Polonya'dan AB'ye 'sığınmacı' çıkışı: Türkiye'yi desteklediniz, biz de hak ettik

Polonya'dan AB'ye 'sığınmacı' çıkışı: Türkiye'yi desteklediniz, biz de hak ettik

Polonya Başbakanı Morawiecki, ülkesindeki Ukraynalı sığınmacılar için AB'den maddi destek istedi. Morawiecki, ülkesinin durumunu, Türkiye'de 2015 yılında yaşanan sığınmacı krizine benzeterek "Onlar milyarlarla desteklendi. Şimdi biz de AB yardımlarını hak ettik" dedi.

Polonya, Ukrayna'daki savaştan kaçan yaklaşık 2,5 milyon Ukraynalı sığınmacı için Avrupa Birliği'nden maddi destek istediğini açıkladı.

Alman Bild gazetesine konuşan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin durumunu 2015 yılındaki sığınmacı krizinde Türkiye'nin durumuna benzetti. Polonya'nın Ukrayna'dan yaralı askerlerin tedavisini üstlendiğini ve 2,5 milyondan fazla sığınmacıya "kapılarını ve kalplerini açtıklarını" söyledi. "Bunun için paraya ihtiyacımız var" diyen Morawiecki Avrupa Birliği'nin sığınmacılar için kullanılmak üzere şimdiye kadar tek bir sent dahi ödemediğini ve bunun adil olmadığını ifade etti.

DW Türkçe'nin aktardığına göre Morawiecki, "Türkiye son sığınmacı dalgasında milyarlarla desteklendi. Şimdi biz de Avrupa Birliği yardımlarını hak ettik diye düşünüyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2016 yılında varılan mutabakat gereği, Türkiye'de yaşayan 3,7 milyon Suriyeli sığınmacının bakımına harcanmak üzere 2021 yılına kadar 6 milyar euro maddi kaynak aktarıldı. Avrupa Birliği'nin Haziran 2021'deki zirvesinde de liderler Türkiye'ye 3 milyar euroluk paket tasarısını kabul etmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN