Back To Top
Son dakika!.. Yunanistan Libya Büyükelçisi'ni sınır dışı ediyor

Son dakika!.. Yunanistan Libya Büyükelçisi'ni sınır dışı ediyor

 - Son Güncelleme: 06.12.2019 Cuma 16:13
Son dakika!.. Yunanistan Libya Büyükelçisi\'ni sınır dışı ediyor
- A +

Yunanistan, Türkiye ile anlaşma yapan Libya'nın Atina Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı. Elçinin ülkeden ayrılması için 72 saat süre verildi.

Yunanistan, Türkiye ile Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları sınırlandırması konusunda anlaşma imzalayan Libya'nın Atina
Büyükelçisi'ni sınır dışı etme kararı aldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya'nın Atina Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Yunan hükümetinin bu konudaki kararının kendisine bildirildiğini ve ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanındığını açıkladı.

Kararın, Yunanistan'ın Trablus hükümetine karşı hoşnutsuzluğunun ifadesi olduğunu belirten Dendias, bu adımın Libya'nın Yunanistan'ın koyduğu kurallara riayet etmemesi nedeniyle atıldığını söyledi.

Dendias, sınır dışı kararının Libya ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmediğine dikkati çekti.  Dışişleri Bakanı Dendias, daha önce anlaşma metnini kendilerine iletmesi için Libya'ya cuma gününe kadar süre vermiş aksi halde Atina
Büyükelçisi'nin sınır dışı edileceğini söylemişti.

ÇAVUŞOĞLU: YUNANİSTAN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Atina'nın sınır dışı kararını eleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''(Libya ile) İmzalanan mutabakat zaptı için büyükelçiyi sınır dışı etme kararını kınıyoruz. Libya bağımsız, egemen bir devlettir. Bu, Yunanistan'ın gerçek yüzünü göstermiştir'' dedi.

TÜRKİYE VE LİBYA GEÇTİĞİMİZ AY ANLAŞMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez al-Sarraj, 27 Kasım tarihinde İstanbul'da yaptıkları görüşme sırasında, deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırasını imzaladı,

Doğu Akdeniz bölgesi, bölgede zengin doğalgaz rezervlerinin keşfedilmesiyle beraber özellikle 2010 senesinden itibaren giderek daha da artan şekilde gündeme geliyor.

TÜRKİYE KALKAN OLUŞTURDU

Türkiye, bu anlaşma sayesinde Yunanistan'la Kıbrıs ve Mısır arasında bir kalkan oluşturduğunu ve münhasır ekonomik bölgesinin batı sınırını oluşturdu. Atina ve Kahire, mutabakatın uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtirken; Güney Kıbrıs, Lahey'de bulunan Uluslararası Adalet Divanı'na başvurmaya hazırlanıyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN