Back To Top
Alaska’da 102 yılın rekoru

Alaska’da 102 yılın rekoru

 - Son Güncelleme: 16.04.2019 Salı 03:32
Alaska’da 102 yılın rekoru
- A +

Küresel ısınmanın etkileri gün geçtikçe daha fazla hissedilmeye başlıyor. Alaska’da yılın bu döneminde buz kesmesi gereken göller son 102 yılın rekorunu kırarak erken erimeye başladı.

Alaska’nın iç kesimlerindeki Nenana şehrindeki buz tutan Tanana Nehri, son 102 yılda hiç bu kadar erken erimemişti. Yerel halkın, her yıl nehirdeki buzun çözülüp üzerindeki tahta parçasının ne zaman suya düşeceğine dair tahminler yürüttüğü Tanana, en son 1998 ve 1940 yıllarında 20 Nisan’da buzdan suya dönüşmüştü. Erime hızında 92 yıllık rekoru kıran diğer bir nehir ise Bethel kentindeki Kuskokwim Nehri. Kayıtlara göre her iki nehir de 1960’lardan bugüne bir hafta daha erken eriyor. Kış aylarının Alaska için aşırı sıcak geçmesi ile mart ayındaki rekor kıran hava sıcaklığı nedeniyle Bering Denizi’ndeki buz kütlelerinde de azalma görüldü. Alaska Üniversitesi’nden iklim uzmanı Brian Brettschneider, buzların daha erken erimesinin Alaska’daki iklim değişikliğinin bir göstergesi olduğunu söylüyor. Brettschneider’e göre nehirlerin çözülmesi Alaska’da, açık denizlerden dağ zirvelerine kadar daha geniş bir alanda yaşanan sıcaklıkların bir sonucu. Buzların erken erimesi, Alaska’nın ulaşım imkanı az kırsal kesimlerinde yaşayanların da hayatını olumsuz etkiliyor. Yerel halk ulaşım için bu buz tutan nehirleri, üzerinde kar motosikletleri sürerek bir yol gibi kullanıyor. Alaska Yupikleri Konseyi’nden Mark Leary, “Nehirler üzerinden seyahat edemez isek tamamen hava ulaşımına bağımlıyız demektir ki bu da oldukça masraflı bir yol” diyerek nehirlerin buz halinin yerliler için önemini anlatıyor. Buz yapısı mart ayında, mevsim normallerine göre mayıs ayındaki gibi olan Kuskokwim Nehri’nde meydana gelen kazalarda, kar motorsikletleri suya düşen dört kişi hayatını kaybetmişti. Nehirlerde buzların erken erimesi gıda sıkıntısı da yaratıyor. Geçimlerini ve beslenme ihtiyaçlarını vahşi hayvanlardan sağlayan Yupikler normalde buz üzerinde ava çıkarken şimdi ise teknelerle balığa çıkıyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN