Almanya'da İslamofobi yükselişte: Saldırganlar serbest, cezalar yetersiz

Almanya'da İslamofobi yükselişte: Saldırganlar serbest, cezalar yetersiz

Son yıllarda Almanya'da yükselişte olan İslamofobi ve buna bağlı suçlara ilişkin hükümet tarafından yılın üçüncü çeyreğinde Müslümanlara yönelik 120 İslamofobik suçun kaydedildiği, doğrudan camilere 11 saldırı gerçekleştirildiği belirtildi. 10 kişinin yaralandığı saldırılarda hiçbir şüpheli gözaltına alınmazken saldırı vakalarında şikayet oranının az olmasının sebebi 'yeterli ceza' verilmemesi olarak ifade edildi.

Almanya'da İslamofobi ve buna bağlı suçlar artış göstermeye devam ediyor. Muhalefetteki Sol Parti’nin, ülkede müslümanlara ve kurumlarına yönelik işlenen suçlara ilişkin Federal Meclis'e sunduğu soru önergesine, hükümetin verdiği cevapta, bu yılın üçüncü çeyreğinde, yani Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ülke genelinde Müslümanlara yönelik 120 İslamofobik suçun kaydedildiği, doğrudan camilere 11 saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre, söz konusu sürede 10 kişinin yaralandığı, ancak hiçbir şüphelinin gözaltına alınmadığı ifade edildi. Polis kayıtlarına geçen eylemler arasında hakaret, halkı kışkırtma, adam yaralama, tehdit, mala zarar verme, tahkir ve anayasaya aykırı semboller kullanma gibi suçlar yer alıyor.

VAKALARIN BİRÇOĞU BİLDİRİLMİYOR

İslamofobik saldırılar, 2022'nin ilk çeyreğinde 83, ikinci çeyreğinde 69 olarak tespit edilmişti. Almanya'da 2021'de, camilere ve müslümanlara karşı 662 suç işlendi. "İslam düşmanı suçlar" kapsamında 2021'in ilk çeyreğinde 113, ikinci çeyreğinde 188, üçüncü çeyreğinde 190 ve dördüncü çeyreğinde 171 suç kayıtlara geçti. Geçen yıl müslümanlara yönelik saldırılar kapsamında 1'i ağır 16 kişi yaralanırken 46 camiye yönelik saldırı düzenlendi.

Bu yıl sonunda Federal Suç Dairesi tarafından açıklanacak olmasından dolayı henüz bildirilmeyen vakaların da eklenmesiyle rakamın daha da artacağı belirtiliyor. Uzmanlar, saldırıya uğrayanların şikayetlerinin ciddiye alınmayacağını düşünerek şikayette bulunmaması nedeniyle birçok suçun kayda geçmediğini ve bu yüzden de gerçek sayıların daha yüksek olduğunu belirtiyor.

ŞİKAYETİN AZ OLMASININ SEBEBİ CEZALARDAKİ YETERSİZLİK

Şüphelilerin yakalanamaması veya zanlıların hafif cezalarla kurtulması da şikayetlerin az olmasının bir nedeni olarak açıklanıyor. Ocak 2014-Haziran 2021 arasında Almanya’da camilere saldırıları inceleyen Ayrımcılıkla Mücadele Derneği, bu sürede toplam 768 cami saldırısı tespit etmişti. Konuyla ilgili raporda, saldırıların hedefi olan camilerin yöneticileriyle yapılan ankete de yer verilmiş, 68 cami yöneticisinin yarısının "Camimiz saldırıya uğradı, ancak polise bildirmedik" yanıtını vermeleri dikkat çekmişti.

Raporda, tehdit mektupları, kundaklama eylemleri ya da camların kırılması gibi saldırıların yaklaşık yarısının aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirildiği öne sürülürken terör örgütü PKK ve yan örgütlerinin de saldırıların diğerlerinde aktif rol oynadığı da tespit edilmişti.

MÜSLÜMAN MEZARLIKLARINA DA SALDIRIYORLAR

Son dönemlerde Müslüman mezarlıklarına yapılan saldırılarda da artış gözlemlendi. Geçen hafta Hannover kentindeki Stöcken Müslüman Mezarlığı, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. Daha çok çocuk mezarlarının bulunduğu alan hedef alınırken çok sayıda mezar taşı kırılıp, tahrip edildi. Geçen sene yılbaşı gecesi, Iserlohn kentinde müslüman mezarlığına gerçekleştirilen saldırıda, 32 mezarın tahrip edilmesi, ülke çapında tepkiye yol açmış, Türk Dışişleri Bakanlığı, Alman yetkililere olayın faillerinin bulunması yönünde bir çağrı yapmıştı.

ALMANYA'DA MÜSLÜMAN NÜFUS 5,6 MİLYON

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) tarafından yapılan araştırmaya göre, 83 milyonluk ülkede toplam müslüman nüfus 5,6 milyon, bunların 3 milyonu ise Türkiye kökenli. Türkiye’den gelenlerin, Almanya’daki Müslümanlar arasındaki oranı yüzde 45. Müslümanların yüzde 27’si, yani yaklaşık 1,5 milyonu ise Arapça konuşan coğrafyadan geliyor. Almanya’daki müslümanların yüzde 19’u Ortadoğu ülkeleri, yüzde 8’i Afrika kökenli. Ülkedeki cami sayısı ise 2800.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN