Back To Top
Etiyopya Başbakanı Ahmed'den Trump'a: Şikayetini Nobel'e yap

Etiyopya Başbakanı Ahmed'den Trump'a: Şikayetini Nobel'e yap

Etiyopya Başbakanı Ahmed\'den Trump\'a: Şikayetini Nobel\'e yap
- A +

Trump'ın Nobel ödülünün kendisinin hakkı olduğuna ilişkin sözleri için Nobel ödüllü Etiyopya Başbakanı Ahmed "Başkan Trump, şikayetini Nobel'e yapmak zorunda" ifadesini kullandı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Ahmed, Güney Afrika’daki resmi temasları sırasında gazetecilerin ABD Başkanı Donalf Trump’ın sözleri hakkındaki sorularına cevap verdi.

ABD Başkanı'nın konuya ilişkin şikayetini Etiyopya’ya değil Nobel komitesine sunması gerektiğini belirten Ahmed, "Nobel’in bir kişiyi nasıl seçtiğine ilişkin bilgim yok." dedi.

NE OLMUŞTU?

Trump, Ohio'daki bir seçim mitinginde yaptığı konuşmada "Bir anlaşma yaptım ve bir ülkeyi kurtardım. Ama duydum ki o ülkenin lideri ülkeyi kurtardığı için Nobel Barış Ödülü alıyor" ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı, Etiyopya ve Abiy Ahmed’in isimlerini zikretmese de söz konusu konuşma, Etiyopya’da büyük tepkilere yol açmıştı.

Bazı uzmanlar, Trump’ın Mısır ve Etiyopya arasında krize yol açan Hedasi Barajı müzakerelerinde ABD’nin ara buluculuğunu kastettiği yorumunu yapmıştı.

Nobel Barış Ödülü, geçen yıl "Eritre ile sınır çatışmasını çözmede kararlı inisiyatifi, uluslararası iş birliği ve barışa ulaşılmasındaki çabaları" dolayısıyla Ahmed’e verilmişti. 

PRETORIA/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN