Back To Top
AB’den ABD’ye takas çalımı

AB’den ABD’ye takas çalımı

AB’den ABD’ye takas çalımı
- A +

İran’a yaptırım nedeniyle ABD ile gerilim yaşayan Avrupa Birliği bu krizi aşmanın yolunu ‘takas’ta buldu. AB’nin yeni formülüne göre, İran ile yapılacak her ticari anlaşma üç ülkeyi kapsayacak. İki ülkenin yapacağı alışveriş üçüncü üzerinden para yerine başka bir mal ile takas edilerek gerçekleştirilecek.

Avrupa Birliği, İran’la ticaretin ABD’nin yeni yaptırımlarından etkilenmemesinin yollarını arıyor. Avrupa Birliği (AB), yaptırımlardan etkilenmemek için takas yönetmine başvurmayı planlıyor.

Almanya’da çıkan ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın haberine göre Avrupa Birliği (AB), ABD’nin İran’a uygulayacağı yeni yaptırımlardan etkilenmeden bu ülkeyle ekonomik ilişkilerini sürdürmenin yollarını arıyor.

Alman hükümetinin  katkısıyla AB Komisyonu tarafından hazırlanan planda “İran ile yapılan ticaretin küresel finans sisteminden ayrılması” öngörülüyor.

Gazetenin haberinde “takas borsası” sistemine geçilmesinin düşünüldüğü belirtiliyor. AB Komisyonu’nun taslak planında “sadece bu amaçla İran’a ve İran tarafından yapılan ödemelerin denkleştirileceği bir şirket kurulması” öneriliyor.

Planda, amacın “bu şirket kanalıyla ticari bankaların ödeme sistemine ihtiyaç duymadan ya da ticari bankaların asgari katkısıyla İran ile AB şirketleri arasındaki para transferinin ABD yaptırımlarından etkilenmemesini sağlamak olduğu” belirtiliyor.

Habere göre bankalar arası takas merkezinin görevi İran ve Avrupa şirketlerinin karşılıklı alacaklarının denkleştirmek olacak. Örneğin İran İspanya’ya petrol sattığında ve bir Alman şirketi İran’a makine teslim ettiğinde, İspanya’nın İran’a ödemesi gereken para Alman makine imalatçısının alacağını kapatmakta kullanılabilecek. Takas merkezinin Lüksemburg’un yasal mevzuatına göre kurulması ve bu ülkede faaliyet göstermesi düşünülüyor.

Handelsblatt gazetesinin haberine göre AB Komisyonu, İran ile ticaretin sürdürülebilmesi için takas merkezi kurmaktan başka imkân bulunmadığı görüşünde. Geçtiğimiz aylarda diğer yöntemler de değerlendirmeye alınmış ancak hiçbiri uygun bulunmamıştı. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN