Back To Top
ABD'li senatörler Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istedi

ABD'li senatörler Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istedi

 - Son Güncelleme: 03.12.2019 Salı 13:11
ABD\'li senatörler Türkiye\'ye yaptırım uygulanmasını istedi
- A +

ABD'li senatörler Van Hollen ve Graham Dışişleri Bakanı Pompeo'ya mektup yazarak, Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını istedi.

ABD'li Kongre üyeleri, Türkiye'ye S-400 hava savunma sitemleri nedeniyle yaptırım uygulanması için Başkan Donald Trump'ı sıkıştırmaya devam ediyor. Demokrat Chris Van Hollen ile Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya mektup yazarak, CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamındaki yaptırımların uygulanması, aksi takdirde bunun diğer ülkelere "korkunç bir sinyal" vereceğini savundu.

Reuters'ın haberine göre, Cumhuriyetçilerin önde gelen senatörlerinden Graham ile Demokrat Van Hollen, Mike Pompeo’ya gönderdikleri mektupta, “Sabır çoktan tükendi. Yasayı (CAATSA) uygulama vakti geldi. Bunu yapmamak, diğer ülkelere ABD’nin yasalarını hiçbir sonucu olmadan delebilecekleri yolunda korkunç bir sinyal gönderiyor” ifadelerini kullandı.

GELECEK HAFTA OYLANACAK

Amerikalı Kongre üyeleri, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından Ankara’ya yönelik tavrını sertleştirmişti. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Jim Risch, gazetecilere yaptığı açıklamada, komitenin Türkiye’ye sert yaptırımlar öngören farklı bir tasarıyı gelecek hafta oylayacağını söylemişti.

Bunun Türkiye’ye yönelik sabrının azaldığı anlamına gelip gelmediği yolundaki bir soruya Senatör Risch şu yanıtı verdi: “O çoktan olmuştu.”

ABD Başkanı Donald Trump, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye karşı CAATSA’yı yürürlüğe sokmak istemiyor. Başkan Trump birçok kez Ankara’nın Rusya’dan bu hava savunma sistemini almak zorunda kaldığını, sorumlusunun ise selefi Barack Obama olduğunu söyledi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN