ABD'de dengeleri değiştirecek gelişme: Nüfus arttı, Demokratların işi zora girdi

ABD'de dengeleri değiştirecek gelişme: Nüfus arttı, Demokratların işi zora girdi

ABD'nin nüfusu, son nüfus sayımı sonuçlarına göre 331 milyonu geçti, bu rakam eyaletlerin Kongre'ye göndereceği milletvekili sayılarını da değiştirecek. Kongre'deki 435 sandalyenin sadece 7'si son nüfus sayımına göre yeniden belirlenecek. Nüfusu azaldığı için 1'er sandalye kaybeden 7 eyaletten 5'i Demokrat, 2'si de Cumhuriyetçi kanada ait.

ABD Sayım Bürosu, toplam nüfusunun 331 milyon 449 bin 281'e yükseldiğini, bir önceki 10 yıllık döneme göre ise nüfus artış hızının yavaşladığını duyurdu. 

ABD'nin son nüfus sayımında, ülkedeki nüfusun bir önceki 10 yılda gerçekleşen 9,7'lik artışa göre düşüş kaydederek, 2010 - 2020 arasında yüzde 7,4 arttığı belirtildi.

Sonuçlar, yaşlanan nüfus, azalan doğurganlık ve ülkeye kabul edilen göçmen sayısındaki azalma nedeniyle, ülke tarihindeki en yavaş 2'nci büyüme oranını ortaya koydu.

NÜFUS ARTIŞ HIZI DÜŞTÜ

Ülkede 'Midwest' olarak adlandırılan orta-batı eyaletlerinin nüfusu yüzde 3,1 artarken, Cumhuriyetçi oyların ağırlıkta olduğu güney eyaletlerinde bu artış yüzde 10,2'yi buldu.

California, 39,5 milyondan fazla nüfusla en kalabalık eyalet olmaya devam ederken, ülkenin en az nüfuslu eyaleti 576 bin 851 kişiyle Wyoming oldu.

Teksas'ın nüfusu son 10 yılda 4 milyona yakın artarak 29 milyonu geçti. Utah ise yüzde 18,4'le nüfusu en hızlı artan eyalet oldu.

DEMOKRATLARIN ALEYHİNE DEĞİŞECEK

Sayım sonuçlarına göre, eyaletlerdeki seçim haritalarının yeniden şekillenmesi beklenirken, Amerikan medyası yeni nüfus dağılımının Cumhuriyetçi Parti'nin önümüzdeki yıllardaki seçimlerde şansını artıracağı bilgisine yer verdi.

Amerikan Kongresindeki 435 sandalyenin sadece 7'si son nüfus sayımına göre yeniden belirlenecek. Nüfusu azaldığı için 1'er sandalye kaybeden 7 eyaletten 5'i Demokrat, 2'si de Cumhuriyetçi kanada ait.

Nüfusu artan 7 eyaletin ise 5'i Kongre'deki Cumhuriyetçi sandalyelere eklenecekken sadece 2'si Demokratların hanesine yazılacak.

TEKSAS'TAN İKİ VEKİL DAHA ÇIKACAK

Son nüfus sayımına göre, Cumhuriyetçi oyların çoğunlukta olduğu Teksas eyaleti, 2022 milletvekili seçimlerinde Kongreye 2 milletvekili daha gönderebilecek.

ABD'nin demokrat oylarının ağırlıkta olduğu kuzey ve doğu eyaletlerinde nüfusun azaldığı Illinois, Michigan, Pennsylvania ve New York'ta Demokrat Parti bir sonraki seçimde birer sandalye kaybedecek.

Cumhuriyetçi eyaletler Ohio ve West Virginia'da son sayımda nüfuslarının azalması nedeniyle Kongredeki birer koltuğunu yitirecek.

Kongredeki sandalye dağılımı Demokratların aleyhine olsa da, Cumhuriyetçilerin nüfus artışına dayalı bu kazanımı tek başına çoğunluğu elde etmelerine yetmeyecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN