Time dergisi: İsrail yalnız kaldı... Bir ülke hariç herkes desteğini çekti

Time dergisi: İsrail yalnız kaldı... Bir ülke hariç herkes desteğini çekti

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar 105. gününde devam ederken, 7 Ekim'den bu yana öldürülen sayısı 25 bin 105 yükseldi, yüz binlerce insan ise evinden oldu. İsrail ordusunun katliam seviyesindeki saldırılarının ardından ülkenin aldığı destek de azalmaya başladı. Time dergisi, "Morning Consult" isimli araştırma şirketinden edindiği verilere göre, 43 ülkenin 42'sinde İsrail'e desteğin azaldığını aktardı.

İsrail'in Gazze'de soykırıma varan katliamları üç ayı aşkın süredir devam ederken, Tel Aviv Gazze'nin güneyini ve kent merkezini havadan ve tank atışlarıyla vurmayı sürdürüyor. İletişim ve internet servislerinin çökmesi nedeniyle sivillere yardımlarda da aksamalar yaşanıyor.

Time'ın "Morning Consult" isimli araştırma şirketinden edindiği verilere göre, 43 ülkenin 42'sinde İsrail'e desteğin azaldığı görüldü.

'OLUMLU OLAN GÖRÜŞ, OLUMSUZA DÖNDÜ'

6 kıtadan 43 ülkede 2023 Ekim-Aralık aylarında elde edilen 300 ila 6 bin yanıt baz alınan ankete göre, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerinde İsrail'e karşı çoğunluğu "olumlu" olan görüş, "olumsuz"a döndü.

Halihazırda İsrail için "negatif" görüşler barındıran Japonya, Güney Kore ve İngiltere'de de bu ülkeye destek verenlerin oranında ciddi düşüş yaşandı.

2023 Eylül verileriyle kıyaslandığında Japonya'da İsrail'e karşı negatif görüş bildirenlerin sayısı son ankette yüzde 39'dan yüzde 62'ye, Güney Kore'de yüzde 5'ten yüzde 47'ye, İngiltere'de yüzde 17,1'den yüzde 29,8'e çıktı.

İSRAİL'E KARŞI OLUMLU OLAN TEK ÜLKE ABD

ABD'nin İsrail'e desteği ise azalmasına rağmen devam etti. İsrail'e destek veren katılımcıların oranı yüzde 18,2'den yüzde 16'ya düştü.

Morning Consult Siyasi İstihbarat Birimi Başkan Yardımcısı Sonnet Frisbie, Time'a yaptığı açıklamada, "Bu veriler, İsrail'in şu anda uluslararası toplumda ne kadar zor bir yolda olduğunu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN