Doğu Türkistan'daki 'soykırımlar' BM gündeminde: Çin'e uluslararası arenada hesap verme çağrısı

Doğu Türkistan'daki 'soykırımlar' BM gündeminde: Çin'e uluslararası arenada hesap verme çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin Çin'in Evrensel Periyodik İncelemesi sonrasında, Uygurlar için Kampanya (CFU), dünya genelindeki ülkeleri Çin'in Uygur bölgesinde işlediği iddia edilen insanlığa karşı suçlar ve soykırım konusunda hesap vermeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde gerçekleştirilen Çin'in Evrensel Periyodik İncelemesi (UPR) sonrası, Uygurlar için Kampanya (CFU) uluslararası toplumu, Çin'i Uygur bölgesinde işlediği insanlığa karşı suçlar ve soykırımdan sorumlu tutmaya çağırdı. UPR, her beş yılda bir gerçekleşen ve tüm BM Üye Devletlerinin insan hakları kayıtlarının incelendiği önemli bir mekanizma.

23 Ocak 2024'te devam eden oturumda, 160'tan fazla ülke Çin'in insan hakları durumu hakkında önerilerde bulundu. OHCHR'nin Uygur bölgesindeki "insanlığa karşı suçlar" hakkındaki 2022 raporu da dahil olmak üzere, 2018'den bu yana birçok güvenilir rapor ve kanıt ortaya çıktı. Uluslararası İnsan Hakları Servisi, 50'den fazla devletin Çin'e özel ve ayrıntılı tavsiyelerde bulunduğunu belirtti.

ABD'nin Cenevre Misyonu, Uygur bölgesi, Tibet ve Hong Kong'daki keyfi tutuklamalara son verilmesi ve BM'nin belirlediği diğer tavsiyeleri de içeren sekiz öneride bulundu. Ayrıca, zorla asimilasyon politikalarına ve bölgesel ayrımcılığa son verilmesi çağrısı yaptı.

RUSHAN ABBAS: ÇİN İÇİN HESAP VAKTİ

CFU İcra Direktörü Rushan Abbas, 30 ülkenin Çin'in suçlarını listelediğine tanık olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Abbas, bu durumun uluslararası toplumun Çin'in suçlarını açığa vuran kanıtları dikkate alacağına dair güçlü bir mesaj gönderdiğini belirtti. CFU, Çin'in Uygur bölgesindeki eylemlerinden dolayı hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Buna karşın, Pekin yönetimi suçlamaları reddetti ve BM organlarının bulgularının yalan olduğunu ileri sürdü. CFU, insan haklarına saygı duyulan bir dünyada uluslararası işbirliğinin önemini vurgulayarak, ÇHC'nin Uygur bölgesinde işlediği suçlardan sorumlu tutulması çağrısını yineledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN