Back To Top
İsrail'den Brexit hamlesi... Batı Şeria ve Kudüs'ü de ticaret anlaşmasına dahil edin

İsrail'den Brexit hamlesi... Batı Şeria ve Kudüs'ü de ticaret anlaşmasına dahil edin

 - Son Güncelleme: 15.02.2020 Cumartesi 13:59
İsrail\'den Brexit hamlesi... Batı Şeria ve Kudüs\'ü de ticaret anlaşmasına dahil edin
- A +

İsrail Başbabakanı Netanyahu, İngiltere ile geçen yıl yapılan ticaret anlaşması kapsamına işgal altındaki Golan, Kudüs ve Batı Şeria topraklarının da katılmasını istedi. Talebin hemen Brexit sonrasında yapılmış olması ise dikkati çekti.

İsrail yönetimi, İngiltere'den ikili ticaret anlaşmasına Batı Şeria'daki işgal altındaki toprakların da dahil edilmesi talebinde bulundu. 

İsrael Hayom gazetesinin haberine göre, görev süresi son bulan Başbakan Binyamin Netanyahu, İngiltere ile geçen yıl yapılmış olan ticaret anlaşması kapsamına Golan, Kudüs ve Batı Şeria topraklarının da katılmasını istedi. 

NETANYAHU'DAN JOHNSON'A TEKLİF

Haberde, İsrail Ekonomi ve Sanayi Bakanı Eli Kohen'in İngiliz mevkidaşı Conor Burns ile görüşerek ticaret anlaşmasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ilettiği kaydedildi. Ayrıca, Netanyahu ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un da bu konuyu ele aldığı aktarıldı. 

Şubat 2019'da imzalanan söz konusu anlaşmanın 2021'de uygulamaya gireceği hatırlatılarak,  talebin hemen Brexit sonrasında yapılmış olması da dikkati çekti.

NE OLMUŞTU?

İsrail'in Avrupa Birliği ile yaptığı serbest ticaret anlaşmasında da Kudüs, Batı Şeria ve Golan tepeleri kapsama alınmamıştı. 

KUDÜS/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN