Karabağ vahşeti

Karabağ vahşeti

Erivan, Karabağ üzerinden hiçbir dayanağı olmayan provokatif söylemler ileri sürerken Ermenistan’ın bölgede 35 yıl önce işlediği sistemli cinayetler gün yüzüne çıkıyor.

Birinci Karabağ Savaşı’ndan sonra Ermeni işgalinden kurtarılan bölgelerde toplu mezarlar bulundu. İşkenceyle katledilen 500 asker ve sivilin kalıntısı insanlık suçunun korkunç boyutunu ortaya koydu.

BÜYÜK ACI 35 YIL SONRA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Azerbaycan’ın terörle mücadele için gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ operasyonu sonrası Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Karabağ Ermenilerine dönük ‘soykırım’ iddialarını ortaya attı. Tahrik söylemi tepki çekerken bölgedeki vahşet 35 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Korgeneral Şerafet Hasanov “Ermeni işgalinden kurtarılan bölgelerde 500 asker ve sivilin kalıntısı bulundu” dedi.

4 BİN AZERBAYCANLININ AKIBETİ HÂLÂ BELİRSİZ

İşgalden kurtarılan bölgelerde şimdiye kadar çok sayıda toplu mezar bulunurken yeni acıyı duyuran Hasanov, kalıntılar üstünde işkence izi tespit edildiğini vurguladı. “Katledilenlerden 25’inin kimliğini tespit ettik” diye konuştu. Hasanov, Birinci Karabağ Savaşı’ndan sonra 4 bine yakın Azerbaycanlının akıbetinin öğrenilemediğini de kaydetti. Kayıpların çokluğu, vahşetin kapsamının daha da büyüyebileceği endişelerini artırdı.

0110krt01a-tum.jpg

VAHŞETİN PERDESİ 35 YIL SONRA KALKTI

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ operasyonu sonrası ‘etnik temizlik’ iddiasıyla provokasyon yürütürken acı gerçekler ortaya çıkıyor. Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Korgeneral Şerafet Hasanov “Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde 500’e yakın asker ve sivilin kalıntıları bulundu” dedi.

Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ’da Azerbaycanlılara yapılan katliamın izleri ortaya çıkıyor. Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Korgeneral Şerafet Hasanov yaptığı açıklamada, Birinci Karabağ Savaşı’nda 4 bine yakın Azerbaycanlının akıbetinin halen bilinmediğini, savaşta kaybolan kişilerin arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Çalışmalar kapsamında Devlet Güvenlik Teşkilatına bağlı Tıbbi Daire Başkanlığı bünyesindeki laboratuvarlarda Karabağ’da bulunan insan kalıntıları üzerinde incelemeler yapıldığını aktaran Hasanov, “Şehit olan 25 kişinin kimliklerini tespit ettik. Süreç halen devam ediyor. Şu ana kadar kurtarılan bölgelerde 500’e yakın asker ve sivilin kalıntıları bulundu” dedi. Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılmasının ardından şu ana kadar işgalden kurtarılan bölgelerde çok sayıda toplu mezar bulundu. Toplu mezarlarda bulunan insan kalıntıları üzerinde işkence izleri tespit edildi. Bunun da Birinci Karabağ Savaşı sırasında kaybolan Azerbaycanlıların çeşitli işkencelerle kasıtlı olarak öldürüldüğünü gösterdiği belirtiliyor. Ermenistan, Birinci Karabağ Savaşı sırasında yaşanan çatışmalarda kaybolan 719’u sivil olmak üzere yaklaşık 4 bin Azerbaycan vatandaşının akıbetini hala açıklamıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN