Back To Top
Filistin'den İsrail'e seçim çağrısı: Doğu Kudüslüler de oy kullansın

Filistin'den İsrail'e seçim çağrısı: Doğu Kudüslüler de oy kullansın

Filistin\'den İsrail\'e seçim çağrısı: Doğu Kudüslüler de oy kullansın
- A +

Filistin yönetimi, İsrail'den Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin, abluka altındaki Filistin topraklarında yapılması planlanan genel seçimlere katılmalarına izin vermesini talep etti.

Filistin, İsrail'den Filistin topraklarında yapılması planlanan genel seçimler için 'Doğu Kudüslüler de oy kullansın' talebinde bulundu.

Filistin yönetimi'nin İsrail ile Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada "Filistin yönetimi, İsrail'den Kudüslülerin seçimlerde aday olabilmeleri ve oy kullanabilmelerine izin vermesi talebinde bulundu." ifadesini kullandı. 

Şeyh, İsrail tarafının söz konusu talebe cevap vermesini beklediklerini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün yaptığı açıklamada, Filistin Seçim Kurulu'nun Filistinli tüm grupların seçimlerin yapılması konusunda mutabık olduğu konusunda kendisini bilgilendirdiğini belirterek, şunları söylemişti: "İşgal altındaki Kudüs'te seçimlerin yapılmasına ilişkin tek bir adım kalıyor. Kudüs halkının Kudüs dışında bir yerde seçimlere katılmasını asla kabul etmiyoruz."

Abbas daha önce yaptığı bir diğer açıklamada da işgal ve abluka altındaki Filistin topraklarında 'birkaç ay içinde' genel seçimlerin yapılacağını belirtmişti.

Filistin Anayasası'na göre, her 4 yılda bir genel seçimlerin yapılması gerekiyor ancak İsrail işgali altındaki ülkede 2006'dan bu yana genel seçime gidilemedi.

KUDÜS/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN