Bu havalimanında gece uçuşları yasaklanıyor! Gece uçuşlarını sevenlere kötü haber

Bu havalimanında gece uçuşları yasaklanıyor! Gece uçuşlarını sevenlere kötü haber

Her gün yüz binler yolcuyu ağırlayan Avrupa'nın önemli bir havalimanı, gece uçuşlarına izin vermeyeceğini açıkladı. Gece uçuşlarının yasaklanacağı tarihi de duyuran havalimanı yönetimi, kararın gerekçesini de paylaştı. İşte, gece uçuşlarının yasaklanacağı o havalimanı...

Hollanda'daki Amsterdam Schiphol Havalimanı, gürültü kirliliği nedeniyle gece ve özel jet uçuşlarını yasaklamaya hazırlanıyor.

Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan yapılan açıklamaya göre; daha sessiz, temiz ve iyi bir hava taşımacılığı için 2025 yılından itibaren 00.00-06.00 saatlerinde uçakların kalkışına ve 00.00-05.00 saatlerinde uçakların inişine izin verilmeyecek.

schiphol-havalimani-1.jpg

GÜRÜLTÜLÜ UÇAKLAR ALINMAYACAK

Açıklamada, özel jet ve çok gürültü çıkaran uçak modellerinin de Schiphol Havalimanı'nı kullanımının yasaklanacağı kaydedildi.

Yapılması planlanan yeni kalkış pistinin yapımından vazgeçildiği aktarılan açıklamada, Schiphol Üst Yöneticisi (CEO) Ruud Sondag'ın uçuş yasaklarına ilişkin "Çalışanların, yolcuların, komşuların, politikacıların ve toplumun güvenini yeniden kazanmak için mevcut önlemler çerçevesinde tek yol bu" ifadelerine yer verildi.

schiphol-havalimani-2.jpg

ÖZEL JETLER UÇAMAYACAK

Açıklamada, gece uçuş yasağının yılda 10 bin daha az uçuş anlamına geldiği belirtilirken gürültü sebebiyle Schiphol çevresinde yaşayan 17 bin 500 kişinin daha az rahatsızlık yaşayacağı ve uyku problemi çeken kişi sayısının 13 bin azalacağına dikkat çekildi.

Özel jetlerin ticari uçuşlara göre kişi başı 20 kat daha fazla karbon ayak izi salınımına sebep olduğu kaydedilen açıklamada, 2025 yılı itibarıyla özel jetlerin uçuşlarının tamamen sonlandırılacağı ifade edildi.

schiphol-havalimani-3.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN