02.12.2019  07:28

Afgan hükümetinden Taliban'a ateşkes çağrısı

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Siddiki, Taliban ile Afganistan hükümeti arasında barış görüşmelerinin başlaması için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Taliban ateşkes yaparsa, Afgan hükümeti ile Taliban arasında doğrudan ve yüz yüze görüşmeler başlayacaktır" açıklaması yaptı.

+
-

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Siddik Siddik, basına yaptığı açıklamada, Taliban'ın barışa katılması için büyük fırsatlar yaratıldığını belirtti.

Ateşkes uygulanması konusunda Taliban'ın iyice düşünmesi gerektiğini vurgulayan Siddiki, "Taliban ateşkes yaparsa, Afgan hükümeti ile Taliban arasında doğrudan ve yüz yüze görüşmeler başlayacaktır." dedi.

Siddiki, Taliban'ın, Afganistan'daki savaşa son verilmesi için ateşkes teklifini kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

TALİBAN'DAN OLUMSUZ CEVAP

Taliban'dan yapılan açıklamada ise ABD ile yaptıkları barış görüşmelerinin sonuçlanması gerektiği ifade edildi.

Görüşmeler sonuçlanmadığı, anlaşma metni imzalanmadığı ve Afgan hükümetiyle yüz yüze görüşmeler başlamadığı sürece ateşkes yapılmayacağı belirtilen açıklamada, henüz bu konuda ciddi çalışmaların başlamadığı kaydedildi.

Açıklamada, geçen aylarda askıya alınan ABD-Taliban barış görüşmelerini kaldığı yerden sürdürmeye hazır oldukları vurgulandı.

TRUMP, MÜZAKERELERİ DURDURMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Taliban arasında Aralık 2018'den bu yana devam eden barış müzakerelerini, 5 Eylül'de Afganistan'daki ABD askerlerine düzenlenen ve Taliban'ın üstlendiği bombalı saldırı üzerine iptal etmişti.

Görüşmelerin askıya alınmasından sonra Taliban bu kez de barış görüşmelerini sürdürmek için çözüm yolunu Rusya'da aramış ve Moskova'ya heyet göndermişti.

KABİL/AA

GÜNÜN VİDEOSU

Ali Koç tribünden atladı

Galatasaray''a 21 yıl sonra Kadıköy''de mağlup olan Fenerbahçe''de başkan Ali Koç, protokol tribününden atlayarak kendisine tepki gösteren taraftarların üzerine yürüdü.

DİĞER HABERLER
DGS başvuruları 13-21 Mayıs'ta
CHP'li vekil korkuttu
Büyükçekmece sahilde ceset bulundu
254 konut yıkıldı, 694 yapı ağır hasarlı
Koronavirüse karşı kelle paça
2 YPG'li terörist daha teslim oldu
En ağır cezayı verin