haliyle medreseleri ve kütüphaneleri yakıp yıktığını, bundan 450 yıl önce Şeyhülislam Kadızade Ahmet Şemsettin Efendi’ye uyan III. Murat’ın zamanının en önemli bilim merkezlerinden Takiyüddin Rasathanesi’ni hangi motivasyonla topa tutturduğunu anlamayanlara, bu coğrafyada siyasi kavgaların şiddeti, iktidarların hoyratlığı üzerine 2020 yılında çekilmiş öğretici bir kamu spotu oldu bu karar.

Herhalde bundan sonra artık “bizim kadim medeniyetimiz” diye başlanan cümlelerin başında bir es verilir, 2020 yılında dindar bir iktidarın, dindar bir vakfın kurduğu üniversiteyi nasıl boğduğu gerçeği hatırlanıp, frene basılır.

Yine içinde bolca hikmet, marifet, ahlak, erdem geçen cümleler kurmayı sevenlerin, tarihte yaşamış İslam alimlerinin devrin iktidarları karşısında nasıl mücadeleler verdiğiyle ilgili kıssalar anlatanların kendi fani hayatlarına denk gelen bir hikmet, marifet, ahlak, erdem sınavında, yaptıkları/yapamadıkları, sesleri/sessizlikleriyle ortaya koydukları performans süslü ciltli kitaplarda yazmayan büyük bir ahlak, hikmet, marifet ve erdem dersi oldu.

Bundan sonra kimsenin boş yere, “neden geri kaldık”, “üniversitelerimiz neden ilerleyemedi”, “neden bizden mucitler, Nobel ödüllü bilim insanları, dünyaca ünlü filozoflar çıkmadı” sorularına cevap için arşivleri karıştırmasına gerek kalmadı.

Bu soruların cevabı bir Google mesafede artık.

Her devir sert siyasi kavgalar ve tasfiyelerle kendi birikimini acımasızca budamış, düşünen insanlarını ya hapse atmış, ya sürgüne göndermiş ya da susturmuş ülkenin hafıza arşivine, bu gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bir tarihi vesika olarak eklendi.

1940’lı yılların ırkçı rüzgarlarına karşı çıktığı için komünistlikle suçlanıp, tutuklanan sosyal psikolojinin kurucularından Muzaffer Şerif,  hapisten ancak ABD’den hocaların desteğiyle çıkabilmiş, Ankara’dan kalkan bir Amerikan askeri uçağına binip, bir daha dönmeyeceği, çocuklarıyla Türkçe konuşmayacak kadar küseceği ülkesinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Son çalıştıkları kurum Şehir Üniversitesi olan Şerif Mardin, Kemal Karpat’ın da akademik hayatlarının önemli bir kısmını yurtdışında geçirmelerinin arkasında Türkiye’de siyasi nedenlerle barınamamaları vardı.  Şimdi Şehir Üniversitesi kütüphanesine bağışladıkları arşivleri bile kendileriyle aynı kaderi paylaşmış oldu. 

Şehir Üniversitesi’nin kapatıldığı güne denk gelen ölüm yıldönümünde rahmetle anılan Prof. Fuat Sezgin, 27 Mayıs darbesinin ardından tutuklanıp Yassıada’da yargılanan DP milletvekili kardeşi yüzünden 147’lerle birlikte üniversiteden atılmış ve Almanya’ya gitmek zorunda kalmıştı. Türkiye’den ayrılmadan önceki son gecesinde yaşadıklarını şöyle yazmıştı: 

“Gazetedeki 'zararlı profesörler' listesini ve ismimin bu listede olduğunu görünce, ülkeden gitmemin, artık benim iradem dışında olduğunu anladım... Türkiye'yi, İstanbul'u terk edeceğim akşam, Galata köprüsünün Karaköy tarafına gittim. Oradan 15-20 dakika kadar Üsküdar'a baktım. Güzel bir geceydi, artık vakit de gecikiyordu. Döndüğümde, gözlerimin yaşını silmek zorunda kaldım. İşte son hislerim buydu. Kızmadım da, o zaman tabi üzülmüştüm.”

Yıllar sonra adına ödüller konuldu, merkezler açıldı, cenazesi devlet töreniyle kaldırıldı ama iş işten geçmişti.

Bugün de başka bir siyasi gerekçeyle işsiz bırakılan yüzlerce akademisyenin, özellikle bu hoyratlığa sesini çıkarmışlarına siyasi nedenlerle Türkiye’deki üniversitelerin kapıları kapatılacak ve onlar da çareyi yurtdışına gitmekte bulacak.

Büyük ümitlerle girdikleri üniversitelerini kaybeden öğrencilerin benzer bir ruh hali içinde olduğunu tahmin etmek güç değil. 

Dün son kez gittikleri üniversitelerinin girişinde silahlı çevik kuvvetle karşılanan Şehir Üniversitesi öğrencileri, üniversite girişindeki çimenlikte yaptıkları protestoda okullarına veda ettiler.

Çoğu gözünü AK Parti iktidarında açmış, muhafazakar ailelerden gelen binlerce parlak genç, herhalde ömürleri boyunca siyasi bir intikam için iyi bir üniversitenin üzerlerine nasıl yıkıldığını hiçbir zaman unutmayacak, bu kararın tarihini ileride onlar yazacak. 

Üniversitelerine veda etmeye gelmiş öğrenciler arasında, kararın çıktığı gece tez hocasının, mağdur olmasın diye, sabaha kadar tez okuyacak acil bir jüri kurup, onu geçirmek için nasıl uğraştığını anlatan yüksek lisans öğrencileri, tesisatçılık yaparken, tesadüfen girdiği üniversitenin atmosferine kapılıp nasıl Türk edebiyatı masterı yapacak hale geldiğini anlatanlar vardı. 

Ama herhalde bu kararı bile meşrulaştırabilecek kadar kutlu davasına inananlar, malum sebelerle adını vermek istemeyen bir öğrencinin şu anlattıkları karşısında mahçup olmalı:

“28 şubat döneminde İmam hatip kapılarında başörtülü olarak okula girmek için lisede mücadele ettik. AK Parti’nin iktidar olmasıyla liseden başımızı açmadan mezun olabildik. Sonrasında bir yıl dershaneye gittim. Başörtülü olarak üniversite sınavına büyük kavgalar ve mücadele sonrasında başımı açmadan girebildim.  Sınavın sonuna kadar kaldım ve soruları  herkes gibi çözdüm.  ‘Sınav sonuçları açıklandı’ diye haberlerde duyduktan sonra hemen bir internet kafede TC kimlik numaramla sınav sonucu sorgulaması yaptığımda “böyle bir kayıt bulunamamıştır” yazısıyla karşılaştım. Anladım ki sınav sonrasında gözetmen “bu kişi sınava girmemiştir” kutucuğunu ben sınıftan çıktıktan sonra işaretlemiş. Bu travmadan sonra üniversite hayalime küstüm ve başörtülü olarak yapabileceğim resmi kurumlardan uzak bir meslek edinmeye çalıştım. AK Parti’nin iktidar olduktan sonra sabırla başörtü yasağını kaldıracakları günü, onları yargılamadan, siyasi ortamın olgunlaşmasını bekledik. 10 yıl sonra AK Parti hükümeti başörtüsü yasağını ortadan kaldırması ile birlikte tekrar sınava girme cesaretine sahip oldum. Benim gibi başörtülülerin rahatça eğitim alabileceği artık o psikolojik mücadeleyi vermeme gerek kalmayacak bir ortama sahip olan Şehir Üniversitesi’ni tercih ettim. Burada gerek yabancı dilimi geliştirerek ve gerekse yurtdışı tecrübelerimle kaybettiğim 10 yılın telafisini yapabildiğim akademik bir seviyeye geldim. İngiltere ve Almanya’daki en saygın üniversitelerde araştırma yapma fırsatı buldum. Başörtüme karşı önyargıları yıkma mücadelesi vermekle zaman kaybetmediğim Şehir Üniversitesi’nde tamamen kendi çalışmalarıma ve yurtdışında ülkemin başarılı bir temsilcisi olmaya odaklanabildim. Şimdi yıllar sonra yine bir okul kapısında haksızlıklara karşı direnmek zorunda bırakılıyorum ve üstelik  yıllar önce bu hakkı elimden alan zihniyetle mücadele etmiş kişiler tarafından...”

Hikaye çok karamsar ama dün bu karar üzerine konuşan iki lider daha ümitvardı.

1980’lerde Boğaziçi Üniversitesi mezunu birkaç arkadaşıyla temellerini attığı Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurduğu Şehir Üniversitesi’nin kapatılması üzerine zaman zaman hüzünlenerek konuşan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu örneğin şöyle dedi: 

“80’li yıllarda eşimin başörtüsü için 12 Eylül rejimiyle, 90’lı yıllarda imam hatipte okuyan büyük kızım için 28 Şubat rejiminin baskılarıyla,  2000’li yılların ortalarında üniversitede okuyan başörtülü kızım için zamanın vesayetçi YÖK anlayışıyla mücadele etmiştim. Kaderde dün gece yarısı siyasi mücadelesine destek için parti kapatma kararı sonrası siyasete girdiğim ve başarısı için her türlü fedakarlığı göze aldığım cumhurbaşkanının yayınladığı gece yarısı kararnamesiyle bütün gece derin bir ıstırap çeken Şehir öğrencisi en küçük kızımı teselli etmeye çalışmak da varmış. Kimsenin şüphesi olmasın. Şehir Üniversitesi yeniden ayağa kalkacak ve ihya edilecektir. Şehir Üniversitesi’ni kuran 40 yıllık  zihni serüvenin bir ferdi olarak taş taşımak da dahil, her türlü  bedeni ve zihni emeğimle bu ihya sürecinin neferi olacağım.”

Ülkenin iyi bir üniversitesinin yok edilmesini yüzlerce akademisyenin, binlerce öğrencinin mağduriyetini umursamadan Şehir Üniversitesi meselesine başından beri “yesinler birbirini”, “oh olsun”, “haydan gelen huya gider” diye bakan seküler-sol camia kendisini pek tutmasa da CHP lideri Kılıçdaroğlu, yine yüksek bir empati duygusu yaratan dünkü konuşmasında geniş bir biçimde bahsettiği Şehir Üniversitesi’nden bahsetti ve şöyle dedi: 

"Pırıl pırıl öğrenciler, dinamik, her görüşten akademik kadrosu ile göz kamaştıran üniversite durumundaydı, genç, çalışkan bir üniversiteydi. Ama intikam almak için üniversiteyi kapattılar. Kimden? Sayın Ahmet Davutoğlu'ndan. Niçin ayrıldın, niçin demokrasi, hak, hukuk, adalet, üniversite diyorsun? Bu nedenle kapatıldı. Kini, öfkeyi, intikam alma duygusunu öne taşırsanız, devlet kurumunu yıpratırsınız. Devlet yönetiminde, adalet, hak, hukuk, bilgi, deneyim olması lazım. Siz 'bu benim rakibim, benim partimden ayrıldı, üniversite kurdu, üstelik bir de kurucusu. O zaman ben buna dersini vereyim'. Siz bugüne kadar pek çok üniversiteye birçok yardım yaptınız. Yardım yapılan hiçbir üniversiteye CHP olarak neden yardım yaptınız demedik. Bilime, teknolojiye, insana yatırım yapıyorsanız, biz buna karşı çıkmadık. Dolayısıyla mevcut mal varlığı ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği gerekçesiyle Şehir Üniversitesi kapatıldı ama gün gelir devran döner, bu üniversite de yeniden faaliyete başlar. Biz bütün gençlerimizin, çocuklarımızın iyi bir üniversitede okumalarını isteriz. "

İlk bakışta bunlar teselli edici, moral verici sözler olarak geliyor ama Türkiye’de tarih sürekli kendi kendisini tekzip ederek ilerliyor.

Herhalde bu konudaki en iyi örnek de Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının siyaseten en çok benzediği, 1954’de DP’nin seçim sonuçlarına kızıp ilçe yaptığı Kırşehir’in başına gelenler.

Olay malum ama hikayenin bir de finali var.

Kırşehir, üç yıl sonra ülke seçime doğru giderken, DP iktidarı tarafından yeniden il yapılmıştı. 

Daha doğrusu, üç yıl önce öfkeyle alınan karardan iktidar dönmek zorunda kalmıştı. 

Hatta bu üç yılda pek çok Kırşehirli, doğan çocuklarını Nevşehir nüfusuna kaydettirmeyi reddedip ümitle kararın geri dönmesini beklemişlerdi. Haklı da çıktılar. 

Türkiye’nin tarihi, siyasi atmosfer değiştikçe, her şeyin nasıl tepetaklak değiştiğinin de tarihidir. 

Bu tecrübe, Şehir’in Kırşehir’e benzeyen kapatılma hikayesinin sonunun da Kırşehir’e benzeyeceğini söylüyor.

O yüzden Şehirli arkadaşlar, üzülmeyin, gülümseyin. Belki Şehir’e bir film gelir, iklim değişir, Akdeniz olur....


 

YORUMLAR (50)
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okur
04.07.2020 13:42
Bombos bir yazi. Binlerce akademisyenin isinden edilip hapsedilmesine, on binlerce ogrencinin egitim hayatinin bitirilmesine sundan daha iki yil once tüm varligi ve kullanisliligiyla destek vermis adamin kalkip üniversite kapatildi diye yazi yazmasi!! Timsah gozyaslari
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Acılı
04.07.2020 01:17
Yapılacak çok şey var ama yapacak hiç birşey yok. Söylenecek çok şey var ama ama söyleyecek hiç bir şey yok
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Tarihi Kökler
02.07.2020 09:01
İslam'ı (sadece ve sadece) Siyasal bir hareket zannedenlerin KOLTUK İÇİN HERŞEYİ yapabileceği, bilindikten sonra hiçbir şeye şaşırılmaz. Çünkü Muaviye ile başlayan o hareketin ilk yaptığı şey dindar ama içtimai, siyasi bakış açısı farklı olanları yok etmek olmuştu.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yalçın kaya
02.07.2020 01:17
....ömür geçiyor hocam ömür. Ve bu ömür bir defalığına bahşedildi bizlere, ikincisi yok. Menderes’ten bu güne siyasi hırslarının bedelini benim yetmiş yaşlık ömrümden payına düşeni fazlasıyla yaşadım. Yazık, Ülkeme ve insanıma.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
01.07.2020 22:53
CHP genel başkanı üniversite kapanmasını kınamış ve Davutoğlunun hedef alındığını söylemiş.Haklı. Şimdi herkes sırasını bekleyecek.Tek adam,tek parti ve birsürü yalaka sistemi ülkemizde korku imparatorluğu kurdu.Yalan,dolan,tehdit dışında topluma sunacakları başka bir şeyleri yok.üniversite kapattılar.Ama kirli çıkılarında daha neler neler var.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yahya Özal
01.07.2020 20:36
Bir üniversitenin açan tarafından kapatılmasına şaşıralım mı? Asla. Kopya çekerek değil (bu bir kişinin tercihidir, çok çok bir kişiyi zarara uğratabilir, lisede kopya çekerek de öğrenebilirsiniz diye her sınavda yarım saat defter kitap serbest bırakan hocama selamlar olsun) sorular çalarak, binlerce kişinin hakkını gasp ederek öğretmen, polis, asker, doktor, kaymakam, vali olanlarla ortak hareket eden birinden, tüm bu insanlık dışı alçakça uygulamalara göz yumanlardan başka bir davranış mı bekliyordunuz? Yazarımıza timsah gözyaşları yakışmıyor. Aynen dün yazdığım gibi kılavuz dinse...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
01.07.2020 17:44
Millet getirirse gelir bir film. İklimi yumuşatır. Millete bağlı...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
01.07.2020 16:58
Bir gece yarısı kararname ile Ayasofya'nın cami yapılması çok mu zorr?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mahmut İhsan
01.07.2020 16:32
Evladlarını yiyor nerden nereye dünyayı kucaklayacak bir medeniyetten kardeşine tahammül edememek
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
01.07.2020 15:24
Abi o kişi yalan söylüyor. İnanmayın. Gözetmen diyelim o seçeneği isaretledi. Kendisinin cevap kağıdındaki işaretlemelere ne oldu? ÖSYM'ye yapacağı bir şikayette durum ortaya çıkar ve başörtülü bacımıza bunu yapan kişinin burnundan fitil fitil getirilirdi. Ama ben şahsen o kuşaktan olup da ağız tadıyla mağdur olmadığına üzülenler tanıyorum
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru
01.07.2020 14:32
Davutoglu partisini kapatıp, reisden af dilese, Üniversite yeniden açılırmı?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 14:18
Şimdi de sosyal medya kısıtlamasında sıra! Bir zaman bu zihniyete destek vererek bu ülkeye ne büyük kötülük ettiğiniz gerçeği ile yüzleşecek ve umarım bu arada uzun uzun kendinizi anlatıp, yazarsınız. Yakında yazacak yer de kalmaz!
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 13:52
.....ben sevdim eller aldi da acisi bana kaldi...angaran baglari.......... ....
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru
01.07.2020 13:52
ilk defa mı üniversite kapatıldı?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 13:44
Manda yuva yapmis soğüt dalina yavrusunu Sinek kapmiş....GODÜN MÜ....amanin amanin... Tiridine tiridine...............
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 13:39
Masum degil hic birimiz ...bu bizim hikayemiz...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 13:12
Yorumlara bakınca bu tip yazarlarımızın mahçup şikayetlerini artık kimsenin de makul bulmadığı anlaşılıyor. Birde geçmiş dönemde önemli görevler almış, bugünün duvarlarını örüp, akılsız Osmanlı rüyası görenleri ışıd felaketini “öfkeli gençler” diye geçiştirebilen, düne kadar bugün eleştirdiği her şeyin içinde olan, şimdi ise yeni imiş gibi ortaya çıkanlara hala güzelleme yaptıklarını da görünce dünün aymazlığının aynen sürdüğü anlaşılıyor. Bizim Ortadoğu'da konu bilgi yetersizliği ile değil akıl yetersizliği ile ilgilidir nede olsa.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hasan
01.07.2020 13:12
bu benim hikâyem. bu benim şehir'im.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hasan
01.07.2020 13:12
bu benim hikâyem. bu benim şehir'im.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 12:49
Gesmis olsun gardaş ....teselli nevinden hepimize gelsin.......... Ey allahim affedersin Affetmeyi cok seversin Itiraf ediyorum hataliyim Biliyorum...aaaaaaaaah ...................
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
01.07.2020 12:30
Bu kapatılma kararı kesinlikle Cumhurbaşkanı tarafından değil DUBLÖRü tarafından imzalandı.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa Çebi
01.07.2020 12:02
Tarihten beri böyledir. İnsanoğlunun geninde var. Siyasal İslam bu tarihin dışından bir yerden gelmedi. Tepe noktaya ulaşıp heyecan mı dersin, gaye mi dersin , üretim mi dersin. Bittiğinde çark kendi kendini yer.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Adamın Biri
01.07.2020 11:57
Bugün Karar yazarları sözleşmiş gibi Şehir i yazmışlar. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" cılar dirgenin ucu kendilerine değince zıplamış. Durmadan söyledik ama dinleyen olmadı. Atı alan Üsküdar ı geçti. Son treni referandumda kaçırmıştınız. Artık bu filim ne zaman biter Allah bilir. Yeni bir filim filan da gelmez.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
01.07.2020 11:51
Yıldıray bey, ben bu kararı öğrenince öyle sizin dediğiniz gibi temel bir hayat bilgisi edinmedim, aksine dejavu yaşadım. Siz nasıl bu kadar şaşırdınız anlamakta zorlanıyorum.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mürsel
01.07.2020 11:34
Bizim de aile hatıralarımız vardı çok üzüldük.Kara bir leke."Beşer zulmeder kader adalet eder" denir.Hangi zulümlerle kaderi İlahi bu kapatmaya izin verdi? Muhterem Davutoğlu İst.Sözleşmesi başsorumlusu. Dost acı söyler bu açıdan teemmül tefekkür ve mütaala etmeli. Yaprak bile O'ndan izinsiz düşmez!
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
fatma nur
01.07.2020 11:31
Ağlayarak okudum
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
01.07.2020 11:25
daha yolun başında bu ülkede devletin vatandaşlarını ne kadar kolay harcayabildiğiyle ilgili okullarda asla öğretilmeyen temel bir hayat bilgisini edindiler.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Habele-Hubele
01.07.2020 10:55
Sevinmedim ama bence türkiye'de insanlar hala bugünkü mağduriyetlere kendi mahallesinden bakıyor. Baş örtülü hanımefendi kendi mağduriyetini anlatmış. Bugün de mağdurum diyor. Haklı ama başkalarından bahsetmek aklına bile gelmiyor kimsenin. Kendi hakkını savunurken başkalarını yanında görmek için başkalarının hak-hukuk mücadelesine destek vereceksin. Sakın bu kararı veren kişi x ve y kişisine uyduk demesin. Yok öyle yağma. Davulu da tokmağı da sana verdik. Çaldırmak bahane değil, olsa özrü kabahatinden büyük bir durumdur.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
2011 secimleri
01.07.2020 10:38
Bu ve daha şiddetli benzerlerinin yaşanacagını 2011 secimleri öncesinde söylemeye başlayanlar kelli felli insanlar vardı bu ülkede. Duymadınız mı? Okumadınız mı? Ey yazar sizler hep beraber onları niye hain ilan ettiniz? Şimdi oturup niye ağlaşıyorsunuz? Asıl meselenin ne olduğunu 9 sene sonra anlayabildiniz mi? Boş yere yazı yazmayın. Susun artık.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Demirbey
01.07.2020 10:03
Moğolların Bağdat kitap katliğamı,tek parti dönemi Kur'an-ı Kerim dahil Arap alfabesi ile yazılmış kitap katliamı ve 15 Temmu'dan sonra yakılan,saklanan ve gömülen milyonlarca kitap katliamı...AKP tarihe simsiyah bir sayfa bıraktı...Yüzlerce lise,yurt,dersane kapatıldı,onlarca üniversite kapatıldı,kitap bulundurmaktan binlerce insan tutuklandı,yüzlerce akademisyen yirmi bin öğretmen tutuklandı... Ah Erdoğan ah...tarihe Hülagu ve Haccac'ın yoldaşı olarak geçeceksin...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ihsan canpolat
01.07.2020 09:35
kesin fetöcüler yapmıştır.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ülkesini Seven Vatandaş
01.07.2020 09:24
Sözün bittiği yerdeyiz.Bu nasıl bir kin, nasıl bir körlük.Bu politikalar ,hareketler bana Cemal Abdülnasır'ı hatırlattı.Dünyanın en büyük medeniyetinin yaşadığı topraklardan çıkan bir lider yanlızca kendi ülkesini karanlığa gömmedi o çoğrafya'ya telafisi imkansız zararlar verdi.Bugün o coğrafya bu haldeyse bunda aslan payı Abdülnasır'ın yanlış politikalarının sonucudur.Burdan fanatik Ak parti li kardeşlerime nacizane tavsiyem Cemal Abdulnasır'ın yönetimi ile ilgili bir araştırma yapsınlar izlediği yöntem kendilerine çok tanıdık gelecek...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 09:19
Devlet kurumunu en çok yıpratan demokrasicilik oynayacağım diye despot ve gelişmemiş zihniyetlere yol vermektir.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
01.07.2020 09:12
Tüm uyarılara rağmen orta çağ benzeri bir zihniyet ile kol kola girip, bu gün yol veren karar yazarları bu gün hep bir ağızdan şikayetteler. Günaydın! Geçmişte eleştirdiğimiz hiç bir şey bu ölçüde fütursuz ve hukuksuz değildi. Ve kötü olanla mücadele edeceğim diye kıyas kabul etmez ölçüde daha kötü olacağı her halinden belli olanlarla yola gidilemeyeceği çok açıktı. Ülkede modernlik, gelişmişlik ile kavgalı olan dinci-milliyetçi eksenle demokrasi için işbirliği yapmak bir akıl sorunu idi maalesef anlatılamadı. Seçim de ortadan kalkar. Truva atını içeri alanların şikayetini dinliyoruz şimdi.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Musto
01.07.2020 09:12
Yüz yıllık reklam arası diyordunuz bitti.Sevinin ve mutlu olun.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
SON DAKİKA HABERLERİ
 • TBMM kararları Resmi Gazete'de yayımlandı
  05:07
 • New Jersey'de maske takma zorunlu oldu
  05:02
 • Gana'da vaka sayısı 22 bin 822'ye ulaştı
  04:45
 • İstanbul'da eş zamanlı terör operasyonu
  04:36
 • Metruk yapılar için yıkım kararı
  04:23
 • Emniyet Genel Müdürlüğünde atama ve yer değiştirme
  04:10
 • Cinayet zanlısı kovalamaca sonucunda yakalandı
  04:07
 • Adana'da silahlı kavga: 1'i ağır 2 yaralı
  04:07
 • Ekvador Dışişleri Bakanı istifa etti
  04:00
 • Anadolu Ateşi 20. yılında Yenikapı’da yanacak
  03:23
 • Beklentiler tek tahminler çift hane
  03:18
 • Nijerya'da petrol boru hattında patlama
  03:03
 • Trabzon şampiyonluk yolunda yara aldı
  02:57
 • Espanyol küme düştü
  02:37
 • Rusya'nın Suriye tasarısı reddedildi
  02:15
YUKARI