Back To Top
Multimilyoner patrondan evsizler için 'çöp kutusundan yatak' icadı

Multimilyoner patrondan evsizler için 'çöp kutusundan yatak' icadı

 - Son Güncelleme: 11.02.2020 Salı 08:59
Multimilyoner patrondan evsizler için \'çöp kutusundan yatak\' icadı
- A +

Multimilyoner girişimci ve yatırımcı Peter Dawe'in tekerlekli plastik iki çöp kutusunu kapaklarından birleştirerek 'uyku kutusu' yapması ve bunu evsizlere çare olarak sunması, İngiltere'de büyük tepki çekti.

Britanya'da meşhur bir teknoloji girişimcisi olduğundan Brexit Partisi tarafından son seçimde Cambridge adayı da gösterilen Peter Dawe, 'evsizler için kuru ve güvenli uyku mekanı' icadını tanıtmak için seferber oldu.

İki çöp kutusunu açılır kapanır kapak kısmındaki deliklerden sopa geçirerek birbirine tutturan 65 yaşındaki 'mucit', kayarak kutunun içine nasıl girip yerleştiğini ve birkaç dakika sonra nasıl çıktığını gösteren bir video da yayımladı.

Yükleniyor...

"TÜM DÜNYADAKİ EVSİZLER İÇİN KÜRESEL BİR ÇARE"

Düzeneğin 'sadece' 100 sterline (776 TL) mal olduğunu söyleyen milyoner, bundan sonrasının, sokakta yatanların iyi bir fikir olarak beğenip beğenmeyeceğine bağlı olduğunu belirtti. 

Yoksulluk-evsizlik bağlantısı kurup sistemin değişmesine ve bunun gerçekleşmesi için yapılması gerekenlere el atmak yerine, Dawe, icadının 'tüm dünyadaki evsizler için küresel bir çare olması' temennisini dile getirdi.

20-02/10/1-1581342449.jpg

"ÇOK RAHAT, SICAK VE KURU"

Britanya'nın ilk internet hizmeti sağlayıcısı Unipalm dahil en az 100 şirketin kurucusu, şunları söyledi:

"Televizyonda sokakta uyuyanların tekmelendiklerinden, üzerilerine işendiğinden yakındığını gördüm. Sokakta uyku tulumunda yatmak, saldırılara açık olmak demek. Bu kesinlikle uyku tulumunda, çadırda yatmaktan çok daha güvenli ve rahat. Kesinlikle su geçirmez, fırtına geçirmez, çok rahat, sıcak ve kuru."

20-02/10/3-1581342477.jpg

"BİRAZ DAHA BÜYÜK OLSALARDI İYİYDİ AMA..."

Yine çöp kutusundan tek kişilik otomobil icat etmeye çalışırken bu fikri bulduğunu anlatan, milyoner, hiç uyku kutusunda uyumaya çalışıp çalışmadığı sorusunu "Birinde 10 dakika yattım" diye yanıtlayarak ekledi: "Biraz daha büyük olsalardı, iyiydi, ama ne yaparsınız, çöp kutuları böyle."

20-02/10/2-1581342492.jpg

Fakat icat, sosyal medyada büyük tepki çekerken, kullanıcılar, Dawe'i evsizleri 'hor görmek' ve 'aşağılamakla' suçladı:

"Evsizler için gemi kargo konteynırlarının gerçekten harika fikir olduğunu düşünenlerin bir üst düzeyine atladık. İnanılmaz, güleyim mi, ağlayayım mı, bilmiyorum."

"EN GERZEK, EN AŞAĞILAYICI FİKİR"

"Bu hayatımda gördüğüm en berbat ve en alçaltıcı icatlardan biri. Aklınızda olsun, o paraya ucuz bir çadır alınır ve içinde gayet iyi uyunur."

"Bu, modern tarihte evsizlere 'yardım' için en gerzek, en küçültücü fikir olabilir."

"Alternatif olarak, evsizlere, kelimenin tam manasıyla çöp kutusunda uyumalarını söylemeyebiliriz."

Tepkiler üzerine Dawe, dışarda soğukta ya da yağmurda uyumanın bundan çok daha kötü olduğunu savundu. 

Evsiz birinden çöp kutusunda yaşamasını istemenin çok aşağılayıcı olduğu suçlamasını reddeden milyoner, "Ya seversin ya nefret edersin tarzı bir tasarım. Bazıları dahice buldu, bazıları dehşete düştü. Sokakta uyumak aşağılayıcıdır, nokta" diyerek ekledi:

"Ben evsizlik ya da sokakta uyuma sorununu çözmüyorum, sadece sorunu hafifletme imkanı sunuyorum. Varsayımda, küstahlıkta bulunmuyorum, bence kimse de bulunmamalı."

Norfolk'ta satın aldığı çiftliği dünyanın sonuna karşı hayatta kalma sığınağına çevirmekle de uğraşan Dawe, tartışmanın büyümesi üzerine icatlarından birkaç tanesini evsizlerin kaldığı bir gece barınağına götürdü.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN