50 yaş altı kanser vakaları patladı

50 yaş altı kanser vakaları patladı

Büyük ölçekli bir araştırma, dünya çapında 50 yaşın altındaki kişilerde kanser görülme oranının son 30 yılda yaklaşık yüzde 80 arttığını ortaya koydu. Bu dönemde 40’lı, 30’lu ve daha genç yaştaki yetişkinlerin kanserden ölümleri ise yüzde 27 arttı.

Küresel erken başlangıçlı (50 yaş altı) kanser vakaları 1990’da 1,82 milyondan -yüzde 79’luk artışla- 2019’da 3,26 milyona yükseldi. Bu dönemde 40’lı, 30’lu ve daha genç yaştaki yetişkinlerin kanserden ölümleri ise yüzde 27 arttı. 2019’da 50 yaş altı toplam 1,06 milyon kişi kanserden öldü; bu, 1990 rakamına göre yüzde 27’lik bir artış olarak kayda geçti. Uzmanlar, vakalardaki artışın nedenlerini tespit etmede “erken aşamada” ancak sonuçları BMJ Oncology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kötü beslenme, alkol ve tütün kullanımının yanı sıra hareketsizlik ile obezite muhtemel etken faktörler arasında yer alıyor.

“1990’dan bu yana, erken başlangıçlı kanserlerin görülme sıklığı ve ölümleri dünya çapında önemli ölçüde arttı.” ifadesinin kullanıldığı araştırma raporunda, “Sağlıklı bir diyet, tütün ve alkol tüketiminin kısıtlanması ile uygun açık hava etkinlikleri de dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzının teşvik edilmesi, erken başlangıçlı kanser yükünü azaltabilir.” denildi. Daha önce yapılan çalışmalar da, 50 yaşın altındaki yetişkinlerde kanser görülme sıklığının son birkaç on yıldır dünyanın çeşitli bölgelerinde artmakta olduğunu ortaya koymuştu.

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi ve Çin’in Hangzhou kentindeki Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen son çalışma, konuyu küresel ölçekte ve genç yetişkinler için risk faktörlerini inceleyen türünün ilk örneği oldu. Önceki çalışmaların çoğu bölgesel ve ulusal farklılıklara odaklanmıştı. Bu küresel çalışmada, araştırmacılar 204 ülkeden 29 kanser türünü kapsayan verileri analiz etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN