07.07.2020  11:04
KAYNAK: 
ÇİN/DHA

Budist ruhani lider Dalai Lama'dan albüm

Budist ruhani lider Dalai Lama, mantralar ve Budist ritüelleri içeren bir müzik albümü hazırladı. Lama'nın "Inner World" adını verdiği albüm dün kutladığı 85. doğum gününde çıktı.

+
-

Tibet'in 14'üncü ruhani lideri Dalai Lama, dün 85. yaşını bir müzik albümüyle kutladı. Budizm ikonu Dalai Lama’nın Inner World (İç Dünya) adını verdiği albümde mantralar, Budist ritüeller ve dualar yer aldı. Toplam 11 eserin yer aldığı bu albüm 5 yılda tamamlandı.

Dalai Lama, albümü hakkında yaptığı açıklamada müziğin daha fazla insana ulaşma potansiyeli olduğunu söyleyerek, “Hayatımın amacı elimden geldiğince hizmet etmek. Müzik, benim insanlara yapamayacağım şekilde yardımcı olabilir” dedi.

‘MANTRA’ NEDİR?

Budist inancı çerçevesinde Sanskritçe olan ‘mantra’ dini hece veya şiirden oluşur. Budist inancına göre, ‘Mantra’ heceleri veya şiirleri söylenirken titreşim yayarak kişinin daha yüksek bir bilince erişmesine yardımcı olduğuna inanılır.

DALAİ LAMA KİMDİR?

Dalai Lama, Budistlerin reankarnasyonla dünyaya geldiğine inandıkları dini liderleridir. Tenzin Gyatso ismiyle de anılan liderin gerçek adı Lhamo Dhondup’dur. 14. Dalai Lama reankarnasyonu olduğuna inanılıyor. 1950’den beri görevde olan Tibet’in ruhani lideri, 14. Dalai Lama olmasının yanı sıra Budizmi ve Tibet halkının haklarını savunması ile kürsel figür haline geldi.

DİĞER HABERLER
Yunanistan: Anlaşma meşru
Yunanistan-Mısır anlaşması yok hükmünde
Yabancılara 18.5 milyon metrekare arazi satıldı
Ölmek istemiyorum, belki de bunlar son mesajlarım!
Kardeşler arasında çıkan kavgada bir kişi öldü
Eşiyle barışmak için gitti, kayınpederini öldürdü
Konya'da yüz yüze telafi eğitimler ertelendi