Back To Top
Afgan hükümetinden Taliban'a ateşkes çağrısı

Afgan hükümetinden Taliban'a ateşkes çağrısı

 - Son Güncelleme: 02.12.2019 Pazartesi 10:32
Afgan hükümetinden Taliban\'a ateşkes çağrısı
- A +

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Siddiki, Taliban ile Afganistan hükümeti arasında barış görüşmelerinin başlaması için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Taliban ateşkes yaparsa, Afgan hükümeti ile Taliban arasında doğrudan ve yüz yüze görüşmeler başlayacaktır" açıklaması yaptı.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Siddik Siddik, basına yaptığı açıklamada, Taliban'ın barışa katılması için büyük fırsatlar yaratıldığını belirtti.

Ateşkes uygulanması konusunda Taliban'ın iyice düşünmesi gerektiğini vurgulayan Siddiki, "Taliban ateşkes yaparsa, Afgan hükümeti ile Taliban arasında doğrudan ve yüz yüze görüşmeler başlayacaktır." dedi.

Siddiki, Taliban'ın, Afganistan'daki savaşa son verilmesi için ateşkes teklifini kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

TALİBAN'DAN OLUMSUZ CEVAP

Taliban'dan yapılan açıklamada ise ABD ile yaptıkları barış görüşmelerinin sonuçlanması gerektiği ifade edildi.

Görüşmeler sonuçlanmadığı, anlaşma metni imzalanmadığı ve Afgan hükümetiyle yüz yüze görüşmeler başlamadığı sürece ateşkes yapılmayacağı belirtilen açıklamada, henüz bu konuda ciddi çalışmaların başlamadığı kaydedildi.

Açıklamada, geçen aylarda askıya alınan ABD-Taliban barış görüşmelerini kaldığı yerden sürdürmeye hazır oldukları vurgulandı.

TRUMP, MÜZAKERELERİ DURDURMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Taliban arasında Aralık 2018'den bu yana devam eden barış müzakerelerini, 5 Eylül'de Afganistan'daki ABD askerlerine düzenlenen ve Taliban'ın üstlendiği bombalı saldırı üzerine iptal etmişti.

Görüşmelerin askıya alınmasından sonra Taliban bu kez de barış görüşmelerini sürdürmek için çözüm yolunu Rusya'da aramış ve Moskova'ya heyet göndermişti.

KABİL/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN