10.07.2020  11:12
SON GÜNCELLEME: 
10.07.2020  18:06
KAYNAK: 
GAZETE DUVAR

Diyarbakır için kritik uyarı: Birinci dalga bitmeden pik oluştu

Normalleşme ile birlikte Kovid-19 vakalarının artışa geçtiğini belirten Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir 'Diyarbakır'da son bir haftadır Kovid-19 tanısı ile pandemi hastanelerinde 50'ye yakını yoğun bakım olmak üzere 300'ün üzerinde hasta yatmaktadır. Her gün 2-3 hastayı maalesef kaybetmekteyiz' dedi. Toplumda rehavetin oluştuğunu hatırlatan Demir 'Henüz birinci dalga bitmeden piklerin oluşmasına neden oldu' diye konuştu.

+
-

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, kentteki koronavirüs vakalarını arttığını açıkladı. Demir, "1 Haziran sonrası başlayan ve normalleşme süreci olarak adlandırılan, bizim 'yeniden açılma' olarak ifade ettiğimiz süreçten sonra Diyarbakır da ne yazık ki vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır" dedi.

"AYNI ODADA ÇİFT HASTA KALABİLİYOR"

Gazete Duvar'a konuşan Demir, pandemi hastanelerindeki gözlemlerini şöyle anlattı: "Diyarbakır'da son bir haftadır Kovid-19 tanısı ile pandemi hastanelerinde 50’ye yakını yoğun bakım olmak üzere 300’ün üzerinde hasta yatmaktadır. Pandeminin başlangıcından bugüne kadar Diyarbakır’da hastanelerde takip edilen en yüksek hasta sayılarına ulaşılmış durumdadır. Her gün 40-50 hasta taburcu edilmesine rağmen yerleri hemen dolmakta, hastanelerde artan hasta sayısı nedeniyle hasta odalarında çift hasta yatırılmak durumunda kalınmaktadır.

"100'DEN FAZLA SAĞLIK ÇALIŞAN ENFEKTE OLDU"

Vaka sayılarındaki bu artışın yansıması olarak son zamanlarda PCR testi ile doğrulanmış ya da klinik ve radyolojik olarak Kovid-19 uyumlu hastalardan her gün 2-3 hastayı maalesef kaybetmekteyiz. Vaka sayılarının artışına paralel olarak enfekte sağlık çalışanı sayısı da artmaktadır. Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla Diyarbakır’da Kovid-19 tanılı sağlık çalışanı sayısı 185’tir. Bu sağlıkçılardan 100’den fazlası 1 Haziran sonrasında enfekte olmuştur."

"1 HAZİRAN'DAN SONRA VAKALAR ARTTI"

Son günlerdeki vaka artışlarının temel nedeninin 1 Haziran sonrası yeniden açılma sürecinin erken başlatılması olduğunu belirten Demir "Her bölgenin, ilin, ilçenin epidemiyolojik verilerine göre alınan tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi gerekirken, 1 Haziran’da tüm Türkiye’de hızlı bir şekilde, ekonomik kaygıların yönlendirmesi ile yeniden açılmanın gerçekleşmesi, iktidarın salgına karşı çok 'başarılı' olunduğu algısını yaratması, ‘salgın bitti algısı’ oluşturulması, toplumda da ciddi bir rehavet yol açarak vaka artışların yaşanmasına yol açtı.

"BİRİNCİ DALGA BİTMEDEN PİK OLUŞTU"

Henüz birinci dalga bitmeden piklerin oluşmasına neden oldu. Toplumda oluşturulan algının yanlış olduğunu deneyimleyerek öğrendik ancak bu algıyı yıkmakta da bir o kadar zorlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Açık öğretim psikoloji bölümleri kapatılacak
Pençe-Kaplan Operasyonu'ndan şehit haberi
Patlamayı 'Kanal'a bağladı
Siirt'te kaybolan iki çocuk bulundu
TSK'ya ait uçak Lübnan yolcusu
Kocasının korkusundan evini cezaevine çevirdi
8 yaşındaki kardeşini öldüren genç teslim oldu