Mutabakatın perde arkasını anlatan Finlandiya Dışişleri Bakanı: Kahve molasında çözdük

Mutabakatın perde arkasını anlatan Finlandiya Dışişleri Bakanı: Kahve molasında çözdük

Madrid'deki NATO zirvesinde Türkiye, dörtlü görüşmede Finlandiya ve İsveç'e yönelik vetosunu kaldırdı. Aşılan kriz, zirvede iyimser bir havanın esmesini sağlarken Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, dörtlü masada yaşananları ve çözümün nasıl bulunduğunu açıkladı. Haavisto, Türkiye'yle yaklaşık iki saat süren toplantıda karara varılamadığı ancak kahve molasında 'harika fikirler' çıktığını, bunun üzerine anlaşmaya varıldığını söyledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO zirvesinde Türkiye'yle mutabakata varılmasının 'son anda' gerçekleştiği, yaklaşık iki saat süren toplantıda kahve molası verildiğinde 'harika fikirler çıktığı' ve mutabakatın imzalama töreni için gazetecilerin çağrıldığını anlattı.

Reuters haber ajansına konuşan Haavisto, toplantıda anlaşmazlık noktalarının aşılması için mücadele ettiğini ancak daha sonra kahve molası verildiğini belirterek "Sonra bir kahve molası verdik ve her zamanki gibi, kahve molası sırasında harika fikirler ortaya çıktı ve sonunda, toplantının sonuna doğru sonuca varmak daha kolay oldu” dedi.

'TERÖRİST GRUPLARLA İLGİLİ TANIMDA ANLAŞAMADIK'

Haavisto, “O kadar beklenmedik bir gelişmeydi ki, zirve yetkililerini bile hazırlıksız yakaladı. İmza törenine tanık olmak için gazeteciler çağrıldı" diye konuştu. Finlandiya Dışişleri Bakanı, ayrıca "Türkiye'nin terörizm ve terörist gruplarla ilgili kendi tanımları var ve biz bu tanım üzerinde anlaşamadık" dedi.

'STOLTENBERG İSVEÇ VE FİNLANDİYA'YA BASKI YAPTI'

Ajansa konuşan Türkiye, ABD ve NATO'dan yetkililer ise NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in girişimlerinin anlaşmaya varılmasında etkili olduğunu, Stoltenberg'in Türkiye tarafını müzakereleri sürdürmeye ve İsveç'le Finlandiya tarafını ise daha güçlü taahhütler vermeye zorladığını ifade etti. Haberde, İsveç ve Finlandiya'dan iadelerle ilgili güvencelerin ise son ana kadar netleştirilemediği de belirtildi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN