AB Türkiye'ye 115 milyon euro yardım planı

AB Türkiye'ye 115 milyon euro yardım planı

AB Komisyonu, 2024 yılında planlanan insani yardım miktarı ve tahsis edilen bölgelere ilişkin açıklama yayımladı. Bu kapsamda Türkiye'ye geçen yıl yaşanan depremin etkileri ve Suriye krizi nedeniyle yaklaşık 115 milyon euro finansman sağlanması planlanıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 2024 yılında planlanan insani yardım miktarı ve tahsis edilen bölgelere ilişkin yaptığı açıklamasında bütçesinden insani yardım için bu yıl 1,8 milyar eurodan fazla kaynak ayrıldı.

ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA'YA 470 MİLYON EUROLUK FON

En fazla insani yardım Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesine tahsis edildi. Gazze ve Filistinli sivil nüfusun insani ihtiyaçları ile birlikte Suriye, Lübnan, Yemen ve komşu ülkelerde devam eden bölgesel kriz nedeniyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya yaklaşık 470 milyon euroluk fon sağlanacak.

Doğu ve Güney Afrika'da uzun vadeli çatışmalar ve iklim değişiminden etkilenenlere yaklaşık 346 milyon avro destek verilecek. Yaşanması olası acil durumlara ve öngörülemeyen insani krizlere müdahale etmek için yaklaşık 315 milyon euro ayrılacak. Sahel'de zorla yerinden edilenler ve yetersiz beslenenlere destek ile salgın hastalıklarla mücadele için yaklaşık 200 milyon euro sağlanacak. Güney Asya ve Pasifik'te Myanmar, Bangladeş ve Filipinler'e 186 milyon euro insani yardım verilecek.

DEPREM NEDENİYLE TÜRKİYE'YE FİNANSMAN DESTEĞİ

Büyük kısmı Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sonuçlarına yönelik, Güneydoğu Avrupa, Batı Balkanlar, Kafkaslar ile Suriye krizinin etkileri ve geçen yıl yaşanan deprem nedeniyle Türkiye'ye yaklaşık 115 milyon euro finansman sağlanacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN