Back To Top
Putin: İtfaiye değiliz, her şeyi her an kurtaramayız

Putin: İtfaiye değiliz, her şeyi her an kurtaramayız

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 15:16
Putin: İtfaiye değiliz, her şeyi her an kurtaramayız
- A +

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD ve İran arasında yaşanan gerginlikle ilgili sorulan bir soruya "Biz itfaiye değiliz, her şeyi her an kurtaramayız" şeklinde cevap verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen'i Rusya'nın Soçi kentinde ağırladı. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Putin, ABD ve İran arasındaki gerilime dair ise "Biz itfaiye değiliz" yorumunu yaptı. 

Toplantı sırasında Putin, Avusturya'nın soğuk savaş döneminde başlayan tarafsızlık statüsünün Rusya ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olduğunu ve olacağını söyledi. Putin, "Sayın Cumhurbaşkanı, 1955 Antlaşmasının imzalanmasını hatırlattınız ve Sovyetler Birliği bu alanda belirleyici bir rol oynadı. Avusturya sadece egemen bir ülke değil, aynı zamanda bir Avrupa devleti. Biz de bunu takdir ediyoruz. Zannediyorum ki bu gibi durumlarda ilişkilerimizin gelişmesine yardımcı olacaktır" dedi.

ABD İLE DİYALOĞA HAZIRIZ

Putin görüşme sırasında ABD ile olan ilişkilere değindi. Putin, "ABD, diyalogun devamı için hazırsa, Rusya tüm tartışmalara açıktır" dedi. Avusturya Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlediği basın toplantısında da ABD ile diyaloğa değinin Putin, "Amerikan tarafı özel bir rejimle temaslara devam ettirmeye hazırsa, ben bu konu üzerine bir kaç kez konuştum, Rusya her yerde açık diyaloğun sürdürmesine hazırdır" ifadesini kullandı.

İTFAİYE DEĞİLİZ

ABD ile İran gerilimine değinen Putin, "Açıkça ifade etmem gerekirse İran'ın da ABD'nin ardından nükleer anlaşmadan çekilmesi nihai amaca uygun bir adım olmaz. Hata olduğunu düşünüyorum. Çünkü yarın herkes ilk önce ABD'nin anlaşmadan çekildiğini hatırlamadan İran'ın çekilmesini konuşmaya başlayacaktır, İran'ı suçlayacaktır. Biz elbette bu süreci yakından izlemeye devam edeceğiz. Ancak Rusya'nın itfaiye ekibi olmadığı bilinmeli, biz her an her şeyi kurtarmaya yetişemeyiz." şeklinde konuştu.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN