Back To Top
İsrail Mahkemesi'nden Şabak aleyhine karar: Sorgulamada işkence yapıyor

İsrail Mahkemesi'nden Şabak aleyhine karar: Sorgulamada işkence yapıyor

 - Son Güncelleme: 10.01.2020 Cuma 15:24
İsrail Mahkemesi\'nden Şabak aleyhine karar: Sorgulamada işkence yapıyor
- A +

İsrail'de yerel mahkeme, İç İstihbarat Servisi Şabak aleyhine dikkat çeken bir karar imza attı. İsrail 7. Kanal'ında yer alan habere göre Şabak, sorgular sırasında sanıkları uyutmuyor ve onlara işkence ediyor.

İsrail yerel mahkemesi, ülkenin polisi ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) dedektiflerinin, 'sorgulamalar sırasında sanıkları kasıtlı olarak uyutmadıkları ve işkence ettiklerine' ilişkin ayrıntıların açıklanmasına izin verdi. 

"İNSAN HAKLARINA AYKIRI BİLGİLER AÇIKLANMALI"

İsrail 7. Kanal'ında yer alan habere göre, Tel Aviv'in 15 kilometre güneydoğusundaki Lod kenti yerel mahkemesinden, Şabak'ın engel olma çabalarına rağmen 'Gözaltında tutulanların maruz kaldığı insan haklarına aykırı duruma ilişkin bilgilerin yayınlanabilmesi' yönünde karar çıktı. 

Mahkemenin 'oldukça tehlikeli' olarak nitelendirdiği ayrıntılara göre, İsrail'de İç İstihbarat Servisi Şabak, sorgular sırasında sanıkları uyutmuyor ve onlara işkence ediyor.

"TUVALETE SIĞINMAK ZORUNDA KALDIM"

Gözaltındaki sanıklardan birinin şikayetinde "İsrail polisinin ellerini ve ayaklarını acı verecek şekilde sıkıca bağlayıp sorguya çektiği, bu zor şartlardan kurtulmak için tuvalete sığınmak zorunda kaldığı" ifadeleri yer aldı.  

Sorgulanan ve şikayetçi olan kişilerin kimlikleri ve etnik yapılarına ilişkin ayrıntı verilmezken, Şabak'ın ayrıca çok kısa aralarla iki günü bulan ve sürekli tekrarlanan sorgulama teknikleri uyguladığı belirtildi.

FİLİSTİN/AA   

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN