Abdullahiyan: Umarım Rusya nükleer anlaşmayı destekler

Abdullahiyan: Umarım Rusya nükleer anlaşmayı destekler

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Rusya’nın 4+1 ülkeleri arasında nükleer anlaşmanın imzalanması halinde anlaşmayı desteklemeyeceği şeklindeki yorumlara katılmadığını vurgulayarak, "Bugün yapacağımız görüşmede umut ediyorum iyi ve güçlü bir nükleer anlaşma konusunda Rusya ile ortak bir anlayışa varırız ve Rusya nükleer anlaşmayı destekler" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da gerçekleştireceği görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu.

İran basınına konuşan Abdullahiyan, savaşların kabul edilemez olduğunun altını çizerek, "Ukrayna’da, Afganistan ve Yemen’de kısacası dünyanın neresinde olursa olsun savaşları kınıyoruz. Aynı zamanda ülkelere uygulanan yaptırımları da kınıyoruz. Ukrayna konusunda önceliğimiz, siyasi çözüm yolunun bulunması. Bu nedenle diplomasiye odaklanıyoruz" dedi.

UMUT EDİYORUM RUSYA NÜKLEER ANLAŞMAYI DESTEKLER

Viyana’da son aşamaya gelinen nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerine ilişkin Rusya’dan gelen son açıklamalarla ilgili de konuşan Abdullahiyan, Rusya’nın 4+1 ülkeleri arasında nükleer anlaşmanın imzalanması halinde anlaşmayı desteklemeyeceği şeklindeki yorumlara katılmadığını belirterek şunları söyledi:

"Bugün yapacağımız görüşmede umut ediyorum iyi ve güçlü bir nükleer anlaşma konusunda Rusya ile ortak bir anlayışa varırız ve Rusya nükleer anlaşmayı destekler. Eğer Viyana’da, ABD ve Batı ile anlaşırsak Rusya’nın bunu desteklemeyeceğine ilişkin haber ve yorumlar görüyoruz. Ben sayın Lavrov ile gerçekleştirdiğim son telefon görüşmesinde onun sözlerinden böyle bir sonuca varmadım.''

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN