Özel tören düzenlendi: Katolik Kilisesi’ne 21 yeni kardinal

Özel tören düzenlendi: Katolik Kilisesi’ne 21 yeni kardinal

Katolik dünyasının merkezi Vatikan’da ruhani lider Papa Franciscus tarafından kardinalliğe yükseltilen 21 din adamı için özel tören düzenlendi. Törendeki yeni kardinallere, sadece kardinallerin takabildiği kırmızı şapka ve altın yüzük verildi.

Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Meydanı'nda temmuz ayında kardinalliğe yükseltilen 21 din adamı için özel tören düzenlendi. Töreni Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un yönetirken, 21 yeni kardinale Katolik Kilisesi'nde sadece kardinallerin takabildiği kırmızı şapka ve altın yüzük verildi.

yeni-proje-001.jpg

‘SENFONİ ORKESTRASI’ BENZETMESİ

Papa, yeni kardinallere hitaben yaptığı konuşmada, farklı milletlerden inananları bulunan kiliseyi farklı enstrümanların olduğu bir senfoni orkestrasına benzeterek, "Bazen tek başına, bazen bir başkasıyla, bazen de tüm toplulukla beraber katkısını sunduğu bir senfoni gibidir. Her ses, ortak plana katkıda bulunmalıdır. Çeşitlilik gereklidir ve kaçınılmazdır. Bu nedenle karşılıklı dinleme esastır. Her müzisyen diğerini dinlemelidir. Orkestra şefi de her senfoni icrasında bu tür mucizenin hizmetindedir" ifadelerini kullandı.

Bu arada Papa, yeni kardinaller için yapılan törene katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos ve İngiltere Kilisesi'nin ruhani lideri Canterbury Başpiskoposu Justin Welby ile de ayrı ayrı özel görüşmeler yaptı.

PAPA FRANCISCUS’UN DOKUZUNCU ATAMASI

Bu kardinal atama töreniyle, Papa Franciscus, Katoliklerin ruhani liderliğine seçildiği 2013'ten bu yana Katolik Kilisesi'ne dokuzuncu kez kardinal atadı. Son atamada, kardinal olan 21 isim, 4 kıta ve 15 farklı ülkeden geliyor.

2-002.jpg

21 yeni kardinalden 18'i, yaşlarının 80'in altında olması sebebiyle bir sonraki Kardinaller Meclisi'nin yaptığı Papalık Seçimi'nde (Konklav) oy kullanma hakkına sahip olacak. Papa Franciscus'un bu son atamasıyla "Katolik Kilisesi'nin prensleri" olarak anılan kardinallerin sayısı da 242'ye çıktı. Bunlardan 137'si 80 yaş altında olduğu için bir sonraki Konklav'a katılabilecek.

Bu arada, Papa 6. Paulus'un 1975'te belirlediği esasa göre, papalık seçimlerine katılabilecek kardinal sayısı en fazla 120 ile sınırlandırılırken, Papa Franciscus'un son atamalarıyla bu sayının biraz üstüne çıkıldığı ancak bazı kardinallerin yaşının kısa süre sonra 80 olacak olması nedeniyle bu sayının 137'den 120'ye doğru gerileyeceği belirtiliyor.

Papalık seçimine katılabilecek konumda olan 137 seçici kardinalden; 99'u Papa Franciscus, 29'u Papa 16. Benediktus (2005-2013) ve 9'u da Papa 2. Ioannes Paulus (1978-2005) tarafından atanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN